Zkušený plukovník Mike Kirby odlétá do Vietnamu se dvěma jednotkami takzvaných Zelených baretů. Jeho prvním úkolem je dobudovat uprostřed džungle rozestavěný vojenský tábor, který je pod pravidelnou palbou členů Vietkongu. Druhý úkol je ještě nebezpečnější: unést vysokého vietnamského velitele přímo z jeho přísně střežené vily. Misí se účastní i novinář George Beckworth. Jakožto zavilý odpůrce vietnamské války se rozhodl, že své postoje prověří přímo na místě, v ohni. Stane se opakovaně svědkem toho, jak plukovník Kirby a jeho muži osvědčují v boji svou statečnost, zatímco komunističtí bojůvkáři šíří kolem sebe hrůzu a smrt...
Takové je poselství amerického válečného filmu, natočeného v roce 1968, v době kdy se Spojené státy zapletly do jednoho z nejproblematičtějších vojenských konfliktů své historie. Cílem filmařů bylo přesvědčit americkou veřejnost, že tato válka je spravedlivá a že jejich vojáci umírají na druhé straně zeměkoule za správnou věc. Film se tak stal klasickou ukázkou válečné propagandy. Hlavní roli ztvárnil legendární westernový herec John Wayne, který se na filmu podílel i jako režisér, spolu s Rayem Kelloggem.
Autoři se dopustili kuriózní chyby, která vešla do dějin filmových přehmatů: v závěrečném záběru odcházejí hrdinové na pozadí slunce, které zapadá nad mořem. Vietnam je však omýván oceánem pouze z východní strany, takže slunce v Zelených baretech zapadá na východě... (oficiální text distributora)

Tjaden

Úsměv vzbuzující propaganda, kterou však doporučuju alespoň jednou za život zhlédnout. Člověk si pak mnohem více vychutná snímky jako jsou Četa, Apokalypsa či Olověná vesta. ()

Han22

Nesouhlasím s tím, že je film špatný, protože je to propaganda. Ano vykresluje to americké vojáky jako hrdiny, co přišli bojovat se zlem, tedy v podstatě totéž co dělaly všechny válečné filmy té doby. Rozdíl je, že tady nešlo o první či druhou světovou, ale o první film z aktuální války ve Vietnamu, kde pravda byla složitější. Američané se tam chovali jako dobytek a bojovali ve válce, kterou nemohli vyhrát, protože zasahovala Čína a Vietnamci utíkali přes hranice a znovu se vraceli. Myšlenka pomoc zemi zasažené komunismem byla ale IMHO správná. Bohužel filmařsky je to horší. Bezbarvý, starý a do válečného filmu nehodící se Wayne, kterého prakticky nevidíte ve skutečné akci. Milion patetických proslovů a zničující dvou a půl hodinová délka z toho dělá šílenou nudu. Klišé jako dítě a jeho pes. Vybavení je správné, ale ty lesy prostě nepřipomínají džungli ani zdálky. A navíc ještě hlavní akce obrana tábora je utopená v temnotě a chaosu a finální nalepená akce s únosem generála je fajn, ale v podstatě navíc. Rád bych dal víc, protože je to snad jediný film o Vietnamu, který neukazuje amíky jako špatné, ale prostě jsem se nebavil. ()

wosho

MRTVEJ KOMOUŠ-DOBREJ KOMOUŠ, ALE KOMOUŠ CO BLIJE VLASTNÍ VNITŘNOSTI JE LEPŠÍ. Velmi silná propagandistická masáž, kdy je Severní Vietnam a jeho vojácí absolutním zlem, co vrážejí dýku do zad humálnímu a demokratickému Jižnímu Vietnamu a to za pomocí munice od hajzlíku zČSSR. V dnešní době je to film pro zasmání, po technické stránce je brilantní, po obsahové ne. ()

videofil

Při čtení zdejších komentářů mám pocit, že se všichni zastávají komoušů, a že vlastně komouši ani vlastně tak zlí nejsou. Což mě tedy děsí. Ale možná svá slova myslíte jinak a já to jen nepochopil. Ale k filmu. Není ani dobrý, ani špatný. Prostě takový průměr. Na můj vkus příliš dlouhý. Od chvíle, kdy chtěli Američané vyhodit do vzduchu ten most ( zhruba dvacet minut před koncem filmu ) jsem se už docela nudil a těšil jsem se na závěrečné titulky. Nejvíc mě asi zarmoutila ( na lepší slovo si momentálně nemohu vzpomenout ) smrt jednoho z hlavních hrdinů, kterému jsem fandil nejvíc. Mám na mysli toho, co se nejvíc spřátelil s tím vietnamským klučíkem. Ale co chci na tomto filmu hlavně vyzvednout, je podle mě vynikající český dabing ( Bohumil Švarc, Petr Svoboda, Ilja Prachař, Radan Rusev, Ivan Richter ). Když si vezmeme, že film vyšel na vhs hned začátkem roku 1992, kdy vlastně nastal ten pravý video boom, velmi slušná práce. Ale jedna věc mě přece jen u dabingu naštvala. A to, že herce Jima Huttona, kterého daboval Petr Svoboda, v jednom úseku daboval někdo jiný. To nechápu proč. Ale jinak před tímto českým dabingem fakt smekám. Na svou dobu prvotřídní český dabing. I když bych si tento film asi na dvd nekoupil, překvapuje mě, že se zatím nenašel nikdo, kdo by o autorská práva projevil zájem. ()

mira007

Čtyři roky po vstupu USA do vietnamské války vznikl tento válečný snímek na pomezí čiré propagandy a patriotismu. V hlavní roli kovbojská legenda John Wayne, který mi tam tedy nesedl, ale pokud si člověk uvědomí jakou funkci ten film měl splnit s ohledem na dobu a místo, tak to byla ideální volba. Jako filmový zážitek je to dneska něco úsměvného a kuriózního jako doklad doby a její filmové tvorby skoro i poučné. ()

drankeryth

Stary suchar John Wayne v tomto slabom filme odohravajucom sa vo Vietname bol na moj vkus az prilis dlhy a to uplne zbytocne.Zdlhave nic nerobenie vo Vietname ma pomaly nutilo k samovrazde. Jedine co by stalo za rec bol ten utok vietnamskych vojakov na tu americku zakladnu uprostred lesa. Boj bol docela slusne dlhy a aj plny akcie, ale po skonceni tohoto boja sa uz len vo filme odohrala taka chaba akcia na spionazny sposob, kde uniesli nejakeho generala, co aj bolo podla mna zbytocne zakomponovane do filmu. Lepsie by bolo, keby bol este nejaky podobny boj, aky sa odhral na tu americku zakladnu. Takto to len bolo vacsinou nudne, z coho to len ako tak vytrhlo z tej biedy ten spomenuty boj, ktory sa im fakt vydaril. Skoda premarnenej sance, ktora tento film mohla vyzdvihnut medzi dobre vojnove filmy z Vietnamu. ()

Besyn

Wayne ujde,skvělá titulní písnička,zručně natočené,bezproblému koukatené.A co se týče té propagandy,tak holt točilo se to v r.1968,v době kdy to ve Vietnamu nejvíc jiskřilo a tak je tu všechno velmi zkreslené.Ale mě to nevadí. ()

yossarian-

Zelene barety jsou jednoduchy film. Plní propagandistické úkoly a předkládá publiku jasnou zprávu o zlém a špatném vietkongu, proti němuž stojí VELCÍ a hrdiní američtí vojáci ( s trochou těch jihovietnamců - no někdo tam musí umírat i na správné straně). Co se týče provedení filmu není moc dobrý. Efekt vybuchujícího vrtulníku je strašný ( no ale mame rok 1968 tak se to dá čekat že?:-), krev je moc světlá, vietkong používá taktiku z prusko rakouské valky, američani nejsou schopni postřílet dav kongu automatickými zbraněmi, no a na závěr závěr filmu. Závěr jak John odvádí malého klučinu vietnamčíka ( tomu John zrovna vysvětlil že amik, který byl kamarádem vietnamčíka, umřel hrdinou smrtí) po pláži neznámo kam stojí též za to. Člověk uvažuje kam si tenhle film ma zařadit. ČSFD jej řadí do akce, dramatu a válečného žanru. No já bych souhlasil s tou válkou, ale spíš myslím, že je to parodie protože jestli tohle někdo myslel vážně tak byl blázen. Ps: Režie Johna Wayna se projevila na konci filmu ( hrdina odchází do slunce), který měl typické westernové prvky a pak když kongové obsadí tábor baretů, okrádají hrdiny (mrtvé američany) a řvou podezřele podobně jako indiáni. :-D ()

Agarwaen

Těžko oponovat všem tady, že je to propaganda, což je Četa, Olověná vesta a spol. taky. A alespoň to je válečnej film s propagandou a ne propaganda bez válečného filmu. Což oceňuji a díky tomu se na to občas rád kouknu. ()

jojo-Jozin

Tohle je agitka místy až tak průhledná a do očí bijící, že je to nechutné. Jedna hvězdička za akci a druhá za to, že se John Wayne dokáže jakžtakž rozběhnout. ()

astraal odpad!

Rozmýšlím se jestli dát 5 jako komedii nebo odpad! když budu brát ZB vážně. Hm..vyhrává odpad! Patos je všude. Ve "vietnamské džungli", v táboře baretů, v očích malých vietnamců...všude. Nechce se mu z hlavy pryč. Bude tam nejspíš ještě ze rok možná i za dva. John vyskočí ze sestřeleného vrtulníku čiperně jak číňanka na kladinu nebo přelomí cosi jako M16 o strom. Zlomyslný smích se u mě mísil s kroucením hlavou nad masochismem s jakým se na ten film koukám. Uá. ()

Tormentor665

Vy komoušské svině, jak se opovažujete tento film kritizovat! Kdyby jste poslechli, co vám John říkal a více se dívali na Fox News, tak by každá večerka v Praze nepatřila žlutým! Tak jste mě naštvali, že se musím jít přežrat do Mc Donalds a večer si poplakat u 11. září... Dám tomu jednu hvězdu - krásně pěticípou, rudou. ()