První světová válka v barvě

• Velká Británie World War 1 in Colour (více)
Velká Británie, 2003, 5 h 35 min (Minutáž: 47–51 min)

Epizody(7)

Unikátní záběry, které nabízejí reálný pohled na 1. světovou válku prostřednictvím barevného obrazu. Celá série byla za asistence odborníků a speciálních techniků velmi náročně kolorována. Zaznamenává vývoj války v období pěti let. Obsahuje unikátní, nikdy nevysílané rozhovory s lidmi, kteří ji přežili. (Intersonic)

Paity

Jde bohužel o válku, takže jakékoli komentáře ve stylu, to se povedlo, nebo to bylo krásné, zrovna nejsou na místě, Přesto je neuvěřitelné, co dokázali s nasbíraným materiálem filmaři udělat. ()

Mikino00

Mělo by se to spíš jmenovat Britové v První světové válce, naprosto jednostranný pohled hlavně na západní frontu. Navíc se jedná spíše o sbírku vzpomínek k určitým fenoménům a znakům této války, bohužel z jejího průběhu či detailní historie se divák nedozví téměř nic. Nebýt to v barvě tak se jedná o naprosto tuctový dokument, jakých je velké množství. ()

Daqvid77

Vyborný dokument a to ne jenom kvůli obarvení černobílích zaběru ale co se pojmutí dokumetnu a množství informací asi největší dokument o první světové co jsem zatímviděl zasloužených 5* ()

Luk Skywalker

To už je několik let, co jsem tento dokumentární seriál viděl. Jelikož se o 1.světovou válku tak moc nezajímám, tak byl tento cyklus velmi přínosný. Navíc dle mého názoru není tolik dokumentů o první jako o druhé světové válce, sice ty barvy jsou všelijaké (nevím jestli jsou ty záběry jsou tak poškozené nebo to dělá to vybarvení), ale pro některé diváky to bude zajímavější než černobílé záběry. ()

Evander

První světová válka v barvě je zajímavým dokumentem a cenným historickým materiálem. Obsahuje řadu unikátních záběrů, přináší řadu nepříliš známých faktů, seznamuje s vývojem vojenské techniky v průběhu válečných let, ale dokonalým dokumentem není. Některé záběry se opakují napříč jednotlivými díly a občas jsou informace předkládány dosti zmatečně. Závěrem ještě vyzdvihnu jednu zajímavost, a tou je čtení dopisů vojáků z fronty – to mě opravdu zaujalo. 76% ()

MrGregor

Naprosto skvělá věc... první světová válka rozhodně není tak probírané téma jako válka druhá a právě proto je tento dokument opravdu výborný... Co se týče zpracování, nemám žádné větší výhrady, každý díl úhledně zaškatulkovaný a pečlivě a jasně vybráno téma, které je následně smysluplně a vcelku snadno prezentováno... jen mě mrzí velká orientace na Západní frontu (resp. málo informací o R-U či Rusku)... zda je to způsobeno tím, že je seriál především Britský nebo z Východní fronty není tolik záběrů, nevím... dále bych vytkl (nebo si spíš postěžoval) nad krátkým úvodem a mála informací ohledně samotného začátku války a jejích příčin. ()

FireTight

První světová válka v barvě, co by si mohl historický nadšenec jako já více přát, hlavně když toho o tomto prvním světovém konfliktu mnoho nevím. Proto jsem tento dokument přivítal s nadšením a upřímně, byl jsem spokojen. Některé díly sice byly svým obsahem o něco horší (hlavně ten o letectví a o námořnictví), ale barevné záběry to vynahradily, i když se některé z nich dost často opakovaly. Ale co, já si všech šest dílů užíval a zajímaly mě, to je pro podobné dokumenty asi to nejdůležitější. Jen mě tak po skončení šestého dílu děsí, že si lidstvo tohle všechno za pouhých 21 let dalo znovu... ()

Likan7

První světová válka je ve stínu té druhé, ale určitě nebyla co do brutality a míře konfliktů menší. Samozřejmě je mnohem těžší připravit dokument o válce, ze které je logicky mnohem méně záběrů než z té mladší, a tak často "jen" posloucháme dopisy vojáků a memoáry lidí, které válku zažili. Co mě ale celkem vytáčelo bylo opakování záběrů. Určité záběry a rozhovory s přeživšími se napříč díly opakují a to je pro dokument (pro mě) celkem fail. ()

Zdendin

Musím přiznat že mi trochu vadí, že v seriálu nebyly blíže rozvedeny příčiny tohoto světového konfliktu. Nicméně díly jsou sestaveny precizně a vše je příjemně rozškatulkováno. Jeden díl letadla jiný, lodě a ponorky, atd. Obarvené záběry vypadají taktéž zajímavě. Rozhodně stojí za shlédnutí už jen kvůli tomu jak málo je toho o I.sv válce natočeno oproti třeba válce II. Jen zahrabte v hlavě kolik filmů znáte s tematikou války druhé a kolik jich znáte s tematikou té první... ()

Petike

Vynikajúci seriál, ale ešte lepší (a o prvej svetovej asi najlepší) je britsko-austrálsky The First World War z roku 2002. Tento jeho bratranček a súčasník je o čosi menej podrobnejší, no vďaka farbe a zaujímavému, tématicky ladenému charakteru jednotlivých dielov, sa rozhodne nemá za čo hanbiť... :-) Mňa osobne najviac potešil diel o vývoji letectva za vojny, keďže je to moje dlhoročné hobby... :-) ()

Boulderman

Po shlédnutí všech dílů musím konstatovat značné zklamání. Je to zbytečně roztahané, povrchní a s vyjímkou jednoho dílu zaměřené pouze na západní frontu. Boje na balkáně, itálii nebo v asii jakoby vůbec nebyly... škoda. velmi promarněný potenciál a po prvotním nadšení musím hodnocení srazit ()

Guran

Jedna z nejhorších válek co kdy byla na této planetě. Tvůrci si opravdu dali práci, aby záběry vypadaly jako reálné, tudíž vybarvené. Pavel Rímský jako hlavní vyprávěč je elegantní a jeho kolegové, kteří dabují pár postav. Moc hezký dokument, který mi o této válce naučil mnohem víc. ()

Thinger

Kolorované záběry z první světové války jsou rozhodně pozoruhodné, tohle období dějin se v barvách skutečně moc nevidí. Kvalitu seriálu ale podle mě srážel slabý doprovodný komentář (obzvláště stereotypní jazykové formulace a dokonce se i opakující pasáže). Záběry se taky často opakovaly, některé opravdu hodněkrát, až to vzbuzovalo dojem, že se dívám podruhé na stejnou epizodu. ()

lisma

V záplavě dokumentů s převahou tématiky 2.světové války je tento počin příjemnou změnou. Za použití počitačové rekonstukce je možno navíc vše sledovat i v barvě. ()

Eniaswow

Je to trošku jednostranné, myslím tím zaměřené na VB, ale ty unikátní záběry jsou opravdu kouzelné a nesmírně vzácné. Je škoda, že před pár měsíci zemřel poslední veterán Velké války. Nyní nám jen tyto záběry mohou připomínat hrůzy jednoho z nejhorších konfliktů historie, na který bychom neměli zapomínat. I když je to už dávno ... A autentické výpovědi vojáků, z nich ještě i po těch letech jde mráz po zádech. ()

Polter1

Reálna pastva pre oko. Prvá svetová vojna bola na rozdiel od iných úplne odlišná. Experimentovalo sa a bola v nej skutočná brutalita. Ak existuje peklo táto vojna určite ním bola. Je to míľnik medzi novou a starou érou. ()