Film dánské režisérky Susanne Bier (Bratři) byl nominován na Oscara za nejlepší cizojazyčný film a patří k tomu nejlepšímu, co nám současná skandinávská kinematografie může nabídnout. Hrdinou filmu je charismatický a talentovaný dánský herec Mads Mikkelsen (Casino Royal) pracující v indickém sirotčinci, který zoufale potřebuje finanční prostředky. Ty se nabízejí z rodného Dánska, země, kterou nechal daleko za sebou. Životní situace, které ho tam čekají, změní obchodní cestu v dramatickou, bolestnou zkoušku pro všechny zúčastněné. (oficiální text distributora)

NinonL

Slušná hra na city po celou dobu filmu a výborné herecké výkony. Na plný počet hvězdiček byl ale příběh příliš vykonstruovaný a tudíž málo uvěřitelný. ()

Krt.Ek

Inu, svět je malý a o náhody tu není nouze, jak by také ano, když... ale víte Vy co, přesvědčte se sám, náhodný čtenáři, já nebudu spoilerovat a Vy nebudete zklamán minimálně tím, že byste byl ochuzen o pointu. Avšak zaručuji se, že nebudete zklamán i samotnou projekcí. "Vikingové" se opět vytáhli: chcete-li konkrétně, třebas za svůj pozdější počin "Lepší svět" Oscarem oceněná režisérka Susanne Bier či prominentní dánský herec Mads Mikkelsen, nezapomínejme však i na Rolfa Lassgårda, ten svou úlohu vskutku procítil. Jmenovaní i mnozí další vpravdě servírují drama, které nenechá v klidu, chytne za srdíčko, jak se lidově říká, možná bych to zvládl říci i odborněji, erudovaněji, leč myslím, že je to zbytečně. Svůj prožitek bych lépe nevyjádřil, a i kdyby ano, nezáleželo by na tom, kdybyste si k filmu nenašel cestu. To je asi ve zkratce vše, co jsem Vám chtěl komentářem říct. 85% ()

kareen

Snímek pojatý civilněji než cokoliv co jsem za dlouhou dobu viděla a přesto mně dokázal vtáhnout tak dokonale, že jsem ty dvě hodiny visela očima na obrazovce a nevnímala dění kolem sebe. A přitom jde o příběh, který by většinu filmařů snadno sváděl k divácky přístupnějšímu slzopudnému sentimentu a já jsem moc vděčná scénáristovi a režisérce, že tu místo toho máme citlivě natočené drama, kde jsem si u mnohých scén říkala, že takto podobně by se nejspíš zachovali lidé ve skutečném životě. Tentokrát ani nebudu vyzdvihovat výkon mého oblíbence Mikkelsena, protože všichni ostatní podávají stejně výborný a vyrovnaný výkon a tak bych si jen přála více takových filmových zážitků. Tento mě mimo jiné přimněl zamyslet se, že někdy je asi lehčí být hrdinou v cizích životech, než v tom vlastním. ()

TomX2

After the Wedding od režisérky Susanne Bier ma príjemne prekvapil. Ani nie tak preto, že by film obsahoval nejaké skvelé zvraty, či dokonca šokujúce a kontroverzné scény. Prekvapil ma svojím realistickým zobrazením života. Režisérka vkladá dôraz do takmer každej scény a je až ohromné, že v každom zábere a strihu sú ukryté emócie. Film však nie je dobrý len kvôli tomu, že je komorný, emotívny a dôstojne nakrútený, ale v neposlednej rade je dobrý aj vďaka hereckým výkonom a realisticky napísaným postavám, čo ho znovu kvalitatívne zvyšuje nahor. Postavy sa síce zdajú byť na prvý pohľad nepríjemné kvôli ich neustálym hádkam, no človek vie, že majú dôvody sa tak správať. Sú dokonca napísané tak realisticky, že si skôr či neskôr získajú sympatie. Je nutné dodať, že s iným hereckým obsadením by to nebolo ono. Všetci herci podávajú pozoruhodné výkony (či už od vždycky skvelého Madsa Mikkelsena, cez Sidse Babett Knudsen a Stine Fischer Christensen až po Rola Lassgarda, ktorý ma mimochodom veľmi prekvapil). Vo výsledku tak After the Wedding nie je bohvieako úžasné dielo, ktoré by prekonávalo všetky škandinávske drámy a obsadilo by vysoké priečky. Na to je film dosť pomalý a nudný. Ale má v sebe niečo, čo sa v každom filme cení - je natočený s dušou a citom. ()

nirvanafan

Film s tak dobrými herci ani nemůže být v zásadě špatný, ale to neznamená, že se jedná o zbytečně natahovanou podívanou, ve které je místy osudových zvratů až přespříliš (spoiler: novomanželova nevěra je naprosto zbytečná a celá jeho postava je v rámci příběhu dost nadbytečná). Stejně tak typické atributy správné artovky, na které řada uživatelů nadává, jako kamera dívající se herci až do nosu, jsou zde dosti samoúčelné. A vzhledem k tématu se mě Po svatbě příliš emocionálně nedotklo, což považuji asi za největší mínus. Sečteno a podtrženo se jedná o docela slušný film, ale v rámci severské kinematografie jde o jeden z těch slabších kousků. ()

Freemind

Takže nejdříve mínusy - trošku už se mi začíná přejídat ta manýra ze školy Dogmy97, nejde jen o kameru, ale taky o exaltované scénáře, které vrší devastující zlomy děje a natahují strunu až k prasknutí. Přesto mě tento film opět dostal - Mads Mikkelsen se definitivně ocitl na seznamu mých oblíbených herců, skandinávci opět ukázali, že stokrát vysosaná témata lze udělat znova a svěže, několik scén mě skutečně překvapilo, čehož si v dnešní době naprosto předvídatelných dějových linek začínám velmi vážit. Samozřejmě vřele doporučuji. ()

pevico

Z mého pohledu jedno ze slabších dánských dramat, přesto svým hodnocením výše, než průměrný americký film..Mads Mikkelsen jako obvykle bezvadný se svou grimasou, kolikrát si říkám, jestli vůbec ještě hraje, či už je to jeho život - ve všech filmech, které jsem s ním viděl byl velmi věrohodný. Na scénáři se podílel Anders Thomas Jensen, což také není na škodu.. ()

kaylin

Dánská - a vlastně nejen dánská, prostě severská - kinematografie má skvělou generace herců, kteří se pomalu dostávají do středních let. Mads Mikkelsen a Sidse Babett Knudsen jsou toho krásnou ukázkou a jsou to zrovna oni dva, kdo tenhle film táhnou kupředu, ať už se vám vývoj vztahů a postav líbí, nebo ne. ()

Marci

Už dlouho, dlouho jsem neviděla film, na který jsem se dívala se zatajeným dechem až do konce a tak se mi vryl pod kůži. Vynikající Mads Mikkelsen a můj oblíbenec Rolf Lassgard. 100 %. ()

italka63

Tak jo, ode dneska proti Madsovi ani nepípnu. Viděli jste jeho oči v samém závěru? On má neskutečné charisma a já si přesto na něj dlouho zvykala.Rolf Lassgård, ten hromotluk s úžasně posazeným hlasem, ihned si mě získal. A vůbec samí skvělí herci, které nemilosrdná kamera odhalovala v jejich pocitech, lásce, zoufalství, veselí i smutku, to vše brala z očí zúčastněných.A můžete být velmi bohatý, nebo velmi zapálený pro charitu v Indii, svému osudu stejně neujdete. Tak jako tihle dva muži. A konec se mě snažil hodně rozebrat... ()

Maq

Tento filmeček je tak dojemňoučký, že by si zasloužil nějaká oceněníčka z filmových festiválečků. A potom spláchnout do hajzlu, tedy, pokud jeho přebujelá konstrukce projde výlevkou. ()

Damiel

80 % - Severská kinematografie mě snad nikdy nezklame. Po svatbě se jevilo jako romantická záležitost podle názvu, ale jde to mnohem hloub a mnohem dál. Výborně zahrané a napsané, snad až na ten závěr, který je přespříliš překombinovaný a sráží příběhu reálný základ, který je z něj po celou dobu cítit. ()

Murrro

Ďalšia výborná pocta pamiatke Dogmy 95. Od miestami pokrivkávajúceho scenára (rozpačitá psychologizácia Jørgena, náhle zmiznutie mladomanžela Christiana z deja) odpútavajú pozornosť skvelé herecké výkony a najmä uvedomelá Bierovej réžia. Taký dôraz na detail a cit pre rytmus sa v dnešnej kinematografii často nevidí! 80% ()

JohnMiller

Zo začiatku sa to síce nezdá, cca 20 minút, ale nesmierne chladnú drámu, chladnú ako psí čumák, je to presne to, čo očakávam alebo prespektíve pravidelne dostávam od Dánskych tvorcov. Mads Mikkelsen,opäť v skvelej forme ako vždy je to jeden z najlepších hercov súčastnosti.. Je to jeden s tých kúskov v ktorých nie je veru čo vytknúť. V Dánskej kinematografii mám dosť veľké diery ale tých zopár filmov čo som mal možnosť vidieť ma metaforicky položili na lopatky. After the Wedding nieje žiadna výnimka. Divák určite dostane pocit, že sa v 1/3 dostal pod kožu hlavnej dejovej línie a plochý príbeh nešťastného náhodného stretnutia dcéry a biologického manžela bude všetko čím ho táto snímka dokáže prekvapiť. Onedlho bude však až nemiestne prekvapený, presne ako ja, čo všetko bude nasledovať. Je to scenáristicky veľmi sýte... čumel som nato ako "puk". ()

Laurent

Skvostný snímek s úžasnými hereckými výkony a citlivou režijí, od které by se mohli všichni současní evropští režiséři učit. Pravda je, že obsahově jsou tam trochu rezervy, ale scénář jako takový je dobrý. Dánské filmy jsou pro mě v tuto chvíli buldozerem současné světové kinematografie. Srovnání se současnou českou tvorbou je prostě neúprosné. ()

Frenegonda

Absolutně mě to rozdrobilo! Takový dějový zvrat by rozškubnul i osmičku plech!!! Film mě z počátku moc neoslovoval ale jak jsem pomalu zapadal do děje tak me to vtahovalo jako on pověstný Maelstrom!!! Nesuďte tedy lidi ani filmy podle prvního dojmu... ()

Chrysopras

Cimrmanova Hodina pravdy má dalšího následovníka. A je třeba zdůraznit, že velmi důstojného. Celkově mi to přišlo možná až moc vykalkulovaný a vlastně ( paradoxně přes některé dějové linie ) i idealistický, ale ty silný emoce tu nepůsobily trapně a to se v takovym námětu musí ocenit. Herecky velmi slušný, byt musim trošku zakverulovat, že Mads dokáže i víc :-) ... ()

berusche

Po posledním severském snímku jsem si trochu spravila chuť. Miluju ty protáhlé záběry, zbožňuju detaily a nejvíc ze všeho mě těší vykreslení postav, jejichž chování jste schopni rozklíčovat na základě toho, co vám snímek předá. A tohle všechno je tady úžasně zabalené do 120 minut, které uběhnou tak rychle, že pak jen sedíte a přemýšlíte, jak moc hezký a dojemný příběh se před vás dostal. A to rozhodně není ten typ, co by z vás slzy mačkal, tenhle je spíš tak nějak smutný a chladně racionální. Ženská režisérská ruka je tu hodně znát, ale neřekla bych, že to počinu uškodilo, spíš naopak. No a pak samozřejmě musí vychválit výkon Mikkelsena, který pro mě napodruhé (po Jablkách) dostal tvar a mile překvapil. ()

mahler

Děj filmu je jako z telenovely, snaží se ždímat emoce a je předvídatelný. Ano, přesně to se mu u mě povedlo. Emoce ždímal, předvídatelně překvapil. Hlavní zásluhu na páté hvězdě má samozřejmě Mads Mikkelsen, který by za mlada sice ošukal i židli a vychlastal celý bar U Ingmara Bergmana, ale teď se stará o sirotky a mezi nově poznanými lidmi vypadá jako ztracené štěňátko. Není k sežrání? V mém názoru že jde o dobrý film mě podpořila i mnohdy zavádějící nominace na Oscara za nejlepší cizojazyčný filmeček. ()

OSCARS - výsledky

OSCARS - výsledky