Jeskyně

• Německo

The Cave

Jaskyňa

Horor / Thriller / Akční / Dobrodružný

USA / Německo / Rumunsko, 2005, 94 min (SE: 97 min)

• Matty

Nenapadá mě, čím začít další komentář a pokud možno se neopakovat, jaké vhodné první slovo zvolit, proto bych trochu zaexperimentoval a jako lék proti své bezradnosti použil Google: „V průměru řekne dítě své první slovo okolo 10-11 měsíců, obvykle je to jen opakování jednoduchých slabik „tata“, „mama“, „brmbrm“ pro pití, „hamham“ pro jídlo. Často jsou tyto zvuky doprovázeny znamením, například ukázáním na předmět, aby dítě vyjádřilo: „Podívej se na to!“ Toliko úvod, jehož závěr bych pouze poupravil na "Nedívejte se na to!". Teď již k samotnému filmu. Jeskyně je blbý horor, ve kterém blbé postavy dělají hloupé věci. Blbé věci, abych byl přesnější. Jejich počínání se zdráhá býti logickým. Do chřtánů přerostlých vakoveverek (s dostatečně bujnou fantazií je taky uvidíte) se derou hezky jeden za druhým a požíráni jsou s ještě menší dávkou nápaditosti než oběti dvacet let starého vetřelce. Režie, ač debutantská, není úplně marná, to hlavně scénář jí zákeřně podráží nohy. Také nesympatické krmivo krvelačných mazlíčků snaží se jevit více k sežrání, což se daří přinejmenším Piper Perabo, jejíž rodiče byli při vymýšlení jména snad až příliš tvůrčí. Jako asijského zástupce multikulturní směsky můžete poznat „toho Korejce ze Ztracených“. Do ztracena vyznívá celá Jeskyně, horor bez atmosféry, bez jediné strašidelné scény a s trapně okázalým finále. Možná, kdyby tvůrci zahalili do úplné tmy větší část filmu, řekněme 93 minut... . A teď považte, tato hrůza, tento sliz seškrábaný z nějaké zapadlé jeskynní chodby, si našel cestu do českých kin. Parádní, rovněž „jeskyňářská“ napínačka Pád do tmy nikoliv. Na světě není žádná spravedlnost. 20% Zajímavé komentáře: Adrian, Desperado, Klay, Radiq(30.6.2007)

• Zazie

Mám ráda filmy odehrávající se v atraktivní tajuplné lokalitě, kde skupina vědců/badatelů/archeologů pátrá po něčem nebezpečném. Zpočátku to vypadalo zajímavě: rumunské hory s ruinami kláštera jsou velmi slibné. I nezbytné atributy: mladá krásná vědkyně (jak to ty Američanky dělají, že zvládnou tak mladé vědeckou kariéru a ještě jim zbyde čas na perfektní makeup?), replika "co to sakra je?" (v tomto znění 2x, varianty nepočítány). Pak se ale vetřela nuda a zůstala až do konce. A nezahnal ji ani náš milovaný Ztracený Daniel Dae Kim.(29.6.2007)

• Fiftis

Béčkový film, na ktorý sa stačí pozrieť len raz. Film by som doporučil len pre skalných fanúšikov žánru. Inak nikomu. Zo začiatku to vyzeralo celkom zaujímavo a prostredie podzemnej jaskyne tiež nebolo vôbec zlé. Potom ale prichádza zásadný zlom a to keď sa začnú ukazovať tie monštrá. V tých chvíľach totiž kameraman zrejme dostáva epileptický záchvat a zvyšok posiela do hrobu strih. Ale keď sa vypne mozog a sústredí sa len na akciu, tak sa na to kuknúť dá. Potom však radšej rýchlo zabudnúť.(18.2.2015)

Už jste si někdy všimli, jak některé filmy tvoří jakési dvojice? Např. Mars útočí a Den nezávislosti, Matrix a 13. patro, Vrána a Smrtihlav.... No a Jeskyně by tvořila dobrou dvojici s Pádem do tmy. Je to sice horší film než Pád..., ale občas dokáže vytvořit stejnou klaustrofobní atmosféru a naopak, prostředí jeskyně je tady mnohem hezčí než v Pádu. Nechci nějak moc tyhle dva filmy srovnávat, už i proto, že se mi docela líbí oba. Jeskyně má podle mě trošku problém v tom, že monstra jsou podle mě možná až moc přehnaná a moc často ukazovaná. Zápletka ujde, herecké výkony jsou slabší, prostředí super, dialogy občas hrůza, ale tak nějak celkově to na mě působilo na slabší tři hvězdičky.(2.4.2009)

• LaciLC

Nemám slov. Nebyť tých náznakov atmosféry a niektorých vydarenejších miest dávam odpad! ako hrom. Nechápem prečo takéto rozhodne ambiciózne "dielo" zverili do rúk debutujúcemu režisérovi. Okrem chýb ako slabučká réžia a príšerní herci je film prekliato nudný. Keď sa chce niekto báť, nech si namiesto Jaskyne už radšej pustí seriál Scooby-Doo. Na vlastnú zodpovednosť!(15.8.2007)

• - Australskému debutantovi Bruce Huntovi producenti svěřili na Jeskyni 30 mil. dolarů, ale během úvodného víkendu (26. – 28. 8. 2005) zaznamenali zisk pouhých 6 milionů. Po měsíci film v amerických kinech vydělal 14,5 milionu. (imro)

• - Herci strávili během natáčení, na které dohlíželo několik světových expertů na potápění, denně 10 až 12 hodin v mokrém oblečení, aby bylo jejich vystupování co možná nejvíce reálné. (imro)

• - V októbri 2016 sa podľa webu PrettyFamous umiestnil film na 24. priečke v rebríčku "Najhoršie horory všetkých čias". (Paldiny)