Hodinářova svatební cesta korálovým mořem

Komedie / Hudební

Československo, 1979, 78 min

Tomáš Svoboda

Jan Čuřík

Petr Hapka

Laďka Kozderková, Luděk Sobota, Karel Augusta, Petr Svojtka, Ivan Vyskočil, Milan Lasica, Július Satinský, Zdeněk Dítě, Míla Myslíková, Marie Rosůlková, Lenka Kořínková, Jaroslav Štercl, Václav Štercl, Karel Effa, Ljuba Skořepová, Jiří Lír, Luděk Kopřiva, Zdeněk Buchvaldek, Roman Skamene, Jiří Lábus, Ladislav Trojan, Zdeněk Srstka, Jan Kuželka, Vlasta Jelínková, Jan Vostrčil, Leoš Jirsák, Bohuslav Kupšovský, Lubomír Bryg, Vlastimila Vlková, Kateřina Macháčková, Felix Slováček, Václav Zelinka, Běla Jurdová, Kajetán Maudr, Marcela Martínková, Josef Blažek, Jan Cmíral st., Karel Fořt, Josef Maršík, Ferdinand Šnajberk, Jan Víšek, Zdeňka Balounová, Lena Birková, Mirko Dostál, Miloslav Homola, Josef Žluťák Hrubý, Ilona Jirotková, Blažena Kramešová, Dana Mesteková, Zdeněk Skalický, Josef Střecha, Míla Svoboda, Ela Šárková, Ilona Šťastná, Richard Záhorský, Jiřina Zemanová, Růžena Dvorská, Pavel Rubeš, Edita Dindělová, Jarmila Horská, Vladimír Navrátil, Vít Pešina, Jiří Holeček, Pavel Robin, Rudolf Pešek, Zdeněk Piskač, Milan Tocauer, Jan Bouška, Jaroslav Materna, Stanislav Hájek, Zdeňka Bombová, Lucie Bártová-Zedníčková, Petr Altman, Milan Drobný, Zorka Kohoutová, Ivo Pešák, Eva Pilarová, Stanislav Procházka st., Jana Robenková, Marie Štichová, Pavel Bobek, Zuzana Burianová, Aťka Janoušková, Jana Kratochvílová, Vladimír Mišík, Věra Nerušilová, Miroslav Paleček, Naďa Urbánková, Miluše Voborníková, Milena Zahrynowská, Slávka Hamouzová, Olga Buzková, Dana Horáková, Jana Kittnarová-Čižinská, Jana Klocová, Věra Kramešová, Eva Polášková, Ivana Suchá, Karel Engel, Miroslav Jíra, Libuše Kosová, Ladislav Lahoda, Jindřich Sejk, Jaroslav Tomsa, Jan Vančura
  • Schlierkamp

Československá hudební komedie, jež je netradičně postavena na slovních hříčkách. Poměrně zajímavý nápad převádějící ustálené slovní spojení do absurdních dvojsmyslů, který je nalepen na velmi primitivní příběh s podobně jednoduchým hudebním doprovodem. Nemohu říci, že několik nápadů nebylo vtipných, nicméně většina gagů na mě působí velmi infantilně až trapně. Snímkem provázejí tři hlavní postavy ( I. Vyskočil, K. Augusta, P. Svojtka) v roli jakýchsi glosátorů či prostředníků snažící se divákovi přibližit děj, současně příběh a jeho vývoj komentuje M. Lasica v divadelní nápovědě. Ve filmu je možná až příliš nápadů bohužel velmi rozdílné kvality, celek nedrží při sobě, opakované situace např. s harmoniem jsou až otravné. V dalších rolích se představí L. Sobota a L. Kozderková v rolích snoubenců. Vzhledem k tomu, že na snímku mě nejvíc zaujalo hudební sólo F. Slováčka a píseň N. Urbánkové, je jasné, že příběh a herecké výkony jsou na mizerné úrovni (čestnou výjmku tvoří K. Augusta). Režisér T. Svoboda se pokusil zaujmout netradiční bláznivou komedií, nicméně já jeho dílo hodnotím jako těžký podprůměr, hloupostí tam bylo vskutku až příliš.(28.7.2014)

Humorná estráda plná skečů, parodií, odkazů na vše související ke své době či českého vlastenectví, písniček a melodií všeho druhu. To vše jak vystřižené ze silvestrovské televizní zábavy. Hodně to připomíná podobný snímek ´Trhák´, který však vznikl o něco později. Že by se tu Svěrák při psaní scénáře inspiroval? Mnohé odkazy dnešním mladým divákům už málo co řeknou, takže je dokáží ocenit jen pamětníci této omšelé doby. Vše srší skvělými nápady, ale na celovečerní film je to místy značně křečovité a jakoby nucené. Tady je názorně vidět ten propastný rozdíl mezi televizní a filmovou zábavou. A proto se snad možná Svěrák pustil do svého ´Trháku´, aby vše napravil a uvedl takovýto pokus na pravou míru. Každopádně každý nápad se cení a jak se říká: ´Chybami se člověk učí´.(1.8.2015)

• blackrain

Pořád jsem si říkala, že mi ta hudba připomíná Krakonoše a lyžníky a pak jsem si v úvodních titulkách přečetla, že ji má na svědomí Petr Hapka. Tedy ten samý skladatel jako u Lyžníků. Laďce Kozderkové to jako řeznici moc slušelo. Ovšem, producírovat se po Staromáku se sekerou v ruce ja na svěrací kazajku. On vlastně celý tenhle film je na svěrací kazajku. Je bláznivý, spíchnutý horkou jehlou v křeči. Rádoby vtipné hlášky a scénky vyšly úplně naprázdno.(11.1.2011)

Pokud se na film budete dívat z čistě pragmatického hlediska, víc než dvě hvězdičky může dostat snad jen z recese. Ovšem absurdní situace střídá drsný humor, při zpěvu hlavních postav se člověku skoro až chce utéct z kina (aneb díky, Otrlý diváku!). To vše se pojí do nádherně sebevražedné kombinace, zakončené epickou scénou, která jen potvrzuje, že Hodinář nikdy neměl být víc než parodie. A tak se k němu musí i přistupovat, navíc podobných snímků je v našich poměrech jak šafránu. A propos, nechcete harmonium?(1.3.2012)

• cdome.82

Tak nevím. Hvězdičky za scénu s loutkama, závěrečnou scénu a za úvodní titulky. Zbytek? Určitě zajímavé, ale dle mého zabíjející jakýkoliv pokus o absurdní humor. Špatné načasování, špatné pointy, dost často spousta gagů vyznívá do ztracena, celkově je tempo takové divné. Navíc mi osobně hodně vadí ty postsynchrony, nemám rád ten sterilní zvuk. Tenhle film rozhodně nesedne každému a mně v tom nesednutí pomáhá i silná averze vůči čs. 70. rokům jako takovým... http://www.youtube.com/watch?v=LKI-XM0LRe4(12.7.2012)