Poslední prázdniny

Last Holiday

Posledné Vianoce

Komedie / Drama / Romantický / Dobrodružný

USA / Česko, 2006, 107 min

Film, na kterém je v konečném důsledku nejúžasnější, že se odehrává v Karlových Varech. I kdybych zapomněla, že je to o nějaké ženské, co má nádor na mozku, a tak všechny prachy utratí za výlet do města, které podle obrázků miluje, nezapomenu na to, že Gérard Depardieu dělal šéfkuchaře v Hotelu Pupp a že existuje americký film, kde v každém druhém záběru můžete číst nápisy jako "Lety helikoptérou", "Pilsner Urquell" nebo "Sjezdovka pro začátečníky".(22.2.2009)

Nevšiml jsem si, že se z Puppu stalo horské středisko (a to jsem v něm byl dva týdny před sledováním filmu), ale určité geografické úlety mi nezkazí celkový dojem z laskavé, vtipné a jemné komedie, která pohladí žaludek i srdce. Žádný křečovitý humor, ale milý a svěží pohled na ženu, kterou přesvědčí o nutnosti užívat si života plnými doušky nepříjemný omyl.(21.2.2007)

Podobných komedií sem viděl požehnaně. Je to tradiční, neškodná komedie, která může vzniknout jen a USA. Naštěstí Queen Latifahová je mi celkem sympatická, takže, i když sem u toho občas brblal, tak sem u toho vydržel. Pro nás má film navíc přidanou hodnotu v tom, že se odehrává v Karlových Varech. Zkrátka další americká blbina, která moc nepobaví, ale ani neurazí. Budiž.(1.3.2009)

Příjemná, pohodová a lehce úsměvná podívaná s poselstvím, které sice většina lidí zná, ale málokdo se jím řídí, a tak neškodí si je občas připomenout. Latifah je sympaticky pohodová, Depardieu si střihnul další osobitou figurku, byť v několika momentech jsem měl pocit, že trochu ujel, české lokace jsou úsměvné s jako bonus sympatická zrzka pro potěchu oka.(17.3.2009)

• kingik

Nudný a rozvleklý film s podprůměrným scénářem, který neví. má-li být komedií nebo dramatem, ale přitom není ani jedním z toho. Herci se zřejmě nechali zlákat jménem režiséra. V úvodu se naše hrdinka dozvídá, že je smrtelně nemocná, a že ji zbývá nanejvýš měsíc život. Mezitím si zajede do Karlových Var strávit poslední chvilky svého života, aby se v závěru zase dozvěděla, že její diagnoza byla chybná, protože měl přístroj poruchu, a to prosím, trvá skoro 2 hodiny. Queen Latifah je po celou dobu ve svém hereckém projevu vlivem scénáře tlumena, roztomilý Gérard Depardieu nedostane příliš velký prostor a Timothy Hutton je jedním z mála pozitiv v celém filmu. Prostě tohle se nepovedlo. A Lucie Vondráčková hrála hrozně. 20%(22.2.2009)

• - Lucie Vondráčková dabuje v české verzi sama sebe. (NormanBates)

• - Scénáristé jsou velcí fanoušci komedií studia Earling a ihned skočili po šanci natočit remake filmu Last Holiday (1950), kde si hlavní roli zahrál Alec Guinness. Původně byl scénář napsán pro Johna Candyho do role Georgea Birda, ovšem po Candyho smrti bylo od projektu upuštěno. Vzkříšen byl o mnoho let později, když se k agentu Queen Latifah dostal scénář a požádal autory, jestli nemůžou příběh přepsat pro ženu v hlavní roli. (HappySmile)

• - Film se natáčel převážně v České republice, konkrétně v Karlových Varech v Západočeském kraji. (Elisebah)