Žena, která zamotá hlavu králi Šalamounovi, zamíchá kartami celého starověkého světa... Moudrý izraelský král Šalamoun (Yul Brynner) se zamiluje do krásné a mocné královny ze Sáby (Gina Lollobrigida). Když jí povolí vykonat pohanský obřad na posvátném místě Izraelitů, popudí svůj lid proti sobě. Nastalého zmatku využijí Egypťané a na Izrael zaútočí. Byl to snad od začátku královnin plán? Epický milostný příběh je jedním z nejlepších monumentálních děl padesátých let a i dnes dokáže ohromit davovými a bojovými scénami. Jedná se o poslední film režiséra Kinga Vidora (Čaroděj ze země Oz, Souboj na slunci, Vojna a mír). Krále Šalamouna hrál původně Tyrone Power, který však zemřel 15. listopadu 1958 při natáčení poslední scény filmu. Vše tak muselo být přetočeno s novým představitelem Šalamouna Yulem Brynnerem. (Česká televize)

Radyo

Jeden z mnoha historických snímků, které byly v 50. a 60.letech hodně populární. Tento v sobě nese neklamné stopy doby svého vzniku, přesto si i do dnešních dob uchoval něco ze svého kouzla (byť s novodobými historickými opusy se co do kvality zpracování nemůže měřit ani náhodou). ()

T2

Rozpočet $5miliónovTržby USA $12,200,000Tržby Celosvetovo $12,200,000║ V rámci výpravnosti a kulís opäť úžasná práca, možno trošku viac to chcelo vystužiť dej zaujímavejšími scénami, lebo ide opäť o klasickú schému plnú intríg, zákulisných ťahov a pomsty ale aj tak slušný priemer. /60%/ ()

Pohrobek

Izraelský král Šalamoun (Yul Brynner) se zamiluje do krásné a bohaté královny ze Sáby (Gina Lollobrigida). Když jí však povolí vykonat pohanský obřad na posvěceném místě, dojde mezi Izraelity k velkému pohoršení. Nastálého zmatku využijí Egypťané a na Izrael zaútočí... Jedná se o poslední Vidorův film. Šalamouna původně hrál Tyrone Power, který však zemřel 15. listopadu 1958 při natáčení poslední scény, souboje s George Sandersem, na srdeční příhodu. Vše tak muselo být natočeno znovu s Yulem Brynnerem. Se svým milostným příběhem a stále ohromujícími bojovými scénami je tento film jedním z nejlepších monumentálních děl padesátých let. ()

cheyene

Zub času v případě Šalamouna ohlodal nejvíce trikové scény, což je pochopitelné. Po stránce dějové je však film stále perfektní, potěší herecké výkony Yula Brynnera (to je nezvyk vidět jej s vlasy!) a Giny Lollobrigida, hudba a interiéry. Co stojí také za obdiv proti dnešním historickým velkofilmům, jsou davové scény, neboť tehdy to opravdu byli komparzisté, lidé z masa a kostí, a žádné digitální triky. :) ()

Aky

Jeden z těch velkých, rozmáchlých historických filmů, které jsou už dnes obtížně stravitelné pro jejich exaltovaný patos. Nicméně podívaná je to pěkná. ()

Anderton

Bál som sa podobnej nudy, akým bol Alexander veľký. Vedel som, že druhý Ben Hur to nebude. Lenže King Vidor bol proste King, čo sa dá povedať aj o Brynnerovi a o tom, že Lollobrigida bola Queen, snáď nikto nepochybuje Najväčším kladom filmu je podľa mňa jeho jednotná atmosféra, jeho dramaturgická zovretosť a nie príliš jasná predvídateľnosť. Občas je to už archaické, ten tanec Egypťanov už vyvoláva úsmevy, ale film môže poslúžiť aj ako taká zjednodušená hodina dejepisu s peknými obrázkami. Bitky 50. rokov nie sú vďaka svojej statickosti tiež už to pravé orechové, na druhú stranu tu cítiť ručnú prácu, tú skutočnú kinematografiu, čiže drinu na pľaci. Veľmi milé prekvapenie. ()

PetrPan

Klasický představitel hollywoodské éry velkolepých historických či biblických eposů.   Zajímavým bylo  sledovat Brynnerovu hustou kštici a Lollobrigidin dekolt, nohy a figuru, horší už to bylo s uvěřitelností jejich hereckých výkonů. Brynner jako vášnivý milenec, ehm a Lollobrigida jako polepšená mrcha, inu tu mrchu, tu bych ji  i věřil.  Nezapomenutelnou je pak ale scéna z její koupelny, kde to chvíli i vypadalo, že King Vidor zapomene, že jsou léta padesátá a   povedl se i pohanský rituál Sábanů. Obojí vytrhne z letargie  navozené  klasickým  teatrálním věrozvěstným stylem vyprávění. Vše pak doplňují jak jinak než výborné bitevní scény, ale žádného Ben Hura prosím nečekat. Nejsilnější je asi poslední střetnutí s Egypťany a zejména pohled na jeho výsledek.   Snesitelná tříčka. ()

Arsenal83

Vo svojej dobe to bol určite hit a má to aj doteraz svoju kvalitu, čo sa týka kostýmov, hudby, historického spracovania. Na môj vkus to bolo až príliš nábožensky ladené, mohlo tam byť viac politiky ohľadom Šalamúnových činov a ako dosiahol za jeho éry Izrael vrchol svojej starovekej slávy. Autori ale poňali tento príbeh svojim štýlom bez sledovania historických udalostí a pozadia. ()

classic

... a tentoraz sa zas plne stotožňujem s názormi "renomovaných kritikov" [H. Medvedom & R. Dreyfussom], že sa zrovna v tomto ojedinelom prípade jednalo vari i o jeden z vôbec najhorších titulov všetkých čias, teda podľa tohto konkrétneho knižného titulu: Päťdesiat najhorších filmov všetkých čias, v ktorej by som mimochodom a bohužiaľ našiel i práve tento: Teatrálny, povrchný a strojený; ďalej taktiež k tomu i s umelými kulisami a naprosto otrasnou výpravou prevedený, a s následne ešte i otrasnými, hereckými prejavmi áčkových hercov zahraný [teda najmä, čo sa teda celkovo týkalo prejavu postavy: Adoniaša v podaní Georgea Sandersa, ktorého som počas trvania tejto »filmovej tortúry«; skrátka NEZNÁŠAL, až sa za to i trochu hanbím, nakoľko sa celkom jedná o charakterného herca ... ], a to ani nehovoriac o mizerných replikách postáv, čo doslova znásobovalo moju celkovú apatiu voči tomuto počinu, ktorý totálne SFUŠOVAL snáď nikto iný, ako klasický režisér klasického Hollywoodu: King Vidor, ktorý si následne potom s režírovaním počinov viacej ani neškrtol! • Kde sa vlastne stala chyba, keď vskutku pomerne dosť kvalitní herci [myslím iba Y. Brynnera a G. Lollobrigidovú], v nadväznosti na kvalitného režiséra, ktorý nakrútil také «umelecké diela», akými v podstate skrz mojou osobou doposiaľ videnými boli: Stella Dallas a Čarodejník z krajiny Oz, kde bol jedným z viacerých režisérov sa podieľajúcich na tejto nespochybniteľnej, muzikálovej CLASSICE, alebo za videnie určite stojí i Duel in the Sun; pričom za kamerou stál i kameraman Freddie Young, ktorý sa možno vďaka tomuto nepríliš kvalitnému titulu, aspoň poriadne vytrénoval [totižto kompozícia obrazu v jeho priamom podaní, bola zrejme jediným svetlým momentom naprieč celkovým strašným UTRPENÍM, akému som musel čeliť!] hneď na ten nasledujúci v podobe geniálneho KLENOTU KINEMATOGRAFIE: LAWRENCE of ARABIA, a tak sa teraz ihneď opýtam, v čom spočíva[lo] celkové ZLYHANIE z pohľadu ako z celku? • S vysokou pravdepodobnosťou za to mohol nielen asi len »nedopečený scenár«, ale zároveň si myslím, že rovnako i úmrtie pôvodného predstaviteľa izraelského kráľa Šalamúna [Tyrone Power totiž zomrel behom nakrúcania], kedy sa tieto jednotlivé faktory mohli podpísať na celkovom zlyhaní, ktorému nezabránil ani príchod novopečeného protagonistu v podaní Yula Brynnera, ktorý bol úplne bezmocným, ako aj všetci ostatní, ktorí sa podieľali na tomto odstrašujúcom príklade! • Z mojej strany to už asi bude úplne všetko, čo mám na srdci ... ()

KrestanFilms odpad!

Zcela zkreslené a otočené naruby. Z příběhu o moudrém muži Božím fraška, pohádka... Za zneuctění Boha samého dávám ODPAD ()

rikitiki

Zdá se mi, že snímek později posloužil jako silná inspirace pro Kleopatru s Liz Taylorovou. Zejména hýřivé kostýmy, které nosila královna Lollobrigida, včetně striptýzového modelu se zlatou podprsenkou v lehce pozměněné podobně oblékla i Liz. Ve snímku také uvidíte jihoamerického papouška coby mazlíčka starověké královny, krásně namalované blesky, které zničí jeruzalémský chrám a hříšné tance pohanů vyznačující se divokou smyslností a taky vyumělkovaností – no, fuj, fuj. Snímek je patetický a legrační, dlouho se nic neděje a pak tam napadá spousta figurek vojáků a koníčků do propasti. Pomocný štáb se musel zapotit, když tam ty hračky házel, aby z toho vznikla značně nepřesvědčivá scéna o zkáze mocného vojska. ()

jonyyy

Scénu s příkopem asi jen tak nezapomenu. Jaktože tento film na csfd i imdb vidělo tak šíleně málo lidí? Škoda, i po těch letech se, i přes chvilkovou nechtěnonnou vtipnost pár soubojových scén, na tuhle pohádku moc dobře dívá. 75% ()

corpsy

V dobách, keď svetovým kinám vládli spektákle typu BEN HUR či DESATORO PRIKÁZANÍ vznikol sníkom, ktorý popri týchto superhitoch tak nejako zapadol. A myslím, že neprávom. Ponúka totižto slušnú, remeselne výborne spracovanú historickú zábavu. King Vidor sa skvelo rozlúčil. ()

curunir

,,TVOJ KRÁĽ SKUTOČNE STAVAL VEĽKORYSO. TAKÉ STAVBY NIE SÚ ANI V EGYPTE ... A TO VŠETKO, PRE BOHA, KTORÝ ANI NEVIDÍ.“ __ Prvá polovica filmu je kvalitou veľmi diskutabilná najmä vzhľadom k tomu, akým bol King Vidor gigantom amerického filmového priemyslu. Všetko je samozrejme chybou slabšieho scenára, ktorý svoje kvality ,,rozvíja“ práve tu a tu ponúka aj niekoľko vyložene trápnych scén. Najhoršou z nich je bezpochyby smrť kráľa Dávida (Finlay Currie – v ten istý rok si zahral Baltazára v megaoscarovom Wylerovom ,,Ben-Hurovi".) – je zbytočné ju rozoberať; kto film uvidí, ten pochopí. Posledná hodina ale ponúka predstavenie snažiace sa ísť na plné grády a to zachraňuje film z vôd priemernosti a u mňa sa postarala o 4*. Sú tu hneď dve zapamätateľné scény, jednak pohanské orgie a následný Boží hnev (naozaj na svoju dobu úžasné nakrútené a ak by sa jej o niečo neskôr chopil nebojácny režisér, mohlo by sa jednať o jednu z kultových scén kinematografie. A nemyslím tým nič v štýle Tinta Brassa.) a potom scéna s priekopou. V tejto súvislosti by sa hodilo pochváliť špeciálne efekty, ktoré v mnohom zachraňujú miestami veľmi lacno pôsobiace kulisy. A Gina tu hrá presne tak, že vtip so zvesením obrazu buď jej alebo Husáka, by až tak humorný nebol... (59. hodnotenie, 6. komentár k filmu) ()

NinonL

Kvalitní zfilmování biblického příběhu o králi Šalamounovi a královně ze Sáby. Přestože jde o skoro 60 let starý film, čas mu neubral na velkoleposti ani věrohodnosti. Etiopští Židé se vyskytují i v jiných filmech, např. Jdi, žij a někým se staň, takže královna ze Sáby pravděpodobně existovala, měla se Šalamounem syna a zřekla se svých bohů. Přesně jako popisuje tento film. ()

kaylin

Tenkrát se prostě natáčely dobré historické filmy, což King Vidor dokázal hned několikrát. Bohužel to akcentování židovského/křesťanského boha jako jediného, je mi proti srsti, ale nedá se tomu vzít, že akční scény jsou zde skvěle natočené, některé intimnější scény jsou krásné a herecky je to dobře obsazené. Když chcete historický epos, budete spokojeni. ()

gumli

Prvé prekvapenie bolo,že kráľ Šalamún-hral ho starý známy Yul Brynner,mal vlasy.Ešte nikdy som nevidel takto,len s holou hlavou.Kráľovnú zo Sáby hraje Gina Lollobrigida,v 60.rokoch veľmi obľúbená a hodne žiadaná a obsadzovaná herečka.A treba priznať,že bola veľmi pekná.Ako to už v takýchto filmoch býva,treba dej brať s veľkou rezervou,pretože o týchto osobách sa dokopy nič nevie,len čo píše biblia.Či ozaj bola kráľovná zo Sáby taká zvodkyňa,alebo dokonca špiónka,to sa už asi nikdy nedozvieme.Historických bojov bolo pomenej,ktoré ale nemajú žiadny historický základ.Veľmi pekná bola pohanská slávnosť a orgie s ňou spojené.Nadpriemerný historický veľkofilm,aj napriek praktický vymyslenému deju. ()

Streeper

Bylo to dojemné, romantické, akční a strhující. Užívala jsem si pohanský tanec královny ze Sáby, která byla perfektně zahraná Ginou Lollobrigidou. Yulovi Brynnerovi to jako Šalamounovi seklo s těmi vlasy a vousy a příběh je poutavý a zajímavý. ()