Poslední prázdniny

Last Holiday

Komedie / Drama / Romantický / Dobrodružný

USA / Česko, 2006, 107 min

• Honzíno

Bod za herce, bod za 'české' lokace. Cení se nestrčit do hlavních rolí na pohled překrásné lidi. Ale jinak je to konina se snůškou klišé (hubatá černoška káže, také poučuje bílý trubky, romantický oblouk o znovuzrození, každý s vybočujícím vzhledem je pošuk, geografické nesmysly...). Samo o sobě by to nevadilo, jen by mě to muselo chytnout a těšit se na konec, kterého jsem se během stopáže čím dál víc obával a on nastal v oné podobě. Je možné že v původním znění bych se vyškrábal ke 3 bodům z 5.(25.9.2019)

Až překvapivě dobré, to jsem vážně od něčeho, co vypadá jako tuctová komedie, nečekal. Příběh je tentokrát povedený, a ačkoliv mi bylo jasný, že to dopadne dobře, tak mě bavil. Obsazení je parádní, Queen Latifah je výborná, je to taková sympatická dáma. Vedlejší role jsou obsazeny taktéž velmi pěkně, čeští herci se nemají za co stydět. Jsem moc rád, že se film odehrává v České republice a navíc jí vykresluje celkem pěkně. I když ty Himaláje u karlových Varů si mohli odpustit. :) Závěr je sice odhadnutelný, ale potěší a završí tak tenhle příjemný snímek. /viděno v TV: 80% a 4*/(20.4.2011)

Rozpočet $45miliónovTržby USA $38,399,961Tržby Celosvetovo $43,343,248Tržby za predaj DVD v USA $29,599,094 //počet predaných kusov 1,730,214║ Queen Latifah nedokáže utiahnuť celý film sama, do vedľajších úloh je fajn ale do hlavnej vôbec, príbeh je prevažne dosť suchý, humor plochý a záver klasický patetický. Plus ten slušný rozpočet bol na čo ako minutý, že by Karlové Vary boli až také drahé, fakt drahá reklama pre kúpele. /35%/(14.10.2009)

Nenáročná, sympatická a pohodová komedie se skvělou Queen Latifah a krásnými Karlovými Varami s jejich Alpami. Příběh je krapet předvidatelný a místy trochu zdlouhavý, nicméně za nudnějšíma scénama se naštěstí vždy objeví nějaká zábavná a vtipná. Není to vrchol žánru, ale svých 6/10 si v klidu zaslouží. A Gérard Depardieu je jen sladkou třešničkou na dortu.(21.2.2009)

Člověk by si měl splnit všechny své sny, dokud má ještě čas. Georgie svou upřímností dokázala některým lidem otevřít oči. Od prvních dvaceti minut filmu jsem tušila, že s tím CTéčkem něco bude v nepořádku. Nejvíce jsem se nasmála, když se Queen Latifah řítila na snowboardu ze svahu. Ať žijí Calamary Vary, pardon, Karlovy Vary.(22.2.2009)

• - Scénáristé jsou velcí fanoušci komedií studia Earling a ihned skočili po šanci natočit remake filmu Last Holiday (1950), kde si hlavní roli zahrál Alec Guinness. Původně byl scénář napsán pro Johna Candyho do role Georgea Birda, ovšem po Candyho smrti bylo od projektu upuštěno. Vzkříšen byl o mnoho let později, když se k agentu Queen Latifah dostal scénář a požádal autory, jestli nemůžou příběh přepsat pro ženu v hlavní roli. (HappySmile)

• - Scéna, kde si personál hotelu povídá v kuchini, byla originálně natočena v češtině, angličtině a francoužštině. (dxdavidcl)

• - Všechno jídlo ve filmu bylo připraveno kuchaři společnosti Food Network, kteří cestovali kvůli vaření se štábem. Také naučili Queen Latifah nějaké základní techniky vaření tak, aby vypadala jako profesionální šéfkuchař. (HappySmile)