Nejznámější román F. Scotta Fitzgeralda Velký Gatsby (1925) nebyl zprvu právě populárním čtivem, i když během jednoho roku od prvního vydání vznikla divadelní adaptace, již na Broadwayi režíroval George Cukor, a podle ní také hollywoodský film režiséra Herberta Brenona, jenž se bohužel nedochoval. O pár let později byla kniha prakticky zapomenuta a teprve po dalších, poválečných vydáních se dočkala zaslouženého uznání i čtenářské obliby. Kniha zachycuje "jazzový věk" bouřlivých dvacátých let, kdy nečekaná hospodářská prosperita byla často vykoupena ztrátou morálních hodnot a kdy "stará" aristokracie těžce snášela nastupující konkurenci z řad nejrůznějších zbohatlíků, z nichž mnozí byli zapojeni do bujícího organizovaného zločinu. Podruhé byl román zfilmován v roce 1949 (režie Elliott Nugent, titulní role Alan Ladd), ale nejznámější je dnes asi třetí filmová verze z roku 1974. Jejím režisérem je známý anglický tvůrce Jack Clayton (mj. klasické Místo nahoře), který pracoval se štědrým rozpočtem (cca 6,5 milionu dolarů) podle scénáře Francise Forda Coppoly a měl k dispozici přední herecké hvězdy, zejména Roberta Redforda do titulní úlohy a Miu Farrowovou jako Daisy. Snímek natočený v duchu tehdy módních retrofilmů (Takoví jsme byli, Podraz) sice ctitele předlohy a filmové kritiky příliš nepřesvědčil, nicméně patřil ve své době k divácky nejúspěšnějším titulům. Americká akademie ho vyznamenala dvěma Oscary, za kostýmy Theoni V. Aldredgeové a hudební adaptaci Nelsona Riddlea. (Česká televize)

evangelik

Vzhledem k tomu, že jsem se prokousal "učebnicovou" česko-německou zkrácenou verzí románu, říkám si - pokusím se podívat i na film. Neodradila mě ani stopáž (vůbec nechápu, proč Američané točí tak dlouhé filmy). Dokázal jsem sledovat prvních 35 minut a až se Gasby (R.Redford) objevil, s ulehčením jsem to přepl. Na to se fakt nedalo dívat. Rozvleklá nuda k uzívání. Z knížky ani z filmu jsem ale naprosto nepochopil, jak mohl alkohol v době americké prohibice téct na těch večírcích proudem? Myslel jsem, že se pilo pokoutně v tajných barech (Někdo to rád horké...) ()

litllewitch

Ze začátku jsem měla trochu problém vydržet u tohoto filmu. Ale pak jsem se nějak do toho dostala. Nejdříve je to trochu ospalé a zdlouhavé, ale jakmile se dostane konečně na scénu Robert Redford, začíná herecký koncert. Romance mezi ním a Miou Farrow je dokonalá. Ze začátku jí fandíte a na konci? Máte chuť jí odstřelit za to jak hnusně a sobecky se zachovala, o jejím povrchním manželovi ani nemluvě. Příjemným překvapením byl Edward Herrman. Sice tam měl maličkou roličku, ale potěšil. ()

Bof

S knihou nelze srovnávat, nicméně se potvrdilo, že Robert Redford je pán herec a dal tomuto filmu úplně jiný rozměr. Hodně se mi líbily scény z Gatsbyho rezidence, hlavně ty honosné věčírky. ()

SuperKarel

Bohužel pro mě obrovské zklamání. Od filmu s mým oblíbeným hercem Robertem Redfordem jsem čekal daleko více. Už jen jeho přítomností mají u mě tyto flmy napůl vyhráno, ale u tohto filmu neměl tolik prostoru a navíc se nic moc nedělo, až na konec, ale to je pro mě málo. Film měl příliš pomalé tempo a i přes velký potencionál mi vyzněl nějak ploše. ()

eexDon

Für mich - 70%, - /Mia mi lezla na nervy - její podání postavy mě tedy nesedlo, rozvleklé, skoro až ke spaní, místy melancholické - některé milostné scény, závěr jako vrchol filmu víc smutné, než tragické vyvrcholení příběhu/, + /výprava - naštěstí nevypadá jako chudý příbuzný vedle verze 2013 - všechna auta, šperky atd. přítomny, Robert mě potěšil - občas sice působil trochu mimo, jako kdyby byl myšlenkami jinde a ne na placu, ale jinak správně tajemný, nad věcí, prostě kultivovaný záhadný gentleman/, hodnocení - poněkud rozvleklý film, melancholický, možná až trochu smutný, s hezkou výpravou a dobrým Robertem, čekal jsme ale trochu víc, chybí tomu trochu šťávy, hlavně v 1. polovině s večírky, než se rozjede vlastní příběh, uvidíme co přinese poslední verze 2013 , AA- 3/5 ()

Oxytocin

Když by jste si přetočili třeba půl hodiny filmu, tak by jste o nic nepřišli a ještě by jste poděkovali za úsporu času. Hrozně dlouhé a nudné. ()

PanIncognito

Hlavním přínosem snímku je hvězdné osazenstvo. Scénář sepsaný podle klasického románu je také na výši. Avšak v celku film působí spíše jako navoněná bída. Nebýt tedy té kýčovité vytříbenosti, je snímek o poznání lepší. :-/ (viděno s 2. dabingem) ()

ricardo2803

Film, který jsem poprvé viděl teprve před 2 lety. Do té doby jsem ho znal pouze jakožto jeden z významných filmů s Robertem Redfordem. A jelikož mám Redforda hodně rád, tak jsem byl zvědavý. Bohužel přišlo zklamání. Sice atmosféra 20. let byla vykreslena nádherně (kostýmy, hudba), přesto mi film přišel tak nějak spíchnutý horkou jehlou. Jednotlivé záběry se mi zdají jakoby náhodně naskládané jeden přes druhý. Redford i Farrow se mi líbili moc, hudba výborná natolik, že jsem měl chuť se začít učit charleston. :-) Ve srovnání s novější verzí Gatsbyho s Leonardem di Capriem, Redford vítězí jen o prsa. ()

Sejkorka

Docela mne překvapuje jen 65% hodnocení. Čtu komentáře a váhám. Ale nechám tam první dojem z filmu, když jsem ho poprvé viděl v kině. Knihu jsem nečetl a remake mě moc nezajímá. ()