Parfém: Příběh vraha

• USA Perfume: The Story of a Murderer (více)

Jean-Baptiste Grenouille (B. Whishaw) narozen v roce 1738 v Paříži byl obdařen velmi zvláštním darem. Jako nikdo dokázal díky svému dokonalému čichu rozpoznávat i ty nejjemnější tóny všech vůní a pachů, zcela neznámé obyčejným lidem. Nikoho neměl a ze sirotčince putoval na těžkou práci do koželužny. Čím byl starší, tím víc rozšiřoval spektrum svých známých vůní a byl váben vším, co se linulo z centra Paříže. Nečekal, že tu nejopojnější a nejúžasnější vůni pocítí z krásné mladé dívky, kterou však zcela smyslů zbavený nešťastně zabije. Tato událost v něm vyvolá touhu umět zachytit všechny pachy světa a jejich krásu uchovat tak, aniž by kdy vyprchala. Díky svým schopnostem udělá dojem na starého parfuméristu za zenitem Baldiniho (D. Hoffman) a ten jej zasvětí do tajů svého umění. Uchovat vůni něčeho, co pro obyčejného člověka žádnou vůni nemá, jako skla, mědi, či kočky, však Baldini nesvede, a tak od svého mistra Jean-Baptiste odchází do města Grasse, proslulého města parfumérů, aby uskutečnil svůj děsivý sen – vytvořit dokonalou vůni, tak dokonalou, že by se nebál zopakovat svůj hrůzný čin. (Česká televize)

Kozlowski8

Příběh mladého muže, který vynikal mimořádnými čichovými schopnostmi. Jeho posedlost vytvořením dokonalé vůně z něho činila bezohledného, krutého a bezcitného muže, schopného vraždit... Režisér Tykwer dokázal dokonale zachytit atmosféru doby a především špinavých zákoutí pařížských předměstí a tržišť a do ní skvěle zakomponoval osobu Grenouilla, jeho pocity a vnímání pachů. Grenouille je člověk chorobně posedlý svým nadměrně vyvinutým smyslem, bez běžných lidských citů a zásadní pocit, který má divák vůči němu je nenávist a odpor. Aspoň u mne tomu tak je. Právě to je ale známka výtečné práce režiséra a Bena Whislawa v hlavní roli. S blížícím se koncem však v příběhu přibývá absurdních a těžko uvěřitelných okamžiků a vše korunuje rozpačitá závěrečná scéna, která mne přiměla k hlasitému smíchu. Prvních 90 minut 4,5*, poslední hodina 2*. Celkově 65%. ()

Hvězdář

Skvělá podívaná zabalená do originálního příběhu. Místy s naturalismem až jateční jakosti, což je třeba u historického filmu ocenit, že ho zase nenatřeli patinou romantismu. Nicméně, místy mi trošku vadila lacinost a nedotaženost, především co se týče výkonu herců, a taky některých scén, kdy šlo o to zveličit ještě více jinak povedenou vizuální podívanou, tam už to trošku přeťali. ()

jjjerry

Nějak mě tento snímek dlouhou dobu míjel, bohužel po jeho shlédnutí cítím zklamání. Musím ocenit surovost, propracovanost (rybí trh, a jiné různé detaily). Je to taková přehnaná pohádka. Bohužel mě hlavní postava nezaujala, nevcítil jsem do ní. Skvělý komentář: Matty ()

tomino28

Jen těžko si lze představit, že by se dané téma dalo na plátno převést lépe. Je to až neskutečné, ale přes 2D rozměr snímku jsem měl pocit, že jsem skutečně uvnitř, že jsem naplno vtažen do děje a cítím to samé, co svým dokonalým čichem vnímá hlavní hrdina. Atmosféra je zkrátka jedinečná a dokáži si představit, že tento film může být dáván za vzor všem tvůrcům, kteří se se svou tvorbou chtějí nějakým způsobem dostat divákovi pod kůži. Opravdu jedinečný zážitek, který si bezesporu zaslouží absolutní hodnocení. ()

buchannon

Film mě zaujal od prvních minut a byl zajímavý až do konce, což se mi v poslední době moc často nestává, i když druhá polovina nebyla tak dobrá jako první. Ano, jak píše POMO, je lehce srozumitelný, mainstreamový a proto zaujal i mě. Je mistrně vyprávěn se svojí osobitou poetikou, hudba je děj nerušící (naopak skvěle podkreslující) a přitom ji vnímáte stejně intenzivně jako samotný skvělý příběh. Zkrátka všechno zde funguje, tak jak má. První polovina byla naprosto perfektní, ale v té druhé se pomalu vytrácelo tempo a příběh začínal mírně postrádat smysl, i tak ale si mě film získal. Tom Tykwer kurva umí!!! V hlavní roli fest pošahanýho pošuka se zde objevuje Ben Whishaw, který mě zaujal už ve skvělém snímku "Můj bratr Tom". Zajímalo by mě, jestli by poznal i můj Chanel No. 5 po talíři hrachové kaše s klobásou a deseti kvasnicových jedenáctkách. Zajímavý komentář: buchannon ()

Dawydov

Viděno podruhé: Ještě silnější než poprvé, ryzí filmová lahůdka. Natočit tak působivé audiovizuální dílo, kde jednu z hlavních rolí hrají vůně, je majstrštyk. Zpracování je opravdu hvězdné. Jasných pět hvězd. Být to tématicky ještě bohatší, uvažuji o top10. ()

Radek273

Každý snímek je potřeba hodnotit v několika rovinách, nicméně ne každý je toho schopen. A jestliže snad ano, často v něm převáží dominantnost jedné z rovin. Tak například v tomto případě. Před tvůrci je bezesporu nutno smeknout pomyslnou pokrývku hlavy, neboť dokázali namíchat dokonalý koktejl emocí, krásy, dokonalosti, hnusu,..a to vše zabalit do naprosto přesvědčivých kulis. Obsazení taktéž sedí na jedničku od naprosto pomateného Whishawa po naprosto dokonalé objekty jeho "zájmu". Zdálo by se tedy, že je vše perfektní. Nu, a přesto s ohledem na celý příběh, který byl doslova odporný (jen v některých svých částech byl pak ještě odpornější!!!), nelze hodnotit podle veškerých předchozích indícií, neb právě ona nechutnost příběhu tak převáží celkový dojem. Mimoto i některé úsměvné scény, jako například čich přesný na několik km, smrt všech jež mu dříve pomohli, nebo kterým sloužil,.. Na to vše nelze říci než: Takovému hodnocení prostě nešlo zabránit. ()

ČR

Jean-Baptiste je lepší než pes, cítí na míle daleko jakoukoliv zrzku. Jean-Baptiste je na svou váhu silný jako mravenec. Jean-Baptiste je neviditelný, nepozorovaně se dostane kdekoliv a to kdykoliv, odnese cokoliv a to kdykoliv... Jean-Baptiste je nový Avenger. Kupa nelogických nesmyslů zabalená do krásného vizuálu. Škoda. První hodina byla vynikající, pak se to zvrhlo v taškařici. Někdy je asi lepší nechat knihu knihou. Kubrick měl zřejmě pravdu, že to nejde zfilmovat. 40% ()

rigby

Parádní film, ale bohužel nelze natočit film bez vůní. Zatím. V knize je to mnohem lepší, protože si autor může dovolit květnatě rozsáhle popisovat vůně a pocity, které vyvolávají, a tím je celý příběh i impulsy hlavního hrdiny mnohem pochopitelnější. 5- ()

RNDr.Strom

Jak už název vypovídá, film začíná zhruba takto: vezměme si syrového, společenskými zvyklostmi a kulturou nepolíbeného člověka. To množství vjemů, které mu jeho jedinečně komplexní lidské vědomí zprostředkovává... Ta surová nádhera, bez všech příkras... nelze to vložit do slov, těžko to zahrát na nástroj, když ho nemáme, když máme jen to, co 'cítíme'...a touha poctít tu velkolepost tím, že ji zachytíme, zvěčníme... Proto 'Parfém'. Jenže problém je zde s tou úctou...a proto 'příběh vraha'. Je to příběh, kdy se takový syrový obdivovatel krásy potká se společností... a pokrytectvím. ()

Igy007

Myslím, že jde mnohem méně o fantasy, než by bylo člověku milé. ďábelský věci se dějou dnes a denně. A k filmu: Toho kluka Bena na to vybrali dokonale, fakt kauf. On dělá tak 80% filmu. Kdyby tam dali nějaký poleno, vyšla by z toho konina. Ale když někdo vylouhuje půl dívčí školy a mně je ho pak ještě líto, protože ho dokážu pochopit jak nějakej psycholog, tak to bude asi machr. ()

Ace.A.T.L.

Tenhle film jsem viděl už hodněkrát a divím se, že jsem ho ještě nehodnotil, ani nekomentoval. Už na poprvý si pamatuju, že mě to nadchlo a pokaždý, když se na něj kouknu, je to tam pořád. Úžasná výprava, super obsazení a příběh, kterej je správně silnej. Obcese je podaná tak správně, že člověk až cítí, že Jeana Baptistu tak nějak chápe. Za mě 5* a ROZHODNĚ DOPORUČUJU ()

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Vražedný Parfém v moderním pojetí

Vražedný Parfém v moderním pojetí

25.06.2018

Knižní bestseller Parfém: Příběh vraha, který v roce 2006 zadaptoval do filmu Tom Tykwer (Atlas mraků), se dočká moderního převyprávění od televizního režiséra Philippa Kadelbacha (Válečná generace,… (více)

Parfémový vrah montuje bouchačky pro Bonda

Parfémový vrah montuje bouchačky pro Bonda

26.11.2011

Produkce nové bondovky Skyfall konečně odtajnila, koho bude hrát dávno obsazený Ben Whishaw, jehož proslavila role Grenouilla v Parfému: Příběhu vraha. A je to docela překvapení: jde o roli Q,… (více)

Bond 23: Název, holka, písnička

Bond 23: Název, holka, písnička

11.10.2011

Prozatím jsou všechno pouze dohady. Natáčení ale začne zanedlouho (v Jižní Africe, která nahradila původně plánovanou Indii), takže jde o fámy blížící se pravdě. Název třiadvacáté regulérní bondovky… (více)