Nejznámější román F. Scotta Fitzgeralda Velký Gatsby (1925) nebyl zprvu právě populárním čtivem, i když během jednoho roku od prvního vydání vznikla divadelní adaptace, již na Broadwayi režíroval George Cukor, a podle ní také hollywoodský film režiséra Herberta Brenona, jenž se bohužel nedochoval. O pár let později byla kniha prakticky zapomenuta a teprve po dalších, poválečných vydáních se dočkala zaslouženého uznání i čtenářské obliby. Kniha zachycuje "jazzový věk" bouřlivých dvacátých let, kdy nečekaná hospodářská prosperita byla často vykoupena ztrátou morálních hodnot a kdy "stará" aristokracie těžce snášela nastupující konkurenci z řad nejrůznějších zbohatlíků, z nichž mnozí byli zapojeni do bujícího organizovaného zločinu. Podruhé byl román zfilmován v roce 1949 (režie Elliott Nugent, titulní role Alan Ladd), ale nejznámější je dnes asi třetí filmová verze z roku 1974. Jejím režisérem je známý anglický tvůrce Jack Clayton (mj. klasické Místo nahoře), který pracoval se štědrým rozpočtem (cca 6,5 milionu dolarů) podle scénáře Francise Forda Coppoly a měl k dispozici přední herecké hvězdy, zejména Roberta Redforda do titulní úlohy a Miu Farrowovou jako Daisy. Snímek natočený v duchu tehdy módních retrofilmů (Takoví jsme byli, Podraz) sice ctitele předlohy a filmové kritiky příliš nepřesvědčil, nicméně patřil ve své době k divácky nejúspěšnějším titulům. Americká akademie ho vyznamenala dvěma Oscary, za kostýmy Theoni V. Aldredgeové a hudební adaptaci Nelsona Riddlea. (Česká televize)

Gromit

Poprvé jsem viděl Velkého Gatsbyho někdy před deseti lety a moc se mi líbil. Pak jsem si konečně přečetl Fitzgeraldovu geniální novelu a podíval se na Claytonův film znovu. A byl jsem ještě spokojenější. Toto filmové zpracování Fitzgeraldovy klasiky je totiž jedním slovem bezchybné. Je vidět, že všichni, kdo se na něm podíleli, chovali ke knižní předloze obrovskou úctu. Vše, co ji činí tak vyjímečnou, se podařilo přenést i na filmové plátno - počínaje příběhem, pokračuje atmosférou a konče nemilosrdnou kritikou americké společenské smetánky. Velký vliv na celkovou kvalitu snímku má také obsazení titulní role. Robert Redford je totiž jako Gatsby naprosto dokonalý - charismatický, tajemný i starosvětsky romantický. Fakt, že za tento svůj výkon nezískal ani oscarovou nominaci, je pro mě dodnes záhadou. ()

J.McClane

Rozporuplný fiilm...strašně z něj "trčí", že jde o zpracování vlekého románu...a není to bohužel dotažené k dokonalosti... Každopádně však zeitgaist je vlemi hutný a kritická nota je výborná... ()

Nightmare89

Na úvod musím zdôrazniť, že Fitzgeraldovovu predlohu nemám prečítanú a tým pádom mám k celej veci odosobnený postoj. Film má v sebe veľmi zvláštne kúzlo, ktoré mi nedovolilo ani na sekundu odvrátiť pozornosť na "iné myšlienky" a vôbec mi pritom nevadilo, že Gatsby (film aj postava) nie je ani zďaleka tým, na koho sa hrá. Vo svojom snení len potreboval nájsť v správnej chvíli Núdzový východ. ()

kubilov

Fitzgeraldův masterpiece, The Great Gatsby, je zcela nesporně a nutno dodat, že i po právu, románem, jenž vynikl v první polovině dvacátého století v americké literatuře svou nadčasovostí, navíc ani dnes není nijak archaickým dílem, právě naopak. Dá se považovat za nepříliš zidealizovanou a tudíž i přesnou generační výpověď o zhýralé jazzové vyšší třídě v prohibiční době v New Yorku a v různých honosných vilách na Long Islandu. Jenže jak je známo, tak právě slavné a úspěšné romány se filmovým tvůrcům často vymknou z rukou a výsledkem je pak prázdný polotvar, jenž svého slavného knižního předchůdce spíše uráží, proto jsem se spokojeností kvitoval fakt, že se tento výbuch v tomto případě nekonal. Jack Clayton dokázal svůj nablýskaný klenot podle Coppolova scénáře zrežírovat naprosto s přehledem a mimo jiné i zcela v klidu dosáhnout narace tak koherentní, že zainteresovaný divák nemá žádnou šanci se nějakým způsobem nudit, a to ani když zná knižní předlohu nazpaměť. Vztahové peripetie většinou finančně zajištěných lidí, které buď omezuje vlastní nebo cizí manželský vztah, přičemž ani jeden z nich není se svou současnou situací zrovna šťastný, má v sobě obrovskou sílu, zvlášť když se člověk podívá na herecký ansámbl, který zde až na výjimky exceluje. V čele s Robertem Redfordem, který do svého Jaye Gastsbyho dokázal vtisknout snad to největší charisma, kterým kdy ve filmu disponoval. Dále pak se sympatickým Samem Waterstonem, jehož Nick byl takovým fajn sympatickým sousedem odvedle a spolehlivým průvodcem celým filmem. V hlavní ženské roli se v roli těžce ztvárnitelné Daisy podle mě rozhodně nezklamala Mia Farrow, jenž její až infantilní a hysterickou povahu vystihla naprosto přesně, podobně jako jejího manžela, hrubiáta Toma, Bruce Dern. Jednoduše filmové zpracování, které předlohu nijak nekazí. ()

Jehan

Když jsem to četl jako adolescent, měl jsem před očima velmi podobné obrazy jako ty, které jsem pak viděl v tomto filmu. Film se ubírá svou cestou a svým tempem a já tyto cesty považuji za zcela adekvátní literární předloze. Redfordovi nemám co vytknout. Beznaděj v kombinaci s noblesou. Více mi netřeba. Pěkný film. ()

ostravak30

Velký Gatsby z roku dva tisíce třináct u mě skončil u dvou hvězd, a neměním ani nyní. Tři další verze jsem neviděl, knihu jsem nečetl, přesto mě samotný příběh nezaujal. Vina ale není na kvalitě filmu jako takové či na hercích. Příběh o milionáři ve dvacátých letech, který hledá svou lásku a proto skrytě pořádá večírky, je prostě nezajímavý. Z mého pohledu určitě. Sledovat americkou smetánku, kterak si po válce debužíruje jedinou starostí, což byly právě večírky, je nuda. Mě osobně spíše přišlo zajímavé, že dle mého se do role Leonardo DiCaprio hodil víc. Alespoň já bych si takto Gatsbyho představoval. Paradoxem je, že Jak Leonardo tak Robert Redford byly přibližně stejně staří v době natáčení a přitom mladšíé herec vypadal mladší i v roli. A ještě jedna zajímavost, snímek byl natočen roku sedmdesát čtyři a přesně v tom roce se DiCaprio narodil. ()

PlysovyMacko

Malo svižne, bez energie. Daisy je tu vykreslena ako sebecká, povrchna zlatokopka a nechápem čo na nej Gatsby vidí. Hodila by sa sem intenzívnejšie hudba, aby som im tu osudovú lásku verila. ()

simonaa

moja obľúbená kniha, Gatsby je jedna z najobľúbenejších literárnych postáv, ale toto prevedenie stratilo atmosféru knihy a celé mi to pripadalo také nemastné neslané... ()

Riverin

Tohto Gatsbyho som sa snažila pozerať už pred pár rokmi, no vydržala som okolo 30 minút ale keďže som asi pred tromi dňami videla The Great Gatsby s DiCapriom, tak som si povedala, že keď už to hrajú v telke, tak uvidíme. Bohužiaľ je táto verzia iba bezduché vyrozprávanie knihy bez kúska života s otravnou Daisy a skoro žiadnym Redfordom. Nový Gatsby bol pre mňa 1000x lepší po všetkých stránkach. Takže rada na záver: Ak nemáte nad 50 rokov pustite si radšej The Great Gatsby z 2013 alebo ešte lepšie, prečítajte si knihu. ()

elanista1

Nemam velmi v laske tento druh filmov, kde kazdy s kazdym nieco ma, nieco spriada. Ja milujem teba, ty milujes ju, ona miluje jeho, on miluje mna...Prvu hodinu som este ako tak dokazal udrzat pozornost, bavil ma najma Robert Redford s jeho tajomnym zivotom, ale ku koncu prisiel ocakavany absolutny nezaujem o dalsi vyvoj deja. ()

Edeltruda

Tato adaptace Velkého Gatsbyho se mi líbila mnohem více. Je decentnější, méně upovídaná a dává větší prostor příběhu a postavám než efektům. ()

SNCF

Tenhle film jsem shlédl jednoho ospalého pošmourného odpoledne. Nic jsem o něm předtím neslyšel, nic jsem o něm nečetl. Prostě se mi zalíbil dobou ve které se odehrává. Musím přiznat, že mě dost zklamal. Konverzační příběh o lásce penězích a zklamání. Zklamání především pro mě. Možná se k němu ještě vrátím a snad mi poskytne možnost aby si napravil renomé. Zatím dvě hvězdičky... ()

PTuranyi

Oproti novej verzii s Leonardom Di Cariom je táto oveľa konzervatívnejšia úzkoprsejšia. Hlavné postavy sú oveľa menej sympatické ako v novej verzii. ()

estella

Proč tolik negativního? Vždyť to bylo krásné, snové a sentimentální. Trocha sentimentu neuškodí, zejména ve filmu. A MIa Farrow byla krásná a nepříjemná, už jen ten její ječivý hlas mě vyváděl z míry... ()

Woyczek

Neznám knihu, takže nehodnotím adaptaci, jen vím, že film se hrozně táhl, ale na rozdíl od Rozmarného léta, které mi tím připoměl, jsem nepochopil proč. Možná proto, že film vycházel z knihy v něm byla spousta narážek, které mi nedocházely (třeba hned na začátku: "Gatsby byl ztělesněním toho, co jsem nenáviděl" - a to o Gatsbym padly zatím dvě krátké zmínky a pak ho hrdina jen chválí). Herci paráda, jen Daisy mi přišla dost hodně ujetá, jestli to tak má být, tak nevím proč. Zkrátka čekal jsem od filmu víc. ()

Tomulka

Filmu se dá vytknout snad jen pomale tempo a žádná gradace. Což by v romantickém snímku být mohlo. Jinak se filmu nedá nic vytknout zvláště díky dokonalému scénáři a režii. Vyzdvihnout se dají snad jen role Redforda a Waterstona ti byli opravdu famozní . Ostatní herci tak něják splívají. ()