Ďáblice

She-Devil

Diablica

Komedie

USA, 1989, 99 min

Nabúranie tézy Lasicu, Satinského a Filipa vyjadrenú v piesni s názvom "Ach to by boli vojny malebné". Jej obsahom je túžba povolať ženy do armády a nechať ich viesť vojny ženskými telami a zbraňami. Ako ukazuje film Diablica, citovo ohrdnutá žena, túžiaca po pomste dokáže vymyslieť neskutočne pekelné intrigy. Neviem, neviem, či pod taktovkou žien by naozaj vojny vyzerali tak malebne ako v týchto slovách vyššie uvedeného songu: "Pozmeňme trochu rozhodnutie vlády// a povolajme ženy do armády// nech miesto mečov tasia svoje vnady// ručím vám za to urobia to rady. Nech zlikvidujú smrtonosné delá// namiesto diel nech hebké ženské telá// zaujmú pozície palebné// Ach to by boli vojny malebné."(29.9.2014)

Mary Fisherová je krásna, bohatá, štíhla a píše romantické romány o láske. Jedného večera zvedie manžela malej, tučnej, škaredej ženy v domáctnosti. Zničí Ruth Patchettovej šťastné a spokojné manželstvo. Tá potom ukuje ukrutný plán, ktorým zničí život a kariéru Mary Fisherovej. Ruth Patchettová je na všetko odhodlaná pomstychtivá "Diablica". Meryl Streep a Roseanne Barr v divnej komédii režisérky Susan Seidelmanovej ma celkom dobre pobavili. ***(25.3.2018)

Po poslednom zhliadnutí zvyšujem hodnotenie ešte o hviezdičku :-) Asi som mala tú správnu náladu, ale okrem toho mám rada komédie 80-tych rokov, ktoré si po čase dokážem pozrieť znova, a znova ma baví ich sledovať. Diablica je perfektne ušitá na telo obom hlavným herečkám a ide v nej o diabolsky zákernú pomstu, akú by si určite s radosťou vychutnala takmer každá podvedená žena! ;-) Nevraviac o tom, že Roseanne bola vždy takou zástupkyňou nie síce najkrajších, ale zato šikovných žien - a Meryl zase role nafúkaných beštií strašne svedčia (viď Smrť jej pristane), navyše vidieť, ako si ich užíva.(12.5.2005)

Tak já si myslím, že tahle komedie je velice vtipná, zábavná, a bezesporu velmi zajímavá. Už jsem jí viděl asi potřetí, přičemž naposledy to bylo před nějakými čtyřmi lety. A za tu dobu jsem si na tento film několikrát vzpomněl a několikrát jsem si řekl, že bych to rád znovu viděl, přičemž některé záběry z filmu jsem měl stále v hlavě a na tuto komedii jsem vzpomínal pouze v dobrém. A jak už jsem se zmínil v jiných komentářích, pokud na film ani po několika letech od posledního zhlédnutí nezapomenu, vím, o čem je a umím si i po delší době vybavit nějaké záběry, tak to je film, který je pro mne kvalitní. A právě takto tomu bylo i u tohoto snímku. Protože o kvalitě nejlépe vypovídá fakt, zda si na něj divák vzpomene i po delší době. A čtyři roky si myslím, že je dostatečně dlouhá doba. Takže toto je pro mne ten nejvyšší faktor hodnocení kvality a v tomto případě se jím hodlám řídit, protože mi značí, že film je velice nadprůměrný, velmi originální a neuvěřitelně vtipný. Opravdu tenhle film o tom, jak jedna žena neustála odchod manžela od rodiny a rozhodla se ho o všechno připravit a tím ho donutit k návratu, považuji za kvalitní komedii. A proto nemohu jinak, než udělit nadprůměrné hodnocení, v tomto případě tedy čtyři hvězdičky, s konstatováním, že tuto komedii z mého pohledu považuji už téměř za kultovní.(31.12.2008)

Jako chlap nemám rád knihy a filmy opěvující "těžký ženský úděl". Žijeme v 21. století a rovnováha mezi oběma pohlavími se pomalu vyrovnává. Nicméně tenhle film s úžasnou ironickou nadsázkou skvěle parafrázuje postavení žen v minulém století. A navíc famózní Meryl Streep ve své nejbarvitější komediální roli. Shlídnu kdykoliv rád znovu. P.S. Je to tak za ***, ty dvě poslední jsou za stěry dokonalé babči ("Byla to malá coura...nikdy neměla dost...Jo, je jí 41, mám jako důkaz rodný list!)(11.6.2013)

• - Meryl Streep a Roseanne Barr mají ve filmu pouze jedinou společnou, ale hlavní scénu ve filmu: Na začátku, když Roseanneova postava rozlije víno na šaty Mary Fisher, při té příležitosti Roseanne představí Mary svého manžela a uvede celý děj filmu do pohybu. (jezurka42)

• - Po roli Mary Fisher toužila Cher, obsazena však byla Meryl Streep. (Streeper)

• - Meryl Streep byla původně zvažována do role „ďáblice“, nakonec ji však byla svěřena postava spisovatelky Mary Fisher. (jezurka42)