• mac000
  ****

  Costa Gavras (jeho režijní debut v celovečerních filmech), Sebastien Japrisot a plejáda hvězd francouzského filmu 60. let na čele s vynikajícím Yvesem Montandem . To nemůže dopadnout špatně. A také nedopadlo! Inteligentní zápletka, realistický popis policejních vyšetřovacích metod jsou příznačné i pro jiné francouzské kriminálky té doby, ale Gavrasův film je na samotné špičce žánru.(27.1.2017)

 • Radko
  *****

  Svižná, dejovo zamotaná krimi. Prekotné tempo, výborne vybudovaná hádankovitá hra na otázku: "Kto a prečo zavraždil tú ženu v kupé?", prekvapivé uhly kamery. Vtipným spôsobom upozorňuje aj na bezdôvodne násilné praktiky polície. To všetko ponúka debut Cost-Gavrasa. Zároveň je tento krimi klenot dokonale zabudnutý. Niežeby bol uzamknutý v trezoroch, ale jeho dostupnosť je minimálna, uvádzanie v programoch kín, či televízií tiež a tak sa o ňom jednoducho veľmi nevie. Poznámka: Podobne je na tom celý rad iných vynikajúcich filmov, ktoré odpočívajú v skladoch, aby sa na ne v tichosti zabudlo. Dôvody sú rôzne. Ideologické, kultúrne i politické. Distribúcia, odjakživa spätá s význačnými vlastníkmi priemyselno-obchodnej bázy a často i s politickou mocou, podporovala len isté filmové trendy, štáty istých režisérov atď. Môžeme sa len domnievať, čo stojí za zdvorilým zabúdaním na "Zločin v exprese", ale možno je za ním len prostá Costa-Gavrasova orientácia k samosprávnej demokracii a sociálnym témam (konzervami označované ako tzv. "ľavičiarstvo"), ktorá jednoducho vládnucej menšine nevonia.(19.6.2013)

 • Javert
  ****

  Velmi slušná mysteriózní detektivka, která se v první půli teprve rozjíždí, aby v té druhé vygradovala v napětím přetékající závěrečné minuty. Právě v té první polovině jsem z Costa-Gavrasova filmu cítil vliv nouvelle vague, zejména co se týče střihu a kamery, ale i celkové melancholické nálady doplňující divákovo seznamování se s všemi hlavními aktéry. Naopak druhá polovina začne být parádní noirovou jízdou typu Rififi, kterou táhne zejména excelentní Montand, zdatně doplňovaný Perrinem a Mondym. To vše je pak doprovázeno výtečným Magneho jazzovým soundtrackem, tudíž nemohu jít pod silné čtyři hvězdy.(22.8.2015)

 • Una111
  ****

  Na doléčení chřipky dokonalá medicína: Člověk ani nedýchá, natož aby kašlal... Nádherně jsem se bála, na několika místech od srdce zasmála a zapomněla na všechny trable. Na konci moc krásná honička! A to ostatní - jaký je scénář, jak je to zahrané etc. - už napsali jiní dříve a lépe, než bych to svedla já. Ode mne poctivé 4*.(23.2.2017)

 • borsalino
  *****

  Parádně spletitá detektivka natočená podle Japrisota, navíc s hvězdným obsazením. Stop k záhadným vraždám je tolik, že vyznat se v nich, je dost složité. Ovšem Montand s ledovým klidem zkušeného policisty začne zločincům nekompromisně šlapat na paty. Jednoduše klasicky propracovaná a zamotaná kriminálka, které pět hvězdiček opravdu sluší.(7.5.2011)

 • - Ve filmu si zahráli dva Simone Signoret a Yves Montand, kteří přes své silně levicové smýšlení a angažovanost pro komunistickou stranu nesměli být po roce 1968 uváděni v českých kinech z důvodů veřejného odsouzení sovětské okupace tehdejšího Československa. V soukromém životě byli manželé. (MVanis)