Pod povrchem

Scénografie:

Tania Bijlani

Kostýmy:

Elisabeth Vastola

Larry to stále vie. Síce mu to lepšie svedčí na snehu ("Wendigo" & "The Last Winter"), ale aj tak nejde o nič nepozerateľné a stále to je podľa mňa lepšie ako napr. nedávny "Jug Face", kde sa ale objavil len herecky, nehovoriac o tom, že typovo išlo o úplne iný horor. To už je "Beneath" skôr podobný menej známemu "Hypothermia", s ktorým mal Fessenden tiež čo-to spoločné. Hlavným mínusom však v tomto prípade je, že viac než čokoľvek iné sa film venuje otravným hádkam ešte otravnejších postáv v malej loďke. Keby ich tá príšerka rozdrbala všetkých okrem 1 hneď na začiatku, mohlo ísť o sympatický prírodný survival, takto je to viac-menej len zbytočne ukecané monster béčko.(18.7.2013)

• SOLOM.

Když se průměrný herec rozhodne fušovat do režisérského řemesla, ve většině případů to nikdy nedopadlo moc valně. Existují ovšem i světlé vyjímky, jenomže Larry Fessenden tímto kouskem šlápl vedle. Ve své podstatě byla prvotní tvůrčí myšlenka rozhodně zajímavá, ale chtělo to mnohem lepší propracovanost děje a především lepší monstrum. To se však bohužel nestalo a tak s potenciálně zajímavého scénáře, dokázal režisér vymáčknout jen další podprůměrnou podívanou. Největším kamenem úrazu bylo to, že je nám ryba ukázáno příliš brzy a divák tak příjde velmi rychle o všechny iluze. Mnohem lepším krokem by totiž bylo, kdyby se zde pracovalo jen s náznaky. Protože ve chvíli kdy se poprvé vynoří gumová ozubená hlava ryby (která postrádá jakoukoliv mimiku), divák spíše vyprskne smíchy, než aby se mu hrůzou zastavil dech. Většina útoků je snadno předvídatelná, vypadají naprosto stejně a nehybná ryba plující po hladině (při čemž narazí hlavou do lodi) nevystraší ani pětileté dítě. Když k tomu připočítáme i naprosto stupidní chování většiny postav, bylo doslova vymalováno. Každopádně si nešlo nevšimnout, že se scénárista pokusil zapracovat na dramatičnosti svého díla. Jenomže to by se zápletka nesměla hemžit tím obrovským množstvím nelogičností a zmaru. Postupná proměna charakterů jednotlivých postav přitom nevypadala vůbec zle. Člověk dokáže být pěkná svině, zvláště pokud je zahnán do kouta a jde mu o vlastní prdel. 40%(11.12.2016)

• beso74

Ak vám dá niekto pekný balík peňazí, ako napríklad Alexandovi Aja, dá sa za to natočiť Piraňa so stovkami rybičiek so zúbkami, ako chirurgický skalpel. Ak toľko šťastia nemáte a produkcia vám dá akurát nejakú pramicu, dve veslá a šesticu drevených detvákov hrajúcich sa na hercov, z vlastného vreckového si spravíte aspoň jednú šťuku do svojho jazera a nie hocakú, ale skríženú minimálne s latimeriou divnou a vsadíte na atmosféru a psychológiu postáv, tak sa rozhodol spraviť Larry Fessenden. K jeho smole, mal k tomu hercov až príliš toporných, ak by bol herecký materiál o niečo kvalitnejší, filmu by to rozhodne len a len prospelo, ale v záplave filmov plných digitálnych monštier je mechanická ryba s vypulenými očami vcelku príjemným spestrením takmer jednotvárneho filmového menu.(22.7.2013)

• darkrobyk

Uh, takže tu máme přerostlou rybu z filmů Karla Zemana, která...mrká! Banda blbů si vyjede na jezero a neumí se vrátit ke břehu. Jeden z blbů připraví loď o obě vesla, druhý místo pomoci ostatním vše natáčí. Nu a pak se losuje, koho obětovat, aby byl na pár minut od ryby klid... Celou dobu jsem si říkal, že jestli přežije jen bloncka (fakt tohle klišé už nesnáším), dám odpad. Naštěstí konec příjemně překvapil. Škoda, že chybějící atmosféru nevyvážilá pořádná řezničina. Podobné téma zpracovala řada filmů mnohem lépe - Čelistmi počínaje přes Creepshow (černá hmota si uměla jináč se svými oběťmi poradit) a Otevřeným mořem konče.(20.8.2015)

• J*A*S*M

Rozumím záměru natočit inteligentní komorní drama, v němž se pod pláštíkem béčkového námětu (skupina přátel uvízne uprostřed jezera a bojuje s rybím monstrem) odhalí zlá vztahová tajemství a vyjeví se skutečné charaktery postav. Je zřetelně znát, že režisér věděl, co chce natočit. Bohužel snaha být chytrý se v tomto případě bohužel nerovná chytrému výsledku. Interakce postav je nepřesvědčivá ... a vlastně snad veškeré jejich chování mi připadalo šíleně nepatřičné, občas přehnané, občas naopak nepochopitelně utlumené. Napínavý a hrůzný film není ani trochu, zábavný taky ne ... ale největší průser je, že nefunguje ani jako ta dramatická konverzačka, protože ničím nepřekvapí, "zvraty" jsou průhledné a repetitivní. Bída.(17.7.2013)

• - Pri natáčaní boli použité tri loďky. (beso74)

• - Pôvodne bolo v scenári niekoľko flashbackov, režisér Larry Fessenden sa však rozhodol natočiť film bez nich. (beso74)

• - Celý film bol natočený bez použitia pomocného umelého osvetlenia. (beso74)