Parfém: Příběh vraha

• USA Perfume: The Story of a Murderer (více)

Jean-Baptiste Grenouille (B. Whishaw) narozen v roce 1738 v Paříži byl obdařen velmi zvláštním darem. Jako nikdo dokázal díky svému dokonalému čichu rozpoznávat i ty nejjemnější tóny všech vůní a pachů, zcela neznámé obyčejným lidem. Nikoho neměl a ze sirotčince putoval na těžkou práci do koželužny. Čím byl starší, tím víc rozšiřoval spektrum svých známých vůní a byl váben vším, co se linulo z centra Paříže. Nečekal, že tu nejopojnější a nejúžasnější vůni pocítí z krásné mladé dívky, kterou však zcela smyslů zbavený nešťastně zabije. Tato událost v něm vyvolá touhu umět zachytit všechny pachy světa a jejich krásu uchovat tak, aniž by kdy vyprchala. Díky svým schopnostem udělá dojem na starého parfuméristu za zenitem Baldiniho (D. Hoffman) a ten jej zasvětí do tajů svého umění. Uchovat vůni něčeho, co pro obyčejného člověka žádnou vůni nemá, jako skla, mědi, či kočky, však Baldini nesvede, a tak od svého mistra Jean-Baptiste odchází do města Grasse, proslulého města parfumérů, aby uskutečnil svůj děsivý sen – vytvořit dokonalou vůni, tak dokonalou, že by se nebál zopakovat svůj hrůzný čin. (Česká televize)

Desperado

Európsky výpravný veľkofilm na motívy románu Patricka Süskinda. Bolo zrejmé, že tento mnohovrstevný historický román, o ktorého sfilmovanie sa snažili velikáni ako Forman či Scorsese, nebude ľahko prenesiteľný na filmové plátno. V rámci možností sa však Nemcovi Tykwerovi podarilo z knihy zachytiť mnoho. No aj tak nie je nelogické, že hlavná postava je tu vykreslená viac ľudsky a vábnejšie, než tomu bolo v knihe. Napriek zrejmým vysokým umeleckým ambíciam snímku však práve tá v niektorých prípadoch nasilu pretlačovaná artovosť podkopáva celkovému zážitku nohy. Pretože mnohé podarené okamihy jednotlivo fungujú skvele, ale v celistvosti si prekážajú. Je to zjavné, keď Grenouille vstrebáva aromu s kvázi precíteným efektom na publikum v kine. Na mňa to pôsobilo schematicky, až otravne. Naopak, paradoxne však fungovali pri nádherných porovnaniach, ako napríklad naturalistický a ničím nepríkrášlený úvod v kontraste s poeticky metaforickým záverom, či šerým filtrom nasnímaná bieda Paríža s krásnym, slnečným Grassom. Práve v týchto silných okamihoch sa Tykwer vyžíva, podkresľujúc výraznou hudbou a spektakulárnymi kamerovými finesmi. A preto si myslím, že už len kvôli emocionálnemu precíteniu pokryteckej a absurdnej doby, sebakritickému vykresleniu podstaty človeka, kde svojou troškou do pekelných mlynov v nelichotivom svete prispel každý, sa tento počin oplatí zhliadnúť. A najlepšie na veľkom plátne. ()

rockyt

Velice zajímavý film ve všech směrech.Vyniká však především svou vizuální stránkou.Nikdy by mě nenapadlo,že by se dala natočit vůně.Tom Tykwer to dokázal. ()

PogoJoe

Co dokáže vůně? BTW: Dělat kompars v tomhle filmu muselo býti velmi nevšedním a vzrušujícím zážitkem :-) A taky se mi hodně líbila hudba a kamera. ()

veronikav

Nádherný působivý film , který ve mě vyvolal spoustu pocitů -od překvapení ...obdiv ...smutek ..lítost ... Až jsem měla chuť si na stolek postavit nějakou vůni :-D ()

swed

Dosti vyčpělá voňavka.... Ono se také není čemu divit, když je celý film postaven na vůni, kterou nemůžeme cítit. 6/10 ()

Toshiro

Čich je u mě až ten poslední smysl, takže bohužel nedokážu dostatečně ocenit pro některé určitě velice zajímavý snímek. ()

JohnMiller

Hodnotím to rovnako ako knihu. Hoci sa od seba odlišuje film a kniha hlavne v druhej polovici (v prvej ide o presné zachytenie) Snímka vyžaruje presne rovnakú atmosféru ako v riadkoch listov. A to som zažil u máloktorého umeleckého diela. Príbeh ako taký sa mi páči. Konceptne je to vynikajúce, no nesadol mi štýl vyrozprávania. Prišlo mi to také moc jednoduché, niečo ako rukopis Markýza Desada avšak bez vulgárností. ()

salalala

Po šestnácti letech snímek nezestárl ani o kousek a pořád je naprosto fascinující a do značné míry se vymyká ostatním filmům. Tom Tykwer v něm dokázal něco nemyslitelného - přenést na diváka intenzivní zážitky z vůní, které supluje opulentní a chvílemi opojná vizuální stránka, která nemá chybu. Vizuální ladění je vskutku fascinující, samotná práce s barevným spektrem, nádherná kamera, která se "mazlí" s každým detailem a podobně velkolepá výprava posouvají zážitek na úplně jinou úroveň. K tomu přispívá i takřka autentická atmosféra špinavého a místy nechutného středověku, jehož dekadence je cítit z každého záběru. Pomáhá i nikterak svižné tempo, v němž Tykwer zcela záměrně pomalu představuje klíčové postavy, a ačkoli se toho zase tolik neděje, nedá se říct, že by se snímek výrazně vlekl. V hlavní roli upoutá zvláštně charismatický, nemluvný a částečně děsivý Ben Whishaw, který celý snímek táhne sám, protože ačkoli Alan Rickman a Dustin Hoffman svůj relativně malý prostor využívají na maximum, pořád jsou tu hodně málo. Jediný problém je se samotným příběhem, který je místy klišovitý, jindy zase hodně zkratkovitý a trochu v něm vypadává logika a je navíc zakončen prazvláštním finále, které je někde na pomezí bizarní fantasy a jakési metafory, která ale tak úplně nefunguje a není úplně jasné, co jí tvůrci zamýšleli. Možná i z toho důvodu je v závěru znatelná trochu přetažená délka, která mohla být o takových patnáct minut bez větších potíží pokrácena. Perfume: The Story of a Murderer nicméně funguje i po letech a svým podáním je pořád unikátní a rozhodně naláká na přečtení předlohy. 75 % ()

Vědma

Moc nevím co říct. Bylo to krásné i odporné. Byla jsem nadšena tak 120 minut filmu a zvažovala plné hodnocení. Tak krásně natočený film jsem už dlouho neviděla a příběh, když člověk přistoupil na to, že to je tak trochu hororová pohádka, byl vyprávěný poutavě. Ale ten konec to shodil. Asi to tak muselo být, když šlo o adaptaci knihy, ale pro mě to byla už trochu moc velká fantasmagorie. Cituji syna : " Ten parfém musí ale kurva vonět". ()

Skip

Nejspíš budu jeden z mála, koho tento film nijak zvlášť nezaujal. Nijak na mě nezapůsobil příběh, ani vizuální stránka filmu. Celé to vidím jako spíš podprůměrný film, jehož ujetý námět mě nechával zcela chladným. ()

marleyy

55% Jako klad beru jedině opět jedinečné výkony Dustina Hoffmana a Alana Rickmana. Pro mě jinak slabší kousek. ()

sssssycak

Hodně zvláštní a "ujetý" film. Kdyby nebyly některé scény tak strašlivě natahovány, určitě bych hodnocení navýšil. Nicméně originální nápad se cenní. ()

Dont

Působivý snímek na originální téma, skvěle zahraný i odvyprávěný, ale emotivně mě to nechytlo tak jak asi mělo. Hlavní hrdina byl zpočátku „nevinný“ mládenec a vzápětí začal chladnokrevně vraždit v zájmu jeho nutkavé touhy, která byla neodolatelná, ale zhoubná pro jeho okolí a nakonec osudná i pro něj samotného. Božská vůně parfémů a poetika poblouznění láskou versus zapáchající, násilné nebo naturalistické scény. Špínu i atmosféru tehdejší Paříže se podařilo zachytit opravdu výborně. Konec byl skutečně zvláštní a mám z něj rozpačité dojmy. Z herců pro mě byli tradičně dobří Alan Rickman i Dustin Hoffman, kupodivu jim celkem v pohodě stačil i mnohem méně zkušený Ben Whishaw. ()

Aleee89

Taky jsem původně čekala mnohem více. Na film jsem se těšila, navíc se mi bude hodit k maturitě, protože se čtením knih momentálně nestíhám. Říkala jsem si, že zabiju dvě mouchy jednou ranou. Opak je pravdou, protože mě film spíše zklamal než nadchnul. Zezačátku fajn, ale film má hned několik chyb. Nejdříve pochválím to, co se mi líbilo. Hudba, kamera, možná jsem i sem tam cítila ty vůně. Hlavní představitel byl vybrán skvěle, to ale nic nemění na tom, že titulní postava mi byla krajně nesympatická, i když jsem byla zvědavá, co s ním bude dále. Vadila mi délka filmu, klidně mohla být tak o čtyřicet minut kratší stopáž. A co mě znechutilo nejvíce, byl konec. Za to asi tvůrci nemůžou, když točí film podle knihy, ale zase se můžou knihou jen inspirovat a upravit to podle sebe. Posledních asi dvacet až třicet minut jsem jen nevěřícně koukala a kroutila hlavou, jestli se mi to zdá, dělají si ze mě srandu, nebo to je fakt. Bohužel se mi to nezdálo. Tenhle docela podivný (až možná trapný) konec mi film docela znechutil. Škoda, mohlo to dopadnout lépe. Takhle je to pro mě jen další (i když zajímavý - nepopírám) film v řadě, který rozhodně netoužím vidět znovu... ()

MessiM

Knihu jsem nečetl, takže se pokusím ohodnotit jen z diváckého pohledu. Líbil se mi hlavně pěkný umělecký obraz, jakoby se snažil ukázat nám krásu těch všech vůní přes obrazovku. Děj příjemně odsejpal, vyvíjela se z něj zajímavá krimi zápletka, postupně ale vše přešlo v rutinu, vraždy se začaly opakovat, vše jako přes kopírák, ovšem touha po poslední oběti vše vygradovala a upřímně jsem nečekal, že Rachel Hurd-Wood skončí, jak skončila. Nicméně poté bych film zastavil a nechal běžet titulky, závěrečné orgie na náměstí mi film úplně znechutily a shodily. Takže celkový dojem mírně smíšený. ()

Lennnnna

Álelůjá, tomu říkám výborné zpracování knihy. A navíc jaké knihy: Parfém totiž není příběh jen tak pro někoho a možná spoustě lidí nebude po chuti. Ostatně je to příběh o vůních a pachách a taky o pocitech, které v Grenouillovi vyvolávají. A musím říct, že když jsem zaslechla hlas vypravěče, řekla jsem si áha a pro sebe se usmála, protože si neumím představit, jak bez podobné berličky začít. Jinak si ovšem tvůrci už nic neulehčili a snažili se vše zachytit po obrazové stránce. A já jsem unešena, myslím, že lépe to už opravdu nešlo, tady ze sebe vzhledem k tématu režisér opravdu vytřískal maximum a jelikož se opravdu dost věrně držel knižní předlohy, je Parfém skutečně takový, jaký by měl být. Ztvárnění pachů se povedlo, trefou do černého byl i výběr herců a první polovina mě vizuálně uchvacovala, vzbuzovala odpor i krásu, vyrážela dech...Snad jen Grenouille mohl být ještě o maličko zrůdnější a ošklivější, aby byla vize "klíštětě" (jak se o něm mluví v knize) ještě opravdovější. První polovina filmu je takřka dokonalá, horší už je to pak s koncem. K tomu mám dvě velké výhrady: jednak byl zbytečně, opravdu až přííííliš protahovaný a tím pádem zdlouhavý a za druhé bohužel spíš než jako velké finále působil tak trochu úsměvně. Ovšem pokud mohu srovnávat (šmankote, vždyť to já stejně celou dobu dělám:o), nebylo tomu ani v knize jinak, geniální závěr je i tady vykreslován tak nějak ploše a vůbec negraduje, jak by si zasloužil, což celý příběh k velké škodě dost pohřbívá, takže ve skutečnosti tvůrcům vlastně nic nevytýkám, snažili se a udělali maximum. Podle mých měřítek dopadl Parfém až nadočekávaně dobře a zařadila bych ho mezi nejlepší filmy tohoto roku, a že jich letos bylo opravdu poskrovnu! ()

Fanucci

Velice originální film s úžasnou audiovizuální stránkou. Atmosféra staré zahnívající Francie byla mimořádně věrohodná. ()

Laurent

První scéna, která byla jako jediná v čase posunutá, byla na začátek vsazena zcela účelově. Je to směšné, nejprve divákovi ukážou, jak to celé skončí, aby ho pak "jako" překvapili, že to skončí jinak. Následující počáteční scény byly drsně-"středověké", nechutné a ironické, což se bohužel do dalších dvou hodin snímku nepřeneslo. )-: Dále už to bylo předvádění superheroické postavy, která asi pocházela ze seriálu "Hrdinové", ale protože ji na poslední chvíli vyškrtli, tak máme tenhle biják :-) Za vlasy přitaženost byla tak velká, že postiženému nezbyly ani kořínky na hlavě. MOŽNÁ SPOILER Co se týče logiky, tak je to poměrně slabé. Mě jako nejvíce nelogické trklo složení toho zázračného parfému a jeho následné účinky. Když byly využity pouze mladé panny, tak je nesmyslné, že měl parfém účinky i na všechny ženy. Vzhledem k tomu, že na tom stojí celý příběh, to považuji za velký problém. Mnozí uživatelé tady také opěvují vizuální stránku, která mě připadala velmi průměrná. Hnědý a tmavý filtr sám o sobě neudělá skvělý obraz. ()

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Vražedný Parfém v moderním pojetí

Vražedný Parfém v moderním pojetí

25.06.2018

Knižní bestseller Parfém: Příběh vraha, který v roce 2006 zadaptoval do filmu Tom Tykwer (Atlas mraků), se dočká moderního převyprávění od televizního režiséra Philippa Kadelbacha (Válečná generace,… (více)

Parfémový vrah montuje bouchačky pro Bonda

Parfémový vrah montuje bouchačky pro Bonda

26.11.2011

Produkce nové bondovky Skyfall konečně odtajnila, koho bude hrát dávno obsazený Ben Whishaw, jehož proslavila role Grenouilla v Parfému: Příběhu vraha. A je to docela překvapení: jde o roli Q,… (více)

Bond 23: Název, holka, písnička

Bond 23: Název, holka, písnička

11.10.2011

Prozatím jsou všechno pouze dohady. Natáčení ale začne zanedlouho (v Jižní Africe, která nahradila původně plánovanou Indii), takže jde o fámy blížící se pravdě. Název třiadvacáté regulérní bondovky… (více)