Vládce knih

Strážca kníh

Rodinný / Dobrodružný / Animovaný / Fantasy

USA, 1994, 73 min

• tron

Ako znie dávna, pirátskym prachom zapadaná pravda, fantasy je drahé nakrúcať a preto ich máme tak málo. Tvorcovia tohto filmu na to išli rafinovane: „civilné“ scény nakrútili so „živými“ hercami (Christopher Lloyd, Macaulay Culkin), kým tie fantasy... v kreslenej, s prepáčením LACNEJ podobe. Výsledok je, samozrejme, riadne rozpačitý. Rok 1994 znamenal úpadok v Culkinovej kariére. Po trhákoch Sám doma 1 a 2 sa upísal prepadákom, v lepšom prípade priemerným záležitostiam á la Sám doma a bohatý alebo Kšefty s otcom (alebo Vládca kníh, ehm) a to bol začiatok konca najpopulárnejšej hollywoodskej detskej tváre 90-tych rokov.(26.8.2007)

An old time animák, který je určen pro hodně mladé publikum. Když píšu mladé, tak tím mám na mysli opravdu hodně mladé. Dnes si moc nedovedu představit, že by takový film někdo aktivně vyhledával pokud by k tomu neměl konkrétní důvod. Jako ukázka toho, jak se kdysi dělaly speciální efekty, to není špatné, ale celé vylíčení hlavní postavy je až přehnaně absurdní. Pagemaster je z dnešní perspektivy spíš takový muzejní kousek než film, který by měl někdo důvod si pouštět (natož dětem v dnešní době). Přestože film mnohdy hrozivě pokulhával (neříkejte, že tak primitivní chování filmové postavy nemůže způsobit u dětí demenci), tak v celém svém světle by se dal zhodnotit jako průměrný tehdejší film svého žánru. Verze v původním znění potěší tím, že uslyšíte Patricka Stewarta, Whoopi Goldberg či třeba Leonarda Nimoye. A v neposlední řadě potěší hudba Jamese Hornera, ktará tomu přidává ještě trošičku víc.(5.9.2015)

Kopírka Neverending story je z tohoto fantasy cítit na míle daleko. To ale snímku paradoxně nezabraňuje v tom, aby se u něj v klidu pobavila celá rodina, protože není ani trapný, ani nudný a zdlouhavý. Je to přesně ten typ fantasy filmu se sympatickým hrdinou, jakým byl pro děti v roce 2001 nový filmový Harry Potter: úchvatný, zábavný a dokonce jsem si na něj po letech i vzpoměl...(11.8.2009)

Lehký nadprůměr v rámci dětského, rodinného filmu. Do toho vlastně je 80% filmu animováno ve stylu W. Disneyho. Nebylo to zlé, ale taky žádná vělká pecka. Sotva to někdo může těžce odsoudit, zároveň je těžké to vynášet do nebes. Pohodové, lehce motivační pro čtenáře, M. Culkin v klídku. Toť asi vše.(30.10.2011)

Hvězda Macaulay Culkina pomalu pohasínala a není divu, že se v rámci jeho záchrany dětské filmové kariéry přistoupilo i na horší varianty jeho účinkování v dalším filmu. Tím je právě postava chlapce ocitajícího se v tajemném světě knižní fantazie jako kreslená postava. Ano, film je kombinací hraného a animovaného filmu. Skloubení těchto dvou složek se mu ale nedaří a děj není schopen diváka vtáhnout. Na rok 1994 bych však vyzdvihl technickou stránku filmu, která tu dějovou jednoznačně předčí. Film se jevil jako velmi ambiciozní už podle jmen, které na něm dělaly, např. hudební skladatel James Horner i snaživý režijní řemeslník Joe Johnston. Film však velký rozruch nenadělal, jeho návštěvnost byla slabá a po nějakém čase, nevhodném a hlavně nedostatečném výběru rolí, definitivně pohasla i Culkinova kariéra. Z piety dávám 60%(18.6.2012)

• - Na základe filmu boli vytvorené hračky, súbor kníh a taktiež videohra. (Greenpeacak)

• - Jedná sa o prvý film, v ktorom sa nachádzajú živí heri, animácia a CGI pokope. (Mihail123)

• - Ústrednú melódiu filmu "Dream away" naspievala Lisa Stansfield. (Greenpeacak)