Obyčejný muž uprostřed neúprosného kola dějin... Válečné drama je jakousi odyseou prostého rumunského rolníka Johanna Moritze, který touží jen po tom, aby mohl poklidně žít se svou krásnou ženou a dětmi. Na udání místního úředníka, kterému se až příliš líbí jeho manželka, je odvlečen do koncentračního tábora. Marně píše odvolání a posílá dopisy své ženě. Komise pro rasovou čistotu u něj zjistí germánské rysy a Moritz se zcela paradoxně dostává do oddílu SS. Nosí jejich uniformu a jeho fotografie se ocitne na titulních stranách předních nacistických novin. Přežije, ale tím jeho cesta, kterou vytýčila kola velkých dějin, nekončí... Film natočil známý francouzský režisér Henri Verneuil, který do role vedoucího pracovního tábora obsadil Jana Wericha! Mnozí diváci si jistě povšimnou s jakou producentskou velkorysostí byl film natočen, davové scény z pracovního a koncentračního tábora, obsazení komparsisty, koňmi a dekoracemi v rozlehlých filmových obrazech točených pro velké plátno jsou obdivuhodné. (Česká televize)

tranquill

"I spravedlnost je věc duševní, synu!" Válečná anabáze v neuvěřitelném, ale skutečně silném příběhu se skvělým Anthony Quinnem. Překvapil také Jan Werich ve vedlejší roli. "Tento vzácný druh je třeba zachovat!" ()

Martensson35

Pro mě osobně snová kombinace Verneuil-Quinn. Postavička rumunského prosťáčka, kterého řada nešťastných příčin tahá od čerta k ďáblu Řeku Zorbovi sedla jako snad vše co kdy hrál a jeho túra napříč válečnou Evropou je zajímavým motivem pro někdy až groteskní příběh o dramatu a štěstí jedince v tragédii milionů. Pravda konec u norimberského tribunálu je až moc hollywoodsky okatý happyend, ale zase to celkově podtrhuje celý příběh. Potěšili mě ve vedlejší rolích Jan Werich a "Nepřemožitelná Leontýna" Rosay či Marcel Dalio. Navíc si to musím pustit ještě jednou a najít tam naši sexbombu Olgu Schoberovou. Suma sum, za mě velmi povedené a řekl bych i originální dílo, které se nese v tom nejlepším co Verneuil natočil. ()

rivah

Příběh muže, který prošel vším za sruhé světové války, v podání buranského Quinna. Ale film není příliš přesvědčivý...Ve vedlejší roličce velitele tábora je Jan Werich. ()

Rattlehead

Považovali ho za žida, Maďara, ideálního Němce a válečného zločince. On chtěl být především dobrým manželem a otcem... Výborný a dost bláznivý příběh z Druhé světové války. Spousta známých hereckých tváří, bohužel Olgu Schoberovou jsem nepoznal. Uvedeno včera na ČT, pana Wericha daboval Pavel Rimský. ()

SAINTS

Srdcervúci príbeh zla, naivity, a nespravodlivosti v druhej svetovej vojne. Túto protivojnovú satiru môžem len odporúčať. Výkon Anthony Quinna je vynikajúci aj zvyšok hereckého obsadenia odvádza skvelú prácu. Scenár je skvelý, lebo predstavuje hrôzy 2. svetovej vojny tým najorginálnejším spôsobom. ()

ostravak30

Je zvláštní vidět Jana Wericha v zahraničním filmu a docela by mě zajímalo, jak se do zahraničního filmu dostal. Přitom to nebyla jeho jediná role za hranicemi. 25. hodina je opravdu podivuhodný příběh, který by snad ani nemohl být pravdivý. Kdyby nešlo o životy, člověk by si snad i řekl, že je to docela dobrá komedie. Hlavně třeba od chvíle, kdy Johann Moritz obléká nacistickou uniformu. Nabízí se otázka, zda byl opravdu tak naivní, hloupý nebo naopak dost chytrý. Druhá věc je, že moc nevěřím, že by nacisté, vyznávající jinak árijskou rasu velebili snědý typ Rumuna. Tragický je naopak pohled zvenčí, což se následně ukáže u soudu. Pravda je, že o rumunském zapojení do 2. světové války mi toho tolik známo není a i zde uslyšíme jen útržkovitě, že se Rumunsko přidalo na stranu Nacistů. Anthony Quinn tradičně výjimečný a Jan Werich skvělý, škoda, že podobných příležitostí nedostal víc. ()

bravo1

Překvapení. Čekal jsem hutné drama a Anthony Quinna bojujícího s nepřízní osudu, místo toho se mi dostalo drama s četnými komediálními prvky a Anthony Quinnem v roli jedince s lehkým mentálním postižením, či mimořádně omezeného vesničana, který je unášen proudem událostí. Rozhodně by šlo z námětu vytvořit opravdové válečné drama. Ve filmu se měla objevit Olga Schoberová, ve verzi, kterou jsem viděl, nehrála - k tomu uvádí uživatel ncoll následující: "The Turner version of THE 25th HOUR, now available everywhere, has a 12 minutes sequence removed.The missing scene refers to an episode at occupied France where a small city girl has an affair with a Nazi soldier. Rosa (Olga Schoberova) had her hair cut and parades at the end of the war for everyone to see. The scene was there when originally screened in movie theatres in Countries like Brazil and Chile. Rumours say that the clear political implication of French collaboration with the German government was the reason for this reduction of original footage.Not even the respective photos are available." https://www.imdb.com/title/tt0062445/reviews ()

Prubner

Je jasné, co chtěli tvůrci filmem říct, ale životní osudy hlavního hrdiny mi přijdou hodně nepravděpodobné a neuvěřitelné. Potěší účast Jana Wericha. ()

PTuranyi

Výborný vojnový film, ktorý je tak trochu Hlavou 22 alebo zamotaným príbehom Johanna Moritza. Ten sa po zorbovskom úvode stane hračkou osudu vďaka podlému policajnému veliteľovi, ktorý ho označí za žida aby sa ho zbavil. Prebíja sa tak vojnovou Európou a nenachádza šťastie bez ohľadu na to či ho považujú za žida, kresťana, Rumuna alebo Nemca. Filmu však chýba komický rozmer a hoci niektoré situácie vyvolávajú úsmev na tvári, je to len moment, kým opäť nedoľahne tiesnivá atmosféra zmaru. Produkcia je dobrá, hoci na dnešnú dobu trocha strnulá. Nekladie síce príbehu žiadne prekážky, ale o dramatizáciu sa príliš nestará. Všetko teda záleží na hereckom výkone Anthonyho Quinna a ten svoju úlohu hrá dobre. Prekvapením je obsadenie Jana Wericha ako veliteľa pracovného tábora. Záverečná katarzia je zmesou šťastia ponoreného do smútku a bolesti z prežitých príkorí. 75% ()

Peabody

No je to takové melodrama, jistě že je to tragický osud, ale obávám se, že takových je v každé válce moc. Ale na to poukazuje dobře Docela mne udivuje, že v roce 1967 mohl hrát Jan Werich (byl dobrý jako obvykle a s uchovanou angličtinou z války) ve filmu, kde se hovoří o znásilňování žen sovětskými vojáky (což se jistě dělo, ale pokud vím (i ze vzpomínek rodinných), ne tak masově), v tu dobu u nás zcela jistě tabu. ()

gizi

Tentokrát mě Verneuil příjemně překvapil. Pro něj spíš netradiční téma výborně zvládl. Samozřejmě k úspěchu filmu to nestačí, zde za tím dále stojí herecké výkony, hudba, kamera a hlavně scénář. 80%. ()

ferika

Film je trochu dlhy - mozno, ze 1:1 podla predlohy. Virna Lisi je jedna z mojich naj- hereciek. Quinn si ulohu odohral standardne dobre. Je to nieco ako Forrest Gump, otoceny o 180 stupnov. O cloveku, ktoreho osud bez jeho pricinenia presuva z jednej "sracky" do druhej, a on nevie ako a preco. Zo stastneho krestana a manzela sa cez noc stane Zid uvrhnuty do pracovneho lagru, kde v nom "nemecky vedec" spozna prototyp arijca, ktory ako clen SS utecie spolu so Zidmi z transportu, aby ho nakoniec sudili po vojne ako zlocinca ... no jednoducho odysea ako vysita. Ked som prvy raz pozeral tento film, tak ma bez akehokolvek varovania uchvatil part velitela pracovneho tabora. Vo velmi tvrdej (asi naschval) anglictine s uzasne modulovanym hlasom nam dal vychutnat malu majstrovsky zahratu ulohu velikan ceskeho filmu Jan Werich. Ani som ho s tou anglictinou hned nespoznal. Len ten hlas! Lutoval som, ze tvorcovia filmu nedali Werichovi viac priestoru v rozvinutejsej postave. ()