Nejznámější román F. Scotta Fitzgeralda Velký Gatsby (1925) nebyl zprvu právě populárním čtivem, i když během jednoho roku od prvního vydání vznikla divadelní adaptace, již na Broadwayi režíroval George Cukor, a podle ní také hollywoodský film režiséra Herberta Brenona, jenž se bohužel nedochoval. O pár let později byla kniha prakticky zapomenuta a teprve po dalších, poválečných vydáních se dočkala zaslouženého uznání i čtenářské obliby. Kniha zachycuje "jazzový věk" bouřlivých dvacátých let, kdy nečekaná hospodářská prosperita byla často vykoupena ztrátou morálních hodnot a kdy "stará" aristokracie těžce snášela nastupující konkurenci z řad nejrůznějších zbohatlíků, z nichž mnozí byli zapojeni do bujícího organizovaného zločinu. Podruhé byl román zfilmován v roce 1949 (režie Elliott Nugent, titulní role Alan Ladd), ale nejznámější je dnes asi třetí filmová verze z roku 1974. Jejím režisérem je známý anglický tvůrce Jack Clayton (mj. klasické Místo nahoře), který pracoval se štědrým rozpočtem (cca 6,5 milionu dolarů) podle scénáře Francise Forda Coppoly a měl k dispozici přední herecké hvězdy, zejména Roberta Redforda do titulní úlohy a Miu Farrowovou jako Daisy. Snímek natočený v duchu tehdy módních retrofilmů (Takoví jsme byli, Podraz) sice ctitele předlohy a filmové kritiky příliš nepřesvědčil, nicméně patřil ve své době k divácky nejúspěšnějším titulům. Americká akademie ho vyznamenala dvěma Oscary, za kostýmy Theoni V. Aldredgeové a hudební adaptaci Nelsona Riddlea. (Česká televize)

NJD

Není to ono, ale furt je to o jeden level/hvězdičku výš, než současná verze z roku 2013. Adaptaci z 80. letech pomohlo zřejmě právě její starší datum vzniku, které umožnilo nezatěžovat film otravnými počítačovými efekty a nehodící se moderní hudbou oběvující se v Luhrmannově podání Gatsbyho. ()

aLPaC

Ne tak dobré, jako nový Luhrmanův film, ale i tak se mi to líbilo. Blbý je, že jsem už vlastně věděl, co se stane. ()

Žižina

Myslim, ze kdo necetl knihu, tak se u filmu nema sanci bavit. Kazdopadne kdo by se nechtel podivat na party k panu Gatsbymu?...chtela bych zit v te dobe, lidi se umeli bavit. ()

Greg25

Co si budem povídat, není to zase až tak zdařilé. Vykreslení doby přebíjí příběh i charaktery, možná až příliš, protože samotný příběh tady zdaleka nepůsobí tak věrohodně jako v knížce, což je škoda. Velký Gatsby není špatná adaptace (čím víc graduje, tím je lepší - závěr se povedl i v této filmové verzi), jen ji nemůžete odpustit to, že není tak dobrá jako kniha, což vzhledem k ne úplně dobře zfilmovatelnému námětu asi není úplná chyba tvůrců. Za juknutí to stojí, ale doporučuji spíš knížku brilantního F.S. Fitzgeralda. 65% "Chodili na ty večírky se slaboduchostí, která byla sama o sobě pozvánkou." ()

ashtangi

Trochu mi to připomnělo Snídani u Tiffanyho, ale zde chyběla okouzlující Audrey. První hodina a půl byla strašná nuda, potom se to trochu rozjelo. No jsem docela dost zklamaný :-( ()

Martinvon

Zpracování románové předlohy Francise Scotta Fitzgeralda snad nemohlo být zdařilejší. Pomalu plynoucí čas v předválečném životě znuděné smetánky je i do filmové řeči převeden do podoby pomalu plynoucího rytmu filmu. Čas jakoby nebyl. Teprve skutečné tragédie zahýbou i s časem - pro pumpaře končí život smrtí jeho manželky, bere spravedlnost do svých rukou a jde zabíjet. Jen pro Daisy a jejího manžela stojí čas na stále stejném místě. To, co je v tomto filmu pozoruhodné - samozřejmě kromě hvězdného obsazení - je vizuální řeč motivů. Především očí coby leitmotivu. Několikrát projedou všichni kolem reklamní tabule, na níž jsou dvě velikánské oči. Oči dohlíží na celé dění svrchu, podobně jako oko boží. Několikrát použije kameraman zajímavé detailní záběry - lampa v domě pumpařově přechází pomalým pohybem kamery v jeho (pumpařův) pohled. Detailní přiblížení na přední reflektory automobilu - tak podobné očím. Rozbité “oko” po nehodě, při které umřela pumpařova žena. A jsou to právě oči, které zradí pumpaře a vedou ho za domnělým vrahem jeho ženy. Při psaní tohoto komentáře si uvědomuji, jak je vlastně na první pohled nenápadná, uťáplá postava pumpaře důležitá. Právě na něm je vidět, jak velkou tragédii mohou způsobit zdánlivě banalní “přehmaty” mocných. Stává se nositelem děje. Gatsby je naproti tomu obrazem veleúspěšné kariéry, po celou dobu se snažíme prostřednictvím vypravěče proniknout jeho tajemství. Manželé Carrawayovi obrazem neměnnosti a jakési předurčenosti, plynoucí z vyššího společenského postavení. ()

jane1106

Něco na tomhle filmu mi smrdí. Něco. Silně přestřelená stopáž. Večírkové i romantické scény nemohly být nudnější. Nepřidal tomu ani nesympatický "ňoumovitý" představitel Nicka, upocené tváře herců a už dvakrát ne tragický dabing. BTW, Redfordův Gatsby a Daisy v podání Mii Farrow by určitě měli to nejmodrookatější dítě.:) ()

vickeyek

Nevím, jestli je to kvalitou filmu, nebo spíš podobností představ mých a Jacka Claytona (popřípadě Francise Forda Coppoly, autora scénáře), ale film se mi líbil hlavně proto, že naprosto kopíroval dojem, který jsem měl předtím z knihy Francise Scotta Fitzgeralda. Mia Farrowová excelovala tak jako Robert Redford nebo Karen Blacková jako Jordan Bakerová. Nejvěrněji se knize přiblížila pasáž mezi Long Islandem a new Yorkem - pustina, které vévodí reklama s brýlemi doktora T. J. Ecklenburga, symbolizující něco vyššího, a benzinová stanice s jejím majitelem Wilsonem a jeho ženou. Hvězdičku ubírám hlavně kvůli dlouhým vyprávěcím monologům, kterých by se nepůvodní scénáře měly spíše vyvarovat, aby necitovaly svůj originál. ()

Wolvie

Hezký obrazový průvodce ke knize s výborným Redfordem,ale jako samostatné filmové dílo Gatsby prostě neobstojí.Každopádně jsem zvědav na Luhrmannovu verzi,tak osobitý režisér může z této látky udělat mistrovské dílo. ()

Akana

Důstojné zpracování geniálního románu. Samozřejmě se mu nevyrovná, nesnaží se o nějaký osobitý pohled, ale co nejvěrnější opisování příběhu bylo podle mě v tomhle případě správnou volbou. Bouři emocí to nezpůsobí, ale mojí pozornost si film udržel až do konce. 70% ()

Verner

Krásná dobová atmosféra a skvělé herecké výkony řadí tento film mezi nadprůměrné. Postavte Roberta Redforda před kameru a já nemůžu dát méně než 3* i kdyby tam jen stál a koukal do blba. :-) ()

Dm1tr1j

Skutočne neuveriteľne škaredé sprosté americké tváre to celé zkurvili už pri obsadzovaní, ostatok potom dogrcali pri natáčaní. Tie dve čúzy okolo Toma jednoducho na zgrcanie a obsratie, to je škaredosť a sprostoť zobrazená a nie žena.... Vedel som už po stiahnutí ,že to bude kvôli tým tváram nepodareným blbý film a tak mi rok stál na disku, a naozaj som sa odhodlal pozrieť si to len po zhliadnutí novej verzie s DiCapriom, viacmenej s ucty k hereckému umeniu Redforda. Kvôli nemu dávam aspoň jednu hviezdu, inak odpad ako za rýľ hovien... ()

PEZ

Cakal som rozhodne viac. Prve co ma prekvapilo bola prva polhodina plna teatralneho hereckeho predstavenia, ktore by ma asi trvalo poznacilo na dusi, keby vytrvalo do konca. Druhe ma prekvapili dlhe a treba povedat ze nudne zabery na party vtedajsej smotanky. Je mi jasne, ze to F. Scott Fitzgerald napisal podla svojich osobnych zazitkov z 20. rokov, kedy vydatne so zenou zurovali, no vo filme sa to moc nevydarilo. A tretia vec, ktora ma prekvapila bola celkova jednoduchost pribehu. Tych 144 minut bolo prilis - prevladala nuda. Nezachranil to ani Redford, hoci sa snazil, no nadarmo, kedze scenar mu moc velky priestor neposkytol. Dost velke sklamanie vzhladom na ludi, ktori sa na filme podielali. ()

FireTight

Kdybych si měl z tohoto snímku odnést alespoň něco, bylo by to určitě varování před dívkami typu Daisy. Něco tak divného, uřvaného, nevyrovnaného a roztěkaného jsem v žádném jiném filmu nebo knížce ještě neviděl. V některých momentech jsem měl dokonce chuť ji proplesknout, aby se konečně probrala a nechovala se opravdu jak tupá nána (omlouvám se Zolově Naně)... Jenže to tajemný, ale i tak sympatický Gatsby neudělal a nakonec skončil tak, jak bohužel skončil. Smutný retro snímek z dvacátých let, který vás uchvátí nejenom svým navozením atmosféry poválečné hojnosti, ale také zobrazením zkažené morálky, mezi kterou je Gatsbyho láska ztracená jako jehla v kupce sena. Hezký, moc hezký příběh, u kterého delší stopáž ani nepostřehnete a jenž vás v posledních několika desítkách minut donutí přemýšlet. Je Daisy opravdu tak jednoduchá? Nebo je to naopak vypočítavá mrcha s potřebou žít v přepychu? Odpověď si musí najít každý sám. ()

Proserpina

Niektoré zásadné diela svetovej literatúry by sa nemuseli filmovať - alebo aspoň nie tak kŕčovito podľa predlohy a teda tak zdĺhavo. Pre mňa najlepší moment Gatsbyho ("Ještě nikdy jsem neviděla tak krásné košile...!") na mňa viac zapôsobil v knižnej predlohe. Ale na jazzové tančeky a kostýmy sa dobre pozeralo. ()

Ceberus

Tahle adaptace měla tu smůlu, že jsem dříve viděl větší a novější spektákl z roku 2013. Obě verze se totiž nejspíš dost drží knížky, protože jsou skoro slovo od slova stejné. Daisy je tady trochu víc rozmazlená a zmatená holčička, která je zvyklá střídat vojáčky z fronty jen tak pro pobavení. Oproti verzi s DiCapriem má tato také docela protáhlejší konec. A ultimátní souboj dvou velkých hereckých jmen? Redford na mě nepůsobil tak přesvědčivě a emotivně jako DiCaprio. Howgh. ()

Alojs

Too long, baby. Roztahané, naplněné dialogy, které působí dnes - s odstupem času - natolik cajdákovsky, až je to k smíchu (pokud je řeč o první, ryze romantické části). Tragický závěr je přece jenom zajímavější. Přesto všechno - nedivím se, jak to v roce 1974 dopadlo. A tedy komerčním fiaskem. ()

štófy

dle mého nejlepší z filmových adaptací Gatsbyho.Ale stejně to nepůsobí tak,jak působí originální Fitzgeraldovo dílo.Kdyby tenhle film neměl být Gatsby,byly by to čtyři hvězdy az skvělé herce,hudbu,kostýmy a i solidní emotivní příběh.Ale pokud to srovnáváme s knihou,tak bohužel musím jednu hvězdičku ubrat... ()