Iluzionista, který si dal umělecké jméno Eisenheim se narodil jako syn truhláře. V dětství se potkal s kouzelníkem, který ho naučil pár triků a ovlivnil tím jeho celý život. Jako mladý chlapec se seznámil s vévodkyní Sophií a zamilovali se do sebe. Vzhledem k rozdílnému původu obou mladých lidí, nebylo jejich lásce přáno a Eisenheim utekl z domova, aby si zachránil život. Asi po patnácti letech, kdy se živil jako velmi úspěšný iluzionista se vrací z cest po světě do Vídně. O jeho představení je velký zájem a jednoho večera se dostaví i korunní princ Leopold se svou snoubenkou Sophie von Teschen. Sophie se přihlásí jako dobrovolnice a vystoupí na pódium k Eisenheimovi. Později se dozvídá, že princ Leopold se ke svým přítelkyním nechová zrovna džentlmensky a je říká se, že jednu z nich dokonce zabil. Nicméně představení prince natolik zaujalo, že pozval Eisenheima, aby vystoupil na jeho soukromém večírku. Eisenheimovi se nelíbí princovo chování a tak ho veřejně poníží. Samozřejmě tak chytrým způsobem, že to není přímo napadnutelné. Princ se přesto urazí a podnikne vše pro to, aby Eisenheimovi byla další představení ve Vídni zakázána. Sophie a Eisenheim se setkají a Eisenheim ji žádá, aby s ním odešla. To se Sophie z obavy před Leopoldovou pomstou bojí udělat a prozradí, že Leopold plánuje puč proti svému otci císaři Franzi Josefovi I. Přestože má obavy, rozhodne se Sophie ukončit vztah s Leopoldem. Princ není zvyklý na odpor a hrozně reaguje velmi nepřiměřeně. Po pár dnech je vévodkyně nalezena mrtvá. Je očividné, že se jedná o vraždu. Princ je v podezření, ale chybí důkazy a navíc se k vraždě přizná jiný muž. Eisenheim je ze smrti Sophie zoufalý. Kupuje divadlo a zde vyvolá duchy zemřelých a také ducha Sophie. Na jedno z představení dorazí v přestrojení i Leopold a Sophiin duch řekne, že její vrah je mezi diváky a přitom ve vězení je muž, který se k její vraždě přiznal. Představení Leopolda velmi rozruší a tlačí na policejního inspektora Uhla, aby Eisenheima zatkl za podvod, ale Eisenheim se z obvinění dostane protože  se veřejně přizná k tomu, že se jednalo pouze o iluzi, nešlo o skutečné duše zemřelých. Je propuštěn, ale Uhl ho varuje, pokud bude s tímto představením pokračovat, vězení už neujde. Eisenheim však znovu vyvolá ducha Sophie a pak k úžasu všech přítomných zmizí. Jako by se rozplynul... (TV Prima)

me_Christy

Jediné, co mě u filmu nadchlo nebo nějak výrazněji překvapilo, byl konec. Jinak mi tam něco chybělo. Asi od jeho půlky jsem pořádně nevěděla, kam to celé směřuje, ale po shlédnutí konce mi konečně svitlo. A asi to tak mělo být. 65 % ()

Meteora17

Mám ráda, když vše nasvědčuje tomu, že je ztraceno, ale na konci se vše vyjasní a vy jen sedíte na židli a jste ohromeni. No aspoň z části, protože těsně před vyvrcholení děje, jsem uhádla, jak to dopadne. ()

The_woman

Popravde som od toho čakala trošku viac. Chvíľami sa mi zdal nudný, ale naozaj iba chvíľami. V celku dobre premyslený, dobré obsadenie a pekná hudba. Prostredie bolo neodolateľne krásne a celkovo to pôsobilo príjemným dojomom. Okrem toho nedokážem odolať tajomnosti, ktorá sa niesla v druhej polovici filmu. Do pointy sa však dalo vložiť aj viac geniality a prekvapenia. ()

tomkat

Jeden z filmů, kde kouzla dokonale uvěřitelně prolnou všedním životem. Nádherný kus poctivé filmařiny a kvalitního herectví; plus pochvala za angličtinu s německým přízvukem! Pro Čechy je tu bonus navíc (...), ale za to *-y nejsou. ()

Elmont

Edward Norton je jako iluzionista Eisenheim naprosto okouzlující, Paul Giamatti úžasný inspektor a Jessica Biel naprosto krásná... Tento film, točený převážně u nás mě naprosto okouzlil! Dojemný příběh, protknutý úchvatnými triky a dobovým kouzlem. ()

StaryMech

Máme být nač hrdí, kdykoli nějaké zákoutí naší krásné země poslouží nějakému zahraničnímu filmu jako kulisa - i v případě, že film sám za moc nestojí, což platí o většině včetně "Iluzionisty". Přízemně romantický, tenký příběh s občas až prostoduchými dialogy, přiměřeně plochými postavami a výtvarnem televizní reklamy na pražskou šunku v digitálním retro stylu sklidil pochvalu řady kritiků podle mě nezaslouženě. Ve výhradách lze pokračovat : víc než polovinu dramatického účinu obstarává hudba Philipa Glasse, hlavní dvojici - nevhodně obsazenou Biel a bezkrevného Nortona - bez námahy zaclání Giamatti v jediné odstíněné a zajímavé roli, zvláštní efekty, mísící prý nefalšované kouzelnické triky s počítačovými, jsou natolik filmové, že ani na okamžik nelze uvěřit iluzi skutečnosti, s níž příběh stojí a padá. Filmu se v jeho hře s pravdou a klamem nedaří předstírat/odhalovat téměř nic : že má víc než první plán (někde jsem četl, že literární předloha mimo jiné pranýřuje antisemitismus), že je příběhem vášnivé lásky a vlastně pohádkou, že angličtina s přízvukem je rakouská němčina, že Praha je Vídeň... V pomyslné soutěži s Nolanem jsem už jen za to c.k. mocnářství, Prahu, Český Krumlov, Tábor, Konopiště, jihočeský (?) statek a Krkonoše držel palce Burgerovi, leč chtě nechtě musel přiznat prvenství "Dokonalému triku" - nesmyslu ještě většímu, ale o to zábavnějšímu. ()

Eviel

Pri tomto filme som absolútne vypol a nechal sa unášať dejom ...nezamýšlal sa nad črepinami, ktoré si vačšinou skladám počas deja ...Výsledok stál za to ...ústa mám otvorené ešte teraz 5* ()

Zikfryd

Napínavý příběh, kterému nechybí dramatické okamžiky, ale hlavně velmi překvapivé prvky, včetně úplného závěru. Edward Norton nezklamal a předvedl opět perfektní herecký výkon, jak je u něj obvyklé. ()

zuzam

Mám ráda filmy s nečekanou pointou a tenhle k nim patří. Osobně se mi líbil víc než Dokonalý trik, se kterým pomyslně soupeří dobou vzniku i námětem, tam jsem nenašla žádné sympatie k hlavním hrdinům, tady ano. Edward Norton sice umí hrát lépe, ale i tak dokázal vzbudit nějakou emoci. Giamattiho herectví asi úplně nerozumím, nejvíc se mi líbil v závěru. Chválím slušný dabing. ()

Jirkacek

Největším kouzelníkem všech dob podle mne zůstane alespoň v 21. století Harry Potter, nicméně jeho kolega Eisenheim v podání Edwarda Nortona za ním co by Iluzionista v ničem nezaostal. Stejně jako diváci na jeho představení v divadle jsem byl zvědav, co během večera předvede a vždy jsem strnul v úžasu. Jako modernímu člověku mi bylo pochopitelně jasné, že se jedná o pouhou iluzi, ale byla to pokaždé originální kouzelná podívaná. Tento fakt ovšem nemohli pochopit lidé v divadle, jelikož se příběh odehrával někdy v 19. století, což se mi také líbilo, protože toto období patří mezi moje vůbec nejoblíbenější. Celý příběh se odehrával ve Vídni a jak jsem se později dočetl, natáčel se částečně v Čechách a to hlavně v Praze, Táboře, Konopišti a Českém Krumlově. Kupodivu jsem ve filmu nepoznal žádného českého herce a že jich tam bylo, dokonce i Alfréd Strejček zůstal utajen. Naopak kromě hlavní postavy iluzionisty jsem poznal Paula Giamattiho jako inspektora Uhla a rozkošnou Sofii ( krásné jméno ), kterou si zahrála Jessica Biel. Na začátku jsme se doma seznámili s mladým synem truhláře Eisenheimem, který se skamarádil se Sofií, budoucí hraběnkou a snoubenkou následníka trůnu monarchie Leopolda. Jejich dětská láska záhy skončila a my jsme se společně v ději přenesli o několik let dopředu. V té době již byl iluzionista Eisenheim známá celebrita, která dokázala vyprodat divadelní sály v království. Shodou okolností se opět sešel se svou dětskou láskou a jelikož vzájemné city nezůstaly zapomenuty, stalo se nevyhnutelné. Když Sofie oznámila snoubenci, že od něj odchází, opilý princ ji zabil. Vraždu však nikdo neviděl a inspektor Uhl měl těžkou práci. Nedělal jsem si iluze, že by něco vyšetřil, zvláště když podezření padlo právě na prince, který šéfa policie hodlal povýšit a slíbil mu místo starosty Vídně. Iluze ovšem vytvářel při svých představeních Eisenheim, který kouzla pověsil na imaginární hřebík a začal vyvolávat duchy. Byla tedy jen otázka času, kdy na prkna divadla vpluje duch Sofie, aby oběť obvinila svého vraha. To se také stalo a co bylo dál si už nechám pro sebe. Každopádně, když už jsem si myslel, že se vše vysvětlilo, nachystal si režisér obrovské překvapení, což okamžitě povýšilo film o jedno hodnocení výše. Opravdu jsem si myslel, že vše tak nějak dojde k obyčejnému rozuzlení, spravedlnosti bude učiněno zadost a konec. Iluze byla dokonalá, že jsem zůstal čučet jak puk ( i když jsem ho v životě čučet neviděl ). Když film skončil imaginárně jsem zatleskal a pak mne napadlo, jestli něco na tom příběhu nebude špetka pravdy. A jak jsem se o den později, bylo tomu skutečně tak, pouze princ se jmenoval Rudolf a mrtvá byla jeho vychovatelka Mary Vesterová, přičemž vše se odehrálo roku 1889. Ještě musím zmínit nádhernou hudbu, která dokonale dokreslovala atmosféru velkoměsta v 19. století. A mé spokojenosti odpovídá i hodnocení, protože si u mne Iluzionista vykouzlil čtyři imaginární hvězdičky ****. ()

jouluputilla

Krásná iluze. Je to romantické, pro někoho to může být i mysteriózní a nejspíš i thrilleřík. Slušelo by se jen dodat, že téma vlastní řadu prvků historické reality, konkrétně příběhu rakouského následníka trůnu Ferdinanda d’Este a jeho morganatické manželky Žofie (Sophie) hraběnky Chotkové, svého času dvorní dámy u těšínského vévody (von Teschen), takže když je ve filmu titulována vévodkyně, je to jen rošáda velkovévodkyně Isabely a hraběnky Sofie, protože Ferdinand se měl původně ucházet právě o Isabelu. Tato rošáda však byla pro scénáristu nutná, protože odstranila skandální vztah nerovnorodého následníka trůnu a hraběnky. Pak už stačilo do příběhu namontovat přítele z dětství. Závěr vpravdě americký, ale potěšil. Ideální filmík pro nedělní podvečer. Při vzpomínce na hudbu Phila Glase přidávám poslední hvězdu (ke stovce by mě musel někdo přesvědčit o dobovosti těch jezdeckých kalhot v závěru). 95% ()

andy60

Mně se Iluzionista líbil víc, než tématicky zpřízněný Dokonalý trik. Nechci se pozastavovat nad nějakými nepřesnostmi ve scénáři, posuzuji podle toho, jestli mě baví sledovat, jak se příběh vyvíjí, či nikoli. A Iluzionista byl prostě "kouzelný". ()

jmennno

Naprosto úžasná podívaná. Opravdu strhujcí film. Obvzlášť se mi líbila kamera. Výkon hlavního hrdiny je kapitola sama pro sebe. Film neomrzí ani několikátém zhlédnutí. Film má hutnou atmosféru. Střih, hudba, kamera, vše je zde dokonalé. Charisma Edwarda Nortona zde nebere konce. Bravo! ()

Sejkorka

Hodně srovnávané s Dokonalým trikem, který vznikl, resp. byl uveden ve stejném roce. Podoba Jessicy Biel a Scarlett Johanson, což je pravda, protože obě jsou velmi pěkné kostě. V obou případech šokantní závěr a ne zas tak snadno předvídatelný. Velmi dobré výkony herců, nejvíc se mi líbí (mám na mysli mužský herecký výkon) Pau Giamanti ( znalec vína Miles v "Bokovce" - Sideways) v roli inspektora Uhla. Ten je nakonec hlavní postavou Eisenheimova majstrštyku, díky kterému pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí. ()

Nellaron

Tento film si ma získal svojou mysterióznou atmosférou natoľko že ide doslova o srdcovú záležitosť. Edward Norton vystupuje ako kúzelník, ktorému idú triky tak dobre, že možno nejde o triky, ale ide o skutočného mága? S touto myšlienkou sa budete pohrávať a páči sa mi, ako režisér necháva diváka na vážkach po celú dĺžku filmu. Ľúbostný príbeh medzi Edwardom Nortonom a Jessicou Biel má prekvapujúci shyamalanovský zvrat a preto sa budete baviť až do konca. Paradoxne najlepšie herecké výkony nepodáva Edward Norton, ale Paul Giamatti a Rufus Sewell. Celú mysterióznu atmosféru dotvára výborný hudobný doprovod od Philipa Glassa. Film som videl asi 30 krát, ale zakaždým mi pri záverečnom Eisenheimovom predstavení naskočia zimomriavky. ()

PF 2014

PF 2014