Videodrom

• Kanada Videodrome (více)

Ústřední postavou příběhu je Max Renn, bezskrupulózní ředitel kontroverzního televizního kanálu 83, který nabízí vše od lehké erotiky po brutální násilí. Při hledání nového námětu do vysílání Max narazí na pirátskou nahrávku, jejíž název zní Videodrom. Přímočará syrová násilnost pořadu Maxe fascinuje do té míry, že navzdory varováním začne pátrat po jeho původu a tvůrcích. Vydává se tak na cestu, která jej zavede do nejtemnějších zákoutí lidské psychiky a postupně se propadá do světa, v němž realitu nahrazují čím dál tím děsivější a divočejší vize... Torontský rodák David Cronenberg, který dnes patří k žijícím klasikům nejen žánrového filmu, na sebe poprvé výrazněji upozornil ve druhé polovině 70. let, kdy v rychlém sledu natočil snímky Shivers (1975), Rabid (1977), Brood (1979) a především Scanners (1981) s proslulou scénou explodující lidské hlavy. V těchto filmech ustanovil svůj charakteristický autorský rukopis a etabloval se jako tvůrce silně tělesných hororů, které se nevyhýbají šokujícím násilným výjevům, jejichž prostřednictvím se vyjadřují k údělu moderního člověka, potýkajícího se s prudkým vývojem technologií a přírodních či lékařských věd. Pomyslným vrcholem rané fáze Cronenbergovy tvorby je právě Videodrom, v němž už v roce 1983 dokázal předznamenat, jak se může virtuální realita prolnout se skutečností až do té míry, že člověka doslova pozře. Film je zajímavý také tím, že v jedné z hlavních rolí se zde objevuje Deborah Harryová, známější jako Debbie Harry, frontmanka novovlné kapely Blondie. (Česká televize)

Autogram

Násilie v televízii, to sa snažili odstrániť už mnohí, a nič nedosiahli. Ale zase za tých 40 rokov od filmu to nedospelo ani do žiadneho extrèmu a najstrašnejším zážitkom sú vždy televízne správy. Film som možno mal pochopiť hlbšie a bol by som ním viac unesený. No nestalo sa a bol som skôr zhnusený ako prekvapený. –––– Nemá to příběh ani postavy. Je to hodně realistické. Podle mě to je nový trend. ()

Almásy

Videodrom priam prorockým spôsobom zachytáva dopad médii na ľudskú osobnosť. Ako vraví POMO, Cronenberg na to šiel cez fyzickú doslovnosť, čo pohltenie Woodsa iba umocňuje. sila tejto témy je taká obrovská, že odpustíte aj miestami príliš 80tkovu naivitu, Howard Shore ako vždy génialne a pravý poctivý môj obľúbený ,,cronenbergovský,, koniec vo vás zanechá krásne mrazenie. kvalitný film, ale vrchol Cronenbergovej tvorby je pre mňa stále trojka Crash, Mucha a Dead Ringers. ()

Braddy

Film, u kterého se mi chvílemi dělalo špatně. Je to prostě klasický Cronenberg, ale opravdu hodně divný. ()

korndaddy

Je zajímavé, jak Cronenberg dokázal vystihnout situaci, jenž je aktuální i v dnešní době. Televize je pořád obrovské médium a jeho vliv na člověka dokázal Cronenberg vystihnout naprosto dokonale a to i ve snímku třicet let starém. Samozřejmě vše vzal po svém a snímek stvořil jemu blízkým stylem. Zatím tři a uvidíme jak se mi film rozleží. ()

Han22

Nevím co k tomu napsat, Cronenberg natočil film ve stylu Davida Lynche, který jsem vůbec nepochopil. Základní děj je slušný, stejně jako některé halucinační scény (ruka srostlá s pistolí, videokazety v břiše, televize s dívkou uvnitř), nicméně dohromady mi to nedávalo vůbec smysl. Chápu že je to dobře natočený kult, ale jde to absolutně mimo mě. ()

iXtr3m3

Cronenberg nám predstavuje svojim sebe známym nechutným pohľadom štúdiu rozpadu človeka, ktorý sa snaží spoznať niečo, čo bolo doteraz tabu a posúva hranice neustále ďalej a ďalej. Film, ktorý aj dnes je zaujímavý a určitým spôsobom kontroverzný (hlavná myšlienka nového obsahu kanálu 83), vo svojej dobe to bol pre bežného diváka doslova šok. Dal som si opakované zhliadnutie pár dní dozadu po dlhých rokoch od detských čias, kedy som k tomu "pričuchol" prvý raz a viem si predstaviť novú formu, ktorá by videokazetu vymenila za buď virtuálnu realitu alebo mobilný obsah či iný multimediálny obsah vrátane internetu. Mohlo by to byť zaujímavé. ()

bila.tecka

Halucinogenní droga televize není v rukou Cronenberga varováním, ale jeho obvyklým výletem do snových říší. Sice fantazie, ale pořád je tady nosné téma násilí, manipulace a rozkladu člověka. Po skončení filmu jsem udělal dvě věci: pustil si videoklip Atomic od Blondie a navazující (a dle mého povedenější) Davidovo dílko eXistenZ. ()

F.W.Colqhoun

Kdysi jsem četl cosi méně srozumitelného od Baudrillarda, úspěšně to zapomněl. Videodrome mi ohledně toho, čemu jsem tenkrát dost dobře nerozumněl, bez vyžádání osvěžil paměť. Místo knihy teď nerozumím knize a filmu zároveň. Pozoruhodné je hlavně to, že Cronenbergova paranoidní podezření o vztahu vizuálního média a těla dávají jakýs takýs zlý smysl i dnes, kdy je po kultuře televize více méně veta. Snad i větší. Zlé pittsburgské vlny dnes ladí na vlnách deep-netu každý [druhý]. Jeden aby se začal kontrolovat, jestli mu zadnice ze zadnice netrčí USB port. Intelektuální orgie osvěžují Cronenbergovy lahodné staro-animační orgie a v roli úchyla se rochnící James Woods. ()

Corpsegrinder

Šikovně naservírovaný halušky s parádním Woodsem, klasickou Cronenbergovou vizualizací a zajímavou myšlenkou, která by mě před 30 lety asi přinutila bát se Betamaxek a VHSek. LONG LIVE THE NEW FLESH ()

TERRORDROME

Pre mňa osobne asi najlepší Cronenbergov kúsok. Mnohý ho prirovnávajú k neskoršiemu eXistenZ, ale je som si celý čas hovoril že sa to podobá skôr Nahému Obedu, akurát miesto drog je tu televízne vysielanie spôsobujúce halucinácie. Vďaka nim sa televízny producent Max Renn stane účastníkom akéhosi spiknutia a pomocou vzdychajúcich videokaziet nastrkaných do brucha je naprogramovaný na atentátnika. Dej je typicky Cronenbergovsky nepredvídateľný a jediné čím som si bol celý čas istý bolo to že sa "hrdina" napokon úplne zblázni a pravdebodobne sa odbachne. Takže tu máme halušky, bizarné nechutnosti ( napr. vybuchujúca telka z ktorej vyletia hromady vnútorností či chlap ktorý sa po zastrelení začne rozpadať a vyliezajú z neho rôzne sračky ) a psychotropný dej, teda všetko čo si človek môže od Cronenberga priať. ()

Paldiny

Ďalšia zo sond, ktorá si to namierila rovno do odvrátenej strany mysle Homo Sapiens Sapiens. A ako u režiséra býva zvykom, musí byť cesta krvavá, zvrátená a Cronenbergovsky nechutná. Ľudstvo prahne po násilí, vraždách, seba poškodzovaní, čoho spúšťačom je mikrovlnná trúba, do ktorej všetci tak radi pozerajú. V osemdesiatkach už mal tento oblbovač zmyslov každý, rovnako aj James Woods. Ten navyše najväčším gurmánom pripravoval denné menúčko až narazil na zlatý dol aký mal všetko zmeniť. Nazývali ho Videodrome. Kto nevidel, viac do príbehu neprezradím, len dovoľte zopár chuťoviek, s Videodromom prichádzajú na scénu halucinácie, vkladanie video kaziet do brušných dutín, hláv do televízorov, deformácií všetkého druhu. Masky sú úchvatné, atmosféra nezameniteľná a pointa, platná i dnes. Ak zosumarizujem, vplyv TV je zlý, a preto ho treba obmedziť na minimum. Akoby sa stalo. ()

Ricky_CZ

Téma posunutí svých hranic až ke zdravím mezím by se dalo rozhodně zpracovat vkusněji a srozumitelněji. Film zapadl mezi klasiku spíše svou dobovou odvahou, než obsahovými kvalitami...Ačkoliv chápu Cronenbergovu snahu vyjádřit onu nechutnost a zkaženost, je pro mě film zklamáním... 45% ()

Mouzon

Myšlenkově přebohatý snímek, který po narativní stránce působí trochu jako nějaký hodně zvrácený trip. Nebo možná jako... videodrome. ()

Martin_W

VIDEODROMe částečně připomíná Noční můru z Elm Street, ale i přesto po zhlédnutí působí jako skvělý horor, který si rád pustím znovu. Filmové triky na tu dobu taky hezké a na hodnocení jen přidávají. Moc se mi to líbilo. Long Live the New Flesh! 71% ()

Mikino00

Sice zajímavý nápad, ale provedení je vedené až do extrému, režisér opravdu spojil to nejhnusnější co mohl dohromady, vážně začínám pochybovat o jeho zdravém rozumu. ()

Klajnik

Základní téma je zašlapáno balastem chujovin, které nejsou dostatečně bizarní, aby mne natolik bavilo na ně koukat a které v rámci filmů fungují tak, jak se to daný scéně zrovna hodí. Z toho důvodu považuju Videodrome za neucelený. Týpek začne bláznit poté, co vystaví svou mysl nasilí zachyceném na kazetách. Dojem přirozeně narušuje samotný fakt, že to co týpek viděl je slabota oproti tomu, čemu jsem svou mysl vystavíl já. Přesto nemám vidinu žádné zubaté kundy, která by mi měla vyrůst na břichu. Dalo by se vzít v potaz, že postava Maxe je senzitivnější, jenže ve filmu je proneseno, že sledování násilí spustí v těle nějaký biochemiscký proces, který vede k vytvoření nádoru, kvůli němuž má člověk halucinace a že to funguje téměř na každého. Samotné halucinace jsou pak tak reálné, jak si danná scéna žádá. Není v tam žádný sjednocený program. Ve výsledku je to jenom hloupé. Navíc pojmout to téma takto fyzicky bylo špatným rozhodnutím. Já vím, že si Cronenberg rád hraje s maskami - já sám na to rád koukám, ale tady se přesto moc nevyřádil. Lépe by to fungovalo jako psychologický thriller, ale to by si vyžádalo mnohem kvalitnější scénář. Videodrom v existující podobě je však odbytý. Některé dialogy zejí prázdnotou líného psaní. ()