Komentáře uživatelů k TV filmu (2)

Vladimír Mináč patril k predstaviteľom slovenského socialistického realizmu. Romány Dlhý čas čakania, Živí a mŕtvi, Zvony zvonia na deň patria do jedného celku Generácia a zobrazujú udalosti spred SNP až po rok 1948. V Bahnovej televíznej trilógii sa priestor zúžil na povstanie a ako v románoch, tak i vo filmoch, zobrazil odlišné skupiny klérofašistického slovenského obyvateľstva. Rozhodných bojovníkov za slobodu alebo kolaborantov s fašizmom. Tento pohľad je však značne schématický a zjednodušený. Realizácii určite neprospievali ani dobové zábery z bojov. Kladom sú herecké stvárnenia postáv kapitána Labudu ( Ivan Rajniak ) a mladého Mareka Uhrína ( Stano Dančiak ). Prvý komentár.(31.8.2012)

Povedal by som klasická vojnová dráma, ktorá ale viac ako na bojové scény kladie dôraz na psychológiu jednotlivých postáv, ktorých osud zaveje niekedy aj na opačnú stranu. Tou opačnou stranou sa myslia Hlinkove gardy, ktoré opäť dostávajú podstatný priestor. Ťažiť môže hlavne z hereckých výkonov, z ktorých by som vypichol hlavne Rajniaka, Zvaríka a mladú Valentovú. Bojových scén je menej, čo je na televízny film pochopiteľné, ale tie, ktoré tam sú, sú na televíziu celkom kvalitné. Filmová trilógia je však zbytočne rozťahaná, pokojne z toho išlo spraviť dvojdielny film.(10.12.2016)