O psu, který ukončil válku

• český

Kanada, 1984, 92 min

Nicole Robert

Kostýmy:

Huguette Gagné

Dětské filmy jsem neměl rád ani jako dítě, ale najde se pár kousků, na které nedám dopustit dodnes. Tenhle má co dát i dospělým, protože se může pochlubit silnou myšlenkou a přesahem. Zařadit tohle rodinné drama mezi proti-válečné snímky je možná trochu přiražené za vlasy, ale je pravda, že máloco na mě udělalo takový dojem, jako scéna ukončení bojů. Válka se jeví jako nezbytná až do doby, dokud Vám nesebere něco, co už nikdy nemůžete získat zpátky. Pak se stává nelidskou.(12.5.2016)

[spoiler na konci komentu] Ještě, že pročítám diskuzi "hledám film", protože bych si na tento snímek asi nikdy nevzpomněl. Za což se stydím. Nechápu, proč je televizí opomíjený. Viděl jsem ho před mnoha a mnoha lety, kdy jsem byl ještě ve stádiu zvaném "dětství". Vím, že tam byly dvě party dětí. Jedna parta měla psa bernardýna a jednoho dne se děti z obou part rozhodly, že budou mezi sebou válčit. Postavily si ze sněhu pevnosti. Jediný, komu se bitva nelíbila, byl bernardýn a rozhodl se, že „válku“ musí zastavit. Jen nevěděl jak. A tak ho v jednu chvíli napadlo, že z té jedné party, které patřil, vyběhne na tu druhou pevnost. Jenže to dopadlo velmi smutně a i když já psy nemám rád, tak zde, tohoto bernardýna mě bylo velmi líto.(14.10.2008)

Viděno asi po 25 letech a jediné co mi utkvělo v paměti je ten emotivní závěr, kdy skončí klučičí válka ve sněhovém hradu. Po čtvrtstoletí mi to už spíše přijde jako film s nepříliš zvládnutými dětskými hereckými rolemi a také ploché dialogy srážejí jinak docela příjemný příběh. [293. hodnocení, 13. komentář, 79%](31.8.2018)

Hodnotím s óóbrovskou dávkou nostalgie a hlavne vďaka spomienke na ten pocit keď som to ako decko pozeral, bolo niečo viac ako týždeň pred zimnými prázdninami, ja som nasimuloval chorobu a tak si ich parádne predĺžil, no a presnejšie, toto bol ten film čo išiel v telke keď mi to víťazne prešlo u pediatra a ja som došiel domov s úsmevom malého spokojného hajzlíka na tvári.(26.3.2018)

O dob natočení Knoflíkové války se udělalo mnoho neúspěšných pokusů se jí přiblížit. Toto je jeden z nich. Nepříliš zvládnuté dětské herecké role a ploché dialogy srážejí jinak docela příjemný příběh.(31.12.2015)