O pevnosti, která se stala symbolem vzdoru. O obráncích, kteří se stali symboly hrdinství... Je rok 1836 a sedmi tisícová mexická armáda pod vedením generála Santa Anny pochoduje na sever přes území Texasu. V cestě jim stojí bývalá misie a nyní nouzová pevnost Alamo v San Antoniu, kterou nařídil americký generál Houston (R. Boone) bránit, a zdržet tak nepřítele, dokud se mu nepodaří sestavit bojeschopné vojsko. Obranou polorozpadlé pevnosti pověřil plukovníka Williama Travise (L. Harvey), jenž má po svém boku také velitele dobrovolníků Jima Bowieho (R. Widmark) a bývalého kongresmana opředeného legendami Davyho Croketta (J. Wayne). Před Alamem se za pár dnů začnou formovat mexické pluky, posily stále nepřicházejí a napětí uvnitř pevnosti se stupňuje. Konflikty vznikají hlavně mezi tvrdošíjným Travisem, který se snaží zoufale držet obránce pohromadě i za cenu lží, a Bowiem, který Travisovo velení nehodlá respektovat. Roztržky však musejí jít stranou. Santa Annův úder se blíží a osamocená dvoustovka mužů se bude muset postavit tváří v tvář mnohonásobné přesile, aby získala drahocenný čas pro Houstona… John Wayne se zajímal o zfilmování slavné bitvy o Alamo již od roku 1945 ještě pod hlavičkou studia Republic Pictures, ale svůj vysnění válečný western se mu podařilo dokončit až se svou vlastní společnosti Batjack v koprodukci s United Artists v roce 1960. Sám se navíc chopil režie a zainvestoval projekt jedním a půl milionem dolarů z osobních zdrojů. Snímek se se svým konečným rozpočtem dvanácti milionů dolarů zařadil ke kolosálním produkcím té doby jako Spartakus (1960, taktéž 12 milionů), Ben-Hur (1959, 15 milionů) či Pád říše římské (1964, 16 milionů). S dvacetimilionovými tržbami se jistě nestal propadákem, ale v poměru k rozpočtu ani výrazným kasovním trhákem. Do již tak vysoké ceny filmu se započítala i částka za stavbu autentické repliky původní pevnosti s celou vesnicí, kterou trvalo vybudovat dva roky. Ta se ale následně stala hojně vyhledávanou filmařskou lokací pro více než stovku dalších projektů, nejčastěji westernů jako Dva jeli spolu (1961), Bandolero! (1962) nebo minisérii Osamělá holubice (1988). (Česká televize)

kaylin

John Wayne nebyl jenom skvělým hercem, který se navždy stal představitelem zásadových a čestných mužů, ale trochu také fušoval do ostatních profesí. Producentská profese se skoro nabízí, ale on se posadil i na režisérskou stoličku. "Alamo" bylo jeho prvním a vlastně i jediným filmem, kde byl uveden jako jediný režisér. Není se čemu divit. Dá se v podstatě říct, že se jedná o Dukův opus magnum, dílo, na které se připravoval celý život. Ne proto, aby zde předvedl, jak skvělým je hercem, ale především, aby předvedl, jak vědom si je síly svého národa, jak moc si uvědomuje potřebu oněch čestných a statečných mužů. "Alamo" je v podstatě jednou z mála variant, která se skutečně nabízela. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2013/02/alamo-1960-80.html ()

Dzin01

Prostě válečné filmy můžu a tenhle je opravdu povedený. A navíc je to i dobrý film obecně. Charaktery jsou dobře propracované, nejsou tu jen hodní a zlý, ale každý má něco v sobě. Ikdyž je hned od počátku patrno, že Američané jsou prostě ti správní. Ale sympatické je, že na jejich mexické protivníky, se nepohlíží s opovržením a despektem. Narozdíl odednešních slátanin to ale nedělají tak okatě. Možná má film pozvolnější tempo, než je dnes obvyklé, ale to mu určitě neškodí, spíše naopak. A masové bojové scény, hlavně závěrečná bitva, jako by vypadly z Bondarčukova filmu. Navíc spousta záběrů se dnes ve filmu už ani nevidí, třeba rozdupání jednoho z obránců útočící kavalérií. Celkově si tenhle u mě 5* zaslouží. ()

Dont

Filmu poněkud škodí předlouhá stopáž (viděl jsem kompletní verzi o délce 167 minut v originálním znění), neškodilo by trochu to prostříhat. Možná je lepší zkrácená verze, ale to nemohu hodnotit. Hudební doprovod byl po celou dobu vynikající, závěrečný song byl skutečným zlatým hřebem. V několika komentářích jsem se dočetl, že problém je, že každý dopředu ví, jak to dopadne. No jak by taky ne, když film zpracovává skutečné historické téma a každý, kdo trochu zná dějiny severoamerického kontinentu ví, jak dopadla bitva o Alamo. Dodnes je toto i přes nějaké ty chyby jednoznačně nejlepší zpracování boje o Alamo. ()

radektejkal

Adelante! Arriba! Tak tohle je pravá waynovka, už proto. že si ji režíroval sám mistr, podle svýho naturelu a podle svýho gusta. Ale proč se jeho mementum stalo právě Alamo? Proč se nedržel oblíbeného tématu "singing cowboy, dancing horse"? William Travis má jiný punc než George Armstrong Custer, i když oba skončili stejně. Likvidační války proti Indiánům v roce 1960 už nebyly oblíbené ani v USA - Mexičané nechávají odjet ženy a děti do bezpečí, zatímco skalp 14 leté Indiánky byl nejdražší (počítaly se i skalpy dětí, které mohla mít). Navíc je tu je spousta polopravd, už třeba: Antonio López de Santa Anna není jenom generálem Santa Anna (jak je to ve filmu), ale také prezidentem Mexika. Pohrobek má pravdu, když v první větě své recenze píše, že si J.W. splnil svůj věčný (spíš bych řekl velký) sen. Má ale i pravdu v poslední větě, že se americko-mexická "válka" (správně v uvozovkách) musela nějak ospravedlnit. ()

kinderman

Dramatický příběh z roku 1836 o 180 obráncích staré španělské misie poblíž San Antonia, kteří se několik dní dokázali bránit sedmitisícové přesile mexické armády, má v americké historii asi podobný význam jako v té naší bitva na Vítkově. John Wayne jej použil, aby (poněkud barvotiskově a plakátově) demonstroval svoje konzervativní politické přesvědčení („Republic is one of those words…“). Přesto je film natočen zručně, nechybějí mu napínavé okamžiky, dobré herecké výkony a skvělá hudba D. Tiomkina (The Green Leaves of Summer). K jeho finančnímu neúspěchu (stál přes 6,5 mil. dolarů) přispěla hlavně negativní kampaň těch, kteří Waynovi nemohli zapomenout podporu tzv. „hollywoodských černých listin“ z éry mccarthyismu. ()

Martin741

Johna Waynea poznam hlavne ako herca-drsnaka. No a v tomto filme sa chytil aj rezie. A na prekvapenie, film celkom funguje. Prvych asi 120 minut je len taka omacka /vysvetlovacky, zoznamenie divaka s dejom/, ale potom sa rozjede pravy westernovy masaker se vsim vsudy. John Wayne je pred aj za kamerou a za seba hovorim, ze ovela viac mu to svedci pred kamerou. 85 % ()

zette

Tyto tradicni westernove velkofilmy me nikdy nebraly, Alamo neni vyjimkou. Strasne roztahany dej, ktery misty musi nudit i fanousky tohoto zanru. Ocenuji krasnou vypravu a hudbu. ()

majo25

Veľmi rozvláčny a nudný film, v ktorom sa v prvých 2/3 skoro nič nedeje a ide len o také "rozprávanie" polovtipným spôsobom, na čele ktorého je John Wayne ako legenda Ameriky David Crocket. Western velmi nečakajte, nejde o divoký západ, pripomínajú ho len muži na końoch. Zápletkou je obrana pevnosti Alamo v Texase domobranou, ktorá čelí presile vojakom mexickej armády, ktorá si vtedy Texas privlastnila. Stopáž je brutálna a film obsahuje veľa nevkusného pátosu. Ani sa nedivím, že tento film bol v čase uvedenia do kín prepadákom. Hodnotenie: 55% ()

mortak

Každý národ potřebuje cementovat své dějiny. Češi mají své husity, ze kterých prof .Nejedlý s režisérem Vávrou udělal předvoj komunismu, Američané zase hltají mýtus o tom, jak byl získán Texas. Trojice Wayne - Widmark - Harvey táhne film herecky dopředu, ale paradoxně je lepší první rozverná, typicky westernová půlka s kráskou v nesnázích. Když dojde na historii, je Wayne režisér hodně patetický a neohrabaný. Loučení, dlouhé šroubované proslovy, pohledy odhodlaných mužů do kamery.... Ale i tak je to kus poctivě odvedeného vlasteneckého velkofilmu. ()

sator

Je třeba se obrnit trpělivostí.Hudba je ale hezká (Dimitri Tiomkin ).Já viděl dabovanou verzi ale bez titulků ke španělštině ,které je tam dost,to filmu také ubralo... Tak sem furt přemýšlel koho tam Wayne hraje,fakt jsem to nepoznal...a hle hlavní role John Wayne ... Col. Davy Crockett ... 70 % ()

hans500

Výborný velkofilm Johna Waynea. Zajímavý a dobře zpracovaný příběh, špičkový herci (Widmark exceleje, ostatní nezaostávají), skvělá kamera, velice dobrá hudba. Dlouhá stopáž v kombinaci s pomalým tempem filmu neubližuje. Zkrátka klasika žánru a perfektní westernově-válečný velkofilm. Remake z roku 2004 se Waynovo snímku zdaleka nevyrovná, ale také není nejhorší. ()

Mrkvič

Dnes už lehce vyčpělí a přežitý snímek o slavné bitvě. Raději mám novodobější verzi, protože tahle je delší a čtyřicet let herectví a filmařiny je tu prostě znát. Co ale novější verze nemá je hudba a hlavní téma. To je prostě úžasné a kdykoliv zazní, běhal mi mráz po zádech. Hlavně scéna loučení se s manželkama a dětma byla hodně silná. ()

Master19

Poctivý, westernově laděný film u kterého je dvě hodiny snaha o vysvětlování, představování a vykreslování, aby vše dospělo k velmi efektnímu závěrečnému masakru. Nebudu hodnotit historické pohnutky, ale natočené je to pěkně. Ještě bych rád pochválil dabing z roku 2007 pro MGM, povedl se. ()

JohnSmith

Pěkně natočené a bitva o pevnost Alamo byla hodně pěkná, ale zbytek filmu je takové plácání o ničem. Nebýt Waynovi party, tak by to nebylo zajímavé vůbec. ()

Autogram

Zo skvelej kamery mám pocit akoby som sa pozeral na 3D film: kone prebehujú priamo popred mňa, zástup vychádza spoza môjho gauča a kráča do vedľajšej izby, pevnosť sa týči po celej šírke obývačky. A pritom to vidím iba na bežnom televízore v bežnom televíznom vysielaní. No to je z kladov filmu všetko, inak len obyčajná nuda. Záverečná veľkolepá aj keď nie celkom uveriteľná bitka to trochu zachránila. ()

drackula

Hrdinský westernový veľkofilm zo všetkým čo k tomu patrí. Napriek štedrej stopáži nemôžem povedať, že by som sa v nejakej pasáži vyslovene nudil. Prekvapila ma úvodná zruba 1/2, kde príbeh pripomínal skôr odľahčenú dobrodružnú záležitosť. Postupne sme sa ale dostali až do očakávaného patetického finále, plného efektného umierania a dlhých citových výlevov. Nebolo to ale tak rušivé ako som sa obával. Akcia a scény plné komparzu boli nesmierne efektné. 80% ČT2 ()

KoRner

Trošku pridať tempo by filmu nezaškodilo. Wayne sa pridlho venoval vykresleniu postáv, ktoré aj cez svoje chyby vždy viete, že nakoniec skončia na tej správnej (americkej) strane. Príbeh nie je nič viac ako očakávanie na mexickú armádu, ktorá keď už sa rozostaví pred pevnosťou vyzerá fakt veľkolepo a myslím, že každý divák vie ako sa to skončí... ()