Robert Langdon je expert na náboženskou symboliku. Během autogramiády své knihy v Paříži je policií požádán o spolupráci při vyšetřování vraždy hlavního správce Louvru, Jacquese Sauniera, se kterým se měl toho dne setkat. Saunier, kterého střelil albín Silas, totiž před smrtí popsal své tělo i podlahu kolem sebe podivnými symboly. Robert se je snaží kapitánu Fachovi vyložit, objeví se tu však policejní kryptoložka Sophie Neveu, která Roberta tajně varuje, že ho Fache hodlá zatknout za vraždu. Pomůže mu uprchnout a společně s ním se pustí po stopách Saunierových šifer. Vyjde najevo, že zavražděný muž byl dědečkem Sophie a podle všeho patřil k tajné organizaci Převorství sionské, která po tisíce let ukrývá a chrání tajemství svatého grálu. Mezitím Silas, který na pokyn biskupa Aringarosy a vlivné církevní organizace Opus Dei také pátrá po grálu, zjistí, že ho Saunier oklamal a svedl na falešnou stopu. Robert a Sophie uniknou kapitánu Fachemu, posedlému jejich zatčením, a podaří se jim získat da Vinciho šifrovací přístroj kryptex, ukrývající údajně tajemství grálu. Spojí se s britským historikem a milionářem Teabingem, se kterým pokračují do Londýna, kde je čeká nejedno nebezpečí, ale také šokující pravda o tajemství grálu. (TV Nova)

Hrabka

Ponurý příběh, který příliš nezaujal. Některé scény jsou vynikající, jako např. začátek nebo luštění obrazu. Hvězdně obsazenému snímku bohužel něco chybí. 65% ()

LiVentura

V několika amerických snímcích stále se opakující narušení církevní rovnováhy na světě, klasická krimizápletka nikterak se výrazně odlišující od ostatních, snad jen obsazením hlavní mužské herecké role. ()

nunka

Pán Dan Brown si svoje konto o niečo vylepšil, isto nadobudol pocit grandióznosti, že dokázal zmanipulovať masy ľudí-od tých naivných, čo mu sadli na lep, cez cirkevných hodnostárov až po každého piateho obyvateľa planéty, ktorý "vstrebal" knižnú či vernú filmovú adaptáciu len ďalšieho mediálneho humbuku. O Da vinciho kóde sa už popísalo toľko, že ma už ani nebaví sa k jeho téme vyjadrovať.. Film bol rádovou, viac podmierenou snahou zaujať diváka, Tom Hanks a Audrey Tautou tentokrát veľkým omylom na filmovom plátne. ()

Jamal

Není to až tak špatné jak se ze začátku psalo, jen to není tak dobré jak jsem čekal, proto jen za tři. Jenže pro mě to bylo zajímavé protože týden před tím než jsem si to pouštěl jsem byl v Sixtinské kapli a v celém tom Vatikánském muzeu, kde se film zčásti nacházel. Proto to pro mě bylo zajímavé a nevěnoval jsem se pouze příběhu a postavám, ale sledoval jsem i pozadí. Knihu jsem nečetl a asi ani nebudu, ale ()

Fiftis

O filme Da Vinciho kód sa hovorilo ako o najočakávanejšom filme roka. Myslím si však, že v prípade filmu by nemali byť také prudké reakcie ako boli na knihu pretože niekoľko známych historikov poprelo vo svojich neskorších dielach Da Vinciho kód od Dana Browna. Teraz Da Vinciho kód bude braný už len ako film. A predsa čo je vo filme nemusí byť pravda... ()

Hunt

Hudba: Hans Zimmer. Další případ, že ani hvězdné herecké, režisérské obsazení a knižní bestseller nezaručuje dobrý film. Nevím, jak je na tom kniha, ale film je zcela nezáživný, nepoutavý, nudný, někdy i směšný a pouze provokuje nepříliš přesvědčivými domněnkami. To, že film překopává přesvědčení miliónů lidí není tak hrozné, vždyť je to „jen“ film, ale dělat to tak slabými argumenty, bez většího napětí, bez chytřejší zápletky,...Co dodat, opět jedno z velkých filmových zklamání. Celá vlna odporu, která se proti filmu vznesla jen nesmyslně dělá reklamu filmu, který si to vůbec nezaslouží. ()

ajuska

Víceméně podle očekávání. Kniha byla čtivá a poutavá, i když to nebyl žádný skvost, tady mi chybí trochu té napjatější a dobrodružné atmosféry. Jinak ale v podstatě otrocký přepis, kde nic zásadního nepostrádám, takže těm, co si knihu oblíbili se to bude asi nejspíš líbit. Pro nefanoušky knihy jako svébytné filmové dílo je to šedý ničím nevyčnívající průměr. (A nebýt těch konspiračních "kontroverzních" teorií, ocitáme se rázem ve vodách podprůměru.) ()

Shakers

Nepatrím k tým frajerom čo čítali knihu, takže nemôžem porovnať čo je lepšie, ale za seba môžem povedať, že ma to bavilo. Sadol som tomu príbehu ako mucha na lep, pretože filmov s touto tematikou nie je veľa. Casting je skvelý, Tom Hanks výborný ako vždy no dobre mu tu sekundujú aj McKellen a Reno. Okrem dobrého príbehu a hercov, nechýba ani dobrá hudba, výprava, či strhujúce tempo, ktoré ani pri takmer trojhodinovej predlženej verzii nenudí. Obľúbený soundtrack: Malleus Maleficarum, Salvete Virgines, The Citrine Cross, Chevaliers De Sangreal. Theatrical Cut 75% - 4* / Director's cut 85% - 4* ()

Big Bear

Jsme zvyklí od Indyho, že cesta ke každému tomu tajemství a pokladu, vede přes různé arteakty. Ty většinou samy o sobě jsou nějakou hádankou, či součástí skládačky. Pak už stačí jen důvtip hlavního hrdiny a cesta k pokladu je volná. Jenže Indyho bereme (alespoň já) jako takovou dobrodružně - komediální záležitost. Mám obavy, že zde to tvůrci mysleli vážně... Tatou a Hanksovi vše tak neskutečně nahrává do karet při pátrání po grálu, že mi to až připomnělo Dr. House. Ten se také v klíčový moment, kdy všichni jsou si bezradní podrbe ve vousech a na základě něčí s nemocí zdánlivě nesouvisející věty určí správnou diagnózu a pacienta zachrání... Tady je to vždy nějaké slovo a po něm následuje tajný čudlík v podlaze, zdi apod...Nebudu spoilerovat, ale po tomhle filmečku můžeme být rádi, že Kristus nebyl žena. Být Newtonem, vylezu z rakve a s pomocí gravitace bych poslal pány Browna, Goldsmana a Howarda direktem k zemi. Knižní předlohu jsem nečetl a film mne neoslovil ani se mi valně nelíbil. Doufám, že mi to tam jednou nahoře přičtou k dobru ... Dvě hvězdy jen za těch pár hezkých lokací * * ()

Jhershaw

Pro mě jakožto pro nečtenáře to bylo poměrně zmatené. Leccos jsem nepochopil a leccos z toho, co by mě zajímalo, zůstalo nevysvětleno. Nenudil jsem se, ale protože průměrnost z filmu přímo čiší, podruhé už to vidět nechci. 55 % ()

JohnnyD

Hype i anti-hype ma obišli (videl som to 9 rokov po premiére), a tak som dúfal, že to bude aspoň solídna žánrovka plná napätia a šokujúcich prekvapení. Miesto toho som dostal komickú sračku, ktorej jedinou šifrou je deus ex machina. Žiadne skryté odkazy, šifry, či geniálne dedukcie Langdona a spol. ale len vyfabrikované účelové (a často komické a nelogické) zvraty a predvídateľný príbeh v neznesiteľnej minutáži. A aby toho nebolo dosť, komplet všetci herci podávajú otrasné výkony. Veď, čo iné sa dá s tým mizerným scenárom plným dementných dialógov - Howard je prakticky neschopný rozprávať príbeh a "lúštiť" záhady inak ako polopatistickým expozičným dialógom alebo flashbackom s voice-overom. Kolosálny fail. ()

sheen

Horší než Andělé a démoni, chyběla mi tam chvilka napětí. Film zachraňuje zajímavé téma okolo kterého se to točí, pěkný příběh. Dále se mi líbili herecké výkony všech hlavních a vedlejších zůčastněných, Sir McKellen, jako obvykle výtečný. Vcelku povedené pátrání za pokladem. ()

petaspur

Vražda, podraz, útěk, symboly a závěrečné prozření. Je těžké zfilmovat knihu, jejímž základem není našlapaný děj, ale lehce ujetá náboženská teorie. Oproti knize snímek postrádá všechny ty drobné zajímavosti (například kolem čísla 3,1415926535 8979323846 2643383279 5028841971 ... - známému jako π), které činily knihu zajímavou. Takto zůstala ve hře pouze základní dějová kostra, která mne celkem baví, ale stopáž snímku se mi jeví mírně přemrštěnou. ()

Silas

Nástup do filmu se velmi povedl, stylizace je moc pěkná, za což může především perfektní práce osvětlovačů a „kouřičů“ (rozuměj těch, kteří přivádí na scénu kouř, nikoli ti, kteří zrovna nemají co na práci). Na ně musí zákonitě navazovat kamera, která celou jejich snahu velmi pečlivě snímá. Režisér se svou režií snaží, seč může, švenkuje o sto šest, užívá rádoby efektní úhly z ptačí perspektivy, ale bez výraznějších výsledků. Kamera má však dvě vady na kráse: v první řadě jde o hloubku ostrosti, která je mizerně malá, což se mému oku (podobně jako ve Slámově Štěstí) nelíbí. V řadě druhé by měl kameraman dostat pořádně přes prdel, protože je obraz často neostrý, a to ve scénách, kdy je přítomen Ian McKellen. Bohužel to odnáší Audey a její obličejík. Nejstrašnější slabinou je scénář, kvůli kterémuž se film nese celých 150 minut v jednom a tomtéž tempu beze změn. Jediné, co diváka trochu zvedne ze sedadla, je úchvatný, parádní a obdivuhodný - přeháním, ale jen trochu - výkon jmenovce Silase a již zmíněný McKellen. Ostatní postavy jsou ploché, přestože sáhodlouze vyprávějí o své minulosti a divákovi je poskytnut i (zbytečný) obrazový záznam z dětství. Chudák Hanks ani Tautou nemají co hrát. I mně coby nečtenáři předlohy na konci skoro vše do sebe logicky zapadlo, i když v některých částech jsem se smíchu neubránil (krev v umyvadle) Ronu Howardovi se zde nepodařilo ze mě vydolovat byť jedinou emoci, jako třeba na konci v Čisté duši potoky slz, přesto jsem se za celou dobu nenudil a za těmi slabými 70% stojím. ()

salahadin odpad!

V žánru pokleslé literatury neznám větší fenomén za posledních x let (bohužel) --> Brown je dobrý matematik, ví, že dnes se církev netěší mezi lidmi kdovíjaké úcty, proto si vzal na paškál hlavní osobu - Krista - za účelem provokovat církev, což zákonitě rozproudí diskuse a zákonitě - samozřejmě - přitáhne čtenáře lačnící po superobjevech a šokujících "církví utajených pravdách" a tím - hádejte - přece PRACHY. Krásný chladný kalkul. Až na to, že Brown je mizerný pisálek a nemá v sobě ani zbla talentu. Takže prosím vás, když pominu hlavní téma filmu a jeho ideologický dopad, protože téma filmu je neuvěřitelná ptákovina, zbude prachmizerná mystická road movie, chvíli ve Francii a než se nadějete hned na to v Anglii, v chaotickém toku děje ani nestačíte sledovat, kde jsou hrdinové, o co právě běží. Z herců zaujme Hanks (zdánlivá nevýraznost a civilnost je nanejvýš přesvědčivá pro jeho výkon). Scéna "Ty jsi Kristův potomek" je trapně humorná, z křesťanského i obyčejného filmařského hlediska. Jako hodně laciná zábava to bohatě stačí, ale tuhle sortu já nevyhledávám. Ale skutečně, nehledejte v tomhle filmu nic hlubšího, je to jen film - past na naše peněženky, NIC VÍC. Žádná historičnost, jakou se oháněl Brown, vše z jeho populární lidové knihy je historicky zcela vyvráceno. Kristus skutečně potomka neměl, to je z mého pohledu rouhačství, které však v dnešní době slušně vydělává na živobytí (ne)jednomu pisáleckému pohůnkovi (i Umberto Eco se s ním odmítnul setkat:-) Snad jen Chevaliers de Sangreal, snad jen to..... ()

Stegr

80% - Nevím, co proti tomu mnozí z vás mají? Jedna nebo dvě hvězdičky? To si přece film nezaslouží! Pár momentů se dalo zkrátit nebo vynechat a některé dialogy se také daly napsat lépe, ale nebylo to nic strašného. Hudba byla krásná, atmosféra velmi vydařená a vůbec, mám z filmu celkově hrozně dobrý pocit, takže jsem z mnoha zdejších hodnocení značně v rozpacích... ()

Deimos

VHS/// Obsazení 10/10 Děj 7/10 Hudba 6/10 Efekty 7/10/// +obsazení, retro scény, dobrá hudba, celkem napínavé a hlavně zajímavé, děj pořád něčím překvapuje -málo akce i hudby, hodně dlouhé, ke konci jsem se už začal trošku ztrácet a orientovat v ději/// Tak teď se můžu mlátit hlavou o stůl, že jsem tomuto snímku nedal šanci už dříve. Vůbec to není tak špatné jak každej říká a jak jsem čekal. Není to nuda. A právě proto, že na toto téma vím prd, tak to bylo pro mě zajímavé a překvapující. V oblasti zkoumání, oběvů , hádanek a jejich rozluštění mi Šifra přišla zajímavější než třebas Lovci pokladů. Zmínit musím jednotlivé herce. Nejvíce překvapil Ian McKellen a hodně příjemná byla i Audrey Tautou. Zato Tom Hanks byl průměrný až nevýrazný a Jean Reno měl hodně netradiční roli. No a Paul Bettany je takový sluzký maniak. Co víc dodat: být to více akčnější, mít to větší hudební podkres a nebýt tolika změn v chování postav, uvažoval bych i o páte hvezdičce. Teď to sou slabší čtyři, ale je to pořád víc než jsem čekal. Takže spokojenost./// Celkem 74%/// ()

Allien.9

Well. Nic od Dana Browna jsem prozatím nečetla, ale konspirační témata, o kterých píše, jsou pro zarytého ateistu jako jsem já samozřejmě velmi atraktivní. Což je bohužel něco, co nemohu říct o tomto filmu. Těšila jsem se, těšila jsem se hodně (už kvůli výše zmiňovanému náboženství a nadupanému obsazení), ale nakonec jsem dostala takové... nafouknuté nic? Po technické stránce průměr, po hudební stránce po většinu času také průměr, po herecké stránce sice fajn (až na tradičně prkennou Tautou a netradičně prkenného Hankse, kterému asi Langdon 2x nesedl), ale nic světoborného. Když nad tím tak přemýšlím, skutečně mě bavili jen Bettany s Molinou. Je tu sice několik skvělých scén (např. ty se Silasem nebo ta poslední), ale ty film do vyšší ligy prostě neposunou. A co mě SUBJEKTIVNĚ dorazilo, byla ta ubíjející předvídatelnost - ať už ohledně Sophie, tak ohledně skrytého záporáka. Film o zvratech bez zvratů? Koukatelný průser. ()

Mi Nü-Chai

Když dvě a půl hodiny dlouhé martyrium plné přihlouplých dialogů, odporně patetické standardisované hudby a toporných hereckých výkonů (čest výjimce sira McKellena) skončilo, vzpomněla jsem na báseň J. H. Krchovského, které toto veledílo, myslím, sdostatek vystihuje: "Je šťasten ten, kdo v bludu žije a nedozví se ani v stáří, že svět se točí kolem pyje a místo slunce kunda září." ()

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

22.06.2017

Koho čeká Inferno s Langdonem?

Koho čeká Inferno s Langdonem?

19.02.2015

Toma Hankse čeká Inferno