Pod povrchem

Tania Bijlani

Kostýmy:

Elisabeth Vastola
  • darkrobyk

Uh, takže tu máme přerostlou rybu z filmů Karla Zemana, která...mrká! Banda blbů si vyjede na jezero a neumí se vrátit ke břehu. Jeden z blbů připraví loď o obě vesla, druhý místo pomoci ostatním vše natáčí. Nu a pak se losuje, koho obětovat, aby byl na pár minut od ryby klid... Celou dobu jsem si říkal, že jestli přežije jen bloncka (fakt tohle klišé už nesnáším), dám odpad. Naštěstí konec příjemně překvapil. Škoda, že chybějící atmosféru nevyvážilá pořádná řezničina. Podobné téma zpracovala řada filmů mnohem lépe - Čelistmi počínaje přes Creepshow (černá hmota si uměla jináč se svými oběťmi poradit) a Otevřeným mořem konče.(20.8.2015)

Tak nevím čím to bude ale mě se film dost líbil, a i když první půlhodina dost pokulhává tak zbytek filmu jsem dokoukal s otevřenou hubou. Ne že bych byl z tohohle na větvi ale byl jsem dost napnutej. Je tu sice dost děr, jako třeba proč si ty hovada v tom podělaným člunu nepřitáhly pádlo druhým pádlem. A jiné kraviny, tím se dostávám vlastně k jediným dvou věcem které mi tu vadily, první jsem řekl začátek je poměrně nepříjemně roztahanej, a druhá věc je naprostá kretánovina postav, všechno řešily hůře než by šlo, a celkově postavy byly tak nepříjemné tak jste stejně přály všem ať pochcípaj. Ani herci za moc nestály. Nicméně zbytek mě celkem potěšil nečekal jsem že se budu tak bavit ale nakonec jo. Ryba byla pěkná svině, a uměla pěkně kousnout. Hudba byla výtečná. Mě se film prostě líbil.(5.8.2013)

Larry to stále vie. Síce mu to lepšie svedčí na snehu ("Wendigo" & "The Last Winter"), ale aj tak nejde o nič nepozerateľné a stále to je podľa mňa lepšie ako napr. nedávny "Jug Face", kde sa ale objavil len herecky, nehovoriac o tom, že typovo išlo o úplne iný horor. To už je "Beneath" skôr podobný menej známemu "Hypothermia", s ktorým mal Fessenden tiež čo-to spoločné. Hlavným mínusom však v tomto prípade je, že viac než čokoľvek iné sa film venuje otravným hádkam ešte otravnejších postáv v malej loďke. Keby ich tá príšerka rozdrbala všetkých okrem 1 hneď na začiatku, mohlo ísť o sympatický prírodný survival, takto je to viac-menej len zbytočne ukecané monster béčko.(18.7.2013)

• bestlama

První věta, která mě napadla po skončení filmu: "Bylo nás 6." Já teda osobně nevím, jestli by to někteří lidé takhle hrotili jako oni. Bylo tolik reálných možností, jak se dostat z té lodě a oni byli hloupější a hloupější. Perfektně si pro sebe ukradla stopáž ta umělohmotná ryba, která byla atrakcí filmu a kvůli čemu jedinému se na to dalo dívat. Protože tak hloupou bandu 6 puberťáků jsem dlouho neviděl. Na tom filmu vlastně nic chytrého není, jen vždycky na chvíli jebne někomu jinému a udělá takovou chybu za kterou by se styděl i Uwe.(17.11.2013)

• tron

„Jazero s tebou ešte neskončilo, synak.“ Veľká stupídnosť. Fakt veľká, vážení spoluobčania. K Beneath som sa chcel dostať už od roku 2013, kedy vzniklo. Ale nejako sa mi nedarilo a omylom som sa dostal k inému Beneath – konkrétne k tomu, kde baníci v podzemí bojujú o holý život. Mimochodom, tiež z roku 2013. Nebolo to nič moc a ďalej som sa snažil dostať k tomu Beneath, kde o život bojuje skupinka mladých ľudí uprostred jazera. Veľmi mi to pripomínalo polokultovú poviedku Stephena Kinga Plť, v češtine tuším Trám. Tú svojho času (neoficiálne, ak sa nemýlim) zadaptovala banda Čechov v podobe atmosférického, ale inak nie príliš kvalitného nízkorozpočtového, amatérskeho kraťasu. Plus v Creepshow 2 (1987) bola (oficiálne) zadaptovaná. Beneath, ku ktorému som sa chcel dostať od roku 2013, túto Kingovu poviedku brutálne pripomína. Znova rozľahlé jazero uprostred lesov, v ktorých nikto nie je. Len skupinka mladých ľudí na člne a vo vode okolo nich krúži monštrum a postupne ich zabíja. Na Kingovu vydarenú poviedku sa tento film bohužiaľ vôbec nechytá. Vlastne je to skôr nízkorozpočtové béčko, miestami pripomínajúce až amatérske céčko. Vzhľad monštra je príšerný a hoci výprava lesného jazera má niečo do seba, nie je to skoro nič platné, pretože postavy sú mimoriadne nesympatické (vlastne medzi nimi nie je skoro žiadna kladná, čo je dosť zvláštne) a správajú sa strašne afektovane, hystericky, nepríjemne, nesympaticky a chaoticky. Úplne zbytočne vyvolávajú konflikty, pričom ak by ich nevyhľadávali, trištvrte z nich by sa dožilo záverečných titulkov. Zaujalo ma napríklad to, prečo si veslo, padnuté do vody a plávajúce na hladine, nepriblížili druhým veslom (ktoré mali v člne). Tiež ma zaujalo, že hoci celý film „veslujú“ aspoň rukami, akosi sa stále nie a nie priblížiť k brehu. Ale nelogických chujovín je tento film plný, ak nie rovno preplnený. To čakanie rozhodne nestálo za to. Jediné, čo ma prekvapilo, bolo, že túto sračku nakrútil Larry Fessenden.(13.8.2017)

• - Natáčanie trvalo 18 dní. (beso74)

• - Gigantická ryba bola vytvorená v Los Angeles. (beso74)

• - Pri natáčaní boli použité tri loďky. (beso74)