V roce 1971 se spisovateli Cliffordu Irvingovi podařilo vydat jedinečné dílo. Na základě osobních setkání a rozhovorů, sepsal biografickou knihu o Howardu Hughesovi (světoznámý letec, režisér, dobrodruh...). Irving věnoval sepsání knihy naprostou většinu svého času a dokonce knize obětoval i dlouholetý vztah se svou ženou. Získal si tak obdiv mnoha čtenářů, vydavatelů, médií i kolegů. Ale jen do chvíle, než se o těchto pamětech veřejně vyjádřil ohromený samotářský miliardář Howard Hughes. „Nikdy jsem ho neviděl, ani o něm neslyšel... Je to tak fantastické, že to předčí i mou největší představivost.” To, co Clifford Irving vydával za osobní paměti Howarda Hughese, bylo naprosto vykonstruované a smyšlené. Irving tím docílil jednoho z největších mediálních podvodů a skandálů. (oficiální text distributora)

jojinecko

Howard Hughes je pre nás menej zaujímavou persónov ako pre amíkov, napriek tomu ma celá kauza okolo jeho fiktívnej biografie nesmierne zaujala (až tak že som si ju "naštudoval" na wikipedii:). Hallstrom sa striktne držal Irvingových memoárov a dal si záležať na spracovaní jeho story. Odfarbený Gere je prekvapivo dobrý (a podobný skutočnému parchantovi Irvingovi:) a skvele mu sekunduje Alfred Molina. Po formálnej aj obsahovej stránke nemám ani výčitku- mne sa to veľmi páčilo, ale viem pochopiť že The Hoax nebude diváckym hitom:) ()

sharky

75%Téměř šedesátiletý Gere s obarvenými vlasy nalíčený na čtyřicet vypadá fakt divně, ale Hoax (český distributor opět boduje dalším příšerným překladem názvu) má jeden zásadní plus, který pozvedá všechny ostatní jinak průměrné složky, naprosto skvělý scénář, plný vtipů, nápadů a samozřejmě lahaní, o kterém je celý film. Život zas jednou ukázal, že nejlepší příběhy, jsou ty, které se opravdu staly. ()

Roman.Ticka

Zajímavá sociologická studie chování lidiček "nadneseně" od neznámého dělníka až po prezidenta. Lži, intriky, hoax, fau paux, s pomocí a podporou médií, mění doslova historii. Kam vítr, tam plášť, převlékání kabátů, jednou jsi kámoš, podruhé vrah, s lehkostí a samozřejmostí jako by šlo o snídani v trávě. Kdo nakonce slízne smetanu, není třeba rozebírat. Jediné plus na celé špinavosti je vědomí, že mnohdy pláčeme na špatném hrobě, přesněji že všecko zlé je k něčemu dobré. Naděje.... Ovšem Alfredo Molina jako nešika a posránek byl přímo k sežrání, pobavil rozhodně. ()

becki_tu

Zajímavý "based on true" film, který baví, servíruje zajímavá fakta a v neposlední řadě poodhaluje zákulisí známé aféry Watergate. Skvěle zahrané, slušně odvyprávěné a výborně zrežírované. 75% ()

MartinezZ

Slaběji, nudněji a rozvláčněji zpracované téma jsem už dlouho neviděl. Musel jsem už od nějaké chvíle místy posouvat děj, protože to bylo neskutečně nezáživné a nezajímavé a dlouhatánské vykonstruovávání výmyslů bylo představováno tak zbytečně, že jsem tomu prostě nemohl věnovat celé dvě hodiny života. Neskutečná nuda a plytkost. Snad nejhorší Gereův film. ()

Maq

Kriminální a tak trochu i politický příběh. Realita napsala parádní zápletku a scénář podle Irvingovy knihy je podle mne velmi dobrý. Navíc zachovává Irvingovu vzrušující pointu: „Lhal jsem? Ano, ale i Hughes a Nixon měli dobré důvody hrát falešně, takže čemu vlastně uvěříte?“ --- Film komerčně ani u kritiky dvakrát neuspěl. U mě ano. ()

Damiel

65 % - Velmi slušný Richard Gere v docela tuctovém dramatu. Nějak jsem z toho příliš necítil to ostří nože, které si hrdinové příběhu sami položili na krk tím, že začali falšovat biografii jednoho z nejmocnějších lidí tehdejší éry. Vymačkat se z toho dalo určitě víc, bodů, kde se dramatičnost dala šponovat až téměř do prasknutí šroubů, látka nabízela řadu. Víc jsem čekal od Alfreda Moliny než jen jednorozměrného, bázlivého chlapíka. Holt se to tak po něm asi chtělo, teda Lasse Hallström to tak asi chtěl... ()

Skip

Celkem dobře natočený a zahraný film o jedné velké lži průměrného spisovatele, který si myslel, že má na víc. ()

kinderman

Dobrou přípravou pro sledování tohoto filmu je Scorseseho Letec a stejnojmenná kniha Charlese Highama, která (na rozdíl od scénáře) mapuje i závěrečnou fázi života výstředního milionáře Howarda Hughese. I bez znalostí obého si však užijete příběh o tom, jak se nakonec do svých lží zamotá každý (a je jedno, zda se jmenuje Clifford Irving nebo Standa Gross) a že někdy je opravdu dobré ty pasáže o sodomii vypustit. ()

Beagle

Solidní a podle zdejšího hodnocení možná trochu podceněný film o tom, kam to dojde, když si takový ješitný spisovatel rozhodne vylhat největší dílo svého života... ()

Crawler-D

Zcela průměrné drama s prvky grotesky, které neurazí, ale ani nijak nepotěší. A to je něco, co si Lasse Hallström v žádném případě nemůže dovolit. Možná za to může obyčejný scénář a příště by měl Hallström volit vybraněji. ()

Dannysek4U

Ten prechod z komedie do dramatu o clovekovi, kterej se zaplejta do vlastnich lzi, plus jako ze velky finale - to je jeden z nejlacinejsich filmarskejch triku, co jsem kdy videl. A Gere vazne neni zadnej zazrak. ()

pakobylka

Svět chce být klamán ... neboť jeho touha po senzaci nebyla nikdy zcela ukojena. Lasse Hallström měl k dispozici velice výživný námět, ale nějakým záhadným způsobem z něj dokázal připravit jen velice naředěný, jalový vývar, který mě nedokázal zasytit. Třetí * patří jenom a pouze Howardu Hughesovi - ve filmu jsem ho sice ani koutkem oka nezahlédla, ale jeho vliv na průběh děje je nezastupitelný a jednoznačně přínosný. ()