Napříč vesmírem

• Česko Across the Universe (více)
USA, 2007, 133 min (Alternativní 128 min)

Rozverný, bizarní a velice teatrální, takový je převratný muzikál společnosti Revolution Studios Across the Universe, který se zrodil v hlavách známé režisérky a scénáristky Julie Taymor (Frida, Titus, broadwayský muzikálový hit Lví král, inscenace Mozartovy Kouzelné flétny pro Metropolitní operu v New Yorku) a scénáristů Dicka Clementa a Iana La Frenaise, ve kterém se pojí originální příběh s 33 revolučními skladbami - mezi něž patří „Hey Jude“, „I Am the Walrus“ a „All You Need Is Love“ - které utvářely celou generaci. „Chtěli jsme vytvořit původní muzikál pouze za použití skladeb skupiny Beatles.“

Milostný příběh, zasazený do divokých šedesátých let plných protiválečných demonstrací, meditací a rock'n'rollu, se odehrává v Greenwich Village, bouřlivých ulicích Detroitu i na vietnamských bojištích. Milenci Jude a Lucy, jejichž láska je od začátku odsouzena k neúspěchu, jsou spolu s malou skupinkou přátel a hudebníků vtaženi do víru počínajícího protiválečného a protikulturního hnutí. Průvodci jim jsou „Dr. Robert“ a „Mr. Kite“. Síly, které se vymykají jejich kontrole, nakonec oba milence rozdělí, čímž je donutí, aby se navzdory všem překážkám pokusili znovu najít jeden k druhému cestu. (oficiální text distributora)

Mauric

Dechberoucí stylizace! Velice povedený, netradičně pojatý "Beatlesácký" muzikál, který je živým snem pro každého beznadějného romantika. Pro člověka, který vlastní všechny originální kazety a velký zpěvník od Beatles, by se napříč vesmírem asi nenašel příjemnější film. Některé cover verze jsou naprosto geniální (např. gospelová "Let it be"). Bohužel ale nesnáším hipíky. ()

Erinye

Ať žijí Beatles. A natočit muzikál jen s jejich písněmi, hodnotím jako vydařený nápad. Hudebně a obrazovavě velice vydařený film. Netuším, jestli zpívali samotní herci, a pokud ano, tak klobouk dolů. Muzikály v oblibě nemám, kromě "Vlasů" (oba filmy jsou skoro identické), ale i přesto jsem zklamaná nebyla. Bylo v něm vše, co se od něj dalo očekávat - láska, válka, nedorozumění, roztržky a následné usmiřování. Vlastně ničím nepřekvapil. Velmi kladně hodnotím hudbu, soundtrack už mám..:-) ()

Shimargh

Na tenhle muzikál jsem se velice těšil, ale nakonec mi nějak nesednul a co víc, docela často mě nudil, zvolené písně mě nebraly, zkrátka zklamání. ()

.baris.

Udělat film na písničky od Beatles? Když jsem poprvé o tomhle nápadu slyšela, měla jsem pocit, že se svět zbláznil. Koho tohle mohlo napadnout? Dlouho jsem se Across the Universe bránila, Beatles jsou moje srdeční záležitost a měla jsem pocit, že zpívající herci jejich písničky zprzní, obávala jsem se i modernizovaných verzí.... ale zbytečně. Smršť emocí, skvěle vybraní herci, kteří opravdu zpívat UMÍ, písně modernizované s citem, jedna jediná slabší scéna. Pro mě velmi příjemné překvapení a film, který si čas od času s chutí zopakuji. ()

kapibara

Příběh Lucy a Juda, odehrávající se v barevných šedesátých letech, je dost kostrbatý. Co mě ale opravdu zaujalo byla výtvarná stránka filmu a nová aranžmá starých dobrých broučích hitů. Režisérka Julie Taymor je umělkyně - výtvarnice - a na filmu je to znát, některé scény (Strawberry fields) mě úplně vtáhly. A pokud se vám na film nebude chtít dívat, protože má přes dvě hodiny, doporučuju alespoň poslech soundtracku. ()

Theresia

Příběh naprosto obyčejný, ale to, čím je zvláštní je, že byl seskládán na základě několika beatlesáckých skladeb a tím dělá tento film filmem, který se mi prostě musí líbit. ()

dehlie

čakal som jednoduchý dej s neotrelými verziami bítlsoviek. dostal som však dej triviálny až primitívny, popisujúci obdobie a problémy, ktoré už boli miliónkrát stvárnené toľkými spôsobmi, že across the universe v porovnaní s vlasmi a ďalšími filmami na to jednoducho nemá. navyše viacero piesní chrobákov sa mi tu jednoducho nepáčilo, či už ich aranžmá alebo interpreti (hlavne evan rachel wood bola strašná). na pripomenutie tvorby tejto geniálnej skupiny si určite nepustím tento film. taká mamma mia bola omnoho lepšia. obrovské sklamanie. ()

livuska

Milujem tento film. Ako večná romantička a tak trochu aj dieťa kvetov, ktoré sa snáď narodilo v nesprávnej dobe, musím dať plný počet. Nie, tento muzikál nenadchne každého, ale beatlesáci si prídu na svoje. Film hýri farbami a cover verzie piesní sú veľmi vydarené, (naviac to tam perfektne spestrili Bono a Joe). Niektorí snáď budú namietať, že to je presladené a naivné - ale, láska je aj o tom - má byť aj sladká, aj trpká, čo v tomto filme tiež nechýba. Ja som sa týmto filmom nechala doslova unášať a namiesto výčitiek (ktorých tu padalo dosť), som mu darovala srdce... Aj keď som Across the Universe videla viackrát, vždy si rada zaspievam záverečné All you need is love... ()

simply

Absolutně jsem netušila, co to je za film. Avšak nelituju toho, u Across universe jsem strávila krásný sobotní večer...bylo to romantické, nechyběli dobré taneční čísla, atmosféra byla skvělá...4,5 * ()

Jaro_slav

Chtělo se mi smát se, jak je to zábavný, chtělo se mi usmívat se, jak je to milý, chtělo se mi bulet, jak je to krásný, chtělo se mi řvát, jak je to hudebně vtahující. Je veliká škoda, že Across the Universe například vedle Love Actually zapadl. Možná je přecijen náročnější na pozornost a cit pro hudbu, možná vyžaduje vyšší schopnost rozumět angličtině, možná vyžaduje nižší fixaci na děj, možná je málo vánoční - kdo ví? Ale jak tak pozoruju někerý zdejší blogískogitý hodnoceníčka, není to film pro děcka, malý LCD a plastový počítačový repráčky. ()

rcorp

Ok, od zacatku jsem u toho trpel. Kdyz me u filmu vadi nejaka jeho slozka, tak se soustredim na jinou. Tady jsem se nemel ceho chytit. Pisnicky jsou mozna nazpivane dokonale, ale ne zabavne. Kamere a strihu chybi dynamika (nebo alespon to, co si pod tim vetsina lidi predstavi). Je to umorne dlouhe (a to jsem si nedavnu uzil 160 minutoveho Jesseho Jamese). Uprimne jsem zacinal odpadat dost brzo a uplne jsem to vzdal nekde v polovine, protoze postavy mi byly uplne ukradene a jenom jsem cekal na dalsi ujete sekvence (ty byly vetsinou fajn, i kdyz kvalita triku byla dost bidna) a predstavoval si, jak na scenu odnekud vlitne Jay a vsechny vyfuckuje (mam za sebou mensi Smithuv maraton a opravdu se nudil, to me snad omlouva ;) ). Mozna je Across the universe fakt spatny film, mozna na to proste jenom nemam (inteligenci/ vzdelani/smysl pro humor/naladu/whatever), ale nelibilo se mi to. Kompatibilita: minimalni. :) 3/10 ()

jerenymo

tak jako, že muzikály nemusím tak tehle mi sedl. Super songy výborně podaný.....vřele doporučuju....všem milovníkům Brouků a nejen jim. ()

werus

Nooo... zajímavý. Postavit muzikál na písních Beatles není vůbec špatný nápad, ale provedení mohlo být lepší... Na začátku mě to docela dost bavilo (a ke konci pak taky), protože z toho koukal nějaký příběh, sice nijak šokující, ale je to romantika, takže mi bylo jasný, co od toho můžu čekat. Škoda ale těch několika scén a i písní, které byly úplně zbytečné a vůbec mě nenadchly, trochu mi to přišlo jenom jako snaha tam natlačit co nejvíc písní, klidně bych ubrala a dala víc prostoru příběhu. I tak je to ale dobrej film, poslechnete si pěkný písničky, většina filmu vás určitě bude bavit.. Celkem z toho vycházejí slabší čtyři hvězdičky, ale hudba plus pár fakt dobrých scén mě přesvědčilo nezařadit to do průměru - muzikálového určitě ne. Across the Universe stojí za shlédnutí. ()

Jendus

Na mně trochu moc romantickýho patosu, ale jinak vesměs velmi podařeně seskládaný příběh na základě skladeb legendárních Beatles. Film jen dokazuje, jak nadčasové měla kapela některé z textů. Při zpívání "Let it be" mi po zádech běžel nepříjemný mráz... Sečteno a podtrženo - 4/5 ()

Gore

Na to, že Beatles nežeru (a ani po tomto filmu žrát nebudu), tak mě to docela dostalo. 'Vlasy' pro 21. století a to bez nadsázky. A to vše díky režisérce Julie Taymor, která je fakt nadaná a dokázala by zajímavě zrežírovat i malbu na zdi. ()

Pavelos

Nádherný 128minut trvající videoklip s parádní hudbou.. Jenom škoda, že ho občas kazil pokus o vytvoření jakéhosi romantického příběhu.. ()

waits

Jakožto skeptik jsem dostal za uši. Skladby Beatles nejsou jen pro ozdobu, děj posunují dopředu, jsou výtečně vybrány, a co víc i zaranžovány a interpretovány. Výborní jsou Jim Strugess i divoká Dana Fuchs (letos měla jediný koncert v ČR na Rampě v Jablonci nad Nisou:)), Joe Cocker (autor dosud nejlepší - soulové- beatlesácké coververze Whit a Little Help For My Friends) a Bono jsou třešničkou na dortu. Ve filmu je spousta odkazů na tehdejší reálie a na Beatles samotné, včetně působivého závěrečného vystoupení na střeše. Tomu říkám romantika! Film jako celek není vyložená pecka, na to plyne poklidně a dá se říci, mainstreamově, ale jde o velmi milou a příjemnou podívanou. V odkazech na popkulturní odkaz Beatles by chybět neměl, i když se nebude vyskytovat v úplně prvních řadách. Seznam skladeb na soundtracku(neobsahuje všechny skladby z filmu): 1.Jim Sturgess - Girl [01:04] 2.Evan Rachel Wood - Hold Me Tight [02:36] 3.Jim Sturgess - All My Loving [02:27] 4.T.V. Carpio - I Want to Hold Your Hand [02:47] 5.Jim Sturgess - With a Little Help from My Friends [03:13] 6.Evan Rachel Wood - It Won't Be Long [02:18] 7.Jim Sturgess - I've Just Seen a Face [01:50] 8.Timothy T. Mitchum - Let It Be [03:48]9.Joe Cocker - Come Together [04:27] 10.Evan Rachel Wood - If I Fell [00:00] 11.T.V. Carpio - Dear Prudence [05:18]12.Secret Machines - Flying [03:59] 13.Secret Machines - Blue Jay Way [04:42] 1.Secret Machines - I Am the Walrus [04:47] 2.Eddie Izzard - Being for the Benefit of Mr. Kite [02:42] 3.T.V. Carpio - Because [02:32] 4.Jim Sturgess - Something [03:02] 5.Martin Luther "M.L." McCoy - Oh! Darlinf [02:29] 6.Jim Sturgess - Strawberry Fields Forever [03:38] 7.Jim Sturgess - Revolution [02:18] 8.Martin Luther "M.L." McCoy - While My Guitar Gently Weeps [04:02] 9.Jim Sturgess - Across The Universe [03:29] 10.Dana Fuchs Band - Helter Skelter [03:41] 11.Selma Hayek - Happiness Is a Warm Gun [03:10] 12.Evan Rachel Wood - Blackbird [03:06] 13.Joe Anderson - Hey Jude [04:12] 14.Dana Fuchs Band - Don't Let Me Down [03:07] 15.Jim Sturgess - All You Need Is Love [03:21] 16.Bono - Lucy in the Sky with Diamonds [04:23] ()

arcticsky

Rychle jsem si zvykl na poněkud unylé a tu a tam i falešné podání nesmrtelných písní. A pak jsem se nechal unést psychedelickým vizuálem. Např. Strawberry Fields Forever byla bomba !!! Nicméně scénaristu bych nakopl do zadku....Přesto nadprůměrná podívaná. ()

Oscary 2008 - Výsledky

Oscary 2008 - Výsledky