Jeskyně

• Německo

Jaskyňa

Horor / Thriller / Akční / Dobrodružný

USA / Německo / Rumunsko, 2005, 94 min (SE: 97 min)

• Freemind

Trochu nespravedlivě podceňovaný film - je to sice obrovská blbost a škvár, ovšem ne o moc horší, než běžná produkce. Efekty nejsou vůbec špatné, špatný je střih, který je dokonale ubíjí. Lena Headey má opět smůlu na špatný film, který její kariéře spíše škodí, než pomáhá - přitom si tahle kočanda zaslouží pozornost nejen kvůli své tvářičce. Prostředí i atmosféra filmu jsou ok, nápad bych dokonce označil za zajímavý, škoda, že jeho potenciál nebyl využit (což se mnohem lépe podařilo britskému "The Descent/Pád do tmy", který těží ze stejného prostředí a klaustrofobních pocitů a je lepší i herecky a vizuálně). Kdyby se jim ještě neožral scénárista a nezačal postupně vplétat čím dál tím větší kraviny, mohlo to být fajn. Tož nic.(19.4.2009)

• Lateef

Čas od času přijde někdo s nápadem, že i v dnešní době existují místa dosud neprozkoumaná, kam nevkročila nejen lidská noha, ale kam se nedostala ani nejmodernější technika. Podobně přemýšlel i Bruce Hunt, až si vymyslel komplex podzemních jeskyní kdesi v rumunských Karpatech, které vybavil specifickým ekosystémem a zcela novým živočišným druhem. Složil speleologickou výpravu z horolezců a potápěčů a poslal je do jeskyní s tím, že natočí hororovou podívanou plnou napětí a úzkosti. Spletl se. Natočil snímek, který ani zdaleka nedosahuje průměrnosti béčkových hororů a který zabředne v odpadních vodách hollywoodských stok....Přitom rozjezd není tak špatný. Nález jeskyně, sesuv kamenné laviny a vcelku efektní zborcení kláštera je pěkně nasnímané a podbarvené slušivým zeleným filtrem. První výlet do hlubokých vod podzemního labyrintu má dokonce svoji atmosféru...a už mu došel dech! V tomto bodě pověsil Bruce Hunt tu špetku svého režisérského umu na hřebík a píchnul si tři unce nejkvalitnějšího heroinu. Po zbytek Jeskyně totiž marně tápete ve tmě, ve jménech, v katastrofálně navazujících scénách, v nelogickém myšlení zdejších postav...zíváte a s třiceti vteřinovým intervalem sledujete hodinky a pečlivě odpočítáváte minuty do konce. Super nudné pachtění výpravy je občas přerušeno hnusným a brutálně rychlým střihem akčních scén...digitálně zpracovaná létající mostra jsou stejně nepovedená jako Nemesis v Resident Evilu, škoda jenom, že tu není Milla Jovovich, ale parta manekýnů s hubou plnou mockrát omílaných a klišovitých keců...otevřený konec, tolik typický pro béčkovité horory devadesátých let, je prostě směšný a potvrdil naprostou stupidity celé dějové linie a filmu samotného. 33 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(28.10.2006)

V záplavě špatných hodnocení jsem se rozhodl od filmu nic neočekávat a byl jsem docela mile překvapen. Je to sice béčko, ale v tom nejlepším slova smyslu. Celkem dobrá atmosféra tmy a tísně jeskyně. Samozřejmě postavy nejsou moc propracované. Příběh je dost předvídatelná klasika, skupina nešťastníků, nechtěně uvězněná v jeskyních, je postupně vyvražďovaná tajemnými monstry. A jak to bývá skupina nešťastníků se snaží přežít a dostat do bezpečí. Příšerky sice vypadají skoro jako dráčci z pohádky, ale jinak je to hezká podívaná.(26.4.2015)

• Gilmour93

Nesnesitelného Hausera a jeho tu svalnaté, tu půvabné kolegy ze speleologického týmu chtějí spapat rumunští jeskynní bubáci z latexu. Jak to napsat kulantně.. Mezi levou a pravou půlkou hýždě má každý Jeskyni, ze které čas od času vyjde zapáchající, do hněda zabarvená a konzistencí velmi řídká záležitost. Doporučuji ji rovnou spláchnout, jde totiž o The Cave od Bruce Hunta..(15.6.2009)

Kvůli jedné věte jsem tenhle film viděla a jednu větu si z něj budu pamatovat. Což je víc, než z většiny ostatních průměrných, ale stále stejně nudných filmů. Cave, jakožto film s nálepkou sračky ale nakonec zas tak špatný není. Po nudné polovině přichází frontální útok na veškerou logiku, chlapci a děvčata obíhají skály, kryjí se mapovací pistolí a všechno je to hrozná legrace.(19.2.2006)

• - Bruce Hunt debutoval Jeskyní jako režisér, dosud měl za sebou jen práci pomocného režiséra trilogie Matrix. (imro)

• - Příběh Jeskyně se zčásti zakládá na realitě. Koncem 80. let minulého století totiž v Movilských jeskyních našli celkem 35 nových druhů živočichů. Jeden z nich má dokonce žlázu s jedem. I když největší exempláře jeho druhu měli jen 10 centimetrů, nikdo neví, do jaké délky mohou dorůst. Příšery z filmu tedy nemusí být až tolik nereálné… (imro)

• - V závěrečných titulcích filmu zazní píseň "Nemo" od finské hudební skupiny Nightwish. Záběry z filmu se také objevují v alternativní verzi videoklipu pro tuto píseň. (MsUtahraptor)