V Kevinovi se skrývá 23 různých osob. Každou chvílí se má objevit čtyřiadvacátá... Tu pochybnou čest se s ním seznámit dostanou tři studentky, které původně vezl domů na prázdniny otec jedné z nich. Stačila chvilka a místo něj seděl za volantem podivný chlapík, který je místo vysvětlení uspal chemikálií. Později se probudí zamčené ve sklepní místnosti, kam za nimi záhy dorazí i jejich věznitel. Z rozhovoru s ním ale rozhodně nejsou o nic moudřejší, protože Kevin je evidentní magor. O nic lépe na tom nejsou ani jeho matka nebo malý Hedwig, kteří za nimi do podzemí chodí. Nenechte ale splést, přelidněno tu rozhodně není, všichni tito další věznitelé jsou jen produktem Kevinovy poruchy osobnosti. Pomoci se mu sice snaží psycholožka (Betty Buckley), ale zdá se, že na jeho mimořádné rozpolcení nestačí ani její letité zkušenosti. Vyznat se v něm pokouší i jedna z vězněných dívek, Casey (Anya Taylor – Joy), která chce Kevinova stavu využít k útěku. Jakožto holka s mučivým traumatem z dětství je navíc mimořádně odolný a vynalézavý druh se silně vyvinutým instinktem k přežití. Bude ho potřebovat. Kevinova čtyřiadvacátá osobnost se má každým dnem probudit a vše nasvědčuje tomu, že to rozhodně nebude kladný hrdina. (Cinemart)

animaxis

Kdybych se na film měl dívat kriticky, nejspíš bych dal 5*. Split je opravdu dobře natočený, napínavý a postupně gradující snímek, který v divákovi určitě zanechá zvláštní pocity. Také bych řekl, že je to nejlepší film od M. Night Shyamalana za posledních 13-15 let (Znamení mám nejradši, ale Vesnice mi taky nepřišla tak špatná). Nápad o člověku, který v sobě má 23 osobností a který neznámo kde vězní tři dívky, jež během filmu sledujeme a máme o ně strach, je sám o sobě skvělý a originální. Celý film na mě působil svým způsobem nebezpečně a měl jsem pocit, že se kdykoliv může stát něco strašného. James McAvoy zde hraje svých několik rolí opravdu na jedničku (nebo na oscara?) a u Anyi Taylor-Joy jsem si po Čarodejnici a tomto filmu opravdu říkám, že by z ní mohla být dost dobrá herečka. Navíc postupně se odkrývající minulost její postavy tu byla taky zajímavá a vlastně mi trochu připomněla Znamení. Závěr filmu je asi typicky shyamalanský, ale i když mi přišel dobrý a i nečekaný, neudělal na mě takový dojem. A to je právě můj problém s tímto filmem. Vše je tu natočené dobře, i děj a jeho průběh je dobrý, ale přesto u mě film nevyvolal žádný "wow efekt". Takže shrnuto: zajímavý námět, dobrý děj, dobře natočeno, ale žádný hlubší dojem se na mně Split nezanechal. ()

Šimpy

"Broken are more evolved." Konečně zase záporák, jehož životní filosofii uznávám. Obzvlášť když vidím ty dnešní kiddoše, který maj life tak easy, až bych je vykostil. Trocha životního strádání a utrpení by každému z nich prospěla. Shyamalan se konečně odhodlal natočit dobrej film. ()

dr.fish

Mlčení jehňátek je v historii kinematografie jen jedno. Ale i tento film stojí rozhodně za vidění. Jelikož v té zoufalosti co se teď točí jde o pozoruhodné dílo, hodnotím 85% ()

SeanLSD

Shyamalan má neuveriteľnú schopnosť vlastnú iba veľkým umelcom podať zaujímavú myšlienku čisto, nepreplácane, ale pritom ju doviesť za hranice do krajných, často šokujúcich dôsledkov. Používa pritom skromnú, ale dokonale účinnú formu, z ktorej spravil bezmála svoj vlastný žáner, precízne režirované minimalistické stupňovanie strachu a tajomna. Všetko v jeho najlepších filmoch má svoj význam, niet tam balastu či zbytočných záberov. Kým jeho výlety do komerčnejších žánrových vôd neboli príliš uspokojivé a ostatné sú viac-menej formálnou hrou s vlastnými pravidlami, po NÁVŠTEVE je evidentný návrat k osvedčenému a súčasne do najlepšej formy. Osobne sa mi vidí ROZPOLTENÝ popri ŠIESTOM ZMYSLE jeho najlepším dielom. Tu navyše okrem prekvapujúcej pointy a istej réžie, vďaka ktorej si ich človek užije aj na viackrát, máme jasnú tému, preskúmavanie možného, vzrušujúce pátranie a provokatívne myšlienky vo v podstate jednoduchom deji, ktorý ale ide brutálne do hĺbky. Je to psychologická výprava do hlbín možného v ľudskej psychike, pritom geniálne obalená v jednoduchom žánrovom obale teenagerského thrilleru, aj so všetkými potrebnými atribútmi, vrátane šťavnatých stredoškoláčok v spodnom prádle. Ich atraktivita dosť odvádza od námetu nabitého významami a úvahami o potenciálnom. Spôsob vedenia príbehu je iba jedným z možných a necháva diváka domýšľať si ďalšie, čo je umožnené totálnou dejovou prehľadnosťou. A k tomu všetkému ultimátny trumf, eso v rukáve - JAMES McAVOY, diabol v koži herca! Ten chlapík si zaslúži všetky herecké ceny roka! S jednou tvárou dokonale stvárniť 7 osobností, a to dokonca do extrému, keď sa jedna z nich snaží hrať inú!! Som si istý, že scény jeho kreácií si budú ľudia prehrávať znovu a znovu.. Spoilerová čerešnička na konci = prepojenie s VYVOLENÝM a lahodne nahodená vábnička k fantazírovaniu o osobnom komiksovom multiverze, tak civilnom a realistickom, respektívne tak znepokojivom a vzrušujúcom, že sa tají dych - alebo rozbúcha srdce. ()

Deyw

Nejdriv v kine rozpolceny...pote udiv a uzas nad hereckym vykonem + rezii a scenarem. naprosta bomba.. nevedel sem vubec na co jdu, takze prisli dve velke wtf, film pusobi jako klasickej unos a pak kudy ven, pote se to zmeni na velice chytre drama, ktere zachazi do hloubky a napne vas jako ksandy, pote dalsi zmena na poradnou atmosferickou pecku, ktera skonci wtf koncem, kdo nezna vyvoleneho, dal sem 4, koukl se doma na vyvoleneho a musim dat plnej pocet. naprosta dokonalost! (spojitost mezi vyvolenym je neco ve stylu cloverfield univerza, coz miluju!) update: videno znova..4hvezdy sou odpovidajici ()

HorrFi

Pochopit konec hned v kině, tak dam plnej počet, ale mluví se tu o spojitosti s filmem Vyvolený a to osobně já moc nemusim a proto dávam 4* ikdyž se to možná po zkouknutí Vyvolenýho změní.. jinak tu James McAvoy předvedl excelentní hereckej výkon a ten chlapík mě začíná čim dál tim víc bavit.. takhle to vypadá, když se ujme scénáře a režie M. Night Shyamalan, kterej se mi taky začíná líbit.. byl jsem napnutej jak struna.. ()

majo0007

Mnohí jasali nad znovuzrodením Shyamalana už pri The Visit. Ja som si to nechal až na teraz. Tak až tomuto sa hovorí "vrátiť sa v plnej zbroji"! Gratulujem (dúfam, že tak čoskoro nebude opäť pád na dno). ()

URBAN

Na tento horor jsem se těšil a naplňil má očekávání, ale mám takový pocit že tomu něco chybí. Nedokážu říct co, ale něco to postrádá, ale nicméně je to horor, který vás upoutá do sedačky a nedá vám vydechnout a není to jen nějáký průměr a výkony herců v tomto žánru byly překvapující. ()

flyboyeda

M. Night Shyamalan jeste stale umi prekvapit. "V Kevinovi se skrývá 23 různých osob. Každou chvílí se má objevit čtyřiadvacátá a vše nasvědčuje tomu, že to rozhodně nebude kladný hrdina..." Paradni bububu popcorn. Hodne zajimave tema - DID, sympaticky zabavne pojeti na hrane napeti ale i humoru (tezko rict jak moc planovaneho). Skvely cast a naprosto famozni McAvoy. Vzdycky bylo jasny, ze je to skvelej herec, ale tady diktuje neskutecnym zpusobem, malem jsem se zadavil popcornem... ()

vesper001

Říkám si Horda, protože je nás hodně. Každé já má vlastní charakter i život, takže v hlavě Janka s čtyřiadvaceti Já je pořádně narváno. V tomhle cirkuse nechybí ženy, muži, děti, zvířata a možná jsou tam i nějaké houby nebo kaktusy. Problém s Rozpolceným mám jen jeden: jak mám asi teď usnout, co?! ()

charge

Z Rozpolcenýho mám asi takovej dojem, že z něj vlastně ani žádnej dojem nemám, atmosféra prázdná bez šťávy a to co má diváka na konci překvapit neni nic extra kdovíjakýho, kvůli čemu bych měl zírat jak přimraženej. Únos náctiletých puberťaček z toho jedna bílá, druhá černá a třetí divná plus její retrospektiva, pak jejich věznitel a zároveň psychopat s extrémní formou shizofrenie a jeho psychiatrička, který v ordinaci vypráví totální schizohovna. Když už film o jedincích s nějakou duševní poruchou, tak je zajímavější, když je to braný hlavně z pohledu toho postiženýho, jako je tomu třeba v Čistý duši a ne jak ho vidí všichni ostatní, což je pak dost nuda. Jako dá se na to dívat a všechno se ubírá do nějakýho finále, ale ono finále je právě, jak bych to řek, takový nemastný, neslaný, stejně jako zbytek filmu. 50% ()

Nivenx

V um Shyamalana jsem důvěřoval vždy, ale do vysokorozpočtových blockbusterů se jeho styl moc nehodí, jak už nám dokázal. Ty utáhne průměrně. Za to návrat do thrillerů je to kde je doma. Split je toho dalším důkazem. Od začátku se rozjede velmi rychle jeho psychohra s James McAvoyem(Profesor X), který má v sobě šílených 23 identit. Ty se navzájem v jeho hlavě rozvíjí a komunikují spolu. Ze třech unesených holek jsou 2 úplně marné, jelikož se snaží utéci a tak okatě, že je předem jasné, že je chytí. Za to Casey (Anya Taylor-Joy) trpí autismem a než rychlým způsobem se snaží psychologičtěji pracovat s jeho identitami, aby se dostala ven. Atmosféra filmu je vynikající díky úžasnému výkonu McAvoye a dokonalé kameře Shyamalana, která se postupně vztupňuje až do totálního šílenství! Na dokonalosti snímku jsou mírné vady ve scénáři, kde se pár chybiček na kráse najde, ale naštěstí nejsou tak podstatné. // 85% ()

Madlenka26

No, já Vám nevím. Jsem dosti rozpolcená z toho konce, to je dosti přitažené za vlasy. Ale dobře, nebudu takový skeptik a beru to s nadsázkou. James, jako vždy, výtečný. ()

Radiq

Jako byla to blbost, že? Tři pipky ve sklepě by asi potěšily každého rakouského domácího věznitele, protože byly tak hloupé, že by mu tam vydržely fakt dlouho. Ta logika haprovala na mnoha různých frontách a nepomáhal tomu ani James McAvoy, kterého obvykle mám celkem rád, ale tady to byla tragédie a mohl se snažit sebevíc. Ten nápad se nočnímu Shyamalanovi totiž vůbec nepovedl a nebavil. Ale je možné, že ve Splitu to možná oblíbený film je. Nebýt toho posledního záběru, vůbec bych nepoznal, že se to odehrává ve stejném světě, jak Vyvolený... on ani nebyl důvod v něco takového věřit či doufat. Prostě to byl jen další příběh, který je nezajímavější právě tím propojením s Vyvoleným a ničím jiným ne. ()

Sabrewulf odpad!

"Hej houky, co to děuáte?" Co to bylo za chujovinu, proboha?! Úvod byl hodně nadějný a pak se to zastavilo a úplně bez děje přešlapovalo na místě a jenom se kecalo a kecalo. Čekal jsem aspoň na nějakou Šalamanovsky překvapivou nebo zajímavou pointu. A tady to padlo totálně na držku. Ve finále se totiž děje ÚPLNÉ HOVNO a Šamaman z toho hovna chtěl mermomocí uplést bič a ještě s ním zapráskat. Co si jako myslel?! "Hej, pane Šauaman, co to děuáte?" To nemá žádnou pointu, žádné překvapivé vyvrcholení, jen to prošumí do prázdna a já si říkám - to je všechno? To je celé tvé čarování, Šalumane? On vůbec celý ten koncept o člověku, ve kterém je nějaký počet osobností (o zbytečnosti 23 osob uvnitř, když ukázal jen 3-5, se toho napsaly tuny) je tak idiotsky špatně uchopený, že to, kým osoba zrovna je, či kým bude, mi bylo totálně u zádele. Tak strašně kokotsky prázdný a nezajímavý průběh filmu i finále, že to ani nedokážu kritikou popsat, to se musí vidět, jak chujácky nedostačující to je. Škoda, že jsem na zasedačce před první klapkou neseděl se Šalalanem a papalášema na poradě, kde by Šalaman ve stručnosti všem popsal, o čem jeho film má být, abych mu jako mladý Tom Hanks ve filmu Velký řekl:"A to má být zábavné?". V dřívějších filmech přidával Šamalan v průběhu děje drobná vodítka, která stupňovala napětí a naladila na to, že se bude něco zajímavého dít. Tady jsou vodítkama naprosto nudné voloviny. Babka sedí se Šamanem u záběrů pouličních kamer a řeší, že McAvoy neobešel vysypané koše, že každý jiný člověk by je obešel. On je normálně neobešel tvl!! Dva dny z toho nebudu spát, že McAvoy neobešel koše! Já se z toho normálně pokakám, takové nabušené vodítko... k čemu vlastně? K tomu, že zrovna není pan B, ale pan F? A co já s tím jako? A i když je McAvoy skvělý herec, proč jsou z něj tady všichni tak vypleskaní? Jako beze srandy, to jeho herecké přepínání charakterů mi úplně brutálně evokovalo Kaisera ve filmu Velká filmová loupež, kde vchází a vychází ze třídy a před Bedrnou předvádí různé typy žáků. Vůbec jsem mu to nežral, přišlo mi to karikaturní. K tomu WTF flashbacky Taylor-Joy, které tam mají minimální smysl a prošumí stejně jako zbytek filmu. Do háje, kdyby aspoň ta dvacátá čtvrtá identita byla nějaká nadpřirozená příšera se dvěma hlavama a čtyřma rukama třeba. Bylo by to nesmyslné, ale bylo by to překvapující a hlavně by se tam stalo NĚCO. Takhle tam celou stopáž jen chodí a pobíhá ZMATENÝ, PŘEHRÁVAJÍCÍ PLEŠOUN. Ale vidím, že divákům se to asi líbilo a tak filmu v kinech vydělali neuvěřitelné peníze. Hej, diuáci, co to děuáte? A aby to nebylo málo, tak se tomu tady navalí nepochopitelných 77%. Hej, užiuateué, co to děuáte? Vás puácnu!!" ()

Triple H

Shyamalan podľa mňa vedel vždy a v každom jeho filme je vidieť, že atmosféru, napätie a dobrú prácu s kameramanmi má v malíku. Split v týchto aspektoch šlape bez zakopnutia a našťastie pre režiséra po dlhšej dobe aj po stránke príbehovej a hereckej. Napriek veľmi solídnej story však film stojí a padá na McAvoyovi. Ten zo seba vyžmýkal zrejme životný výkon a ťahá film skoro až neuveriteľným spôsobom. Januárový release nepomáha a film patrí do pre akadémiu pokleslého žánru, ale šanca na nomináciu na oscara tu podľa mňa reálne je. Za mňa veľká spokojnosť. ()

David.Darco

Začnem asi tým, že stále je to jeden z lepších filmov, ktoré tento žáner ponúka. Ale niečo mi v tom filme chýbalo. Áno samozrejme, skvelá kamera, McAvoy zahral tak skvele že by som sa nečudoval nominácii na Oscara (ktorá však nebola), ale postrádam napätie. Skôr ako napätie sprevádza takmer celý film zvedavosť. Prečo je to tak ako to je ? Kto je Kevin ? Týmto otázkam sa však pán režisér podľa mňa dostatočne nepovenoval. Čo sa týka záveru, nevidel som filmik, s ktorým súvisí a preto nedokážem byť z toho vo vytržení. Preto hodnotím len to, čo som videl. Počul som veľa chváli a asi som nemal. Čakal som totiž omnoho viac využitého potenciálu. 70% a nebyť úžasného McAvoya tak tú 4* nedám. Atmosféra predchádzajúceho The Visit mi sedela viac. ()

Lachtaan

Schizofrenie je mocná a v oblasti psychologie rozhodně zajímavá věc.. Pokud tedy nepřemění Jamese McAvoye na Spider-Mana, zmutovaného horníka/pošuka z Pádu do tmy či začátečníka na divadelním prkně, kterému neuvěříte ani pouhou změnu nálady.. také pokud neudělá ze tří hlavních, ale zcela neznámých protagonistek jediné světlé body celého snímku. Jediné ty koukatelné, které se snažily přebíjet nepovedený psychodebut pana profesora X. ()

M. Night Shyamalan zažívá malý comeback

M. Night Shyamalan zažívá malý comeback