Robert Langdon je expert na náboženskou symboliku. Během autogramiády své knihy v Paříži je policií požádán o spolupráci při vyšetřování vraždy hlavního správce Louvru, Jacquese Sauniera, se kterým se měl toho dne setkat. Saunier, kterého střelil albín Silas, totiž před smrtí popsal své tělo i podlahu kolem sebe podivnými symboly. Robert se je snaží kapitánu Fachovi vyložit, objeví se tu však policejní kryptoložka Sophie Neveu, která Roberta tajně varuje, že ho Fache hodlá zatknout za vraždu. Pomůže mu uprchnout a společně s ním se pustí po stopách Saunierových šifer. Vyjde najevo, že zavražděný muž byl dědečkem Sophie a podle všeho patřil k tajné organizaci Převorství sionské, která po tisíce let ukrývá a chrání tajemství svatého grálu. Mezitím Silas, který na pokyn biskupa Aringarosy a vlivné církevní organizace Opus Dei také pátrá po grálu, zjistí, že ho Saunier oklamal a svedl na falešnou stopu. Robert a Sophie uniknou kapitánu Fachemu, posedlému jejich zatčením, a podaří se jim získat da Vinciho šifrovací přístroj kryptex, ukrývající údajně tajemství grálu. Spojí se s britským historikem a milionářem Teabingem, se kterým pokračují do Londýna, kde je čeká nejedno nebezpečí, ale také šokující pravda o tajemství grálu. (TV Nova)

MM_Ramone

Populárny, úspešný román amerického spisovateľa Dana Browna, ktorý poslúžil ako predloha ku tomuto snímku, som doposiaľ ešte neprečítal. Takže "Šifru majstra Leonarda" môžem posudzovať čiste len ako filmové dielo. No a v tomto prípade som celkom spokojný. Jedná sa o napínavý konšpiračný thriller s veľmi zaujímavou témou. Dej je plný nečakaných zvratov a prekvapujúcich odhalení. Páčilo sa mi aj jeho technické spracovanie, rovnako ako herecké obsadenie. **** ()

ripo

Knihu som nečítal .... Prečítam si ju neskôr ..... Vidieť film, kde sa to len tak hemží rôznymi historickými faktmi, ktoré počujete po prvý raz, dá riadne zabrať mozgovým závitom ! Dejovo bol film postavený len na jednej domnienke ( nechcem spoilerovať) okolo ktorej sa točili všatky línie. Film je viac kriminálkový, ako akčný a viac mystreriózny ako thrillerovitý. Pokiaľ by sa podarilo Ronovi Howardovi zmixovať tieto žánre v dobrom pomere, nebolo by to márne .... Herecké výkony hlavných predstaviteľov nepresvedčili. Len veľmi jemne nad priemer vyskočil sir Ian McKellen a Paul Bettany. Tom Hanks, Audrey Tautou ako aj Jean Reno podali výkon hodný televízneho béčka. A tak jediné , na čo sa v určitých momentoch dalo pozerať, bola milá tvárička Audrey, ktorá sa nám zakorenila do hláv skôr ako prostoduchá Amélia .... Škoda premrhanej energie - tak sa aspoň budú môcť po nociach uchechtávať príslušníci Opus Dei ako i niektorí klerici, že pospolitý ľud prekukol "totálnu lož Dana Browna" ..... )) ()

troufalka

Oproti knize to mělo jednu velikou přednost - historické památky. Jinak jde o pěknou pohádku, která uspokojí ba i nadchne nepříliš vzdělanou (nenáročnou) masu. :o) ()

PinokKio

Dlouhé, čitelné, neskutečně lineární, nudné. Přišel jsem si, jako že hraju na PC adventuru, ale nemůžu nijak zasáhnout do děje. ()

HOCKEYKA

Další dôkaz o tom,že nie všetko,čo v knižnej podobe spôsobí senzáciu sa dá kvalitne sfilmovať.Fantastický knižný besceller trestuhodne degradovaný na slabo priemernú až podpriemernú filmovú snímku s mdlou atmosférou,prispatými hereckými výkonmi (azda len s výnimkou Iana McKellena,ale ani tým si nie som istá/ a s takmer neexistujúcim napätím.Tomuto filmu chýba všetko podstatné.Tom Hanks ma tentokrát vrcholne sklamal,podľa mňa by úroveň jeho hrania hravo zvládol aj Jason Priestley z Beverly Hills 902 10.To isté platí aj pre nemastnú-neslanú Audrey Tatou a,žiaľ,aj Jeana Renoa,ktorému rola Bezu Fachea absolútne nesadla.Totálne zlý a nevhodný výber hercov zaručil tomuto filmu neočakávaný neúspech.Nič iné si však nezaslúžil,okrem tradične skvelej hudby Hansa Zimmera a nádhernej autentickosti prostredia parížskeho Louvru niet veru veľmi čo ospevovať. ()

Mahalik

Při dějepisu ve škole usínám, historie mě taky moc neláká, ale tenhle film se mi prostě líbil. Sice koukat dvě a půl hodiny na bizarní účes Toma Hankse je docela ubíjející,ale Audrey Tautou to skvěle zachraňuje svým charismatem. Hudba je přímo nádherná a ze Silase jde nehoráznej strach.Možná až se na tenhle film podívám podruhé a dám si dohramady některé souvislosti, možná dám i 5. ()

Happykubas

V první řadě bych chtěl doporučit: před zhlédnutím tohoto filmu si přečtěte knížku Šifra mistra Leonarda.Udělá to na Vás podstatně lepší dojem a určitě se nebudete u filmu nudit, když budete vědět o co kráčí.Já si myslím, že je to slušně zadaptované dílo Dana Browna.Co se týče hereckého obsazení, též nemám námitky.A asi bych to shrnul tak, že po přečtení knížky mě Šifra i ve filmové podobě nijak nezklamala. ()

Reiniš

Pokud jste stejně jako já četli knihu, tak u filmu asi usnete nudou. Tvůrci jen kopírují knihu slovo od slova bez špetky originality. Velkým kladem jsou pouze herci (hlavně trio McKellen, Molina a Bettany) a vizuální stránka (flashbacky stojí za to). Vzhledem k tomu, že Šifra má nejvíc komentářů na čsfd, myslím že moje stručné hodnocení stačí. ()

Xmilden

Šifru jsem četl a jednalo se o hodně zajímavé čtení, ve kterém mají milovníci různých historických teorií učiněné žně...... film pro mě znamená možná ukázkový případ jak by se neměla natáčet adaptace knížky. První chybou je už to, že se na scénáři nepodílel samotný Dan Brown. Viděli jsme to například u Zmizelé, kde se autorka podílela výraznou měrou na scénáři a výsledek stál za to. Věřím že kdyby Tolkien kopal do rozsezeného režisérského křesla Péťovi, jednalo by se o neskutečný zážitek. Zfilmovanou Šifru rozhodně nebrat a raději sáhnout po výborné knize. PS: Role nesedí ani jednomu herci a to už o něčem svědčí. 50% ()

Tom_Lachtan

Asi nejlepší Langdonovka, v knize i filmu, nehraje si na zbytečné nahánění času a potencionální destrukci všeho možného, od vatikánu po lidstvo samé, ale jde tu jen a jen o ten základ, radost z dobrodružného příběhu a objevování, přestože je obé lehce naivní. Ano, mohl tu být větší dopad na řešení šifer, ale... Jak to natočit tak, aby byli matematické postupy a podobné piškuntálie vizuálně zajímavé? Leda do nic namontovat vesmírnou vydru s chapadlama. ()

Phobia

Knižní předloha se četla velmi dobře, byť mi jako ateistce život nijak neovlivnila - křesťanské mýty a symbolika mě neberou a je mi srdečně jedno, jestli byl Ježíš ženatý a kolik měl dětí. Nicméně čtivé to bylo. O filmu se stejně pochvalně zmínit nemůžu, jakkoliv se knihy velmi věrně drží. Zmatené, nezajímavé, nepřesvědčivé, po všech stránkách slabé a Hanksův nemožný účes ála "foukaná" volal po radikálním kadeřníkovi. Hodně váhám, jestli nedat 2*. 50% ()

Divočák

Opravdu nafouklá bublina. Nemluvím teď o kvalitě filmu, ale naopak o negativních recenzích na něj. Šifra mistra Leonarda je opravdu kvalitní snímek, který vás pobaví, překvapí, zapojí vaše mozkové buňky a navíc vše patřičně okořenění pěkně temnou režií Rona Howarda. ***Věděli jste, že: Natáčení v Louvru přineslo filmařům velké problémy v podobě řady zákazů. Nesměli třeba lét na podlahu umělou krev nebo nasvěcovat vzácné obrazy v čele s Monou Lisou. Ve filmu ji tedy musela zastoupit pouhá kopie.// V Británii "Šifře" hrozila přístupnost až od 15 let. A to nikoliv kvůli zobrazovanému násilí, nýbrž vinou hudby, která je prý "příliš děsivá pro dětské uši." Nakonec však byla filmu udělena přístupnost od 12 let.// Filmoví kritici na festivalu v Cannes, který film v roce 2006 začínal, snímek vypískali, vzápětí jej označili za "nabubřelý blábol" a tvůrcům v čele s režisérem Howardem doporučili, ať "hledání grálu raději přenechají Monty Pythonům".// Uvedení "Šifry" všude na světě provázely demonstrace katolíků. V Thajsku si vynutili zkrácení závěrečné části o 10 minut, zatímco v Sýrii, Jordánsku, Egyptě a Libanonu se z ohledu na církev film nedistiribuoval vůbec. Indičtí křesťané se uchýlili k hladovkám, zatímco australská církev zveřejnila internetové stránky, jež mají odvážná tvrzení z filmu "uvést na pravou míru".// Kvůli postavě vražedného mnicha se sněhobílou pletí snímek pohoršil i americké sdružení albínů. "Od roku 1960 jde o 68. snímek s démonickým albínem." konstatoval smutně šéf organizace Michael McGowan.;)*** ()

liborek_

Dan Brown evidentně psal svůj The Da Vinci Code s vidinou zfilmování a tímto snímkem se mu zřejmě jeho tužba (a kapsa) naplnila. Stejně jako byla kniha z literárního hlediska velmi průměrná, jeví se v podobném světle i film. Co pomůže, je-li kniha čtivá, když všechny postavy bez výjimky jsou jen letmo načrtnuté a ke konci je zápletka jen zbytečně natahovaná? Film je poměrně věrným přepisem knihy a to mu možná ublížilo, protože se jen hemží dějovými zkratkami, které můžou na nezasvěceného diváka působit zmatečně. Šifra mistra Leonarda je prostě taková typická nafouknutá bublina, která jen těží z kontroverzního tématu, ale prostředky, kterými dané téma zpracovává (zejména u knihy) nijak neoslňuje. Kniha má krátké, jednoduchým jazykem psané kapitoly, film zase neoslňuje scénářem ani vlastními hereckými výkony. Líbily se mi flashbacky, výprava a hudba, ale ta uběhanost a zkratkovitost... Mňo, prostě průměr... ()

lesumir

Tohle se vam zda dve hvezdicky nebo dokonce na odpad? Lidi, ani omylem, jde videt, ze se malo kdo ridi svym rozumem, kady chce byt IN a hodnotit skepticky jako kritici. Sifra je kvalitni film, kde hraje oscarovy Hanks, ktery podava dobry vykon a krasna Audrey Tautou ho hezky doplnuje. Pokud jste cetli knizni predlohu, zase se tak uplne nedivim, ale malo ktery film se vyrovna knize. Pokud tohle pominu, vznikne lehce nadprumerny snimek o dost diskutabilnim tematu, kde konspirace jsou dennim chlebem. Vynikajici hudbu slozil Hans Zimmer a pri posledni pisnicce mi behal mraz po zadech. Docela se tesim na Andele a Demoni. 8/10 ()

Gimp

Ron Howard mě nezklamal. Knihu jsem četl a považuji ji za literární kýč, rychlokvaškovou, brakovou literaturu, jakou psal(a:-) před sto lety May s průvodcem Londýna a Paříže a dvěma dětskými encyklopediemi. Přesto byla ale zábavná. V čem zklamala její adaptace? Popořadě. Tom Hanks se celý film tváří asi jako: Achjo, právě jsem šlápl do hovna, nemůžete s tím někdo něco udělat.. Krom toho působí tlustě a proto ho asi Ron schoval do tmy jako Coppola Branda v Apokalypse. Ad A. Tautou - ta pro změnu hraje úplnou pipinu, pro kterou je vyluštit cokoliv ten největší problém natož aby si vzpomněla co se kde stalo. Krom toho neumí vůbec vyslovovat takže se ani nemůžeme divit Tomu Hanksovi že na ní čumí jak půl prdele z křoví. Ian McKellen úspěšně imituje dědouška z Garyho hry ale v podstatě je to nadprůměr. Neustále jsme musel vysvětlovat sousedovi, který nečetl předlohu, co se vlastně děje na plátně, jelikož to z toho samozřejmě nelze vydedukovat, je to chaotické až hanba a nebyla ukázána garáž McKellena s drahýma fárama? Tak kde jsou kurva ty miliony??? Jediné co potěší je pěkná Silasova prdelka. S Čistou duší jedna hvězda. P.S. Limo nečti už toho Fuku ()

kinej

Film celkem přesně sleduje knihu. Ale nevím, jestli je literární jazyk této knihy aplikovatelný na film. Asi by to lépe natočit nešlo. Jenomže to působí jako někam sprint. Hanks sype z rukávu jedno geniální řešení za druhým, aby pak příběh mohl pádit dál. V knize to nepůsobí tolik křečovitě a nuceně jako ve filmu. Názorně vysvětlující historické flasbacky atmosféru spíše boří, než aby jí pomáhaly stavět. Moc mě to nenadchlo. ()

cheyene

Každopádně zajímavé....Za vidění to stojí...Rozhodně to není ztráta času a člověk má potom nad čím přemýšlet - byl teda Ježíš ženatý? Věděl to da Vinci nebo je to jen dnešní vysvětlování si jeho obrazu? Co je to vlastně Svatý grál - pohár nebo lůno? == ???? ()

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

22.06.2017

Koho čeká Inferno s Langdonem?

Koho čeká Inferno s Langdonem?

19.02.2015

Toma Hankse čeká Inferno