Raketa na Měsíc (1958) měla svoji premiéru necelý rok před tím, než na přirozeném satelitu naší planety přistála první lidská sonda, a necelých jedenáct roků před prvním krokem lidské nohy na jeho povrchu. Snímek vypráví o nechtěné výpravě na Měsíc, jejíž protagonisté se tam setkávají v podzemním království se spoustou spoře oděných mladých žen v botách s vysokými podpatky (dle titulků byla mezi jejich představitelkami řada tehdejších královen krásy), vedených slepou Lido (hraje ji K. T. Stevensová, dcera známého hollywoodského režiséra Sama Wooda). Vesmírní cestovatelé (vědec, jeho přítelkyně a dva uprchlí trestanci!!) tu narazí na zvláštní kamenné bytosti (skalníky), hrozivého obrovského pavouka, ale většinu času se potýkají se záludnostmi lunárních krasavic. Film, jehož rozpočet 65 000 dolarů nebyl ani v 50. letech příliš štědrou sumou, se natáčel ve známé westernové lokaci, Státním parku Red Rock Canyon v Kalifornii (asi 150 km severovýchodně od L.A.), a je remakem plastického (3-D) filmu Cat-Women of the Moon (1953). (oficiální text distributora)

hans500

Vlastně typické béčkové sci-fi z 50. let, jedno z mnoha. Jsou pravda i horší, ale přesto je Raketa na měsíc slabý podprůměr. Navíc postrádá jakékoliv polehčující okolnosti které dělají například z filmů Edwarda D. Wooda Jr, tak kultovní filmy jaké jsou (Raketa na měsíc není ani zábavní, ani není natočená s oním úžasným entuziasmem, bohužel ne každý béčkař je Ed Wood.) Od Richarda E. Cungy je přecijen lepší "Frankenstainova dcera" a ani ta není alespoň průměrným filmem. ()

Honzíno

Netřeba komentáře. Už je jasné, kde Lucas získal inspiraci na jeskyňovou scénu z Návratu Jediho, včetně kulturního čísla ve scéně. Hvězdičky dvě za tu mírnou dávku zábavy. V podstatě se u toho dá zvrhle bavit, jinak je to totální ptákovina. Od první vteřiny do konce. ()

noriaki

Tak podívejte, já už jsem viděl leccos. Ale takhle amatérský a naivní film překvapil i mě. Ani bych ho neřadil do kategorie sci-fi, protože vědecké poznatky vůbec neřeší. Na Měsíci roste křoví, je tam atmosféra (nedýchatelná ovšem), skomírá tam civilizace složená ze samých žen a po jeskyních se povalují diamanty, protože proč ne. A v tomhle prostředí se potácí sestava pěti hereckých dřev a vymýšlí jedno hloupé rozhodnutí za druhým. Od béčkových sci-fi padesátých let je lepší nic nečekat. Důležitá je zábavnost, což je ovšem taky slabá stránka filmu. Kdyby alespoň byl barevný, tak bych dal malé plus za masky a výpravu, ale takhle bohužel. ()

fefee

Dávam hviezdičku naviac za "skalníkov" :D Nemali chybu :))) Inak strašne naivný film, ale sranda musí byť. Aj sci-fi film musel nejako začínať ;) ()

p6qwre odpad!

Mé první setkání s dílem režiséra Davida E. Cunhy. Mezi jeho další „slavné špatné filmy“ patří především She Demons (1958) (imdb 3,5/10) a Frankenstein's Daughter (1958) (imdb 2,8/10). V roce 1958 natočil i Missile to the Moon (imdb 2,4/10). Jedná se o remake Cat-Women of the Moon (1953). Originál mne docela bavil (4 *), ale nová verze není nic víc než 78 minut koncentrované nudy. Ze špatných hereckých výkonů nejvíce negativně vyčnívá na 200% přehrávající Tommy Cook, který hrál jednoho ze dvou uprchlých zločinců (jistě vhodný kandidát na člena posádky nelegální expedice na měsíc). Jeho postava je v podobných filmech velmi častá - veselý týpek, který si s ničím neláme hlavu a dokáže celou expedici značně zkomplikovat, no, v Missile to the Moon je to dotaženo do extrému. Tommy Cook se proslavil především jako dětský herec v dobrodružných seriálech a sám později přiznal, že se mu nikdy nepodařilo se z dětských rolí přeorientovat na ty dospělé, čehož je tento film vzorným příkladem. Za zmínku stojí "kamenní muži" - monstra, která se pohybují rychlostí 1m za 5s a přesto se jim v pohodě daří ohrožovat a obklíčit celou posádku. A taky maketa pavouka, již značně vypelichaná, neb byla použita už v původním filmu z roku 1953. A samozřejmě start a přistání rakety, obojí stejný záběr z archivu, při přistání ale puštěný pozpátku. Krásky z Měsíce podle úvodních titulků mimo jiné hrají: Miss Floridy, Miss New Hampshire, Miss Jugoslávie, Miss Francie a Miss Německa. ()

Dreadd

Nízkorozpočtové béčko, které se nemá brát vážně, protože pak dokáže i chvílemi dobře pobavit. Fyzikální zákony zde působí naprosto nečekaně, některé se dokonce přímo během filmu mění - nejdříve vzduch v otevřené jeskyni neví vůbec nic o entropii, avšak později při proražení zdi rychle prchá rozpínat se. Triky naprosto odpovídají rozpočtu, všechno bylo potřeba vyřešit co nejlevněji a nebyl čas skrývat všechny drátky (v tu chvíli mi na mysli vytanul Garth Marenghi) a výbuch jednoho z trestanců je skutečná chuťovka. Ani zápletka není kdovíjaká, obyčejná cesta na Měsíc, kde se kromě převratu mezi měsíčními obyvatelkami v přiléhavých trikotech nestane prakticky nic. ()

Fox85

Po delší době opět sci-fi béčko, u kterého jsem se opravdu pobavil. A to je asi tak to jediné proč se na to dívat :) ()

Werichowka

Vcelku bžunda. Je normální, že většina scifi filmů působí retrospektivně značně komicky, ale tenhle nízkorozpočťák musel být dost stupidní i ve své době. Studiová produkce, raketa (mimochodem V2) s interiérem venkovské tělocvičny, za každých okolností upravení herci a pochybný děj, který nevyváží ani tlupa sexy Měsíčňanek... ale jinak nevyčerpatelná studnice inspirace pro parodie všeho druhu. (Jo, ale ten dvouokej loutkovej pavouk byl jedlej...:-)) ()

Kracken

Celou dobu jsem si říkal že to musel režírovat Ed Wood, anebo aspoň někdo ze sourozenců a vono ne :D Kdo neviděl nepochopí, scénář je brakovej a ztvárnění víc než směšné. Podle těch fotek by ti modří vesmířani mohli být předchůdci avatarů Jamese Camerona nebo aspoň jeho inspirací :) Dlouho jsem se rozmýšlel jak tenhle film hodnotit, protože je to bráno vážně ale já se přitom lámal smíchy. Noa proto to beru jako retro-sci-fi-komedii. 50% ()

Han22

Problém s hodnocením u těchto starých filmů je že se člověk musí oprostit od všeho pozlátka jako triky, efekty, logika a tak a položit si jedinou otázku - bavil jsem se? A tak i přes tunu nelogičností (raketu ovládají dva trestanci, kteří ji vidí prvně v životě, sluneční záření) a příšerných efektů (pavouk, kulisy) jsem se slušně bavil. Posádka dolétá na Měsíc, naráží na kamenná monstra a skupinu telepatických žen bojujících o moc i o přežití. To vše ve slušném spádu bez zbytečných zdržovaček a řešení nesmyslů. Takže ano bavil jsem se a v nulové konkurenci jde o sci-fi roku 1958. ()

Tydlidáš

8/10 - Dobrej nářez.... Taková najivita v těhle filmech je přece nádhera. Zařízení rakety a celkově její provedení. Ty nesmysly kolem startu a letu s lodí. Obyvatelé měsíce jako krásné mimozemšťanky. Skalníci a obrovskej pavouk......... Dnes už by to bylo k smíchu, kdyby nám tohle někdo servíroval, ovšem já se směju rád a teď už chci vidět předlohu. O pět let mladší Cat-Women of the Moon... To bude teprve Let na měsíc.....=) ()

TERRORDROME odpad!

Neuveriteľne naivný blábol v ktorom partia magorov šlohne raketu a pristane s ňou na mesiaci, kde žije okrem pár oblúde šte komunita žien v plavkách. No vydržal som to až do konca, ale zábavné to moc nebolo. Teda samozrejme okrem handrového pavúka na šnúrkach a vrieskajúcej ženskej ktorú chcel zožrať. Kamenné potvory boli celkom slušné. ()

bohemia_regent

Celé je to hodně naivní, ale film přesto nepostrádá jistý půvab. Stejně jako Mélièsova Cesta na Měsíc (1902), jejíž průkopnický význam je ovšem neporovnatelně vyšší. ()

ddf76

Dnes uz hodne zastaraly film s naivnim dejem. Je to snad pro ty, co se zajimaji o historii sci-fi ve filmu. Jinak temnik je skvelej :))). ()

axiom

Jak tento film hodnotit? Ano, je naivní, možná dnes až směšný, ale to byla první auta a letadla taky. Musíme se na něj podívat prismatem let, ve kterých vznikl a uvědomit si, že bez těchto filmů (i těch béčkových) bychom se dnes nedívali na Avatar. ()

zdeny99

Z dnešního pohledu je to hrozná blbost. Možná až naprostá stupidita. Ale co to bylo v roce 1958? Blbost, průměrný film nebo koukatelné sci-fi? Přeci v tu dobu jsme ještě nevěděli, jak to na Měsíci vypadá. Přesto ovšem už si člověk mohl představit raketu, kterou se může případně do vesmíru dostat. A tahle byla opravdu strašná. To už možná Millerův krteček měl lepší. Do rakety se dá v pohodě dostat z venčí. Uzavíratelná je na dveře, které vypadají jak do mrazáku a vevnitř jsou skříně, které se používají v šatnách na bazénech, tělocvičnách a ve školách. Naši astronauti jsou v řídícím modulu připoutaní ledabyleji než v autě a start téměř nepocítí. Alespoň to známě odpočítávání už bylo předpovězeno správně. Na prvních snímcích z Měsíce vidíme jednoznačný roh místnosti, ikdyž to má být krajina měsíce. O tom, že ve filmu je na Měsíci kyslík, krytizovat nebudu z důvodu vzniku filmu. Tak tohle je sice vyčerpatelný výčet chyb, ale zároveň mne ti skalníci opravdu pobavili. To teda byly měsíční zrůdy. A ten pavouk byl víc roztomilý než hrozivý. U mimozemšťanek mne překvapilo, že umí anglicky. Ikdyž mne to již jaksi nepřekvapuje. Anglicky umí mimozemšťané téměř v každém filmu. Ne, já se u toho fakt bavil. Mne ty kulisy a měsíční potvory připadaly sice stupidně primitivní, ale zároveň nádherné, na které se dalo koukat. Je to sice pitomé, amatérské a naprosto nelogické do takové míry, až je to kouzelně dobré. Na tento film se můžete dívat buď zkrz prsty nebo s úsměvem a já se dívám s úsměvem. [202. hodnocení, 55. komentář, 37%] ()

gombarix

přinejmenším druhá polovina je pekelná. Neviditelné efekty, Měsíc, co se ani nesnaží nevypadat jako kus pouště v Kalifornii, interiéry natáčené někde v obýváku a děsivý umělý pavouk na drátkách! ()

MickeyStuma

Padesátá léta a další sci-fi etuda o cestě na Měsíc v ultralevném filmovém počinu. a překvapení se nekoná. Stále stejná cestovatelská šablona s dějovým vývojem o přítomnosti nějaké civilizace na daném místě a je jedno kam se cestuje. Do středu Země, na Měsíc, na Mars či někam jinam. Tento snímek je navíc na drobounké úpravy ve své podstatě naprosto totožný se snímkem „Cat-Women of the Moon“ (1953). Někdo hovoří o vykrádačce, někdo o přirozeném předělávce. Každopádně s odstupem pouhých pěti let se jedná o zcela zbytečný film. jediné, co lze udělat, je snímky porovnat. Je však co, když je to vyrobeno za stejných finančních a technických možností? Jediná zábava během sledování je si všímat dějových odchylek od staršího počinu a to je na celém tomto filmovém pokolení asi tak všechno. Obzvlášť dnes snímek vypadá jako prostinký televizní film, který se dá shlédnout okem shovívavým ohledně doby vzniku a dobového přesvědčení. ()