Když se zrodil tisíc a jeden ostrov Zeměmoří, ovládali planetu svými zlovolnými silami nejděsivější bytosti ze všech - Bezejmenní. Řádu kněžek se ale podařilo ukovat z víry vzácnou runu míru, která nastolila v Zeměmoří klid a zahnala Bezejmenné do hlubin chrámu na ostrově Atuan. Jenže pak byla runa rozlomena a světem se začalo šířit jako mor zlo v podobě nájezdníků. Podle pradávné pověsti se má ale jednoho dne objevit mladý čaroděj, který runu opět spojí a přinese do světa ostrovních národů trvalý mír. Oním vyvoleným je kovářův syn Ged. (oficiální text distributora)

Phobia

Je to fantasy, je to pohádka, v tomto směru film na TV produkci docela obstojí. Samozřejmě nedosahuje monumentálnosti trilogie "Pán prstenů", ale to snad nikdo neočekával. Masky a triky nejsou kdovíjak povedené, počítačová tvorba z toho vyloženě křičí, výprava je chudá a kostýmy zrovna tak. Příběh je jednoduchý, často až naivní (i když obsahuje náznaky hloubky) - o boji dobra se zlem, o přátelství, o lásce, prostě obvyklá klišé. Knihy Ursuly K. Le Guin se mi kupodivu vyhnuly, proto se nepohoršuji nad odklonem od předlohy, jakkoliv námitky znalců chápu a uznávám. Nepochybuji, že při dodržení předlohy by vzniklo lepší, originálnější dílo, jaké by si zasloužilo vyšší rozpočet a špičkovější tvůrce. Shawn Ashmore se v hlavní roli neztratil, zato jeho ženský protějšek Kristin Kreuk měla vzhled, herecký projev i dabing na úrovni Nastěnky z "Mrazíka". "Zeměmoří" v této verzi je jen prostá pohádka na jedno podívání, nenadchne a neurazí - s výjimkou lidí, co to četli, ti mohou být zklamáni asi hodně. 58% ()

MickeyStuma

Dvoudílný dobrodružný fantasy příběh televizního kanálu SyFy je přesně takový, jaký může být očekáván. Velmi známý příběh upraven ku prospěchu svému a dějově roztáhnutý téměř do tří hodin, se nás snaží nějak kulturně povzbudit. Napětí ale aby divák hledal snad mikroskopem a samou nudností aby se dopoval kofejnem, neboť na uspání je to celé tak akorát. Po obrazové stránce to sice není zase až tak špatné a je vidět, že si tvůrci na vizuálních efektech dali hodně záležet, jenomže takhle, jak to bylo předloženo, to bylo zcela zbytečné. Zkrátit dějství na jeden celovečerní film by bylo velice kuprospěchu. ()

monolog

VAROVÁNÍ Kdo jste četli trilogii Ursuly K. Le Guin Legenda Zeměmoří, raději se na tento film nedívejte. Nebo rozhodně ne na druhou část, protože ta je strašná kravina. První ještě jakž takž ujde, i když odchylky od originálu příběh strhávají na dno. Ale neznalci předlohy to nijak moc vadit nebude. Odlišnosti od knihy: Přesto teď trošku zabrousím do odlišností (a naposledy jsem tu knihu četl před deseti lety). Za prvé je to ne zrovna pro děj důležitá, ale podstatná změna - všichni v Zeměmoří byli černí nebo hnědí, rozhodně ale nikdo nebyl bílej. A černá je ve filmu jen jedna postava (Danny Glover). Další, a to už je důležitější odlišnost, kniha sleduje osudy Geda od desíti do nějakých osmdesáti let. V prvním dílu, když opouštěl školu na ostrově Roke mu bylo nějakých čtyřicet, ale ve filmu mu je celou dobu stejně (+- rok). Další, v Zeměmoří nebyl žádný král, který by se snažil získat celou zemi pro sebe. Le Guin nedělí dobro a zlo, u ní jsou všichni schopní zla i dobra. Další, když Ged vyvolával ducha, uvolněný Stín ho tak děsivě dodral a sedřel na obličeji a ramenou, že se na něj nemohl nikdo podívat bez zatrnutí. Ve filmu jej jen lehce pařátkem škrábne na tvář, ani nic není vidět. Další, ostrov Roke byl chráněn kouzlem, které nedovolilo žádnému nepřátelskému nebo zlému tvoru se vůbec na vzdálenost mnoha mil přiblížit. Žádná armáda by se tam nijak nebyla dostala. Ged ze školy odešel, až dokončil sutdia ve věku nějakých třiceti čtyřiceti let, protože už se nechtěl skrývat. Další, škola byla jen pro chlapce, žádný ženský tam nesměly. Další, Ged neumřel, jen se znovuzrodil při odhalení svého pravého jména. Další, Gedovi nepomáhal hledat přítel Vemish. Ged dlouho, desítky let, putoval sám na marné honbě najít odpověď. Další, Gebbeth byl vážně stín, a ne mumie z filmu s Brendanem Fraserem. To je tak v této chvíli všechno, co si uvědomuju. Ale zpátky k filmu. První díl, i když je hodně odkloněn od předlohy, je zajímavější, než plochá dvojka. Ve dvojce jen vedou planý řeči odnikud nikam, mluví doslova o hovně (- Co jsi udělala, že jsi tu? - Neudělala jsem nic. Někdo proti mně falešně svědčil. - A jaký je teď tvůj osud? - Nevím. Budu se muset spolehnout na svou víru, aby mě provedla skrz. - Víru? Pro to jsem nikdy v životě neměl využití. Vždycky jsem věřil spíš, že magie je silnější než víra. Má jediná víra je ve schopnosti řídit svůj osud. - Takže... Nechat se tady zavřít byla také součást tvého plánu? - Možná. Dobře, tak nebyla.) a to prosím nedlouho před vyvrcholením děje (schválně je to přeložený takhle kostrbatě, protože oni tak divně vážně mluvili), chovají se nelogicky (velectěná matka a její odhalování travičky). Prostě, kdyby nebyla druhá část, která je celá v duchu hollywoodských škvárů, dal bych víc. Jenže dvojka je hrozná. Jednička se ještě jakžtakž drží (v první polovině hlavně díky Danny Gloverovi, ve druhé hlavně kvůli jinému pohledu na kouzelnickou školu, i když opravdu hodně zabarvenou Bradavicema). Největší klad tohoto filmu vidím v tom, že mně připomněl dávno zapomenutou skvělou knížku a ještě lepší zážitek s ní. () (méně) (více)

JohnCZ

Kdysi jsem tenhle film viděl a líbil se mi tak, že bych mu neváhal udělit plný počet. Ovšem před pár dny jsem přečetl knižní předlohu a po druhém zhlédnutí už dojmy rozhodně tak žhavé nejsou. Příšerné efekty bych tomu odpustil, ale to, že tvůrci vypustili jakékoli myšlenky z knih, to už rozhodně ne. Příběh je takovou zpatlaninou toho knižního a z chytrého fantasy se ze Zeměmoří stal spíše brak. Ale to neznamená, že je to brak špatný. Herecky to je zahráno dobře a hodně příjemně se na to kouká. Je to ale opravdu poctivé trojhvězdí. ()

slunicko2

Fantasy s mravním poselstvím. 1) The Dragon: Ask me two questions, wizard, and I will give you the answers. Ged: Isn't it usually three? The Dragon: Yes, but with that you're back to two._____ 2) No a takhle je to s diskusí, jestli je film horší než kniha anebo ne. Nemá smysl. Knížku jsem, pravda, nečetl, nicméně námitky komentátora monologa mi nepřipadají podstatné. A Le Guinová prostě není v postavení J. K. Rowlingové, která si, jak známo, diktuje detailně filmovou podobu svého Harryho Pottera._____ 3) Ale knížky si asi přečtu. Netušil jsem, jaká pěkná fantasy tu je. Oceňuji zejména filosofický background díla (vzpomněl jsem Never ending story v této souvislosti) a sympaticky plastický charakterní vývoj hlavního čaroděje._____ 4) Jakkoli charismatičtí a plní života jsou hlavní hrdinové, jejich herečtí představitelé mi příliš nesedli (budoucí X-man Shawn Ashmor (Ged), Sebastian Roché (král Tygath), prvoplánově zrádná Jennifer Calvertová (Kossil) či oblíbená major Carterová ze Star Gate (Amanda Tapping), která si střihla štěk v podobě paní Elfarren, ducha, kterého vyvolává Ged. Snad jenom Danny Glover (Ogion) odpovídal mému gustu._____ 5) Celý film byl zručně a svižně zpracován podle osvědčených hollywoodských klišé (scénář, střih, režie, hudba). Jestli je to dobře nebo špatně, vlastně ani nevím. ()