Let číslo 93 aerolinek United Airlines startoval kvůli čekání na ranveji o něco později. Když letadlo dosáhlo letové výšky, už byly dostupné zprávy o unesených letadlech. Piloti dostali textovou zprávu: "Pozor na vpád do kokpitu, dvě letadla narazila do Světového obchodního centra." O chvilku později do kokpitu vtrhli únosci, z rádia se ozvalo dvakrát Mayday, pak se řízení zmocnil únosce. Pravděpodobným cílem letadla měl být důležitý objekt ve Washingtonu, spekuluje se o sídle Kongresu nebo Bílém domě. Pasažéři uneseného boeingu se telefonicky spojili s policií, linkou United Airlines i svými blízkými na zemi. Dozvěděli se o únosech letadel a jejich nárazech do budovy Světového obchodního centra. Podle rekonstrukce událostí se pak pasažéři odhodlali k odporu. (TV Nova)

Odpadlik

Je těžké hodnotit něco, co se snaží co nejpřesněji a nejrealističtěji zobrazit to, co máme všichni v živé paměti, a o čem přesto zdaleka vše nevíme. Nelze hodnotit herecké výkony, protože spousta "herců" vlastně herci nejsou, jsou to skutečné postavy, které hrají to, co tehdy 11.9.2001 dělali. Ti zbylí, to jsou neokoukané tváře, což dojem autentičnosti ještě zvyšuje. Příběh v několika rovinách sleduje dění toho všedního dopoledne, vše v reálném čase. Přesto bez dechu sledujeme narůstající chaos v různých řídících centrech - nepochopení, zmatek, úžas, bezradnost, snahu vůbec na danou situaci nějak reagovat. Postupem času kamera stále více zůstává v letadle, kde hmatatelné napětí "před bouří" narůstá každou vteřinou. Všichni víme, k čemu dojde, co bude následovat a jak to dopadne, přesto právě to pozvolna budované napětí je jednou ze silných stránek filmu. Samotný akt únosu pak překvapí svou jednoduchou, promitivní brutalitou, stejně jak strhující boj hrstky zoufalých cestujících o převzetí kontroly nad letadlem. Klobouk dolů nad tím, jak se to tvůrcům podařilo natočit! ()

BLADER

Toto ani inak nejde. Nekompromisná ukážka toho, čo sa stalo na štvrtom z lietadiel, ktoré boli namierené na Ameriku. A navyše, ukážka natoľko špičkovo spracovaná a tak skvele zahraná, že ak by som mal zvoliť najlepší film roku 2006, bol by to tento. Greengrass zasluhuje rešpekt. Novodobá špička medzi drámami, to je film LET ČÍSLO 93. ()

marusaj

Neuvěřitelně sugestivní. Dlouhé pietní šokové ticho v sále po projekci. Síla. Nejvíc Greengrassový Greengrass. ()

jda23

Non-stop real action. Pochvala regia, kamera. Zdravy pohlad na tragediu z jedenasteho septembra. Vysledkom je akčny dokumentarny film s jednoducho-zložitou dejovou liniou. ()

Primavera

Je fantastické vidieť vo filme ľudí, ktorí nie sú hercami, nedostali ani poriadne scénare a majú hrať na základe skutočných záznamov o tragédií, ktorá sa stala. To už nie sú reakcie hercov lahodiace oku diváka, to už nie je lacný útok na emócie. Toto je uveriteľné spontánne konanie ľudí, ktorí bojujú o prežitie, jednoducho, inštinktívne. Leteckí navigátori z reálu si zahrali samých seba, čo dodalo filmu punc dokumentu. Po dlhom čase som zas pri filme plakala nad ľudským nešťastím.... Od srdca. ()

Laborant

Velice silný a emotivní zážitek opět z jiného úhlu pohledu, Paul Greengrass dokonale vystihl atmosféru strachu, napětí a americké bolesti. Díky málo známím hercům, dostává film lepším šmrnc a čiší z něho větší autentičnost. A ten závěr mě naprosto odboural. Tečka ()

waska

Nejlepší na tom je, že víme o co jde, víme, jako to bude probíhat, víme jak to skončí, ale vůbec to nevadí. Greengrass vás totiž přišpendlí do sedadla jako při vzletu letadla a stoupá výš a výš, takže nedovoluje na chvilku vydechnout. Naprosto dechberoucí zážitek očima pasažérů osudného letadla. ()

mattpro

Pekne spracovaný dokument. Keby som nevedel skutočné okolnosti, tak by som sa vo filme miestami strácal, ale inak nemám, čo vyčítať. ()

bono22vox

Nelze komentovat, nutno videt...až dokumentarne pusobici rekonstrukci asi nebudete chtit videt podruhé, to z ni ale vubec nedela horsi film, ba naopak... ja to skouknul cele se zatajenym dechem... ani sem netusil ze vydrzim 111 minut nedychat :-) ()

Ceberus

Když mi na konci filmu zvlhly oči a deset minut jsem pak zamyšleně zíral do zdi, věděl jsem, že tohle bude docela slušný důvod k ohodnocení pěti hvězdičkami. :-) Celé mnou zhlédnuté filmografii se povedlo přinutit mě otřít si zvlhlé oči zatím asi jenom třikrát, takže takový jev je pak skutečně výjimečným ukazatelem kvality filmu. Při druhém zhlédnutí už to samozřejmě nemělo takový silný efekt. Každopádně jde o mnohem silnější film než Stoneův World Trade Center a dosaženo je toho tím, že z vás film ty slzy nijak násilím neždímá, ale prostě vám jen ukazuje syrovou dějovou linku bez toho, aniž by vám potřeboval ve flashbacích dokazovat, jak spořádaní, dobráčtí a úžasní jsou ti lidi, kteří jsou ve špatný čas na špatném místě. ()

Likan7

Neskutečný kousek s tak strhujícím závěrem, že mi skoro přišlo, že jsem jeden z pasažérů. Greengrass potvrdil, jak velkým mistrem svého řemesla je. Brilantní. ()

SigSauerP228 odpad!

No mala som čo robiť, aby som nezaspala... A posledných 5 zaujímavých minút nemôže predsa zmeniť to, že zvyšok filmu bol nehorázne nudný a nezáživný. Škoda. ()

danny_21

Velká bezmoc, lítost a obdiv to je to, co ve mě zůstalo po skončení, před kterým jsem byl tak napnutej, že jsem si málem ukousnul prsty. Výborně zpracovaný "dokumentární" snímek především o posledních okamžicích několika statečných lídí. 90 % ()

selier

Přemýšlím, zda hodnotit film nebo kvalitu informací v něm obsažených. Co se týče filmu a jeho pravdivosti, tak bych šel i klidně pod 20%, kdo se o události z 11.9.2001 alespoň trochu zajímal, ví, že takhle to přesně nebylo. Co se týče filmu a jeho natočení v real-time sledu událostí, hodnocení se pohybuje samozřejmě mnohem výš a to na cca 70%. Bohužel jsem značně ovlivněn skutečnými informacemi. V konečném hodnocení tedy 3 hvězdy. ()

Pavel82

Možné spoilery. Silné téma a zralý, uvědomělý přístup jsou důkazem, že lze natočit parádní film o 11. září bez přehnaného patosu, vlajek a amerického hrdinství. Dokonale pohlcující finále, kdy se napětí dostává na absolutní vrchol... A já s ostatními pasažéry a srdcem až v krku přebírám kontrolu nad letem 93... Moment... Já v tom letadle neseděl? Zvláštní... Tenhle let zkrátka neminul svůj cíl... ()

007.

Jelikož je to skoro 12 let, tak si už moc nepamatuju, jak vše probíhalo, ale vím, že okolo této události bylo je mnoho teorií, jak to vše mnoho být, tudíž nemůžu hodnotit přesnost tohoto scénáře jako historického, ale jako drama to bylo určitě dobře zpracované. Co mě zarazilo, že neměli nikde připravené ozbrojení stihačky. 77% ()

diodoros

Film rekonštruujúci udalosti z 11. septembra 2001. Zaberá udalosti spojené s WTC a Pentagonom a zameriava sa na osudy Letu 93, ktorého pasažieri napadli únoscov a pokúsili sa s lietadlom pristáť... Ťažký a silný námet je spracovaný realisticky a presne, herci sú prakticky neznámi, ich výkony sú však perfektné, technická stránka je skvelá a réžia takmer dokonalá. Každá z postáv sa venuje svojej osobnej činnosti, každá je premyslená, každá rozmýšľa, každá sa bojí, každá má rodinu, každá vyvoláva emócie... a hoci každý divák vie ako to skončí, napätie je neznesiteľné a koniec je účinný v plnom rozsahu. Výborná takmer dokumentárna rekonštrukcia a pocta všetkým, ktorí v ten deň zomreli. ()

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

30.11.2023

S Greengrassem pod Berlínskou zdí

S Greengrassem pod Berlínskou zdí

26.10.2014

Noční můra s DiCapriem

Noční můra s DiCapriem

12.09.2014

Britský režisér Paul Greengrass s oblibou rekonstruuje skutečné události. A po Krvavé neděli, Letu číslo 93 nebo loňském Kapitánu Phillipsovi si našel další projekt, s nímž se ohlédne do minulosti.… (více)

Greengrassův neuvěřitelný špión

Greengrassův neuvěřitelný špión