Nejznámější román F. Scotta Fitzgeralda Velký Gatsby (1925) nebyl zprvu právě populárním čtivem, i když během jednoho roku od prvního vydání vznikla divadelní adaptace, již na Broadwayi režíroval George Cukor, a podle ní také hollywoodský film režiséra Herberta Brenona, jenž se bohužel nedochoval. O pár let později byla kniha prakticky zapomenuta a teprve po dalších, poválečných vydáních se dočkala zaslouženého uznání i čtenářské obliby. Kniha zachycuje "jazzový věk" bouřlivých dvacátých let, kdy nečekaná hospodářská prosperita byla často vykoupena ztrátou morálních hodnot a kdy "stará" aristokracie těžce snášela nastupující konkurenci z řad nejrůznějších zbohatlíků, z nichž mnozí byli zapojeni do bujícího organizovaného zločinu. Podruhé byl román zfilmován v roce 1949 (režie Elliott Nugent, titulní role Alan Ladd), ale nejznámější je dnes asi třetí filmová verze z roku 1974. Jejím režisérem je známý anglický tvůrce Jack Clayton (mj. klasické Místo nahoře), který pracoval se štědrým rozpočtem (cca 6,5 milionu dolarů) podle scénáře Francise Forda Coppoly a měl k dispozici přední herecké hvězdy, zejména Roberta Redforda do titulní úlohy a Miu Farrowovou jako Daisy. Snímek natočený v duchu tehdy módních retrofilmů (Takoví jsme byli, Podraz) sice ctitele předlohy a filmové kritiky příliš nepřesvědčil, nicméně patřil ve své době k divácky nejúspěšnějším titulům. Americká akademie ho vyznamenala dvěma Oscary, za kostýmy Theoni V. Aldredgeové a hudební adaptaci Nelsona Riddlea. (Česká televize)

Tomulka

Filmu se dá vytknout snad jen pomale tempo a žádná gradace. Což by v romantickém snímku být mohlo. Jinak se filmu nedá nic vytknout zvláště díky dokonalému scénáři a režii. Vyzdvihnout se dají snad jen role Redforda a Waterstona ti byli opravdu famozní . Ostatní herci tak něják splívají. ()

evangelik

Vzhledem k tomu, že jsem se prokousal "učebnicovou" česko-německou zkrácenou verzí románu, říkám si - pokusím se podívat i na film. Neodradila mě ani stopáž (vůbec nechápu, proč Američané točí tak dlouhé filmy). Dokázal jsem sledovat prvních 35 minut a až se Gasby (R.Redford) objevil, s ulehčením jsem to přepl. Na to se fakt nedalo dívat. Rozvleklá nuda k uzívání. Z knížky ani z filmu jsem ale naprosto nepochopil, jak mohl alkohol v době americké prohibice téct na těch večírcích proudem? Myslel jsem, že se pilo pokoutně v tajných barech (Někdo to rád horké...) ()

litllewitch

Ze začátku jsem měla trochu problém vydržet u tohoto filmu. Ale pak jsem se nějak do toho dostala. Nejdříve je to trochu ospalé a zdlouhavé, ale jakmile se dostane konečně na scénu Robert Redford, začíná herecký koncert. Romance mezi ním a Miou Farrow je dokonalá. Ze začátku jí fandíte a na konci? Máte chuť jí odstřelit za to jak hnusně a sobecky se zachovala, o jejím povrchním manželovi ani nemluvě. Příjemným překvapením byl Edward Herrman. Sice tam měl maličkou roličku, ale potěšil. ()

Bof

S knihou nelze srovnávat, nicméně se potvrdilo, že Robert Redford je pán herec a dal tomuto filmu úplně jiný rozměr. Hodně se mi líbily scény z Gatsbyho rezidence, hlavně ty honosné věčírky. ()

SuperKarel

Bohužel pro mě obrovské zklamání. Od filmu s mým oblíbeným hercem Robertem Redfordem jsem čekal daleko více. Už jen jeho přítomností mají u mě tyto flmy napůl vyhráno, ale u tohto filmu neměl tolik prostoru a navíc se nic moc nedělo, až na konec, ale to je pro mě málo. Film měl příliš pomalé tempo a i přes velký potencionál mi vyzněl nějak ploše. ()

eexDon

Für mich - 70%, - /Mia mi lezla na nervy - její podání postavy mě tedy nesedlo, rozvleklé, skoro až ke spaní, místy melancholické - některé milostné scény, závěr jako vrchol filmu víc smutné, než tragické vyvrcholení příběhu/, + /výprava - naštěstí nevypadá jako chudý příbuzný vedle verze 2013 - všechna auta, šperky atd. přítomny, Robert mě potěšil - občas sice působil trochu mimo, jako kdyby byl myšlenkami jinde a ne na placu, ale jinak správně tajemný, nad věcí, prostě kultivovaný záhadný gentleman/, hodnocení - poněkud rozvleklý film, melancholický, možná až trochu smutný, s hezkou výpravou a dobrým Robertem, čekal jsme ale trochu víc, chybí tomu trochu šťávy, hlavně v 1. polovině s večírky, než se rozjede vlastní příběh, uvidíme co přinese poslední verze 2013 , AA- 3/5 ()

Oxytocin

Když by jste si přetočili třeba půl hodiny filmu, tak by jste o nic nepřišli a ještě by jste poděkovali za úsporu času. Hrozně dlouhé a nudné. ()

PanIncognito

Hlavním přínosem snímku je hvězdné osazenstvo. Scénář sepsaný podle klasického románu je také na výši. Avšak v celku film působí spíše jako navoněná bída. Nebýt tedy té kýčovité vytříbenosti, je snímek o poznání lepší. :-/ (viděno s 2. dabingem) ()

Sejkorka

Docela mne překvapuje jen 65% hodnocení. Čtu komentáře a váhám. Ale nechám tam první dojem z filmu, když jsem ho poprvé viděl v kině. Knihu jsem nečetl a remake mě moc nezajímá. ()