Parfém: Příběh vraha

• USA Perfume: The Story of a Murderer (více)

Jean-Baptiste Grenouille (B. Whishaw) narozen v roce 1738 v Paříži byl obdařen velmi zvláštním darem. Jako nikdo dokázal díky svému dokonalému čichu rozpoznávat i ty nejjemnější tóny všech vůní a pachů, zcela neznámé obyčejným lidem. Nikoho neměl a ze sirotčince putoval na těžkou práci do koželužny. Čím byl starší, tím víc rozšiřoval spektrum svých známých vůní a byl váben vším, co se linulo z centra Paříže. Nečekal, že tu nejopojnější a nejúžasnější vůni pocítí z krásné mladé dívky, kterou však zcela smyslů zbavený nešťastně zabije. Tato událost v něm vyvolá touhu umět zachytit všechny pachy světa a jejich krásu uchovat tak, aniž by kdy vyprchala. Díky svým schopnostem udělá dojem na starého parfuméristu za zenitem Baldiniho (D. Hoffman) a ten jej zasvětí do tajů svého umění. Uchovat vůni něčeho, co pro obyčejného člověka žádnou vůni nemá, jako skla, mědi, či kočky, však Baldini nesvede, a tak od svého mistra Jean-Baptiste odchází do města Grasse, proslulého města parfumérů, aby uskutečnil svůj děsivý sen – vytvořit dokonalou vůni, tak dokonalou, že by se nebál zopakovat svůj hrůzný čin. (Česká televize)

griff

Alan Rickman by nikdy neměl klečet a prosit o milost! ...Doufám, že to, co jsem teď napsala, není spoiler...ale musela jsem to napsat, protože to je součástí toho, proč tenhle film nemá 5 nebo alespoň 4 hvězdičky.... V té jedné určité chvíli se celé kouzlo příběhu zlomí, a to, co nám zbyde je jen nesmyslná slátanina, na kterou se jen nechápavě koukáme ....je jasné, že to tak muselo být, protože se jedná o sfilmování literárního díla a navíc díla žijícího autora, ale proč po tom, co celou dobu udržoval naší pozornost a neklesal na úrovni, udělal najednou tohle? Došla mu inspirace? Chtěl, to už mít hotové? Končil mu termín? A nebo je to jen tak podivně převedeno na filmové plátno? Snad se ke knížce jednou dostanu a možná budu moudřejší... ()

mis-ko

Oproti knihe je film o čosi striedmejší v deji ale o to bujarejší v prezentácii. Prijal by som výraznejšie \"farebné\" podanie vôňe (ako napr. záverčná anjelská scéna v Paríži) a možno trochu viac zostrihanú scénu na námestí, ale to sú len drobné a nepodstatné výhrady, ktoré nijako neuberajú na kvalite. ()

ladko

Veľmi zaujímavý film o dokonalej vôni(taký parfém vypustiť dievčatám na internáte...no, bola by zábava).Ale inak skvelo spracované, veľa nechýbalo do absolutória. ()

Krissty

U tohoto filmu jsem byla nejvíc zvědavá, jak se autorovi podaří natočit film o parfémech bez skutečných vůní.. A byla jsem opravdu mile překvapena.. Nebo spíše nadšená tím, jak pomocí dokonalé kamery a hudby divák ihned pozná, co hlavní hrdina cítí, chvílemi mi dokonce připadalo, jako bych ty vůně cítila i já sama.. Bylo to skvěle realistické, občas docela drsné, jindy poetické.. Prostě takové, jaké si to žádala situace - lahůdka.. Herecké obsazení bylo vynikající a Ben Whishaw byl dokonalý "zabiják" :) ()

verbst

Jako většina z nás, jsem naprosto beze slov... Celých 147 minut sem jsem bez hnutí seděl a sledoval Tykwerovu verzi nezfilmovatelného. Bravo! ()

SaNcHeZ_cz

Tykwer dokazuje, ze i slozitejsi tematika a vizuál mu nedělají problém. Výborně obsazené drama o honu za dokonalou vůní ve skvěle podané atmosféře. ()

Z0oMb3E

Sú mladí, nenápadní, šialení dôslední a žijú medzi nami. Reč je o sériových vrahoch. Nech už majú akýkoľvek dôvod či pohnútky vedia čo robia. Mám rád historické filmy z obdobia stredoveku. Parfém: Príbeh vraha má výbornú atmosféru, masovú výpravu a šialený dej. Dej ako vydestilovaný z nejakej časti X-Files. Na pohľad Bena Whishawa len tak ľahko nezabudnem. Chladný, neľútostný bez štipky výčitiek. Typický masový vrah. Film tiež ukazuje stredovekú myšlienku riešenia zločinov: niekto sa na mučidlách priznal, prípad je vyriešený. Menšia úloha pre Hoffmana bolo príjemné prekvapenie. Celým snímkom nás sprevádza až psychedelická hudba, ktorá umocňuje už tak silný zážitok z celého filmu. Nebyť masovej sexuálnej scény, akoby pod taktovkou Spencera Tunicka, mohol by som ísť s hodnotením aj vyššie. ()

Paxxx.cz

Svým způsobem velmi zvláštní film, což jde ostatně vidět i na rozporuplném hodnocení. Příběh je skvěle odvyprávěný a v podání herců výborně zahraný, všemu nasazuje korunu skvělý soundtrack. Škoda, že konec působil spíše jako ukázka axe efektu z nějaké reklamy, ale v celku jednoznačně převládají pozitivní dojmy, proto 8/10. ()

Hannibal92

Přečtení knížky vám dost změní celý pohled na film, hned je všechno jasnější, smysluplnější a tak celkově to dává větší smysl. Rozhodně doporučuju absolvovat obě verze a ne jenom film. Ideálně film, knížku a pak znova film. ()

LV.Helter

Esencia filmarskej dokonalosti a bezchysnoti s orgazmickou vizuálnou a formálnou stránkou. Lepšie sa to už natočiť nedalo.Také diela sa natačajú raz za život!90% ()

Tayen

Obraz nasycený krásnými barvami, hudbou a vůněmi: tak by se dal nazvat tento film. Vizuální a hudební stránka byly dokonale sladěny a vytvořily tak celek, na které by se dalo koukat celé hodiny, přesto si nemůžete pomoct a po hodince se začnete vrtět. Určité scény filmu byly příliš zdlouhavé a místy to vypadalo, že Tykwer neví, co z filmu chce udělat: milostný příběh? Thriller? Satiru? Komedii? Erotický film, nebo doják? Od všeho něco a dohromady žádná složka nevítězí natolik, aby vás film přesvědčil. Prostě zmatek. Byly ovšem scény, u kterých se prostě zastaví čas: dítě pohozené do rybího odpadu; otec, který přes všechny své pokusy neochránil dceru a nakonec ji nalezne mrtvou. Celkový obraz je překrásný, ale jde jen o hudbu, barvy a vůni, po kterých se vám na chvíli místy zatočí hlava, ale nakonec brzy vystřízlivíte a film se vám do přištího dne vykouří z hlavy. ()

Historik

Já si nepamatuju, že bych někdy takhle vysloveně hltal plátno. Filmařsky naprosto dokonalé dílo, co Tykwer umí vykouzlit, to se nedá říct, to se musí vidět. Obrazově mě to úplně pohltilo. Obsahově je to trochu možná zvláštní (určitě je zvláštní hlavní hrdina), ale to už je dáno knihou. Ta je převedena do filmu tařka doslovně. Já to kdysi četl, a neudělalo to na mne valný dojem, na rozdíl od filmu, ten jsem si tedy opravdu vychutnal. Připouštím, že někdo (třeba moje manželka) to může vidět úplně obráceně. Já to vidím takto. ()

Dero

Všeobecné nadšení nesdílím, přesto si nedovolím upřít tomuto snímku jistý... půvab. Hovořit o hlavním hrdinovi Jean-Baptiste Grenouillovi jako o vrahovi mi připadne jako dehonestace celého díla. To slovo bych vykleštil i z názvu samotného. Jean-Baptiste Grenouille má bezesporu nejlepší nos ve Francii, člověk by byl schopen přísahat, že snad dozajista na celém světě. Jeho vášní jsou vůně, vůně ledajaké, nerozlišuje zprvu mezi dobrými a špatnými, chce poznat všechny. Nedokáže se však smířit s pomíjivostí, již jeho dar s sebou nese. Chtěl by jisté vůně zachovat, chtěl by vzít jejich esenci a navždy ji uzavřít tak, aby se z ní mohl kdykoliv zpětně těšit. Ba co víc, aby ji svět neztratil, aby se z ní mohl těšit kdokoliv. Během pobytu u mistra parfémáře se dozvídá, že každý parfém sestává ze třinácti částí, třikrát čtyř základních a jedné finální esence, esence, která dá parfému jeho unikátnost. Jean-Baptiste pojme myšlenku, že se naučí esenci vůní zachovávat, že najde třináct unikátních esencí a vytvoří ultimátní parfém - v jeho očích konečný produkt, který bude svět vyjadřovat ve všech myslitelných směrech. Těmito třinácti esencemi je třináct krásných dívek. • I přes vizuální podmanivost a výtečný výkon Bena Whishawa v hlavní roli nemohu dát víc než tři hvězdičky. Postava Grenouilla je prokreslena prostě špatně. Citová plochost, jež je tak mistrně vyjádřena v prvních dvou třetinách filmu, se sesype jako domeček z karet v třetině poslední. Bez vysvětlení. Je až paradoxní, s jakou lehkovážností řežisér boří silný symbolický moment z jeskyně, kdy si Jean-Baptiste bolestivě uvědomuje, že on sám nemá žádnou vnímatelnou vůni. Ano, závěrečný flashback v Grenouillově mysli je překrásný a svou pomalou rozhodností nesmírně jímavý, jenže zároveň jakoby vytržený z jiného filmu. Nejspíš si budu muset přečíst knižní předlohu. ()

mysiak

Dokázať niečo natočiť, čo sa nedá...to chce odvahu...a odvaha sa vyplatila, aj keď len čiastočne...film je sám o sebe skvelý, ale koniec, ktorý dosť zrazil všetko ostatné na kolená, to pokazil...ale ináč je to zaujímavý historický thriller ()

ArsenalEagle

Víc cecků a zkažených zubů pohromadě asi už nikde jinde neuvidíte. Hodně působivé drama, ve kterém nevíte, jestli máte hlavní postavou opovrhovat, nebo jí fandit v dokončení ono zvráceného poslání. Výborně zahrané, atmosférické, naturalistické, poetické a v neposlední řadě neuvěřitelně zvláštní. Film má jednoduché poslání - nejlíp voní zrzky, mrk mrk. ()

sta

problém: Tykwer se snaží rozšířit film o další smysl (čich) a tam, kde vyvolává známé vůně (hlavně počátek) se mu to daří snad až neskutečně dobře.. ALE: vrchol filmu je založen na tom, že se snaží v divákovi evokovat něco, s čím nikdy nebyl konfrontován (dokonalá vůně), což zkrátka a dobře filmem nelze, což je sice jediná slabina tohoto jinak snad dokonalého filmu, ale slabina tak podstatná, že musí aspoň jedna hvězda dolů..každopádně ta snaha o nemožné mě fascinuje a tykwerovi i dál držim všechny 4 palce btw:akorát je trochu škoda, že film přichází v době, kdy snad všichni trpí rýmou :) ()

Davson

K čertu s logickými chybami či dějovými podivnostmi, kdyby Parfém dokázal vše vynahradit nápaditou pointou. Jenže místo toho přichází závěr, jenž se snaží nabudit dojem velkého podobenství a prvoplánovaně útočí přesně na ten typ průměrných diváků, kteří se cítí být umělecky obohaceni, nicméně zkušenější člověk rozpozná naprostou plytkost, nicotnost, prázdnotu, nechtěnou směšnost některých scén (hromadné městské orgie, závěrečné "zadupání do země") a sklouzávání ke kýči. Naštěstí se režie ujal Tom Tykwer, kterému se daří balancovat na hraně snesitelnosti a případný kýč dávkuje s rozumem a v menších dávkách, takže celkový dojem není vyloženě špatný, nicméně zklamání je to pro mě přeci jen obrovské. ()

Ridick

prekrasny pribeh, nesfilmovatelnej knihy, v dokonalom vizualnom, herecko scenaristickom, hudobnom, strihovom a neviem coho este prevedeni. pocas filmu som normalne zacal vnimat vone vokol seba a to je uz co povedat. proste povinnost pre kazdeho ()

Sandiego

Naprosto uhrančivá výprava, efekty (zlaté české ručičky) a atmosféra, z níž se mnohdy zvedá žaludek. Davová scéna v závěru mě naprosto dostala, za tu by se nemusel stydět ani samotný Pasolini! ()

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Vražedný Parfém v moderním pojetí

Vražedný Parfém v moderním pojetí

25.06.2018

Knižní bestseller Parfém: Příběh vraha, který v roce 2006 zadaptoval do filmu Tom Tykwer (Atlas mraků), se dočká moderního převyprávění od televizního režiséra Philippa Kadelbacha (Válečná generace,… (více)

Parfémový vrah montuje bouchačky pro Bonda

Parfémový vrah montuje bouchačky pro Bonda

26.11.2011

Produkce nové bondovky Skyfall konečně odtajnila, koho bude hrát dávno obsazený Ben Whishaw, jehož proslavila role Grenouilla v Parfému: Příběhu vraha. A je to docela překvapení: jde o roli Q,… (více)

Bond 23: Název, holka, písnička

Bond 23: Název, holka, písnička

11.10.2011

Prozatím jsou všechno pouze dohady. Natáčení ale začne zanedlouho (v Jižní Africe, která nahradila původně plánovanou Indii), takže jde o fámy blížící se pravdě. Název třiadvacáté regulérní bondovky… (více)