Jeskyně

• Německo

Jaskyňa

Horor / Thriller / Akční / Dobrodružný

USA / Německo / Rumunsko, 2005, 94 min (SE: 97 min)

V záplavě špatných hodnocení jsem se rozhodl od filmu nic neočekávat a byl jsem docela mile překvapen. Je to sice béčko, ale v tom nejlepším slova smyslu. Celkem dobrá atmosféra tmy a tísně jeskyně. Samozřejmě postavy nejsou moc propracované. Příběh je dost předvídatelná klasika, skupina nešťastníků, nechtěně uvězněná v jeskyních, je postupně vyvražďovaná tajemnými monstry. A jak to bývá skupina nešťastníků se snaží přežít a dostat do bezpečí. Příšerky sice vypadají skoro jako dráčci z pohádky, ale jinak je to hezká podívaná.(26.4.2015)

• Adrian

Vážení športoví fanúšikovia: v tohtoročnom podzemnom match-dueli roka The Descent versus The Cave, druhé zmieňované mužstvo vyšlo síce zo zápasu s jasným debaklom, ale žiaľ ani zďaleka nie tak ťažkým, aký sme utrpeli my - samotní diváci, ktorí sme sa museli ich křčovitému výkonu prizerať. A to prosím, rozpočet futbalového mančaftu The Cave na tento zápas oproti prvému menovanému bol niekoľkonásobne vyšší. Žiaľ, totálna neschopnosť trénera mužstva na režisérskej stoličke vymyslieť čo i len trocha zaujímavú stratégiu v nanajvyš sterilných akčných súbojoch sa podpísala ešte aj pod podpriemerné výkony hráčov v hereckom poli, ktorým režisér v predpísanom scenári opakoval iba tie najotrepanejšie dialógové formulky, pričom samotná ich logika umiestnenia ako i postupného nadväzovania vykazovala miestami až stopy demencie. Niet sa potom čomu čudovať, že atmosféra u divákov v hľadisku úspešne atakovala bod mrazu. Situáciu z úplného dna odpadu zachránil za ihriskom pristavený a napustený bazén, v ktorom počas prestávky unavení hráči predviedli za účelom relaxácie pár zaujímavých skokov do vody, ako i na efekt pekné, takmer akvabelistické cviky nasnímané umne zakomponovanou kamerou pod hladinou.(4.9.2005)

• Phobia

Pane režisére, vole, obtěžoval ses vůbec někdy navštívit vápencovou jeskyni nebo přinejmenším štolu v podmínkách střední Evropy? Asi těžko, ty mamlase, jinak bys věděl, že je tam tma, žádné tajemné zelenkavé, modré či oranžové odlesky, ale TMA jako v prdeli - pravděpodobně i větší! A taky bys věděl, blbečku, jaká je tam KLEMRA! Snad ani Inuité by po jeskyních nepobíhali v triku bez rukávů, aby vynikly jejich bicáky a ta Lara Croft, co tam lítala po stěně v podprdě a kraťáskách, by parádně jektala zubama, husinu by měla jak pralinky a skončila by ve špitále se zápalem plic nebo v truhle díky těžkému podchlazení. Potápění v ledové vodě v bezprstových rukavicích a s odhalenou kůží na ksichtu, děláš si kozy? Nikdy jsi asi nezkusil strčit ani holý prstík do vody vyvěrající z podzemního jeskynního komplexu, dlouho bys ho tam neudržel, tajtrlíku, natož tak plavat kilometry. Jó, rozesmál jsi mě, to zas jo - třeba ten sjezd po ledové stěně přímo do kaverny, kde ze země šlehaly plameny, peklo-hadr, to bylo vážně vtipné! Odpustila bych provařenou dementní zápletku, trapné obludy, nesympatické hrdiny, jejichž osud jsem měla v paži (přesněji, přála jsem jim efektní smrt), ale dělat z lidí kretény a natočit film bez elementárních znalostí daného prostředí, to je na facana, pane režisére. 35% za tu nechtěnou humornost;-).(12.12.2008)

• dobytek

Co to zase bylo za blbost? Abych pravdu řek, tak mi tam nějak všechny mužský postavy (kromě černocha a číňana) splývaly dohromady, takže jsem se nějak celej film jenom snažil pochopit, kdo je už mrtvej, kdo je ještě živej a kdo je mutant. Vzhledem k tomu, že ve filmu je celou dobu tma jak v prdeli a občas tam akorát někdo zamává baterkou, tak jsem stejně nic nepochopil. No ale ono je to stejně asi celkem jedno. Když teda vydržíte cca 1,5 hod toho, jak několik postav bloudí v jeskyni a snaží se je dostat jakási krkající potvora, tak vás pak film možná trochu překvapí asi v posledních 30-ti vteřinách. Třeba ten otevřenej konec bude znamenat ještě nějaký pokračování, ale na to já se určitě dívat nebudu...(15.7.2007)

Film, ktery je mnohdy oznacovan za nehoraznou sracku. Me se libil. Prvni polovina je vyslovene nuda, ale sotva prijde na radu akce, je na co se koukat. Freneticke strihy bez ladu a skladu, prostorove anomalie, genialni scena, kdy se hrdinka houpe na lane nad propasti a pritom se snazi sejmout zrudu plamenometem, srdce kazdeho milovnika velespatnych becek musi zaplesat.(21.2.2006)

• - Bruce Hunt debutoval Jeskyní jako režisér, dosud měl za sebou jen práci pomocného režiséra trilogie Matrix. (imro)

• - Australskému debutantovi Bruce Huntovi producenti svěřili na Jeskyni 30 mil. dolarů, ale během úvodného víkendu (26. – 28. 8. 2005) zaznamenali zisk pouhých 6 milionů. Po měsíci film v amerických kinech vydělal 14,5 milionu. (imro)

• - V októbri 2016 sa podľa webu PrettyFamous umiestnil film na 24. priečke v rebríčku "Najhoršie horory všetkých čias".