Darryl Revok má nevídanou moc a neukojitelnou touhu po kontrole. Jako vůdce podzemní aliance vede válku s "normálními lidmi", aby ovládl svět pomocí telekineze, pasivně agresivní zbraně toho nejnebezpečnějšího a nejsmrtelnějšího druhu. Samozvaný "empatik" Cameron Vale je na pokraji šílenství a bojuje se silami, které určují jeho existenci. Vale je naverbován doktorem Paulem Ruthem a pověřen úkolem vypátrat Revoka dříve, než stihne napáchat další škody. Revok, který má neuvěřitelnou schopnost číst myšlenky a blokovat lidský nervový systém, se však rozhodne dokázat, že je mocným tvorem... (Cinemax)

swamp

Cronenberg je určitě zajímavý a originální režisér, ale Scanners mi přišli možná až moc ukecaní.. možná to je dobou, možná ne.. přesto se ale jedná o zajímavou podívanou, sic místy nudí. ()

RUSSELL

Scanners je dalším z řady Cronenbergovo kultovních snímků jeho rané tvorby a patří mezi ty nejlepší. Postava Darryla Revoka v podání Michaela Ironsidea je úžasná, jen mě trochu mrzí, že si ho v průběhu filmu až tolik neužijeme. A právě díky tomu je nejsilnější stránkou filmu jeho začátek a samozřejmě epický závěr. Prakticky nemám nic, co bych filmu vytknul. Neodvážil bych se kecat do specifického stylu Davida Cronenberga, takže když v jeho filmu narazím na nějaké drobnosti, které se mi moc nelíbí, snažím se je nějak vstřebat po svém a pochopit, proč to tak je – nehledám v nich jiná východiska a nepřemýšlím, že by to mělo být jinak. Je to prostě Cronenberg a je třeba brát jeho filmy takové, jaké jsou. ()

PetrPan

Některé věci se nemění, kdysi dávno mne Scanners učarovali svou šokující krutostí a dnes tomu není jinak. Cronenberg se svým typickým chladem a neosobností přichází s příběhem, kde prim hrají vybuchující hlavy, benzínové pumpy a počítačové obvody. Postavy se ocitají až na druhé koleji, ne však snad díky necharismatickým hercům, ale čistě záměrně, nekoná se žádné ztotožnování, žádné souznění, nic takového. Nadsázku či alespoň špetku humoru v Scannerech také nehledejte, snad jen zrnko naděje se třpytí mezi vší tou bezvýchodnou depresí a krutým osudem. ()

Tomco

cronenberg mal vzdy zaujimave napady a dokazal ich aj patricne previest do finalnej podoby. originalitou srsia aj scanners, ktori nestracaju nic na krase ani po tolkych rokoch. ()

Willy Kufalt

Při mém sledování tvorby Davida Cronenberga mám zatím většinou „štěstí“ vidět střídavě slabší a lepší kousky, a tenhle za mě patřil rozhodně k těm (nej)lepším, určitě nejen díky legendární vybuchující hlavě. :o) Neznám asi jiného režiséra, který by opakovaně pracoval s tolik bizarními náměty a dokázal je při tom uchopit tak seriózním, prakticky až vědeckým způsobem (rozuměj v rámci sci-fi :)), s poutavým zacházením do hloubky a snad pokaždé projevit takovou originálitu. Tady mi s výjimkou vrcholného souboje dvou mužů-skenerů připadal Cronenberg ve své zálibě v nevšedních úchylnostech snesitelně umírněný. I přes značně odosobněný styl celého snímku mi Scanners s další vizí pana režiséra o hrozbě tělesných anomálií, tentokrát narůstajících telepatických schopností až do vražedných rozměrů, připadali fascinující. Byl jsem potěšen i skvělými výkony z řady pro mě spíše málo známých herců, obzvlášť Patricka McGoohana v postavě doktora. [80%] ()

Tommy987

Cronenberg sa posúva. Po čisto telesných deformáciách a mutáciách z jeho predošlej tvorby nám tu predstavuje "mutantov mozgových" (áno, skeneri tak trochu pripomínajú telepatických X-Menov) pokúšajúcich sa ovládnuť/zachrániť ľudstvo. Škoda prostrednej tretiny, ktorá by si zaslúžila prestrihať a zdynamizovať, a toho, že záporák (boží Michael Ironside) je tak desaťkrát charizmatickejší ako klaďas, z čoho potom vyplynula zaujímavá situácia, že som pri (vynikajúcej!) záverečnej telepatickej bitke fandil tak trochu "nesprávnym" smerom... 8 / 10 ()

dopitak

Příšerná kokotina. Dávno před Scanners tu byla Village of the Damned a "think of a brick wall", která měla atmosféru a nepůsobila takhle lacině. Neztotožnění se s postavou by bylo asi jen to nejmenší co by se dalo vytknout. Triky hrůza, ale hlavně splácaný děj ubily jakoukoliv špetku nadějného námětu. A dabing osmi dabérů z Auvitu, kteří každý točí asi dvacet sedm postav, to je k uzoufání. ()

Chrustyn

Takřka zapomenuté VHS béčko od úchyla Cronenberga o lidech zabíjejících pouhou myšlenkou. Slabé tempo nezachrání ani vybuchující hlavy a pár jiných nechutností. ()

Arsenal83

Malo to svoju atmosféru a výbornú hudbu a po filme sa budete obávať kúpiť si skener. Našťastie je už skoro v každom mobile. Na rok výroby vcelku vkusné dielo s legendárnou vybuchnutou hlavou. Toto sci-fi prináša ten smrádok starého dobrého VHS a klímu pamätných osemdesiatych rokov, z ktorej sála realizmus, ale aj fantázia. Príbeh síce nie je skvelý, ale tie staré efekty mali niečo do seba. ()

honajz

David Cronenberg vzal schéma béčkových akčních revenge filmů, jen místo namakaných svalovců s různými zbraněmi nabídl lidi s telepatickými schopnostmi a místo akčních výbuchů (i když - i na ty tady dojde) a přestřelek se dva prďolové vždy tváří, že tlačí při zácpě hovínko, a sem tam z toho někomu vybuchne hlava. Ono je tu pár logických děr a v podstatě asi odtud čerpali X-Meni (kteří taky chtějí ovládnout svět), nebo naopak Cronenberg si přečetl ty první komiksy a trochu si to upravil. Ale jinak se mi líbilo, že DC ctí pravidla žánru, rozvíjí zápletku postupně, jsou zde různé peripetie a nakonec dojde k závěrečnému střetu. A líbily se mi i lokace, protože i díky nim film dobře šlape - obchoďák s Mekáčem, výstavní galerie, sochařská dílna plná podivných soch, scéna s telefonní budkou, počítačem a benzínkou je podle mne dokonce dokonalá. Nu a hraje v tom můj velký oblíbenec Patrick McGoohan, to fakt nemůžu dát nižší hodnocení. ()

Ivoshek

Je to pořád Cronenberg a jeho fascinace proměnou člověka v něco ne-úplně-standardně-lidského. Telepati jsou fajn, dusivá atmosféra je fajn, jen pár věcí ve scénáři mi nedávalo smysl (ale možná jsem jenom nedával pozor). V porovnání třeba s Mouchou je to slabší kousek. I tak ale dobrý a stojí to za sledování. ()

eraserhead666

Ani vlastně nevím, proč jsem to v devadesátkách ve videopůjčovnách vždycky minul. Ale možná je to dobře, protože v pubertě bych si to asi tak neužil a nevychutnal. Psychologicky krásně pomalý film. 3,5* ()

matestlust

Jsem vyznavačem Cronnenbergovi tvorby a vím, že Scanners je jeden z jeho přelomových snímků, ale nemohu si pomoci, značnou část filmu jsem se celkem nudil. Nemám výhrad co se nápadu, provedení i hereckého obsazení ( hlavně Michael Ironside v roli Darryla Revoka, šla mi z něj husí kůže po uádech ) týče, ale u Cronnenbergova filmu je to pro mě stále málo. Film jede od začátku až do konce stále ve stejném tempu, které po čase omrzí a to je podle mého kámen úrazu. I přes to všechno se ale nedivím, že se Scanners stali tak kultovní záležitostí a že se příběhy o telepatech zobrazují v dalších dvou dílech (a nejen to). Tak i tak pro mě celkem zklamání. ()

JASON_X

Až dosud jsem netušil, že první verzí X-Menů natočil už v jednaosmdesátém Cronenberg! A nutno zdůraznit, že jeho destruktivní scannerský guru Revok je nejen mnohem lepší figura, než pravdoláskařský, vyměklý a sentimentální plešatec Professor X, ale ve své zápornosti si vytře zadek i se "záporákem" Magnetem. No copak snad Magneto někdy někomu vybouchl hlavu? (Mch. nezapomenutelná scéna, hned jsem si ji hodil do deníčku!). Dále mě nechtěně pobavily třeba scény s osmdesátkovými počítači, na takových krabicích jsem se kdysi na střední učil programovat, ty jo... Výborný je i finálový souboj dvou scannerů, docela hlína, zase jsem se musel chechtat, jak se ti chlápci srandovně ksichtili. Zajímavá je i filmová hudba, trochu jako Glass, trochu jako něco k nějakému Kubrickovi... Prostě zábavný a zajímavý film s dobrým námětem, jen s malinko slabším scénářem. ()

Mordenroth

Krajšie explodovanie hlavy si ani neviem predstaviť a konečný súboj dvoch hlavných telepatov je fakt úžasný - práve tieto dva momenty som si dokonca niekoľkokrát pretáčal, až tak sa mi zapáčili. Cronenberg musí byť zvláštny tvor, ktorý asi nebude úplne v poriadku, ale práve to mi na ňom najviac imponuje... ()

ScarPoul

Oceňujem nápad aj pomerne vtieravú a nepríjemnú hudbu. Ten film ale nemá adekvátne tempo. Toto považujem za najväčší problém ranného Cronenberga. Atmosférické, určite aj nepríjemné. Sem tam s nejakou nechutnosťou, ale kým sa dostaneme z bodu A do bodu B a potom do bodu C, plynie čas strašne pomaly. Cronenberg nemá potrebu vytvárať charaktery. Jeho postavy sú len nositeľmi určitých vlastností. Je to čierno biely svet zloduchov a hrdinov. Ono je to ale v poriadku lebo dominantná je tu tá telová deštrukcia a nepríjemnosť. V tomto smere neprekonateľné. V tom inom, sa neubránim konštatovaniu, že to trošku zostarlo. Pozerateľné to ale je.  Hoci som trošku zvedavý, ako by film dopadol, keby ho Cronenberg natočil dnes. ()

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu

13.09.2023

Scanners dostanou seriálovou verzi od HBO

Scanners dostanou seriálovou verzi od HBO

23.09.2022

Přichází dobré zprávy pro fanoušky temných vizí legendárního režiséra Davida Cronenberga (Zločiny budoucnosti, Moucha), jeho raný hororový sci-fi snímek Scanners se totiž podle nejnovějších informací… (více)