Reklama

Reklama

Epizody(6)

Obsahy(1)

Řím 44 let před Kristem. Dobyvatel Julius Caesar se vrací ze své triumfální cesty po Španělsku do zanedbávané a zkorumpované republiky. Zakrátko bude prolita jeho krev a osud římské říše spočine na ramenou jednoho mladého muže. Buďte svědky epického příběhu Caesarova synovce Octaviana, bystrého a nelítostného politika, který se po imperátorově smrti vrací do Říma, bojuje o moc s Marcem Antoniem a později vybuduje státní systém, který změní historii Evropy. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (14)

Oktavianus 

všechny recenze uživatele

Sebemrskačsky jsem si dal tři díly - a jsem si jist, že určitě nebudu pokračovat. Jednu hvězdu nakonec udělím - za to, že tam vystupuje Emily Bluntová, za typově dobré obsazení Marka Antonia, za to, že Caesar byl alespoň částečně plešatý (to jsem snad nikde jinde neviděl), za to, že oproti velkofilmům typu Kleopatra je zohledněno, že Octavianus a Agrippa byli stejně staří. A hlavně za to, že vůbec někdo natočil něco právě o Augustovi, nejobdivuhodnější postavě lidských dějin. Bohužel všechno ostatní bylo špatně. Nepatřím k těm, co hned strhávají hvězdy, že film či seriál není historicky přesný; to považuju za trochu pozérské, každý autor má přece nárok na "básnickou licenci", není to dokument. Ale tady? Tady jen použili jména historických postav a vytvořili si vlastní příběh - šablonovitý, hloupý, plný nejrůznějších klišé a černobílých postav. A ještě k tomu, asi aby to bylo atraktivní, to zmixovali s gladiátorskými zápasy. Nevadilo by mi, kdyby si děj seriálu tvůrci upravili podle sebe (dobře, trochu jo), ale vadí mi, že je tak pitomý. A tohle je opravdu pitomé moc. Přitom život Octaviana Augusta byl fascinující bez jakýchkoli příkras. PS: Stáhl jsem si seriál s českým dabingem, za což jsem měl asi největší nutkání hodit to odpadu: latinské skloňování latinských (a řeckých řecky) jmen není samoúčelný výmysl. Nikdo dnes taky neříká "Zeus/Zeuse". Tak proč je to tady tak složitý? Za to bych překladatele obzvlášť nechal popravit. ()

RajAthen 

všechny recenze uživatele

Bůh žehnej seriálu Řím. Tento odvárek předsavuje přesně to, co na filmech z této doby obvykle nesnáším. Zidealizované poměry a hlavní charaktery, kterým nevěříte ani pozdravení. Vše je černobílé a plytce podané. Snad krom Antonia jsou ostatní postavy hrány dosti toporně, což předně platí o ústřední dvojce. Asi nejlepší scéna je hned na začátku, kdy se Caesar vyznává ze své lásky k lidu a prosí otroka (!), aby na věci dohléhl. ()

Reklama

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Hezky se na to kouká...zejména znalostí historie zcela nepolíbeným. 1) Celý příběh je historicky nesmyslný. Caesar žádá svého otroka, aby chránil jeho nástupce. Marcus Aurelius a Oktavian měli jiné vztahy i vzájemnou historii, mimochodem daleko zajímavější a dramatičtější, než je zde ukázáno. Jednotlivé historické události, pokud lze některé vysledovat, jsou zobrazeny zcela mimo mísu. No a milostný vztah budoucího Augusta s vestálkou...darmo mluvit. 2) Pěkný 27letý rodák z Caracasu Santiago Cabrera, syn chilského diplomata (Augustus) či 21letý Australan Christopher Egan (vojevůdce Agrippa) jsou milá zpestření velmi odbytého díla. ()

pipapa odpad!

všechny recenze uživatele

US-americký nesmysl o starověkém Římě v čase (Cézara a) Octavia Augusta. Pod ruku se mi dostala verze 2x2hodiny - první dvě jsem protrpěla v "úžasu" a hnusu zároveń, zbylé dvě jsem už brala rychloposuvem. V průběhu sledování této TV-fekálie jsem se doslova styděla za tvůrce i jako divák, ale pokud jsem to chtěla posoudit, musela jsem se s tím, jako vždy, i seznámit...Naprosto scestný a ubohý děj, Santiago Cabrera jako Octavián totálně mimo mísu - zjevem i pro Octaviána nereálným chováním, kompletní cenzura všeho a všech (kromě krve samozřejmě), gladiátoři US-amerického typu nesměli chybět, celý tento zbytečný spektákl zakončen a la červená knihovna. Jonathan Cake (též ústřední postava-gladiátor) mi velmi brzy začal lézt na nervy svým neustále nasupeným a  zamračeným ksichtem, ale můj typ to není v jakékoli produkci...Dílko jen pro extrémně nenáročné až slaboduché obecenstvo! ()

EasternJoe odpad!

všechny recenze uživatele

Navzdory dobrému obsazení Marka Antonia a Caesara, nemohu dát jinak, než odpad, protože jsem obdivovatelem Říma, Caesara a Augusta. Když pominu totální časové zkomolení (které se dá tolerovat jen při excelentním provedení všeho ostatního, což není tento případ), je zde obrovské množství historických nesmyslů, polopravd a mýtů, které se autoři seriálu rozhodli udržovat při životě, nebo dokonce vymýšlet. 1) Augustus je zde vyobrazen jako přiblblý teenager 21. století. Octavian Augustus byl schopný, talentovaný, bezohledný a nelítostný muž už od svého mládí. Bojoval tvrdě za své dědictví a hned na počátku své vlády se nezdráhal dát zavraždit Caesarova biologického syna Caesariona. Určitě to nebyl uplakánek z tohoto seriálu. 2) Absurdně vyobrazení Hirtsius a Pansa byli ctihodní římští konzulové a generálové, kteří padli hrdinskou smrtí v bitvě u Mutiny. 3) Asi největší proplesknutí by si autoři zasloužili za vyobrazení Cicerona. Caesarův stoupenec, který mu poskytuje rady? Přítel Octaviána Augusta? Jako fakt? Ciceron nenáviděl Caesara a tato nenávist byla opětovaná, Ciceron byl odpůrcem veškeré Caesarovi politiky, idejí a byl zastáncem ústavy a republiky. Nebyl sice účasten vraždě Caesara, ale oslavoval jí. Dalo by se najít, ještě tisíc a jedna chyba, ale to tu nebudu rozepisovat. Kdyby tohle sledovali jen historičtí masochisté, pacienti po lobotomii a negramotné obyvatelstvo, nebyl by to problém, ale když tohle někdo hodí do televize, či jinam, a někdo věcí nepolíbený na to pak pohlédne, skončí to stejným zoufalstvím jako Gladiátor. Stejnou katastrofou pro pochopení a dochované znalosti o Římské republice a Římském impériu. ()

Galerie (16)

Zajímavosti (2)

  • Při natáčení se plánovalo, že se bude jednat o osmihodinový seriál, ale kvůli nedostatku financí byl zkrácen na šest epizod. (ČSFD)
  • Emily Blunt hraje tzv. vestálku, což byly panenské kněžky bohyně Vesty, jenž měly za úkol hlídat římský oheň. (annes)

Reklama

Reklama