Rambo: Do pekla a zpět

• USA Rambo (více)

Stárnoucí válečný veterán z Vietnamu, John Rambo, se usadil a kdesi v Thajsku vede samotářský život. Provozuje loďku, rybaří, odchytává hady a především se snaží vyhýbat problémům. Ale problémy si najdou jeho. Poklidný Rambův život naruší misionářská skupina, vedená Sarah a Michaelem Burnettem, která se i přes jeho varování vydá do Barmy. Do končin, kde je nic dobrého nečeká. A Johnovi nezbývá než přispěchat na pomoc.

Scénář filmu koloval hollywoodskými studii mnoho let, původně měl Rambo bojovat proti nelegálním těžařům dřeva v Amazonii. Dlouho se nemohlo přijít na ideálního Rambova protivníka, nakonec – po konzultaci s redakcí renomovaného časopisu Soldier of Fortune – „vyhrála" jihovýchodní Asie, kde je prý „nejhorší politicko-vojenská situace".

Prakticky od jejího vzniku v roce 1948 bojuje v Barmě státní armáda proti guerillovým skupinám etnických menšin, především Karenů, které usilují o autonomii. Jejich boj je momentálně jeden z nejdéle trvajících válečných konfliktů na celém světě. Právě Karenům jde na pomoc misionářská skupina, přičemž barmská armáda do oblasti žádné humanitární pracovníky zásadně nevpouští. Thajsko, kde se usadil Rambo, do Barmy za pomoci mezinárodních organizací dodává čistou vodu, jídlo a poskytuje azyl barmským rodinám, které s veškerým majetkem v nůších na zádech prchají před válkou. Přestože tato oblast zdaleka není tak známá jako Dárfúr či jiná africká pekla, čísla vypovídají o rozsáhlé humanitární katastrofě. Ve snaze zbavit povstalce jídla, financí, informací a rekrutů barmská armáda pod vedením represivní junty vypálila či jinak zničila přes tři tisíce vesnic. Kolem půl milionu Barmánců muselo opustit své domovy a před boji prchají barmskou džunglí z místa na místo. „Pozemní miny, nucené verbování do armády, konfiskace majetku, využívání vesničanů k přenášení munice, nelidské mučení a popravy jako trest za napomáhání povstalcům,“ tak popisují situaci zpravodajské zdroje. K válečným hrozbám se přidává malárie, podvýživa a další onemocnění, proti nimž v místě nelze sehnat léky. V říjnu roku 2007 otřásl světem další skandál, když nechala Barmská policie střílet do protestujících mnichů. Téma Barmy se tedy zdá být vpravdě nadčasové a dobře zvolené. Samotný Sly, který strávil natáčením Ramba 4 na barmsko-thajských hranicích šest měsíců, prohlásil, že Barma je horší než Vietnam. (Shadwell)

BaronX

Nečekejte moc a budete příjemně překvapeni. Já příliš nečekal a tuhle jízdu jsem si docela užil. Jasně linie příběhu už byla tolikrát ohraná, že je v tomto případě lepší si jí příliš nevšímat. O to zajímavější je ale nepřeberné množství způsobů, jak zlikvidovat protivníka, které John Rambo předvádí v rychlém sledu za sebou. Začíná s nožem, přes luk a pistoli se dostane k proklatě velkému „kanónu“ se kterým pokropí džungli v Barmě hustěji než déšť. Náboji se nešetří, krev a různé části těla létají všude kolem. A to je přesně to, na čem tento film staví. Ostatně, kdo také čeká od Ramba nějakou „konverzačku“, že? ()

keane

7/10 Možná se mi to líbilo, protože mi to připomnělo časy, když jsem byl malej a Ramba jsem prostě žral; možná fandím Stalonovi, že dokázal natočit tak syrový film (krev, ruce, nohy a hlavy lítají všude), zatím poslední Rambo se ale prostě povedl. Že na tom má podíl hlavně to, že Stallone skoro nemluví a celé to trvá příjemnou hodinku a půl? No a co:-) ()

Aress

Je videt ze Silvester Stalone byl je a vzdy bude vynikajici herec, protoze natocit takovej trhak v tohle veku NOOOO to se jen tak nevidi.Je videt ze proste jeste nepatri do staryho zeleza a jeste dlouho nebude patrit. ()

Bartoloměj

Krev chlístá v hektolitrech, mozková kaše stříká do všech stran a všude mezi tím poletují končetiny a Jony Rambo... Brutální a naturalistické, akční kamera a občas nějaké to hluboce filosofické moudro z úst rozkošně stárnoucího zabijáka.... "...fuck world..." ()

Bounded

Slabost pro staré akční hrdiny léčí některé nedostatky. Bez R ratingu by to bylo o hvězdičku méně. A proboha, kam se poděla akce? Sice jí byla velká část filmu, ale složitější zápletka by konečným záběrům v džungli jistě pomohla více. Nevyužitý Rambův potenciál působí, jako kdyby unavený Stallone vyhodil poslední čtvrtinu scénáře a řekl: "Už nemůžu. Posaďte mě na auto a já to postřílím z vrchu." ()

xladojx

Situovat zatím poslední díl o neohroženém bojovníkovi do Barmy byla dobrá volba. Proradné a nemilosrdně vzažedné barmské juntě někdo musel ukázat, že řezat hlavy a trhat malé dětičky na kousky se přece nedělá :-) A ten někdo není nikdo jiný než starý známy John Rambo, který opět všem ukáže, že do starého železa nepatří a rozjede pekelnou akční jízdu, kde se drží svého hesla "Zabíjet je snadnější než dýchat", a je jedno jestli jde o zabíjení nožen, mačetou, velkým kulometem, nebo jen prostě holýma rukama. Ovšem nečekejte žádné boje jeden na jednoho, Johnovi je přeci jen už něco přes šedesát. Ale i přesto, Rambo je zpět a se vším všudy. Kvalit prvního dílu sice nedosahuje, ale jednoznačně převálcoval své dva starší bratříčky... ()

majesty

Masakrica. Uplny brutalny autenticky masaker. RAMBO presne ako ma byt. ziadna nuda, ziadne kecy, proste krv akcia a ziadne romanticke vlozky. Rambo je proste zabijak a takuto davku akcie si nepamatam zo ziadneho akcneho "vietnamskeho" filmu. Velka davka filmoveho pozitku. Vrelo odporucam. /na kvalitnom domacom kine je to bomba/ ()

marlon

Sly je ako víno - čím je starší, tým je lepší. A o tom, že "Rocky Balboa" nebola len obyčajná náhoda potvrdzuje tento snímok, ktorý sa na nič nehrá a je ozajstným zavŕšením rambovskej kvadrilógie. Veľmi prostý scenár, ktorému nechýba dejová gradácia ani tradičná nemilosrdna "božia spravodlivosť" v tomto prípade poňatá skutočne nihilisticky. Dych vyrážajúci brutálny masaker, ktorý prekonáva len úvodná scéna z Ryana, však nie je samoúčelný a film rozhodne nie je jeho oslavou. Spôsob, s akým sa provládne jednotky barmskej armády vysporadúvajú so sympatizantami a podporovateľmi karenských rebelov vyznieva totiž prijateľne, ak spravodlivosti je učinené za dosť podobným, nech už akokoľvek krvavým spôsobom. Výborné ozvučenie a surové scény v priamých záberoch v žilách pumpujú adrenalín a vtiskujú filmu potrebný punc autenticity. Síce to chcelo trocha viac sa pohrať s charaktermi "trestného" komanda, ale i tak akčná nadupávka s povznášejúcim leitmotívom - "Live for nothing, or die for something". ()

TomJ

Super! Akčý film ako sa patrí. Skvelá akcia, skvelé svaly, skvelé zbrane a ideálna minutáž. Stallone v životnej forme! ()

Martini98

Jatka, jatka, mluvení do solného sloupu (Ramba) =)) Člověk si až klade otázku, jak se ta brutalita da natočit tak reálně! Nic pro slabé nátury! ()

Chamyl

Starý dobrý John Rambo je zpět. A to v plné polní i parádě. Stallonemu se podobně jako v případě Rockyho návratu po letech opět podařilo bez zbytečného patosu důstojně navázat na další svoji legendu. Příběh není nijak originální či nečekaný, Sylvester opět vystačí s dvěma výrazy, scény jsou leckdy až samoúčelně brutální - ovšem přesto všechno je Rambo opět kvalitní akční podívanou, která nezůstává nic dlužná svým starším bratříčkům s mnohem mladším hlavním hrdinou. Asi ze mne mluví i určitý sentiment, ale mne John nezklamal a i jeho čtvrtý příběh považuji v daném žánru za nadprůměr. ()

boo-boo

Sly šokuje tým, čo som si myslel, že som videl už stokrát a nemôže ma to prekvapiť. Oldschoolová akcia bez digitálnych prikrášlení, jednoduché postavy bez zbytočných psychologických kŕčov, Stallone ktorý sa vybláznil a dal do toho všetko a vôbec skvelý a zábavný akčný film, ktorý mi pripomenul časy, keď som žral Arnieho a Slyho v každej kravine, v ktorej sa ukázali. Originality to moc nepobralo, ale takýto intenzívny námrd si v dobe, keď sa akčný film väčšinou rovná adaptácii komiksu, fanúšik jednoducho nemôže nechať ujsť. ()

wito

hustý masaker, pri ktorom neustále lietajúce končatiny veštia všadeprítomné zlo. oceňujem poukázanie na barmskú situáciu, ako film mi to však úplne nestačí, hoci uznávam, že pri rambovi je práve toto maximum, ktoré naplňuje poslanie filmu. ()

Freemantle

Od prvního dílu uběhl nějaký pátek a někdo by mohl říct, že John Rambo je vysloužilý veterán z Vietnamu, penzista, ve volné chvilce chytajíc ryby na jednom z mnoha amerických jezer... Kdepak. John Rambo změnil sice revír své působnosti, ale rozhodně ještě nepatří do starého železa. To by toho bylo, aby se jednou za čas nevymanil z okovů své rutinní práce - chytání nebezpečných hadů, práce převozníka... - a se svým nelítostným pohledem se neproběhl po vyšlapaných cestičkách barmské džungle. Rambo: Do pekla a zpět je typický americký akční film, který si na nic víc nehraje. Kdo by čekal hlubší myšlenkovou podstatu, byl by patrně zklamán. Základním pilířem filmu je záchrana party dobrovolníků, kteří nedali na dobrou radu a octli se v nesprávný čas na hodně špatném (pekelném?) místě. A proto nezbývá nic jiného, než bez kousku citu či smilování kosit desítky a stovky barmských vojáků a ve větru nechat ladně poletovat kusy vnitřností a končetin. Tento film by se dal, vzhledem ke své krátké délce (pokud by byl delší, vůbec nic by se nestalo, ba naopak bych byl mnohem radši), označit za "odpočinkový", který jistě uspokojí každého fanouška jak Ramba, tak akčních filmů vůbec. Pozitiva: Klasický akční film s oblíbeným hrdinou, kde se hraje na detaily. Negativa: Žoldáci nepůsobí přirozeným dojmem, spíše jako parta náhodně navybíraných křupanů z Horní Dolní. ()

stiewe

Sly je zpět ve své nejúžasnější roli. Jako zabijecí mašina nyní pomáhá skupině žoldáků v cestě Barmou, která se ani nemůže jinak zvrhne v totální masakr tvrající dobrých 10 minut nepřetržitého střílení a poletujícíh končetin. ()

Šňůra

Tak tohle byl opravdu silný naturalistický zážitek! Od Ryana snad ani nepamatuji, kde jsem viděl tolik galónů prolité umělé krve a tolik vzduchem poletujících utržených končetin. Ale podívaná to byla opravdu hodně působivá a akční a ukázalo se, že některé legendy fakt vůbec nestárnou. ()

Wonder Woman vzkřísila Rudou Sonju

23.08.2013

Stallone ubere na brutalitě

Stallone ubere na brutalitě

22.06.2009

A to jak v ostře sledovaných The Expendables, tak i v možném Rambovi 5. Podle producenta Aviho Lernera by totiž čtvrtý Rambo přilákal do kin mnohem víc diváků, kdyby neobsahoval tak obrovské porce… (více)