Faunův labyrint

• Mexiko El laberinto del fauno (více)

Píše se rok 1944 a dvanáctiletá Ofélie jede se svou těhotnou matkou za otčímem, frankistickým důstojníkem, který kdesi v horách na severu Španělska potlačuje zbytky republikánského povstání. Život ve vojenské posádce ale nenabízí Ofélii pouze realitu poznamenanou boji s povstalci, všeobecným nedostatkem jídla a velmi chladným vztahem s otčímem – v nedalekém starodávném labyrintu potká dívka jednou v noci starého fauna, který ji prozradí, že je ztracenou princeznou kdysi mocné pohádkové říše a současně poslední nadějí na její záchranu. Než se ale opět setká se svým královským otcem, musí splnit několik úkolů. Fascinující podívaná a silný příběh o tom, že ve světě dětské fantazie se za život, čest a odvahu platí stejná cena jako ve světě dospělých. (oficiální text distributora)

xxmartinxx

Síla téhle alegorie je její osobitost, vztah den Tora k tématu. Není důležitá určitá mechaničnost a pro některé až banalita, protože emocionálně to skvěle funguje. ()

charlosina

Fantazy v realitě španělské občanské války? Ano... pokud si malá holčička vysní svůj vlastní svět, aby unikla krutosti, pak ano. // Nádherná kamera, působivá atmosféra, fantaskní reálie. Faunův labyrint je takovou temnou pohádkou... nebo krásnou skutečností? Každopádně nejlepší dílo Guillerma del Toro. ()

Skejpr

Del Toro je psychopat! ve Faunově labyrintu se potkává ta nejdrsnější a vizuálně nejexpresivnější psychedelická fantasy s klasickou pohádkou a válečným dramatem, a čirá krása z nekonečné fantazie naráží na odpornou konečnost života v té nejbrutálnější formě. Výsledek je zároveň fascinujíccí a znechucující film, který mne zasáhl a teď už ho nechci nikdy vidět!. Ivana Baquero je anděl. Sergi López je SATAN! Takže proč JEN 4 hvězdy? Protože ta délka... ()

BadoXXII

Nejdřív ti nebudu moct věřit. Ale jak použiju toto (ukáže kladivo), přiznáš pár věcí. Když se dostaneme k tomuto (ukáže kleště), vytvoříme spolu, jak bych to nazval, bližší vztah. Jako bratři. Vždyť uvidíš. No a když se dostaneme k tomuto (ukáže nůž), uvěřím ti všechno, co mi řekneš...... Po všetkých tých Narniách, Potteroch a neviem čoho ešte je tu konečne DOSPELÉ fantasy ! V žiadnom prípade to nie je pre deti ! Nádherná výprava, krásne masky (v tomto je Del Toro macher a som veľmi rád, že nie je všetko len predigitalizované, ale vidieť aj ručnú prácu, ktorá má veľké čaro), dobrá akcia a poriadne hnusný záporák. Má to atmosféru, má to peknú myšlienku, je v tom násilie (nečakal som to) a aj hororové prvky (čo som nečakal tiež). No aj napriek všetkému dobrému a peknému mám pocit, že sa z toho dalo spraviť niečo viac a preto nedávam maximalne hodnotenie. Rozprávka pre dospelých. ()

Shit

Zajímavý, fakt hodně zajímavý, Del Toro spojil válečnou tématiku s fantasy a oboje se mu povedlo na výbornou. Ta válečná část má neskutečnou atmosféru a vizuální stylizaci, která mě prostě dostávala, všechny ty exteriéry, interiéry a hodně temných záběrů mi připomínalo trochu atmosféru pařby Return to castle wolfenstein, krom toho Del Toro se nebojí ani drsných scén a to tomu dodává ještě silnější dopad a to ani nemluvim o neskutečně charismatickým Sergi Lópezovi. Ovšem část druhá, fantasy, je snad ještě lepší, hlavně scéna z druhýho úkolu je úžasná, nicméně i všechno ostatní kolem tý fantasy části je fakt skvěle atmosférický a nádherně vizuálně stvárněný a to se týká i všech postav a o to víc zamrzí, že ta fantasy část je mírně na vedlejší koleji. 85% ()

M.a.t.t.

Fantasy film? Rozprávka s hororovými prvkami? Poeticky spracovaný vojnový film? Del Toto by mohol pokojne točiť siedmeho Pottera a poniektorí by boli v siedmom nebi. Pri Faunovom labyrinte mrzí akurát to, že fantasy línia je spracovaná o dosť lepšie ako tá vojnová, ktorá až na pár drsnejších scén neprináša vlastne nič nové. Celkovo nejde o film, ktorý by som si púšťal zas a zas ale kvalitné dielo hodné povšimnutia je to určite. ()

flanker.27

Ať žije fantazie, která spolu s humorem představuje poslední obranu před hrůzami světa. Vzdáleně mi to připomnělo Kuře melancholik. Víc se rozepisovat nemá smysl. ()

Morien

(1001) "Svět patří těm, kteří ví, kam se dívat." ♥♥♥ Jelikož patřím k té sortě lidí jako dětská hrdinka - tedy k snílkům, kteří "skutečného" života moc neužijí, tento film jsem si užila velmi. Plátno mu neskutečně prospívá, potom mám pocit, že jsem to já, kdo leze ke kořenům starého stromu a tak všelijak podobně. U scény s proslulým pojídačem dětí jsem měla celou dobu vytřeštěné oči, částečně taky proto, že skončila a dál už nic! Jeho potenciál mi přišel značně nevyužitý. Scéna masakru partyzánů mi zase vyrazila dech - to když zraněný voják odstrkoval hlaveň zbraně od svojí hlavy... no síla. Obě představitelky osudových žen v příběhu mi připomínaly pohádkové princezny, tak jak jsem si je představovala jako malá, a představitelka Ofelie opravdu hraje dobře. A tu ukolébavku jsem si pak broukala ještě dlouho. Jeden z nejlepších filmů roku. ()

gudaulin

Faunův labyrint splňuje všechny předpoklady pro vznik kvalitního filmu - silný příběh, přiměřený rozpočet, zkušený režisér a solidní herecké obsazení. Je to přesně ten druh fantasy, který mám rád, protože neždímá tím nejlacinějším způsobem tisíckrát vykradené motivy z Tolkiena, ale jde vlastní cestou a kombinuje klasický pohádkový příběh s realisticky pojatým válečným dramatem. Je to originální,emotivní, napínané, výtvarně propracované s výbornou kamerou a režisér se nebojí ani naturalistických krvavých scén a zabrousí i na půdu čistokrevného hororu. Celkový dojem: 90 %. Dosavadní vrchol tvorby Guillerma del Tora, který bude režisér jen těžko překonávat... ()

Sarkastic

Tenhle film mi nějak nejde do hlavy. Svým způsobem je originální, protože spojit realistické drama s fantasy pohádkou není moc časté, ale toto spojení alespoň v případě Faunova labyrintu moc nefunguje. Nebo já nejsem cílová skupina (ostatně jakému divákovi je tenhle film vlastně určen?) A ten konec mi přijde taky nějaký zvláštní (a taky díky rozuzlení vážně pochybuju, že to má být něco příbuzného pohádce, protože ty končí krapet jinak). Když tak přemejšlím o hodnocení, nebudu dávat * navíc jen kvůli prazvláštnímu "obalu" (příběh byl sice vcelku dobrej a nenudil jsem se u něho, stejně tak triky a vše kolem toho, ale hlavní hrdinka mi přišla docela nesympatická, což je, zvláště u malé holčičky, docela smutný), takže hodnotím průměrem. Výstižné komentáře: Kulmon, petaspur. ()

Gilmour93

V kom nezůstal kousek dospívajícího dítěte, toho mytický Faun do svého temného labyrintu nejspíše nenaláká. Uniknout před krutou realitou do mnohdy ještě krutějšího světa fantazie, kde se však na rozdíl od našeho pokřiveného světa považuje nevinnost a odvaha - to dokáže jen nepopsaný list v podobě dětské duše. Jen se přiznejte, kdo někdy nezatoužil nakreslit si křídou dveře jako Ofélie..? Precizní práce pohádkáře Guillerma. Stvořil film, na který se nedíváte vy, ale on se dívá na vás.. ()

Kryšpín

Všechny žánry v jednom filmu. Příběh je zasazen do roku 1944 ve dvou světech, pohádkovém a válečném. Přítmím mezi těmito světy tvoří holčička Ofélie, která z války utíkala do pohádek pouze prostřednictvím čtení pohádek. Nyní objevuje skutečný svět a já jako divák jsem mohl s ní. Přestože už jsem dospělým, film mě dokázal unést a vtáhnout přímo do filmu a emocionálně prožívat dobrodružství s Ofélií. To co jsem prožíval během 112 minut sledováním Faunova labyrinthu jsem nikdy nepocítil a ani to nedokážu vyjádřit, možná to byla touha vrátit se do dětských let a znovu mít stejně bujnou fantazii jako ona. Když jsem na to šel do kina, očekával jsem něco úplně jiného (zvyklý z režisérových předchozích filmů) a odcházel z něho nadšený, plný zážitků. Velký podíl na tom má vizuální a technická stránka filmu s nádherným a nerušivým hudebním podkladem. Ještě teď mě mrzí neproměněný Oscar za nejlepší zahraniční film. ()

Lynn

Je neuvěřitelné s jakou bravurou umí Guillermo del Toro propojovat krutý svět dospělých a imaginativní svět dětí. A to vše v lehce hororové stylizaci. Navíc díky hlavní hrdince (Ivana Baquero) působí přechody mezi oběma světy jako něco naprosto samozřejmého a reálného. Byť je konec maličko předvídatelný, je natočen tak vkusně, že řadí snímek mezi nezapomenutelné zážitky. ()

sportovec

Španělská paralela VALERIE A TÝDNE DIVŮ je citlivě zasazena do doby posledních záchvěvů krvavé španělské občanské války. Propojení obou světů, virtuálního tajemných duchů a osudových závazků, i reálného, plného krve a násilí, je organické a působí přirozeně. Děj i celkový způsob snímání filmu připomíná - otázkou je, nakolik vědomě a nakolik spontánně - postupy filmu přelomu čtyřicátých a padesátých let minulého století. Poetičnost a krutost doby jsou však spojeny poučeným pohledem naší doby a nabývají rázu obecnějšího podobenství. Pro českého diváka je výlet do pyrenejského génia loci podnětný a zajímavý - mj. i pro diskuse o mezích a smyslu drsného mravu, který nemá daleko do krutosti. V každém případě se tu jedná o nevšední zážitek, který - jak se zdá - pozitivně přerůstá v mnoha ohledech většinový ráz soudobé tvorby světového hraného filmu. ()

TeeAge

Vo Faunovom labyrinte nájdete všetky možné žánre, rôzne nálady a posolstvá. Skrýva v sebe skoro všetko, čo sa len dá - Epickosť, dramatickosť, fantáziu i ťažkú realitu. Za takýto rozpočet to asi nikto iný nedokáže, len del Toro (a Peter Jackson :). Nehovoriac o španielčine, ktorá dodáva dielu ešte viac záhadnosti a rozprávkovitosti. Nejak som sa však z tochto labyrintu dostal, takže nejaké tie bludiská mu ešte chýbali. Verím však, že v Hobbitoch sa z toho už nedostanem. ()

Aluska88

Fantasy příběh stříhnutý válečnou okupací. Maribel Verdú, jejíž postava byla v Mexické jízdě horkokrevnou, smyslnou a silně ženskou se zde představuje ve vedlejší, avšak důležité a výrazné roli chudé a dobrosrdečné služebné, aniž by tím ztratila cokoliv ze svého zvláštního půvabu. Pokleslý, sadistický a chladnokrevný parchant v podání Sergi Lopéze bude nejspíš vzbuzovat vlnu odporu a nevole. Rušivým elementem je viditelná nevyváženost děje, převážně v druhé polovině. Rozhodně mohlo být méně bojových scén, které jsou pro hlavní dějovou linii vcelku nepodstatné a zbytečné. Charakter hlavního záporáka funguje spolehlivě do chvil, kdy začnete mít pocit, že hlavní příběh je tím takto utlačován. Následkem je velká škoda nedotaženosti příběhu a nerozvinutého potenciálu ztvárnění labyrintu a fantastických tvorů. Celkové vyznění filmu, za pomoci herců, několika působivých a silných momentů, efektů a hudby, mi však nedovoluje dát méně než čtyři hvězdičky. Za pousmání stojí pár hlášek, vyzařujíc jistou dávku černého humoru: "Pokusím se amputaci provést co nejšetrněji", "Co jste mu udělal?" - "Nic moc, blýská se na lepší časy." ()

genetique

Je málo režisérov, ktorým sa podarí to, čo del Torovi. Každý má nejaký vyhradený štýl, záujem, vlastné vízie, ktoré do filmu vkladá a len málo z nich dajú svojmu príslušnému žánru akýsi ďalší zmysel. Thrillerová dráma s nádychom fantasy horroru je tá najželanejšia kombinácia. A keď sa ju potom podarí spracovať na takejto úrovni, s úžasnou hudbou, kamerou, filtrami, je to proste klenot. Len si treba dať pozor, fantasy žáner, na ktorý nás láka už názov, trailer a následne aj plagát je len podporným prostriedkom inak vycibrenej drámy s thrillerovým napätím a dojemným príbehom. Takže nečakať od toho ďalšieho 'Pána Prsteňov'! Snáď nám do tohto žánru dovolí del Toro nazrieť niekedy ešte hlbšie. 100%. ()

sniper18

Je to skvelá vojnovo ladená fantasy dráma od Guillerma del Tora. Má výborný príbeh o dievčati, ktoré v priebehu občianskej vojny v Španielsku prichádza spolu so svojou tehotnou matkou na vojenskú usadlosť uprostred lesov, kde jej nevlastný otec, nekompromisný vojenský veliteľ tvrdo potláča povstanie partizánov. Ale s tvrdými podmienkami s množstvom okolitej krutosti sa jej pomáha vyrovnať tajomná postava, Faun, ktorý verí, že je stratenou dcérou kráľa čarovnej ríše, ale musí to dokázať splnením niekoľkých úloh. Spracovanie sa mi veľmi páči, zápletka už na prvý pohľad pôsobí zaujímavým dojmom, ale zároveň cítiť, že sa tu dá toho veľa pokaziť, no to sa našťastie nestalo. Už od začiatku to navodí takú príjemnú atmosféru a získalo si ma to naplno, postupne sa rozvíjajú dve línie úplne odlišných žánrov, teda vojnová dráma a fantasy, pričom obe sú zvládnuté perfektne a skvelo funguje aj ich kontrast, takže si vôbec neprekážajú, ale vzájomne pomáhajú. Navyše výborne fungujú aj postavy a vzťahy medzi nimi, je tu mnoho skvelých scén, za celý čas som nenarazil na nič, čo by mi prekážalo a celé to vyvrcholí vynikajúcim záverom, ktorý patrí medzi moje najobľúbenejšie scény vôbec. A k tomu ešte chválim, že je to celé podané takým neutrálnym spôsobom, aby si divák sám vybral, ako si chce celú zápletku vyložiť, teda či sa jedná o skutočnosť alebo len o detskú fantáziu, pričom som si to svoje vybral, ale skvelo to funguje v oboch prípadoch, takže na tom vôbec nezáleží. Takže prakticky naplno sú využité aj jednotlivé žánre, nejaké veľkolepé bojové sekvencie sa tu samozrejme nedajú, ale aj tak je vojnová dráma podaná výborne, kruto, nájde sa tu aj niekoľko dosť surových scén a fantasy celkovo moc neobľubujem, ale toto je iný prípad, je to také temné, miestami takmer až hororové fantasy s viacerými zaujímavými postavami, takže aj toto môžem len chváliť. A ani celkovej dráme nemám čo vytknúť, navyše to celé pôsobí tak pesimisticky, čo tomu ešte dodáva na pôsobivosti. Herecké obsadenie je výborné, najväčšiu pozornosť si získajú postava dievčaťa a vojenského veliteľa, ale je tu množstvo výborných postáv, okrem nich ma bavila hlavne domáca a doktor. Réžia a technická stránka sú perfektné, Guillermo del Toro tu predvádza skvelý výkon, vizuálna stránka, atmosféra a prevedenie oboch hlavných línií, k tomu ešte fungujú aj emócie, tu sa nedá absolútne nič vytknúť. A páči sa mi aj hudba. Faunov labyrint je skutočne výnimočný film a to prakticky vo všetkých ohľadoch, mám ho veľmi rád, videl som ho už viackrát a o plnom hodnotení tu nemusím ani chvíľu pochybovať. 87% ()

mysicka

princezna ofélie v říši za hromadou kamení vs. španělská partyzánská válka mě jako prapodivná směs nechaly vcelku chladnou.. ()

Del Toro natočí vysněného Pinocchia

Del Toro natočí vysněného Pinocchia