Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Hlavním motivem filmu jsou bolestné vzpomínky Sylwka - syna, který vzpomíná na pití svého otce - Adama. V souvislosti s tím se Adamovi vrací vlastní vzpomínky, které tvoří - spolu s vyprávěním syna - seznam největších ztrát a ubližování způsobených pitím - sobě a blízkym. V tomto snímku Marek Kondrat ztělesnil roli Adama Miałczyńskiego potřetí. Předtím se postava Adama objevila ve filmu Dom Wariatów (1984) a pak také ve snímku Dzień Świra (2002). (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (10)

darwin 

všechny recenze uživatele

Koterski znovu boduje. Životní příběh Adama Miauczyńského je hořký a smutný, ale hlavně pravdivý. Sonda do života životního ztroskotance, který se utápí v alkoholu a ničí tak život nejen sobě, ale hlavně svým blízkým. Koterski výstižně ukazuje sociální patologii, která se táhne z generace na generaci. Andrzej Chyra podává brilantní výkon, ostatní herci mu zdatně sekundují. ()

Tygrys 

všechny recenze uživatele

Od tohodle snímku jsem čekal další Koterskiego genialitu - velmi černou komedii typu Dzień Świra. Bohužel přišlo velké zklamání. Koterski tentokrát natočil drama, které i když má zajimavý námět (chlastání do němoty, výčitky svědomí, vzpomínky..) mě přijde nezajímavé. Dzień Świra je prostě bohužel jen jeden. ()

Reklama

Faye 

všechny recenze uživatele

Film začíná rozhovorem otce a syna, ve kterém se syn přizná, že si přál jeho smrt a dokonce uvažoval, že ho zabije sám a pokračuje vzpomínkami z dětství. Na příchody opilého otce, na panický strach z něj, na to jak se za něj styděl. …. „Pamatuji si jenom tvoje pití a můj strach“. Vzpomínka na otce, který mu vykrádá prasátko, aby měl na panáka; na otce močícího sousedce na dveře; na ležícího ve vlastních zvratcích; na vánoce, kdy sekáčkem rozsekal stromeček apod. Filmu bohužel chybí alespoň kapka toho cynického humoru z „Dzien Swira“ bez kterého je to jen velmi bolestné drama. Možná to odlehčení měl dodat anděl strážný, ale pokud ano, tak to bylo sakra málo. A přestože oba moji rodiče jsou (a vždy byli) abstinenti, takže v tomto směru nemůžu mít ani žádné podvědomé trauma, nedívalo se mi na příběh alkoholika viděného dětskýma očima vůbec lehce. Do významů náboženských motivů (kříž, stigmata, trnová koruna, svatozář, ukřižování atd.), které se táhnou celým filmem se pouštět nebudu. Já neznaboh to chápu jako kříž v podobě závislosti, který rodina Adama nese a předává si ho z otce na syna, ale kdo ví?! 3 * jenom proto, že představitel dospělého Adamova syna na mě působil velmi vláčným a nepřirozeným dojmem (navíc, když mluvil, neotevíral pusu) jinak by to bylo za 4*. ()

Pragrik 

všechny recenze uživatele

Co říci k tomuto filmu? Snad jediné. Celým filmem provází věta syna Sylwka : „Pamatuji si jenom tvoje pití a můj strach. “ Pokud máte někoho z rodiny alkoholika, tak se můžete podívat, jak to s ním vše může dopadnout...a když ne tak uvidíte příklad toho, když člověk pije, pije a pije....potom má a v další fázi už ani nemá výčitky svědomí. Nejvíce samozřejmě trpí jeho rodina. V závěru je vysvětlen současný problém syna Sylwka, který dospěje, ale své traumata z dětství se na něho tak přenesou, že končí v léčebně drogově závislých….. ()

rivah 

všechny recenze uživatele

Obrazoborecký film na téma evangelia a utrpení člověka, které člověk způsobuje jiným a zejména způsobuje sobě. Postavy nesoucí kříž, ukřižované, bodané kopím - svým nejbližším i sobě. Útěk od sebe do alkoholu a drog. Film krutý, sebemrskačský až do nesnesitelnosti. Drama a současně groteska jako život sám. Sedmý film o Mniauczyńském, v jehož postavě je mnoho ze samotného režiséra - který říká, že filmy jsou pro něj druhem autoterapie. ()

Galerie (37)

Reklama

Reklama