Novela V zámku a podzámčí Boženy Němcové se před třiceti lety stala předlohou k barvitému filmovému vyprávění příběhu jedné nešťastné, bezdětné kněžny, jejího milujícího muže i strašlivou nemocí ohrožených chudých vesničanů, kterým nakonec pomoc shora přišla. Víra v dobrého člověka totiž pro autorku i televizní tvůrce patřila k hlavním motivům, prostupujícím tento televizní film. K působivosti dobové fresky přispěli neméně Jana Brejchová a Martin Růžek v hlavních rolích, stejně jako řada dalších českých herců. (Česká televize)

PaRi

Inu, když se propojí skvělá spisovatelka s dobrým režisérem, který pokorně ctí předlohu a k tomu přidáte plejádu špičkových herců, dostanete něco, co už dnes v TV moc nenajdete a to nemluvím o skvělé hudbě a kameře. Jen drobnou pihu na kráse bych viděl a to, že se pan Ráža, kterého mám jako režiséra velmi rád, nedokázal rozhodnout, v kterém momentě dílo ukončí a tak tu máme konců několik. ()

IvonaK

Polosmutný film odehrávající se v prostředí převážné skupiny chudých a malé skupiny bohatých. Ze kterého vzejde že rodina je to nejvíc. Ze začátku působilo všechno hodně smutně, ale pak se tam objevila Libuše Havelková a vznesla do filmu positivní energii. A mezi těmi všemi zasmušilými lidmi byla tak úžasná, že mě to úplně navnadilo si zopakovat film Babičky dobíjejte přesně, ve kterém získala hlavní roli. Těším se na jeho rekapitulaci. ()

topi80

Když se vezme dobrá předloha, chopí se jí kvalitní scénárista s režisérem, obsadí se kvalitní herci (což by v současné době už bylo nemožné) a nic se neodflákne, tak i z televizní produkce může vzejít klenot. Příběh nám na začátku předkládá kontrast mezi zhýralou šlechtou a venkovskými lidmi umírající v absolutní chudobě. Jak se postupně seznamujeme s postavami a hledáme v nich jejich lidské stránky, určitě nedojde k secvaknutí oněch pověstných nůžek, kterými tyto kontrasty metaforicky obvykle znázorňujeme, ale docházíme k nějakému konsenzu mezi těmito dvěma světy, jakkoli se i nadále budou míjet. ()

wylda

Skvělá adaptace. Je ale zřejmé proč v době normalizace byly časté zfilmování takovýchto knih... Dekadentní chování šlechy x charakterní bídní poddaní, "Já budu léčit zadarmo!" ()

Neklan006

Panno Klárko, takhle debilně se lidi prostě nikdy nebavili - ani v 19. století, ani ve 34. století před naším letopočtem... ()

MirkaP

Někteří tvrdí, že Božena Němcová nám už dnes nemá co říct. Díky tomu to televiznímu filmu je vidět, že má. Dobré obsazení, pěkné lokace, drsný úvod, až zázračná změna a nakonec pozitivní, leč varovný prst stále zvedající závěr. Určité momenty až slzopudné. ()

majky19

Moc krásný televizní film z dílny režiséra Ludvíka Rážy, zpracovaný na základě stejnojmenné knižní předlohy Boženy Němcové "V zámku a podzámčí". V mnohém tato inscenace připomíná dvoudílný TV film Antonína Moskalyka "Babička" z roku 1971. Ani zde totiž není nouze o velekvalitní herecké obsazení, přičemž každý z herců svou roli ztělesnil vskutku s bravurou. Přesto mě patrně nejvíc oslovila postava doktora Kiliána v podání Petra Haničince, a podle mého soudu je to jedna z nejlepších a současně nejkrásnějších rolí, které Haničinec ztvárnil. Tato postava totiž překypovala velkou životní moudrostí, čímž pochopitelně dokázala také změnit myšlení šlechtické "smetánky", která pohlížela na své poddané s nemalou dávkou despektu. Líbila se mi i postava malého chlapce Vojtěcha, který nejprve ztratil maminku, kterou mu vzala krutá nemoc, a který byl vskutku velmi vnímavým a citlivým chlapcem, který se statečně dokázal prát se svým osudem. ()

ostravak30

Sebekriticky přiznávám, že mě už díla B. Němcové nic neříkají. Ještě podotknu, že Babičku jsem dosud neměl příležitost vidět. Bez pochyby ve filmu hrají samí vynikající herci. Já osobně ještě musím říct, že jsem nikdy neobdivoval herectví J. Brejchové. Nějak se mi nelíbilo, nebo mě zkrátka nepřesvědčilo. Ale tady dostala konečně možnost zahrát si ukřivděnou, uřvanou, přecitlivělou a afektovanou paničku, a sedlo jí to náramně. Herecké výkony, i dětských výkonů, potěšily a tak se na tento snímek dívám. Jako na přehlídku kvalitních herců ve slavném díle. Nic víc to ale pro mě neznamená a jedno shlédnutí mi stačilo. ()

Pitryx

Neznám originál i když to byla povinná školní četba. Obsah jsem od kohosi opsal a strčil do školního čtenářského deníku. Takže možnost srovnávat se u mne rovná nule. Proto napíši jen krátce, bylo to dobře uděláno. Herecká elita se slabším scénářem poprala velmi mistrně. ()

DeDanu

Šmarjá, co mi to, vážení zúčastnění počínaje paní Boženou přes českou hereckou elitu po Žolíka, děláte? Myslíte si, že mě baví bulet u filmu? ()

Karlos8

Ačkoliv jsem knižní předlohu nečetl (pravděpodobně si ji někdy rád přečtu), tak musím říct, že tento televizní film perfektně vystihuje Boženu Němcovou a její spisovatelské schopnosti. S jakým nadhledem dokázala vykreslit a popsat tehdejší společnost, to je jedním slovem úžasné. Tolik citu a lásky v jednom filmu jsem už hodně dlouho neviděl. Zde prostě funguje každá scéna, každý úsměv, pohled, prostě všechno. Myslím, že tento film bude aktuální i za sto let, jelikož pořád bude společnost rozdělená na bohaté a chudé. Na ty, kteří mají hodně a chtějí ještě víc a na ty, kteří nemají co do pusy, přesto jsou ale pokorní a shovívavý k ostatním. ()

sharka.68

Haničincovo vyznání, že ruku polibi jen jediné ženě, svoji mamince...to ve mne zanechalo nesmazatelnou stopu...i rozhodnuti krejcovske rodiny, nechat si sirotka... úžasné zpracovani povidky pani BN, ve kterém si najde každý to svoje a kdyz porozumi...stane se lepsim... ()

Baldrick

Povedená adaptace, i když občas se přeci jen dost tlačí na pilu. Ale herecké výkony, výprava a navození atmosféry na televizní film precizní. Pro dětské vnímání nejlepší způsob přiblížení tématu i tvorby Boženy Němcové. ()

Khia

Perfektně zpracovaný film na motivy B. Němcové s vynikajícím hereckým obsazením. Zahraje Vám na city ať chcete či ne. ()

Teachman

Námět a zápletka: 6/10 ... Vizuální stránka: 6/10 ... Soundtrack: 4/10 ... Didaktický potenciál: 5/10 ... Celkový dojem: 7/10. ()

PTuranyi

Adaptácia romantizujúcej Boženy Němcovej v socialistickej réžii asi nemohla dopadnúť inak. Produkcia je priemerná. Sic nikde nič nechýba ani naopak nevyčnieva, výsledkom je sivý priemer. Dramatické momenty života siroty sa nepodarilo podať dostatočne dramaticky aj keď snaha bola. Herci hrajú svoje role presvedčivo a najviac si tu oddrela Jana Brejchová, ktorej úloha ju stavia do mnohých situácií nie len telesne, ale aj psychicky. Príbeh je prostý a silne moralizujúci medzi chudobou a panstvom, ktorého napraviteľom je múdry lekár Kilián. uzdraviac jemnosťpani Katerinu nie len fyzicky, ale aj duševne, zmierením sa s manželovým ľavobočkom a zabezpečiac lepší život sirotám. 70% ()

kpt.Marťas

Suveréní a mistrovská práce. Perfektní adaptace, zvládnuto scénáristicky, působivá výprava a vynikající herecké výkony, včetně dětí. Několikrát mě rozesmálo a několikrát rozbrečelo. ()