30 dní dlouhá noc

• USA 30 Days of Night (více)

Každý rok se město na severu Aljašky na měsíc ponoří do tmy. Letošní zima však přinese i smrt.. Místní obyvatelé nemůžou zastavit to, co přichází. Krvežízniví upíři se vydávají na šílenou žranici. Je to svět, o němž dosud jen snili. Jenom dva lidé stojí mezi hladovými vetřelci a těmi, kdo přežili první krvavý útok. Šerif Eben (Josh Hartnett) a jeho žena Stella (Melissa George) bojují, aby mohli zase spatřit denní světlo. Dokážou městečko zachránit nebo se setmí navždy? (oficiální text distributora)

tomeek

Co na tom bylo tak dobrého? Upíři místo krve pravděpodobně frčí na Fridexu, protože jim očividně venkovní teplota nepůsobí sebemenší problémy. ()

abenino

Film, na který jsem čekal 2 roky než výjde na DVD. A o to větší překvapení bylo, když jsem ho viděl. Špičkový horor, skvělé herecké výkony - 80%. ()

Kecik

Ako veľký fanúšik horroru som si konečne prišiel na svoje. 30 dní dlhá noc je proste kvalita, ktorú umocňuje prostredie, v ktorom sa odohráva (mestečko Barrow na Aljaške) - pôsobí to ponuro a vierohodne. Na rozdiel od filmov, ktoré tiež narábajú s tématikou zombie, tu je hneď vidno, že to nie je brak, ktorý točil nejaký amatér s minimálnym rozpočtom. Ak sa chcete trošku báť puste si to vtedy, keď vonku zúri víchrica. Vrelo odporúčam. ()

tom88

Celkom milé prekvapenie od pomerne neznámeho režiséra. Fajn herci na čele s Hartnettom, ktorému sa ale úloha scherifa až tak nehodila. Je to upírsky horor tak trocha inak. Nad logikou príbehu ( kto sú? kde sa vzali? čo chcú? ) sa moc radšej netreba zaoberať a všetko ,,prečo,, radšej nechajme tak. Inak sa nudiť ani nedá, pretože film je napínavý značnú dobu, atmosféra je tiež dobrá, prostredie nočnej, zasneženej, bohom zabudnutej dedinky je skvelé. Masky a vizáž upírov je fajn. Navyše réžia aj kamera a hlavne vizuálne spracovanie je super. 30 dní dlhá noc je po dlhšom čase horor, ktorý sa ma ako tak dotkol, teda zimomriavky a napätie som zaznamenal aj ja a to si cením, pretože už naozaj máloktorý horor na mňa zapôsobí. Samozrejme by sa dalo vyťažiť oveľa viac, ale na 4* to je a ja som s výsledkom vcelku spokojný. 75% ()

URBAN

Ze začátku to nevypadalo moc růžově a pak najednou to začalo být minutu od minuty čím dál tím lepší jenže to nemění nic a tom že závěr byl naprosto odfláknutý , ale vcelku to tak moc nevadilo hlavně že jsem se počas filmu bavil ( 20.5.13/MAC ) ()

Deyw

videl sem to moc pozde..uz to pusobi nic moc a zastarale..ale napad cool, i vlastne celkove napady ve filmy dobry..ale je to na dnesni dobu uz prumer..nic co by urazilo ale ani nenadchne.. ()

AntonG.

S comixovými adaptacemi se v poslední době roztrhl pytel. Naštěstí mnoho z nich patří k tomu nejlepšímu v daném žánru (300, Batman Begins, Sin City, Constantine...). A 30ka k nim rovněž patří. Tentokrát však před sebou nemáme příběh nějakého zkroušeného superhrdiny, ale naopak hrstky obyčejných lidí, kteří horko-těžko vzdorují upírskému teroru ve svém maloměstě, ležícím hluboko na severu Aljašky. V tom je nakonec největší triumf 30ky. Sníh, blizard, polární noc - to vše přidává na atmosféře. A mimo to, krvavé potoky na sněhu zde vypadají opravdu dobře. No, ale přece jen to není film bez chyb. Bohužel má vlastně všechny obvyklé chyby "apokalyptických-survivor-horrorů" (lidé se v uzavřeném prostoru brání okolnímu světu posedlým zlem - např. Úsvit mrtvých). Tak například dle mého názoru z nejasných důvodů opouští bezpečnější úkryt a mění ho dobrovolně za čím dál méně bezpečný - bez odpovídající protihodnoty. Dále mi nebylo jasné, jak jsou na tom ti upíři s inteligencí. V některých chvílích vypadají docela vychytrale, zároveň však přeživším skočí na každou sebeokatější léčku, nebo se perou s jediným člověkem a nechají bez povšimnutí další 2 naprosto bezbranné lidi, i když o nich moc dobře ví. Mimochodem, samotní upíři moc strašidelní teda nejsou. Co se týče obsazení, je slušné, nikoliv však zázračné. Josh Harnett - pro mnohé asi důvod, proč se filmu vyhnout - odvádí slušný výkon, stejně jako zbytek hereckého ansámblu. A co hlavní záporák - šéf upírů? No, mě si teda nijak zvlášť nezískal, kromě toho, že furt cení zuby a koulí očima se srandovními čočkami žádné zvláštní charisma nemá, nechápu tudíž některé nadšené reakce kritiků na výkon Dannyho Hustona. Ale abych jen nekritizoval - velkým plusem je hudba (či spíše jakési doprovodné zvuky), která zhutňuje už tak slušnou atmosféru, tak i stylové záběry. Hlavně kamera zabírající město z ptačí perspektivity je super. Velmi zručná režie dodává na intenzitě např. scénám dobrovolné popravy či useknutí hlavy. Jo, docela slušný film. ()

Cedr

Jsou chvíle, kdy z toho přímo ucítíte The Thing, bohužel je to možná nedostatek, neboť si vzpomenete jak dokonalý film to byl a že tento je ve srovnání s ním poněkud nemastný,... neslaný. Svůj (thrillerový a vyvražďovací) účel to splní, ale horor to není aspoň já se tedy nelekl, nebál... ani necítil kdovíjak hutnou atmosféru. Takže i přesto, že upíry mám rád... jsem poměrně zklamaný. ()

Triple H

Výborná žánrovka, ktorej rozhodne nechýba atmosféra. Síce som sa nejak extra nebál, ani nebol napätý, ale dej ma rozhodne chytil a bavil stále viac s pribúdajúcimi minútami. Upíri nie sú nejak extra originálni ani hnusní (akási kombinácia novodobých zombíkov a starých upírov), ale to je vykompenzované niekoľkými ozaj nechutnými scénami (obzvlášť sekera v strojovni bola drsná). Herci sú všetci OK, pričom jediní, ktorí stoja za výraznejšiu zmienku sú Josh Hartnett a Ben Foster. Hartnett sa vyprofiloval do celkom schopného herca, ktorému nerobí problém utiahnuť film, no a pre Bena Fostera je rok 2007 jedna veľká coming out party (spolu s 3:10 to Yuma a Alpha Dog)- jeho psychopat je parádny. Dosť ma zaujal aj soundtrack, ktorý perfektne dopĺňa dej. Suma sumárum--príjemne prekvapenie. ()

Idego

Snímek bych shrnul citátem: "Hit them with the sun lamp" - UV lampa, která má zabít upíry, protože je to prý umělé slunce. Takhle tupý je celý film. Kostýmy byly opravdu příšerné - Rob Roy vtipně poznamenal, že hlavní upír vypadal jako kancelářská krysa. Debilní až tristní skoroodpad s hrozným příběhem i zpracováním. ()

trojtmberk

Malinko slabší upírořežba, ve který sem si vzpoměl na Melissu George, tuším že jsem jí viděl naposledy ve 3:15 zemřeš. ()

fantoci

Nejhorší na filmech, na které se těšíte je to, že vás můžou zklamat. Na tento snímek jsem se těšil opravdu hodně a očekával jsem po dlouhé době kvalitní akčně-hororovou podívanou. O to více jsem zklamaný z faktu, že se jedná jen o lepší průměr. Ze začátku film slušně buduje atmosféru ospalého aljašského městečka, které je obklopené všudypřítomnou zimou a chystající se na západ slunce, které se v příštím měsíci neobjeví. Do této chvíle film funguje skvěle a seznamuje nás s hrstkou obyvatel, kteří zde zůstávají. Poté nastupuje noc a s ní i upíři, kteří postupně likvidují vše živé. Hrstka přeživších se schová a pokusí se přežít do té doby než opět vyleze slunce. Snímek mi nejvíce připoměl Znyderův "Úsvit mrtvých", jak postavami, které se schovávají tak i útočníky, kteří mi spíše než upíry připomínali běhající zombie. Herci předvádějí slušné výkony a nechovají se nějak trapně. Snímek má samozřejmě pár klišé (rozhádaný pár se za nepříznivých okolností usmíři, nesympatické postavy umírají jako první) ale není to nic co by film výrazně kazilo. Je zde i pár povedených scén jako třeba první upíří útok viděný z ptačí perspektivy. Ale filmu něco chybí. Plyne hodně pomalu, útoky upírů jsou ve většině případů nezajímavé, akčních scén klidně mohlo být více a závěrečný souboj není ani efektní a už vůbec ne napínavý. V současné hororové produkci se jedná o jasný nadprůměr ale jako film se bohužel jedná jen o lepší průměr. ()

vadic

Klasické klišoidní přebíhání před kamerou mě tentokráte hodně nasralo. Během popravy týpka z elektrárny, hned ta první, jsem nepochopil využití téhle ohrané techniky. Další věc, u které jsem byl naopak velmi potěšený a plesal jsem, byl letecký záběr na jatka v ulicích. Sem tam mrtvolka, sem tam krvavá kaluž se zbytky někoho. A v tom je ten problém. Celé to působí moc klipově a nedrží to vůbec dohromady. ()

Doudis19

Obyvatelé aljašského městečka se připravují na příchod polární noci. Na co se ale připravit nemůžou, je příchod krvelačných upírů. Lidé padají jako mouchy, bílý sníh barví rudá krev a přežití hrstky vyděšených zoufalců závisí na odvaze místního šerifa s tváří Joshe Harnetta. Tenhle atmosferický, komiksový nářez musí potěšit každého milovníka drsných hororů. ()

Mr.Ripley

Upíři prodělali transformaci v krvežíznivé zombie s vlastním dialektem. S jasným plánem ničit města plná lidí jedno po druhém. A co upír nechtěl, hned na další návštěvě se jim do cesty postaví drsňák Eben se svou ex Stellou. Slade si stylově pohrává s každým záběrem a občasná surovost dodává "krvavým" úsekům hezký nádech. Výborná myšlenka se ovšem utápí ve vlastní šťávě a tou je neuvěřitelná zkratkovitost a rozkouskovanost děje. Co se ale musí ocenit je skvělá kamera a atmosféra. Která bohužel postupně opadá a do finále se žene už jen po krvi žíznivá břečka s předvídatelným finálem. Samotný závěr přitom měl obrovské ambice zapsat se do historie, ale jak vidno svou šanci promarnil katastrofálním způsobem. ()

filmmovier

Báječná atmosféra, skvělá podoba upírů a pořádný napínák. Jeden z nejlepších hororů posledních deseti let. Chvíli se nenudíte, ale jste ohromně napjatí. David Slade je skvělý režisér a obsazení také stojí za to, zejména Hartnett překvapil. Úplný závěr, kdy opět vysvitlo slunce byl naprosto výborný, stejně jako zbytek filmu, který ale ve druhé části slabě ztratil dech. Masky skvělé, atmosféra nápaditá.... Opravdu jsem se bavil. Doporučuju všem milovníkům upírů a hororů, které opravdu za něco stojí, protože 30 dní dlouhá noc je v tomto žánru z posledních let opravdu vyjímkou. 85%. ()

Fanita

Konečne film bez načechraných, načančaných, napúdrovaných upírov.! Alijaška plná čarokrásneho snehu a dusivá atmosféra preháňajúcich sa upírov. Komix bol skvelý, film je priemer, ktorý neuspí... a tie koncové titulky, človeku estetickému sa oplatí počkať. ()

ing.Frosty

To nemůže do psí prdele někdo napsat horor se sympatickými postavami, které se nechovají jako úplný hovada? Taky by už mohlo někomu dojít, že upíři přestali být děsivý cca před 100 lety. Obzvlášť, když vypadají směšně. A Danny Huston mě v rolích záporáků už vyloženě sere. Režijně docela dobré, potenciál těžce nevyužitý. ()

t_gon

Naprosto s přehledem letošní vítěz v běžecké trati hororu. Tuna fungujících lekaček, atmosféra se dala krájet jedině zimním traktorem (lze použit i k nakrojeni upíru), herci si zaslouží pochvalu před nastoupenou jednotkou, sekyrka dostává řád ledového ostří a hlavně nejsem schopen v paměti vyhrabat "skutečnější upíry". Takové odporné, nechutné a bestiální "svině" zachraňují pověst a čest stvoření z rodu Vampíru, neboť poslední dobou dostávaly v ostatních filmech pěkně přes hubu (Gothic Vampires from Hell, BloodRayne II, Rise: Blood Hunter...). Slade je borec a jeho Dlouhá noc by se měla stát učebnicovým příkladem všem, kdo se rozhodne „fušovat“ do žánru hororu! ()

Režisér Zatmění restartuje Daredevila

26.04.2009

Probuďte mrtvé!

Probuďte mrtvé!

04.06.2008

Včera nám tu dělal bu-bu-bu Tim Burton (ve smyslu vyhrožování dalším filmem ve stejném stylu), dnes probudíme pár dalších strašidel. Především je tady adaptace komiksu Stevea Nilese, autora předlohy… (více)

Wolverine: Spojenci a protivníci

Wolverine: Spojenci a protivníci