Robert Langdon je expert na náboženskou symboliku. Během autogramiády své knihy v Paříži je policií požádán o spolupráci při vyšetřování vraždy hlavního správce Louvru, Jacquese Sauniera, se kterým se měl toho dne setkat. Saunier, kterého střelil albín Silas, totiž před smrtí popsal své tělo i podlahu kolem sebe podivnými symboly. Robert se je snaží kapitánu Fachovi vyložit, objeví se tu však policejní kryptoložka Sophie Neveu, která Roberta tajně varuje, že ho Fache hodlá zatknout za vraždu. Pomůže mu uprchnout a společně s ním se pustí po stopách Saunierových šifer. Vyjde najevo, že zavražděný muž byl dědečkem Sophie a podle všeho patřil k tajné organizaci Převorství sionské, která po tisíce let ukrývá a chrání tajemství svatého grálu. Mezitím Silas, který na pokyn biskupa Aringarosy a vlivné církevní organizace Opus Dei také pátrá po grálu, zjistí, že ho Saunier oklamal a svedl na falešnou stopu. Robert a Sophie uniknou kapitánu Fachemu, posedlému jejich zatčením, a podaří se jim získat da Vinciho šifrovací přístroj kryptex, ukrývající údajně tajemství grálu. Spojí se s britským historikem a milionářem Teabingem, se kterým pokračují do Londýna, kde je čeká nejedno nebezpečí, ale také šokující pravda o tajemství grálu. (TV Nova)

Fingon

Kniha sice měla své mouchy, ale byla celkem zdařilá. Tajně jsem pak doufal, že film nebude tak špatný, jak jsem ze všech stran slyšel. Bohužel byl. ------------------------------------------------------------------------ 70% Dozvěděl jsem se, že existuje i prodloužená verze filmu a rozhodl jsem se jí dát šanci. Dobře jsem udělal - zapomeňte na kinoverzi, to je zmrzačená ubohost, která Extended version nesahá ani po kotníky. Téměř tříhodinová pouť dosahuje místy skutečně značné emocionální účinnosti (i když se zde vyskytuje minimálně jedna mimořádně hrubá historická nepřesnost) a dost se na ní podílejí vhodně umístěné flashbacky. Původní verze by se už neměla nikdy a nikde hrát. ()

swamp

Velmi průměrný film Rona Howarda. A navíc je to vše jen slabý odvar z knihy Il Nome della rosa..a to mi nikdo nevezme. "Soy phantasma!" ()

Sašenka165

Kniha je něco jako moje bible (to je samozřejmě přehnané, ale...). A ač jsem tedy velkým fanouškem, filmové zpracování mi nevadilo (až na těch pár nelogičností v ději). Hankse bych si jako Langdona nepředstavila ani ve snu, ale nebyl vůbec špatný. Audrey Tautou je Sophie jako vyšitá. Ani McKellen, Molina, Bettany a Reno nezklamali. Hudba je snad nejúžasnější věcí na celém filmu. No, není to tak strašné, jak se říká. ()

meave

Prvá myšlienka, ktorá mi napadla bola pozrieť, koľko bodov som dala Vesmirnemu sprievodcovi. Nebolo to zlé, ale bolo to stále iba torzo literárnej predlohy. Keby som mala presne popísať, čo tomu chýba, povedala by som, že gule. Ťažko posúdiť, ako by som príbeh vnímala bez skúsenosti s knihou a či by ma zhliadnutie inšpirovalo k čítaniu. Každopádne mám pocit, že kým kniha bez filmu obstojí, naopak to neplatí. A preto má asi film tak nízke hodnotenia. Na vine sú očakávania ako nevyhnutný činiteľ pocitu spokojnosti. ()

Trajektt

Mysteriózní thriller, který se zabývá konspirační teorií napsanou v knize Dana Browna Da Vinciho kód, které se prodalo ve světě více než 80 milionů výtisků a poprask, jenž ve světě vyvolal je pochopitelný.Jde o to, že si ten příběh Brown nevymyslel ani nevycucal z prstu, ale vypůjčil si ho z knih, které byly napsány jako literatura faktu, takže nebyly tak líbivé. Pro příklad uvedu Svatá krev a svatý Grál autorů Michaela Baignenta a Richarda Leigha, která byla vydána v 80.letech a Zlato z Rennes /Poklad prokletých/, která byla vydána dokonce v 60.letech a Žena s alabastrovým džbánkem ad.Tyto knihy tvrdí, že existují potomci Ježíše Krista a Marie Magdaleny, což se neslučuje s učením Církve, že Ježíš neměl potomky. Když se něco církvi nehodilo, tak potom tvrdě šla anebo to zakázala jako ve 4.století na Nicejském koncilu, kde si odsouhlasila jen 4 evangelia i když v dalších bylo napsáno, že Maří Magdalena byla jeho manželkou/Filipovo evangelium/, stíhaní Templářů, inkvizice atd. Jde o to, že z mýho pohledu byla církev předchůdce Cosa Nostry a Mafie, vydírala lidi, brala od nich odpustky a desátky a když se jí něco nelíbilo, tak s váma pěkně zatočila. Nikdo samozřejmě neví, jestli je to pravda nebo ne, ale to jak se k tomuto tématu postavila církev naznačuje, že něco skrývá, aniž by toto tvrzení vyvrátila, tak dokonce doporučila a někde i zakázala promítání filmu. Dan Brown i tento film, který je vytvořen tak, aby se líbil otevřel diskuzi o tom, co zkoumali ve svých knihách už jeho předchůdci. Za líbivou konspiraci a možná pravdivou, ale také za nenažranost církve a jejich mafiánské metody ve jménu JK dávám zasloužených 100%. ()

Eawy

Knihu mám rada, ale viackrát si ju neprečítam...Pokiaľ ide o film nenadchol ma do tej miery, ako sľubovali reklamy..... Tom Hanks a Audrey Tautou boli veľmi dobrí no nezdalo sa mi, že doviedli svoj najlepší výkon. Paul Bettany sa mi ale veľmi páčil. 55% ()

predators

Je škoda, že tento film nevyužil plně svého potenciálu. Myslím si, že měl na mnohem víc, především co se týká příběhu a hlavních postav. S tak vynikajícím hereckým obsazením natočit průměrný film je větší záhada než ta Leonardova:-) Chybělo mi více klasických hádanek, překážek, ale namísto toho jsem se dočkal jen zdlouhavého a krkolomného vysvětlování kalichů a ženských lůn a v některých případech už jsem se hodně ztrácel. Ale na druhou stranu jsou zde i místa, která chytnou....ale není jich mnoho!! 60% ()

Slartibarkfast

Po té, co jsem si pěkně v klidu přečetl knižní předlohu (věřím, že jako jeden z mála), jsem musel uznat, že kniha je o chlup lepší. Na druhou stranu je ale třeba vyzdvihnout kvality tohohle snímku, neboť takhle nízké hodnocení si vskutku nezaslouží. Pravda je, že je neskutečně dlouhý a místy nudný, ale herecké výkony jsou vesměs až mistrně zvládnuty. Například Paul Bettany, jehož skvělé dovednosti jsou již téměř standardní záležitostí, tu opravdu odvedl výbornou práci, stejně tak jako i ostatní skvělí herci, jež jsme mohli v tomto snímku zahlédnout. Celkově je to napínavý mysteriózní příběh, ve kterém se pomalu pídíme k pravdě řekl bych až detektivními prostředky. Kdo nemá rád tenhle styl, jistě řekne, že se mu to nelíbilo. Já ovšem tyto dobrodružné skvosty přímo zbožňuji a vyhledávám. 80% ()

Zodd

Film, který chce působit dojmem audio(-video-)knihy - a když ne, působí nuceně temně, nevýrazně a nepřesvědčivě. Pokračování už mě tolik neotrávila, ale ta slavná jména… jaké by to mělo hodnocení, nebýt v hlavní roli Tom Hanks? A zde jeho šokující pohyb očima… nevěřil jsem, kam se místy spláchnul potenciál herce takových vod. Ian McKellen svým výkonem vyniká bez přehrávání (Bettany), ale jen proto mě ten konspiguláš nestrhne. ()

silentname

Človek asi nemôže brať tento príbeh moc seriózne. Napriek tomu, že sú v ňom veľmi dobre použité nápady. Kniha má veľmi dobrý spád a čítala sa veľmi dobre a ľahko. S filmom mám pocit, že po rokoch akosi stráca svoje čaro, ktoré mal. Keď som to videl prvýkrát, zdalo sa mi to super. Dnes mám pocit, že je to dosť nudné, často veľmi pomalé a hlavne sa ten film berie tak neskutočne seriózne, že to miestami až otravuje. Rokmi tento film dosť upadol a jediné čo na ňom podľa mňa stojí za to sú herecké výkony a výber hercov. A možno ešte pár momentov, kde sa nám dostane trošku histórie. Inak mám pocit, že je to často veľmi nudné, veľmi komplikované a film sám o sebe akosi nevie toľko dať ako kniha sama o sebe. Takže po rokoch je to podľa mňa dosť priemerne spracovaný film. Hodnotenie: C ()

Arsenal83

Dan Brown neštudoval históriu nadarmo. Kým iní historici sa za minimálny plat boria v archívoch, on naskočil na vlnu kontroverznosti a urobil zo starých príbehov škandál, aby na tom trhol milióny. Ale Audrey Tatou ako potomok Krista, to mi fakt nesedí a je to urážlivé, no našťastie len pre príslušníkov viery, do ktorej sa kopať môže. Škoda, že ešte z Toma Hanksa neurobili potomka stepnej kozy a Mohameda, to by bola kontroverzia, ktorá by mohla viesť naozaj k ešte väčšiemu výbuchu. ()

Tomco

svoj povodny prispevok som radsej prepisal, lebo som sa nechal dost uniest... film je podla mna dobry, nic mu nechyba, z knihy sa nic lepsie nedalo urobit kniha s ami pacila, neberiem ju ako nieco dolezite, hlbave, na zamyslenie. bral som ju ako sviznu oddychovku a aj ked sa hrdinom dari od zaciatku az do konca vsetko plnit, neznamena to, ze to hned odsudzujem. urcite chodte na tento film a urobte si svoj nazor, podotykam svoj nazor! moc moc ludi tento film osudilo len kvoli par tucniakom v cannes a naslednym recenziam. nechodte do kina s tym, ze uz vopred viete ake date hodnotenie, neopičte sa po ludoch, ktori to tak robia...skoro som na tento film nesiel kvoli tym negativnym prispevkom z kazdej strany...neviem asi som chory, ale mne to ulahodilo srdcu a v zanri sviznych thrillerov na pobavenie sa da vinci isto nestrati...a co na tom, ze tento film nepatri do mojej prvej stovky? a pre vsetkych: aj mne isla na nervy ta mania ohladom knihy, aj mne liezlo krkom ako sa kazdy na film chysta, ale len kvoli tomu film potapat? pre mna jasne styri hviezdy ()

Slarque

Docela slušný konverzační thriller. Je to celkem poctivě natočeno i zahráno, ale zas nějak moc mě to neuchvátilo. Nejlepší práci ze všech zúčastněných nakonec odvedl Hans Zimmer, ale u tohohle filmu si bohužel jeho nádherné hudby všimne jen mimořádně nízké procento diváků. ()

eLeR

Mistra šifra Leonarda od pána Browna je prudko čitateľná, teda ak ju čítajúci neberie až príliš vážne a doslovne. A film je presne taký istý ako kniha ... na oddych ako stvorený. Skvelý soundtrack. 3,5* ()

Tommy987

Akiva Goldsman je niečo ako scenáristický Joel Schumacher (s ktorým ostatne aj párkrát spolupracoval), t.j. kvalita jeho výtvorov je vysoko nepredvídateľná a dokáže vyprodukovať všetko od výborných scenárov (A Beautiful Mind, Cinderella Man), cez priemerné (The Client, Practical Magic) až po treťotriedne úbohosti (Batman & Robin, Lost in Space). Jeho posledné tri práce však patria práve k tým vydareným, tak tu bola celkom slušná šanca, že sa Brownovej predlohy ujme s tvorivosťou a pretransformuje ju do svižnej, sfilmovateľnej podoby. Nestalo sa. Film sa totiž predlohy drží až priveľmi presne a doslovne (dovolím si tvrdiť, že ešte viac ako prví dvaja Potterovia), a to aj v tých častiach, kde by vôbec nemusel. Najlepším príkladom sú všetky tie "vysvetľovacie" pasáže, ktoré sú tu takmer všetky od tých nosných (Priorstvo, Ježiš, etc.) až po tie úplne nepodstatné (príliš veľa o templároch a dokonca aj prkotiny ako "piatok 13." a prečo je tvár Mony Lisy otočená tak ako je). Výsledkom toho je, že vo filme sa prakticky po celý čas niečo vysvetľuje. To jednak ubližuje tempu filmu (i keď tam to istí aspoň Howardova zručná réžia) a jednak je toho návalu informácií tak veľa, že sa v tom knihou nedotknutý divák jednoducho nemá šancu zorientovať. Na frak dostávajú takisto aj charaktery postáv (tie síce neboli prioritou ani u predlohy, ale tu už tá plochosť bije do očí), ich priblíženiu dokonca nepomáhajú ani časté flashbacky. Naviac sa tu vynára aj pár nelogickostí v konaní postáv (resp. ich konanie často nie je dovysvetlené, ako bolo v knihe) – tu vyzerá, že Langdona zavolá polícia rovno po jeho prednáške, čiže má prakticky skalopevné alibi, kým v knihe bola tá prednáška v predošlý deň ; riaditeľ banky tu zjavne bezdôvodne najskôr pomáha Langdonovi a Sophie utiecť a potom na nich zrazu miery zbraňou a chce po nich záverový kameň (napriek tomu, že netuší, čo to vlastne je!), kým v knihe to bolo sčasti vysvetlené ; pri scéne, keď Teabing vysvetľuje podstatu Grálu, z neznámych dôvodov mu Langdon v niektorých bodoch oponuje a v iných mu zase prikyvuje, pričom tie body navzájom súvisia... atď. Z tohto všetkého tak trochu plynie aj kvalita hereckých výkonov. Takto kvalitne nabitý hviezdny ansámbl sa dá dohromady len veľmi zriedka, preto je škoda, že vo väčšine prípadov sa tu nachádzajú len priemerné výkony. Nie zlé (každý zo zúčastnených je herec na takej úrovni, že zle zahrá len mimoriadne zriedka), len také nemastné-neslané, ničím nezaujímavé (Audrey má aspoň tú výhodu, že je krásna, a tak sa to trochu kompenzuje ;-) ). Výnimkami sú snáď len Paul Bettany, ktorý Sílasa obdaril príjemnou tragickosťou a akýmsi ľudským rozmerom, a Sir Ian, ktorého Sir Leigh je jednoznačne najzaujímavejšou postavou a ktorý sem-tam aj milo prekvapí suchou anglickou hláškou.... (pokračovanie tu: http://www.filmklub.sk/m/movie_comment_comments.php?9049&comment_16792#comments) ()

FrodoF

Tenhle film si opravdu víc hvězd nezaslouží, protože ti co nečetli knihu přijdou o to zajímavé z ní a ti co ji četli se budou k uzoufání nudit (jako já). Zatímco v knize byli alespoň nějaké zajímavé věci o umění a historii, ve filmu z toho zbyl jen nudný příliš rychlý, nepřehledný, ukecaný a strašně dlouhý thriller. Některé zajímavé věci z knihy z filmu zmizely (např. proč neobjevila Sophie bratra?), ty co ve filmu neměly být, ty tam zase zůstaly. A, ač vím že o nich byly již popsány stohy, musím zmínit ty hrozné vlasy Toma Hankse. Ale abych jen nehanil, hudba byla dobrá a sir Teabing v podání Iana McKellena je ve filmu jediná zajímavá postava, která do filmu vnáší alespoň špetku vtipu, který jinak filmu naprosto chybí. ()

klerik

Čo napísať o filme, o ktorom už bolo všetko napísané? Asi toľko, že Howard ma sklamal asi ako Scott pri HANNIBALOVI, že Zimmer opäť mrhá svojím talentom na nudný triler a že oproti knihe nemá DVC ani náznak napätia. Jediné miesto, kde sa divák (aj režisér) preberie z letargie je výklad TEJ teórie, ktorá je samozrejme podaná absolútne mäkýšsky a o kontroverzii nemôže byť ani reči... ()

Chrustyn

Rozhodně nepatřím ke skalním fanouškům knižní předlohy a filmová Šifra pro mě určitě nebyla nejočekávanější film roku ale i tak jsem si říkal (i přes všechny negativní recenze), že bych to přeci jen mohl zkusit. Jsou tam známí herci určitě to nebude tak zlý a dělal to Ron Howard což je velice schopný režisér. Ale je vidět, že jsem se opravdu hodně zmýlil a film byl tak neuvěřitelně nudný až se to skoro nedalo vydržet. Ve filmu pořád někdo sálodlouze vysvětluje naprosto nezajímavé věci a já si připadal jak na hodině dějepisu. Alespoň, že hudba byla skvělá. ()

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

22.06.2017

Koho čeká Inferno s Langdonem?

Koho čeká Inferno s Langdonem?

19.02.2015

Toma Hankse čeká Inferno