Jeskyně

Trailer

VOD (1)

Uprostřed hlubokého lesa v Rumunsku narazí tým vědců na ruiny opatství z 13. století. Po bližším průzkumu zjistí překvapivou věc - opatství stojí na vchodu do obrovského systému podzemních chodeb. Místní biologové věří, že v jeskyni by mohl existovat dosud neobjevený ekosystém, proto najmou skupinu amerických jeskynních potápěčů, aby jim pomohli její hlubiny prozkoumat. Jack (Cole Hauser) a jeho bratr Tyler (Eddie Cibrian) jsou profesionálními průzkumníky, kteří vedou tým nejlepších světových jeskynních potápěčů a neustále vyhledávají nová a nová dobrodružství. Do Rumunska dorazí s nejmodernější výbavou včetně nové kyslíkové bomby, díky jejíž velké kapacitě může zůstat potápěč pod vodou až 24 hodin. Elitní skupina, k níž patří také Charlie (Piper Perabo) a Buchanan (Morris Chestnut), ihned začne s průzkumem. To, co najdou uvnitř jeskyně, však není pouze nový ekosystém, ale úplně nový živočišný druh... (oficiální text distributora)

Trailer

Tom Hardy

Cole Hauser je prostě magnet na špatné filmy. Ten člověk má určitý potenciál, ale jak je někde ohlášená jeho účast, větřím průšvih. U Jeskyně jde zatím o jeho "vrcholné" dílo. Báječná gumová monstra, úchvatná jeskyně, ve které může být na témže místě led i oheň, do toho se někomu dokonce povede umřít dvakrát a jedna cesta umí mít hned několik podob. Hvězdičku za scénu na skále a za Marcela lurese, kterého je pro podobné shity vyloženě škoda, 4 dolů za vše ostatní... ()

*CARNIFEX*

Skupinka amerických vedcov prichádza do odľahlej časti Rumunska, aby preskúmala doposiaľ neprebádanú jaskyňu. Kým vstupnú bránu cez starý kostol z 13 storočia väčšina vníma ako symbolický prejav tamojšej kultúry, skutočná pravda čaká na svoje odhalenie. Hovorím si, pusti si pred spaním nejakú kok***nu, ktorá ťa nebude nútiť zapínať mozgové bunky. Tak sa mi to všetko krásne splnilo. Úvodná polovica žiadna sláva. Následne sa síce príbeh celkom slušne rozbehol, a zrazu sa bolo na čo pozerať, no tak či onak, tento snímok si svoje nízke hodnotenie plne zaslúži. Boh vie či sa aj vo filmovom priemysle dáva daňové priznanie. Nič ma do toho nie je, ale mňa by celkom zaujímalo kde sa podelo tých 30 melónov. Že by všetok rozpočet zožrali plastelínové, agresívne chobotničky z II. patra? Alebo snáď ten gumový lietajúci votrelec? Každopádne, niekto sa nabalil, no jaskyňa z Rumunského Medjugori to rozhodne nebola - 40%. ()

Ruut

UPDATE 2020: Některé horory jsou i po 20-30 letech skvělé - například konkurenční The Descent. Todle opravdu dost stárne. ------ The CAVE jsem si pustil pozdě večer sám ve tmě s čudlíkem zvuku řádně daleko napravo a hlavně jsem vypnul mozek a bavil se. A heleme se přežil jsem, ujmu na zdraví jsem žádnou taky neutrpěl a fakt jsem se bavil. Potíž filmu číslo jedna je že je označován za horor. Hodilo by se spíš označení akčka s velkorisou dávkou hororových nechutností. S představováním hrdinů se ražiser nijak nes*re. O nikom se během filmu nedozvím skoro nic bližšího. Na druhou stranu herci celkem slušně jedou podle šablon a nikdo není protivný. Navíc kdyby Ripleyová prováděla s vetřelci to samé co jedna z jeskynářek při scéně na skále, tak se Alieni ani zdaleka nemají nárok dožít pěti filmů. Ano monstra jako by z oka vypadli vetřelci, jen kyselinu okopírovatse už režiser bál. Jako bonus umí i lítat a jsou mistrnými plavci. Vůbec The CAVE je vykrádačka jak sviňa, ale zábavná. Akce je hned od začátku dost a je nepřetržitě až do konce. Jen ty střihy jéjej, ale postupně se bud zlepšují nebo jsem si na ně zvyknul. Soundtrack taky sedne. Kdo chce vidět solidní oddechovku ať se nebojí a zkusí tohle. Fakt jsou mnohem větši blbosti na poli hororovém. kdo chce vidět opravdový jeskyňářský horor ať si pustí The DESCENT. ()

Crocuta

"Evropské legendy končí vždycky špatně" praví L. Headey coby doktorka Catheryn. Inu - nejen ony. Stejně špatně, ba ještě hůře dopadl i pokus amerických tvůrců o speleologicko-vetřelčí horor z karpatských jeskyní. Nuda, pár nevalných triků, semtam nějaké pseudovědecké blábolení a parta "profíků" co se chová jako Klub sebevrahů na spolkovém výletě - to je v kostce obsah "Jeskyně". Ta druhá hvězdička je čistě za účast mé oblíbené "divoké kočky" Piper Perabo (i když jí to přece jen víc sluší v minisukni na baru, než na laně s digitálním monstrem na zádech). ()

Lucasion

Zdaleka ne tak špatné jak by se na první pohled mohlo zdát. Dokonce pouze o krapet horší, než jsem čekal. Naopak mě prvních čtyřicet minut opravdu bavilo. A to myslím zcela vážně. Bavilo. Podvodní scenérie jsou nádherné, příběh správně tajuplný. (Aby taky ne, když je to v Karpatech) A máme tu taky Cersei ze Hry o trůny. Pár vědců najde pod zbortěným kostelem vchod do podzemní jeskyně. Ano, kolikrát jsme tohle už slyšeli. Uvnitř se cesta ven uzavře a oni objeví dosud neznámý druh. Krom toho, že plakát filmu lže, jako když tiskne. Tak po nějaké polovině filmu vezme atmosféra za svoje a zbytek filmu je už rutinní a předvídatelná nuda. Nechápu proč. První půlku se film skutečně snaží navnadit hezkým prostředím, kvalitou výpravy a i scénářem. Pak vtrhne na plac přerostlá ještěrka a atmosféra jde do kopru. Neuvěřitelná škoda. Konec filmu je nenápaditý, nudný a skutečně béčkový až to bolí. Epilog je naprosto směšný. [Extended] (62 %) ()

• Natáčení ve studiich Buftea nedaleko Bukureště trvalo 8 týdnů. Dotáčení přírodních scén v Mexiku na poloostrově Yucatán se účastnili už jen potápěčtí kaskadéři a trvalo šest týdnů. (Karlas)
  • Bruce Hunt debutoval Jeskyní jako režisér, dosud měl za sebou jen práci pomocného režiséra trilogie Matrix. (imro)
  • Hned v úvodu skupina vědců a potápěčů cestuje českým nákladním automobilem Tatra 813 8x8 Kolos. (ing)