Obchodník se smrtí

• USA Lord of War (více)

Jurij Orlov je Američan ukrajinského původu, jeho rodiče se přistěhovali v době jeho dětství do Ameriky. Jurij vyrostl v Brooklynu, v části zvané Malá Oděsa, kde násilí bylo normální jev. Místo ovládala ruská mafie a Jurij velmi brzy zjistil, že jeho cestou ze života v této čtvrti je obchod se zbraněmi. Jurijovi k malým obchodům pomohl jeho rádoby židovský původ. Jenže Jurij nechtěl zůstat jen tím, kdo prodává místním zločincům několik zbraní. Když se mu začne i za pomoci jeho bratra Vitalije dařit, vyhledá známého velkého obchodníka, Simeona Weisze, a nabídne mu spolupráci. Simoen ho však s opovržením odmítne. Jurij nelituje, dál prodává zbraně v malých množstvích. Postupně si vytvoří kontakty mezi armádními důstojníky a své obchody zvyšuje. Prodává všem, neptá se, co se zbraněmi bude a kdo je bude používat. Vede život v poloilegalitě, má několik falešných pasů. Brzy zjistí, že má v patách Interpol. Agent Interpolu, Jack Valentine, je vytrvalý a stále se ho snaží dostat. Jurij musí začít umět improvizovat. Záhy pro něj není problém změnit jméno lodi a její registraci přímo za plavby na moři. Jurij a Vitalij se stávají dodavateli afrických diktátorů. Jenže obchod narazí na komplikaci, Vitalij se stal závislý na drogách a na alkoholu. Jurij ho proto posílá do léčebny a sám v obchodech, ve kterých jde často o život, pokračuje. Ale i Jurij má slabost. Tou je jeho zatím platonická láska k modelce Avě Fontaineové. A protože Jurij ví, že nic není nemožné, brzy nastraží na Avu past, vyláká ji pod falešnou nabídkou na focení do hotelu, ve kterém si koupil všechny pokoje. Rázem se s Avou ocitne v prázdném hotelu. Šarmantní Jurijovo vystupování a zjevný dostatek peněz udělají na Avu dojem. Záhy Jurij slaví s Avou svatbu. Padá železná opona a Jurij rázem nachází cestu na svou rodnou Ukrajinu. Tady, za pomoci příbuzného, armádního generála Dmitrije, začne doslova vykupovat ukrajinské armádní sklady. Obchody jsou sice nelegální, na Ukrajině však není za peníze nic problém. Agent Interpolu, Valentine, se může jen dívat, jak se Jurij dostal mezi první ligu obchodníků se smrtí. Objeví se Simeon Weisz, který by teď rád s Jurijem Orlovem spolupracoval. Jurij se jeho nabídce ale vysměje. To neměl dělat. Weisz mu jasně říká, že vyhlásit mu válku není rozumné. Jurij si z těch řečí nic nedělá. Že je to chyba, zjistí záhy. Auto s generálem Dmitrijem před jeho očima vyletí do vzduchu. Jurij ale nemá čas se mstít, má tolik kontaktů, že obchoduje s Ukrajinci dál. Nic už pro něj není problém. Hlavními odběrateli jsou podivné vlády a diktátoři v Africe. Mezi nimi vyniká diktátor Baptista a jeho syn. Baptista platí za zbraně diamanty a Jurij mu rád dodává. Je to poněkud nebezpečnější, neboť oba Baptisteové jsou blázni, nicméně za obrovské výdělky, které to přináší, je i Jurij ochoten riskovat. Jurijova žena Ava se na nic neptá a Jurij ji nechává žít v její zlaté kleci. Jurij ale zjistí, že i Valentine se vypracoval. Začíná mu nepříjemně komplikovat život. Když se Valentine pokusí překazit Jurijovu dodávku zbraní za pomoci stíhačky, se kterou donutí Jurije a jeho lidi přistát s dopravním letadlem na prašné silnici v divočině, Jurij pochopí, že má skutečně sobě rovného protivníka... (TV Prima)

Disk

Andrew Niccol má nesporný talent. Jeho obchodník se smrtí to jen dokazuje. Výborná úvodní scéna a Nicolas Cage překonává sám sebe. Bravo! ()

Cappuccino

Tak konečne som sa aj ja dostal k tomuto nadmieru vychvaľovanému snímku. Cageovi sadla rola ako riť na šerbel a mimo všetkého spomenutého v predošlých komentároch musím nečakane pochváliť slovenský dabing, ktorý si (opäť!) nečakane nebral servítku pred ústa. K zostatku sa už myslím vyjadrili naozaj všetci. Výborný film. ()

Ruut

UPDATE 2022: Není to žádná divoká klipová jízda jak jsem si pamatoval, ani plné černého humoru ..možná o to je to silnější film.------Nemám až tolik rád Nicolase Cageho, ale pro tuhle roli se narodil. Tak poučný a zároven cinický film jsem už dlouho neviděl. ()

vteco

Hned úvodem dává Obchodník se smrtí jasně najevo svou originalitu a jinou, lehce netradiční cestu, po které se ubírá. Nejzajímavější aspektem je zde rozhodně příběh a také způsob jakým je divákovi vyprávěn. Nehraje se zde na dlouhé, ukecané dialogy či srdceryvné a nekonečné záběry plné soucitu nebo vykreslování scény, nýbrž na svěží a realistickou akci s kapkou brutality. Nicolas Cage příjemně překvapil a svou roli zvládl na výbornou. /90%/ ()

Allien.9

Po druhém zhlédnutí přímo (ne)skutečný divácký zážitek! Příběh, herci, vizuální stránka, hlavní myšlenka, zkrátka do detailu vypiplané numero uno tohoto žánru, které by se mělo povinně pouštět každému. Jo, a mimochodem - chtělo by to více takových rolí pro Cage, protože mu neskutečně sedí.;-) "Řeknu vám, co se stane. Aspoň se budete moct připravit. Za chvíli někdo zaklepe na dveře a zavolají vás ven. Na chodbě bude muž, který má vyšší hodnost než vy. Nejdřív vás pochválí za vaši práci, že díky vám je na světě bezpečněji, a že budete vyznamenán a povýšen. A pak vám řekne, že budu propuštěn..." ()

misterz

Film si zakladá hlavne na silnom námete pretaveného do výborného scenára a slušnej réžie. Niektoré scény sú priam ukážkové (napr. hneď prvá). Nelegálny predaj zbraní tu vždy bol, je a aj bude, nič sa na tom nezmení. Yuri Orlov ma zaviedol do sveta plného cynizmu a chladnej pragmatickosti, pričom do detailov vysvetlil ako to vlastne v takom svete bez svedomia chodí. Strhujúce, šokujúce a svojim záverom a krutou realitou aj depresívne. Nicolas Cage v jednom zo svojich najlepších filmov. 85/100 ()

HAL

Svým způsobem vrcholný film Nicolase Cage - Lord of War není úplně nejlepší film s ním (i když k tomu nemá daleko, je to brilantní satira), ale celý od začátku do konce stojí jen na něm a jeho zobrazení extrémně kontroverzní osobnosti, a on se přitom obejde bez svých exaltovaných projevů a excesů, a hraje ho vyloženě civilně. A dokáže z něj udělat skoro sympťáka, i když je to totální zmrd kterému by jste nejradši hned vpálili kulku do hlavy. A vidět film znovu teď po únoru 2022... to působí nemálo ironicky, jak tu hlavní antihrdina bohatne na korupčním vyvážení zbraní z Ukrajiny, zatímco teď je pod tlakem futrujeme zpátky. 9/10 ()

Satan

Vynikající satira využívající ke svému přednesu fenomenální scénář, který byl pro mne první půlhodinou geniálním. Tempo hlášek a vyhrocených situací sice krepet opadlo (nikdy by mě nenapadlo, co se dá udělat s francouzskou vlajkou), ale i tak je Lord of War skvělým příkladem, že filmy podle skutečných událostí nemusí být nudně odvyprávěné, ale i zábavné a živě natočené. Navíc ty titulky mají neskutečné koule! [Přesná stopáž: 122 min] ()

DJ Obelix

Parádní film, přesně podle mého gusta. Jen stále nemohu najít ten důvod, proč se mi nechce přidat tu finální hvězdu. Nicméně shrnu hlavní klady filmu z mého pohledu - krásně cynický humor a hlášky, přesah do skutečnosti, výborný Cage. Rád se na tento snímek podívám znovu a pokusím se najít tu chybějící hvězdu, protože mi něco říká, že si jí toto dílko zaslouží ()

mzss1

No jasně, akční to není moc jak jsem čekal. Ale docela zajímavý životopisný film. Bylo to dobře propracováno i jako drama. Hudba průměr, pár ostaních postav bavilo. Nicolas Cage podal dobrý výkon. Něco tomu ale chybělo. 122 minut bylo hodně. 75% = **** ()

Snorlax

Hlavní "hrdina" je vtipným glosátorem hodně nevtipných situací. Pomalejší rozjezd je nahrazen zdrcujícím tempem snímku počínaje začátkem druhé třetiny. Cage hraje až se z něj kouří. A navíc se v tomhle snímku propírá téma, které asi mělo spatřit světlo světa už mnohem dříve. Jen ten nepatřičně nudný úvod neměl být součástí filmu. ()

johnys

Pravdivý příběh, který ve mne zanechal hluboký dojem. Film má nestandardní "plastický" začátek a originální příběh. Velmi se mi libil konec ve stylu "tak to dnes na světě chodí"... Kladem je přesvědčivý Cage, kterému role ideálně sedla. Jeden z pozoruhodných snímků, které stojí za to vidět! ()

Legas

Neschopnost pana režiséra rozhodnout se, co vlastně chtěl natočit, vedla k roztříštěnosti filmu, který dle mého názoru neví, zda má být černo-černou komedií typu Sbal prachy a vypadni, nebo se chce vážně zamýšlet nad tématikou obchodu se zbraněmi. Navíc je plný klišoidních momentů (svlečená manželka odmítající si vzít cokoli na sebe, protože to bylo "koupeno" za "cenu krve") a každá postava má tzv. svoji funkci - je neživotná, slouží pouze k svému účelu, o kterém by se stejně dalo pochybovat, a divák se tudíž nemůže s nikým ztotožnit. Dalším průserem je hlavní postava překupníka, který by v takové branži měl být otrkaným chladným profíkem. Místo toho se dočkáme váhajícího měkoty, který si "nikdy nevystřelil". A navíc je to všechno nuda. ()

Šakal

tenhle režisér / scénárista zraje jako víno! Jak jeho první snímek Gattaca, tak i druhý Simone mě opravdu potěšily! Tomuto jeho třetímu počinu nemám co bych vytknul. Už samotné téma je dosti originální a neotřelé. Mezinárodní obchod se zbraněmi tentokráte z pohledu účastníka více než zainteresovaného ( obchodníka se zbraněmi Yuriho Orlova ) v podání excelentního N. Cage.Vynikající kamera, parádní herecké výkony v čele s N. Cagem, výborní Ethan Hawke, Jared Leto a krásná Bridget Moynahan, vše opepřeno skvělou hudbou! Nemůžu se ztotožnit s těmi z vás, kterým vadí Yuriho vnitřní monology. U mě tím snímek ještě více získal! Tleskám Andrew Niccole, dávám hodně poctivých 5* a netrpělivě čekám na další tvůj počin( zfilmování života mého oblíbence Salvadora Dali! ()

InJo

Od začátku (dokonalé úvodní titulky!) do konce zábavné, zatraceně chytré, sarkastické, maximálně profesionální a s hutnou výpovědní hodnotou. Nejlepší na filmu je, jak Niccol s lehkostí, cynismem a ironií mistrně vypráví o věcech, o nichž by mnoho jiných tvůrců automaticky vypovídalo skrze přehnaně dramatické a prvoplánově emotivní scény o tom, jak je ten (nejen) současný svět plný násilí, zabíjení, bezcitných psychopatů a bezcharakterních obchodníků. Tenhle snímek vám sdělí úplně totéž (a určitě dojde i na pár těch emocionálně silných scén), ale značně mazanějším a nemilosrdnějším způsobem. Ještě dlouho po skončení filmu vám bude v hlavě vrtat otázka (či snad dokonce morální dilema), jak posuzovat lidi, kteří nepřímo vydělávají na smrti a utrpení druhých, přestože sami vlastně nikomu neubližují. Každopádně Cage je po celou dobu natolik sympatický obchodník se smrtí (btw povedený český název!), že mu musí při jeho ilegální honbě za penězi a mocí fandit snad i zarytí mravokárci... ;-) 80 - 90 % ()

IQ Tiqe

Netvrdím, že to je špatný film, ale mnohem víc bych ho ocenil v podobě hodinového dokumentu na Discovery Channel. ()

HoneyBunny

Místy trochu rozvleklý a předvídatelný film, který zachraňují chytré a dobře napsané dialogy, pár úžasně komponovaných záběrů, skvěle hrající herci (víc než Cage mě zaujal Hawke) a realistický nepřehnaný konec (happy endy snáším jen u romantických filmů). Jenže nakonec se ptáte, jestli vás tohle dílko něčím přehnaně zaujalo nebo vám něco dalo. Odpověď je bohužel velké tučné nic. ()

Anderton

Ďalšia Niccolova takmer pecka, tentoraz viac cool ako predchádzajúce dva filmy. Mix satiry a vážnej témy funguje takmer dokonale, ovela lepšie ako mix dobrodružstva a utrpenia Afriky v Krvavom diamante. Niccol už režisérsky dospel, film posobí ovela áčkovejšie než Gattaca a Simone. Cage konečne po dlhšom čase dokázal, že hrať vie, ale už sú to dva roky a znova je tam, kde bol (Ghostrider atď.). Niektoré scény posobia dosť naivne, ale ako súčasť tej jemne satirickej hry to vobec nie je na škodu. Záver je dosť odvážny, človek sa ani nečuduje, že to žiadne štúdio nechcelo financovať. Aspoň sa potvrdilo, že tvorcovia sa v mnohých veciach o ktorých sa nahlas nehovorí, trafili do čierneho. ()

Frajer42

Příběh skvělý. Inspirace skutečnými událostmi mu značně přidává na kráse. Velmi stylová cesta kulky hned na úvod filmu. Nezvykle skvělý Nicolas Cage. Podání celého příběhu mě chytlo. Některé akce ve filmu byly celkem mrazivé. Tomuhle filmu nedokáži téměř nic vytknout. Skvěle znázorněná cesta jednoho z mnoha překupníků zbraní po nejrůznějších místech naší planety. Já se prostě úžasně bavil a dokonce se i dozvěděl několik nových věcí. Úžasný film. Klidně bych si ho střihnul znovu. ()

Nicolas Cage plánuje skončit s herectvím

Nicolas Cage plánuje skončit s herectvím

04.12.2023

Matador s jedním zlatým oscarem na poličce za měsíc oslaví své šedesáté narozeniny. Na jeho herecké pažbě bychom našli úctyhodnou stovku filmů a nějaké drobné k tomu, a tak není divu, že přichází… (více)

Obchodník se smrtí se vrací

Obchodník se smrtí se vrací

08.05.2023

Oscarový herec Nicolas Cage v těchto dnech baví diváky na plátnech kin coby narcistní hrabě Dracula v akční fantasy komedii Renfield, nicméně na horizontu se pro něj namísto vycházejícího slunce… (více)

Obchodník s nesmrtelností

Obchodník s nesmrtelností

14.04.2010

Andrew Niccol pořád ne a ne navázat na famózního Obchodníka se smrtí. Talentovaný tvůrce měl točit sci-fi s Orlandem Bloomem The Cross, pak se s ním počítalo pro adaptaci románu Stephenie Meyerové… (více)