O pevnosti, která se stala symbolem vzdoru. O obráncích, kteří se stali symboly hrdinství... Je rok 1836 a sedmi tisícová mexická armáda pod vedením generála Santa Anny pochoduje na sever přes území Texasu. V cestě jim stojí bývalá misie a nyní nouzová pevnost Alamo v San Antoniu, kterou nařídil americký generál Houston (R. Boone) bránit, a zdržet tak nepřítele, dokud se mu nepodaří sestavit bojeschopné vojsko. Obranou polorozpadlé pevnosti pověřil plukovníka Williama Travise (L. Harvey), jenž má po svém boku také velitele dobrovolníků Jima Bowieho (R. Widmark) a bývalého kongresmana opředeného legendami Davyho Croketta (J. Wayne). Před Alamem se za pár dnů začnou formovat mexické pluky, posily stále nepřicházejí a napětí uvnitř pevnosti se stupňuje. Konflikty vznikají hlavně mezi tvrdošíjným Travisem, který se snaží zoufale držet obránce pohromadě i za cenu lží, a Bowiem, který Travisovo velení nehodlá respektovat. Roztržky však musejí jít stranou. Santa Annův úder se blíží a osamocená dvoustovka mužů se bude muset postavit tváří v tvář mnohonásobné přesile, aby získala drahocenný čas pro Houstona… John Wayne se zajímal o zfilmování slavné bitvy o Alamo již od roku 1945 ještě pod hlavičkou studia Republic Pictures, ale svůj vysnění válečný western se mu podařilo dokončit až se svou vlastní společnosti Batjack v koprodukci s United Artists v roce 1960. Sám se navíc chopil režie a zainvestoval projekt jedním a půl milionem dolarů z osobních zdrojů. Snímek se se svým konečným rozpočtem dvanácti milionů dolarů zařadil ke kolosálním produkcím té doby jako Spartakus (1960, taktéž 12 milionů), Ben-Hur (1959, 15 milionů) či Pád říše římské (1964, 16 milionů). S dvacetimilionovými tržbami se jistě nestal propadákem, ale v poměru k rozpočtu ani výrazným kasovním trhákem. Do již tak vysoké ceny filmu se započítala i částka za stavbu autentické repliky původní pevnosti s celou vesnicí, kterou trvalo vybudovat dva roky. Ta se ale následně stala hojně vyhledávanou filmařskou lokací pro více než stovku dalších projektů, nejčastěji westernů jako Dva jeli spolu (1961), Bandolero! (1962) nebo minisérii Osamělá holubice (1988). (Česká televize)

Han22

John Wayne byl velký patriot a Alamo byl jeho vysněný projekt, který si v roce 1960 splnil. Z dnešního pohledu se to těžko hodnotí. Alamo není ani western, spíše historicko-válečný film a to takový, ve kterém od začátku víte jak to dopadne. Z historického hlediska není příliš přesný - neuvádí to že mexičani byli vlastně v právu, protože Texas byla jejich země, nezmiňuje dlouhotrvající ostřelování dělostřelectvem ani to, že generál Houston Alamo v podstatě obětoval. Dvě a půl hodiny tvoří navíc většinou povídání a pár záškodnických akcí, samotná bitva začne až 11 minut před koncem. Zbývá tak trojlístek herců a postav - Harvey v roli plukovníka Travise je vojensky upjatý až je to k nesnesení, ale také odvážný. Widmark hraje westmana Bowieho jako nezodpovědného dobrodruha, což asi nebylo daleko od pravdy. A samozřejmě John Wayne si jako režisér i herec dal záležet na Davy Crockettovi, podává v roli světáckého muže co se umí ohánět slovy i pěstmi fantastický výkon. Celkově je to podívaná trošku nudna, historicky nepřesná, ale dobře natočená, zahraná a patriotistická. A finální bitva je naprosto fantastická, takže zasloužené 4*. ()

LEATHERFAC

Vlastně mě poslední pětina bavila nejmíň. Trochu blbý co? Asi i trochu přepálená délka. Každopádně John natočil lepší filmy. ()

DocBrown

Epizoda z amerického cyklu Naše slavné prohry. Mnohokrát zmíněna v DS9, takže bylo jasné, jak to dopadne. Musel jsem protrpět televizní verzi v 4:3, takže mi chyběla třetina textu na začátku a mnoho postav při dialogu byla z půlky ustřižena. První půlka je dost průměrný western, plný zbytečných romantických a patriotistických řečí, ale film postupně přechází z westernu ve výborný válečný film a závěrečná bitva ve mě zanechala velmi hluboký dojem. 78% ()

prezdivaka

Film není tak úplně špatný, přestože se potýká s množstvím balastu slaboduchých dialogů, patosu a floskulí. Nevzpomínám si, kdy bych viděl podobně okázalé dílo, které by tak zvysoka kašlalo na světelnou realitu a tak je téměř každý záběr plný stínů z různých stran (zřejmě planeta s mnoha slunci) a rozdílnou světelnou hladinou v exteriéru. Vrcholem je záběr před koncem, kdy jezdci přijedou k řece a jsou v protisvětle, ale sami vrhají stíny. Je to asi nejúspěšnější film režiséra Johna Wayna, přesto je hodnocení nesmyslně vysoké a převyšuje mnoho daleko lepších filmů. To je ale osud všech nediváckých (jiné označení pro filmy s přidanou hodnotou) snímků. ()

Mikino00

V prvé řadě tohle není western, ale historický velkofilm. A bohužel ne moc kvalitní, místy (třeba celá první hodina) dost nudné a zdlouhavé. Největším "překvapením" je špatný herecký výkon Johna Wayna, který ve filmech které nerežíruje hraje dobře. Za to překvapením už není jeho úděsná režie, ta byla očekávána. ()

reich

Nechápu místní hodnocení některých uživatelů. Ano, film je dlouhý, ale vzhledem k jeho hlavní zápletce o událostech bitvy u Alama, se dá předpokládat, že prostě bude dlouhý. Osobně taky nemám rád zdlouhavé westerny, jediný, ke kterému se docela pravidelně vracím je Hodný, zlý a ošklivý, ale po tomto snímku věřím, že i k bitvě u Alama se budu vracet. Nejdříve režie, na to, že se jedná o druhý film Johna Wayna jako režiséra, tak to zvládl na jedničku, film je dosti přesvědčivý a mnoha záběry při finálním střetnutí je velice přesvědčivý. Do hlavní role se sám Wayne obsadil, kdy ztvárnil legendárního Davida Crocketta a přitom mu zdatně sekundují Richard Widmark jako Jim Bowie či Laurence Harvey v roli přísného a neústupného plukovníka Williama Travise. Nejsou opomenuty ani krásky ve filmu, jako to u Wayna často bývá, těch se zhostily dvě herečky a to sice okouzlující Linda Cristal jako Flaca a svůdná Joan O'Brien jako Sue Dickinsonová. Film má všechno, romantickou zápletku, komediální tipiku pro některé Waynovi filmy a v neposlední řadě i tu akci. 85% ()

HH

Film, u kterého dopředu víte, jak skončí. Ani John Wayne opět nezklamal. Kdyby to bylo kratší, mělo by to větší spád. ()

Eluin

Pro mě osobně trochu zklamání. Film je silně patriotistický a rovněž silně ahistorický. Hrdinové z Alama si zaslouží lepšího (a hlavně důvěryhodnějšího zpracování), kterého se jim nakonec dostalo v roce 1987 ve filmu Alamo Thirteen Days to Glory, který dle mého názoru tento paskvil převyšuje o několik úrovní.. ()

drankeryth

Stary westernovy velkofilm ohromnej dlzky, kde kultovy John Wayne si zahral tiez a este k tomu sa aj chopil reziserskej stolicky. Dobre rozvetvene osudy a charaktery postav boli dobre premyslene, z coho som len mal dobry pocit, ze ma to ani skoro nenudi. Takych chvil je tu pomenej, kde by ste povedali, ze to je tam uplne zbytocne. Pre mna jednoznacne najlepsia cast filmu prisla okamihom, ked mexicki vojaci na cele s generalom De Santa Anna zacali prvymi utokmi na tu polorozpadnutu pevnost. Utoky mexickych vojakov vyzerali dobre natocene, ako aj samotne branenie Texasanov, ktorym prisiel na pomoc John Wayne a jeho tlupa ozralov:) V jednej chvili mi jedna vec prisla smiesna, ked Mexikani sa uz dostali dovnutra pevnosti a uz sa len zameriavali na dobijanie budov vo vnutri komplexu. Jeden z mexickych vojakov nieco hodil cez okno, nasledkom coho to explodovalo vo vnutri budovy. Ze by uz v tej dobe mali granaty? Dynamit to urcite nebol, to by som si vsimol. Na konci filmu vobec neocakavajte sladky happy end, ved to vobec ani nemali sancu sa ubranit pred takou ohromnou presilou. ()

MickeyStuma

John Wayne natočil velmi působivý velkofilm o jedné z mnoha slavných bitev. Dvě a půl hodiny dlouhá stopáž už dnes bohužel vyznívá díky své melodramatičnosti poněkud zdlouhavě a místy i nezajímavě. Tvůrci se nezabývali jen okolnostmi bitvy, ale i charaktery všech, co onu pevnost Alamo bránili. A o tom je snímek především. Bitva je jen krátce až na konci příběhu, ale nutno uznat, že je na co se dívat. Tisíce komparsistů a velké scenérie dodávají na autentičnosti a věrohodnosti. Takže i přes svou délku si bitev divák nijak moc neužije, ale i tak se jedná o snímek, který nám tuto událost výstižně přiblíží. ()

Amonasr

Na hollywoodskou produkci docela povedená oslava statečnosti obránců Alama, kteří v zájmu vyšších hodnot šli prakticky na jistou smrt. Povedená proto, že se překvapivě obešla bez obvyklého přehnaného amerického patosu, zůstala oběma nohama v realitě a přitom se nebála i humorného nadhledu. Film se samozřejmě nemohl obejít ani bez různých melodramatických momentů, ale na svou dobu to ani v tomto ohledu nepřeháněl až nad únosnou mez. ()

adamix

Herec John Wayne je dobrý a sympatický, scenár skvelý, dej nie je zlý a skladba ,, Green Leaves of Summer '' je prekrásna. Ale je to tak strašne rozťahané. Keď už som si myslel, že za chvíľu bude záver, pozrel som sa na hodiny a malo to trvať ešte hodinu. Keby to bolo o hodinku kratšie, dal by som možno 4*. Chyba je tá, že dohromady asi trištvrte hodinu bojovali a 2 hodiny kecali. Miestami sa na to ani nedalo pozerať. Keď som myslel, že scenár je skvelý, myslel som len zopár pekných viet, ktoré tam zazneli, napr. keď Wayne rozprával o republike, ale väčšinou sa tam nič nedialo. Jedine záver bol vynikajúci. Tá záverečná bitka bola suprová. No ak chcete vidieť tento film, musíte mať pevné nervy a vytrvalosť, aby ste ho dopozerali až do konca. U mňa 55%. ()

ostravak30

Druhý režijní počin John Wayna, který nedopadl v mých očích tak špatně, byť diváky v kinech chápu. Film sice vydělal, ale na nějakou zběsilou oslavu to nebylo. Pravda je, že tvůrci hodně dali na výpravu, takže dílo působí honosně. Jenže při dané stopáži už se člověk může v křesle trochu kroutit. Přeci jen si také J. W. dal záležet, aby divákům zprostředkoval život v Alamu během čekání na nezvratný osud. Samotné scény výbuchů a boje pak vypadají také velkolepě. Zajímavé také je, že Wayne jako Davy Crokett zemřel, což se mu ve filmech často nestávalo. Určitě tedy ne ve westernech. ()

carl.oesch

MrCreosote a klerik to napsali podle mě zcela přesně. Film byl přewaynovaný a bitva byla taková nijaká a nejhorší bylo vyústění. Paradoxně, film z roku 2004 je podle mého názoru o parník lepší. ()

Misterioso

Na Alamo jsem se docela těšil. Tedy byl jsem minimálně zvědavý. John Wayne nejen v hlavní roli westernu se zajímavým námětem, ale také na režisérském křesle, to lákalo. John Wayne si nevedl úplně nejhůř, třeba samotná bitva byla natočena, řekl bych, obstojně. Ale celkově je na filmu poznat, že ho měl nějaký režisér uchopit do svých rukou o něco pevněji, film měl mít (mnohem) větší spád a postavy měly být zajímavější. Takhle jsem se překvapivě docela nudil. Ale jako oslava amerického spirita a jejich boje za svobodu to funguje dobře a po skončení filmu máte skoro chuť jít té malé skupince patriotů pomoci. Něco do sebe to má. ()

PTuranyi

Dobre natočený historický film o zrejme dôležitej časti histórie Texasu. Zodpovedá tomu náležitá dĺžka filmu, kde sa takmer trištvrte času riešia vzťahy medzi postavami a vykresľujú charaktery. Produkcia je kvalitná a herci skúsení, takže príprava na krvavý súboj prebieha hladko a divák sa vcelku nenudí. Keď dôjde na samotný stret posádky polorozpadlej usadlosti s mexickým vojskom, začne to vyzerať ako bitka o Termopyly a to Američanov nie je ani 300. Nejaký pátos sa tu nájde, ale neprekračuje hranice vkusu. 70% ()