Avatar před námi otevírá neuvěřitelný svět za hranicemi naší fantazie, svět střetu dvou naprosto odlišných civilizací. Nově objevená vzdálená planeta Pandora je mírumilovné místo s obyvatelstvem - Na’vi, žijícím v souladu s divukrásnou vegetací planety. Posádka vyslaná ze Země na své průzkumné misi objeví na Pandoře velmi cenný minerál, který by měl na Zemi nevyčíslitelnou hodnotu. Pobyt na Pandoře je ovšem pro člověka možný teprve po vytvoření jeho genetického dvojníka, hybrida Avataru, který může být ovládán psychikou oddělenou od lidského těla a fyzicky odpovídá původnímu obyvatelstvu Pandory, které má fluorescentní modrou kůži a dosahuje 3m výšky. Na tuto náročnou misi je vybrán mezi jinými také Jake Sully (Sam Worthington), bývalý námořník, který byl při jedné ze svých předešlých misí paralyzován od pasu dolů. A právě šance opět chodit přiměla Jakea, aby se do programu Avatar přihlásil.
Průzkumná mise je vyslána a po přistání na Pandoře je zcela ohromena úžasnou rozmanitostí místní vegetace. Stromy dosahují výšky mrakodrapů a světélkující prales je plný nádherných tvorů, které jste nikdy neviděli, ale také hrozných prehistorických predátorů. To je jen zrnko překvapení, které posádku čeká. I když se zdá, že po počáteční nedůvěře lidí Na’vi se posádce podařilo adaptovat a také získat prostor pro diplomatickou misi, pandořané se rozhodně nehodlají nechat kolonizovat a dojde ke tvrdému střetu. Jake, který se postupně sblížil s místním obyvatelstvem, a především s místní princeznou Neytiri, stojí před rozhodnutím, za koho bojovat ve finální bitvě, která má rozhodnout o osudu a vývoji celého světa. (Bontonfilm)

zurivymlok

Velmi často všude čtu o klišé a jednoduchosti příběhu. A sám musím přiznat, že tyto kritiky jsou zčásti pravdivé. Musím říci, že i já jsem šel poprvé z kina s trošičku rozporuplnými pocity. Ale otázkou zde spíše je, zda je to vůbec podstatné. Otázkou zde je, zda je tomu tak opravdu? A pokud ano, je to vůbec podstatné? Stojí zde proti sobě na jedné straně excelentní zpracování, které neponechalo nic náhodě a, na straně druhé, naprostá jednoduchost a zdánlivá absence jakýchkoliv hlubších motivů. Pak mi ovšem došlo, že jednoduchý příběh je právě to, co nám umožňuje vychutnávat si celý nový svět. Pandora člověka zahltí naprosto novými dojmy, novým světem, který i když je velmi podobný tomu našemu (koni, vlci, nosorožci a koneckonců i "Indiáni") – podobnost našemu světu nekritizuji, považuji jí za nutnou, abychom jí byli schopni chápat – je pro nás nový. Pokud by měl člověk více přemýšlet o rozporuplných motivech hrdinů a jejich emocí, případně pokud by se scénář zamotával do různých překvapivých odhalení atd., divákovi by to znemožnilo vychutnat si krásu tohoto nového světa. Složitějším a propracovanějším dějem by se Cameron sám postavil proti tomu, co je smyslem Avataru. Divákova mysl jistě neměla být odváděna ze světa Pandory do světa lidské psychiky. Navíc i jednoduchost a ryzost tohoto světa nutí postavy tohoto dramatu si rychle vybrat. Pokud cítí nějakou rozpornost v svém konání, vše je zatlačeno akcelerací děje. Když jsou lidé nuceni jednat, nemají čas zamýšlet se nad hlubšími motivy svého jednání. Jednoduchost příběhu považuji spíše za silnou stránku. Pokud si někdo potřeboval vyřešit nějaký rozpor, pak tak již učinil na Zemi. Tím přijal svou roli dávno. Rozdíl Jake Sullyho byl v tom, že se k tomu dostal jako „slepý k houslím“ a ještě navíc tím, že byl přijat mezi Na’vi (k tomu se ještě zamiloval) mu byla otevřena další dimenze – úplně jiný pohled na Pandoru, než kterého byly schopny postavy na „špatné straně barikády“. Svým způsobem se mu dostalo daru více informací (stejně jako ostatním vědcům a stejně tak Trudy Chicon), díky nimž se mohl „správně rozhodnout“. Byl nucen naslouchat. Je možné, že kdyby neochrnul a třeba by se tam dostal jako mariňák, kterým býval, tak by Neytiri bez problému podřízl krk (samozřejmě kdyby se mu ta příležitost naskytla). Toto nesvědčí o jednoduchosti postav či charakterů, ale jen o tom, že o všem bylo rozhodnuto dříve, než se začal odehrávat příběh na plátně (s nadsázkou se dá říci, že ve scénáři by to byly stránky před stranou 1). Cameron nepoužil jednoduché postavy, pouze záměrně jejich rozhodování posunul před začátek příběhu. Samostatnou kapitolou je hudba Jamese Hornera. Všichni kolem mě tvrdí, že byla dobrá. Ovšem já byl mnohdy zklamán tím, že mě mnohdy jeho hudba vytrhla z děje přílišnou oslavností, ale přitom za současné absence jakéhokoliv zapamatovatelného motivu jako například ve Statečném srdci či Titaniku. Z mého hlediska je toto pro film tohoto kalibru nedostatečné, protože pokud je film založen především na obraze, musí jako doprovod sloužit i výjimečná hudba (podobně jako v Blade Runner se doplňují Ridley Scott s Vangelisem). Ale uznávám, že někdy tam byly i okamžiky, kdy byl ten soulad perfektní. Ale o to více zamrzí, pokud poté člověk dostane políček ve formě nějaké nesrovnalosti mezi tím, co vidím a slyším. Film samozřejmě obsahuje i ekologické poselství (bez něj by to dnes snad ani nešlo). To by mě teoreticky mohlo i naštvat, protože jsem názorově proti této nové davové hysterii (velice trefně nazývané náboženství). Člověk není jenom ničitel, je i tvůrce. S myšlenkou, že by se člověk měl naučit žít v souladu s přírodou, souhlasím. Jen nepředstavuju si pod tím návrat do pralesa a živit se sbíráním bobulí. Ani násilnou redukci porodnosti či jiného zasahování do základních práv života. Ale to je jen z hlediska Země. Pokud jsme na Pandoře, je třeba uvažovat v jiných pojmech, přizpůsobit se jiné logice. Proto si velice rád odmyslím tento ekologický podtext a apel a užívám si logiky Pandory. Pandora je prostě jiná než Země a její živočichové se vyvinuli jinak než pozemští tvorové. Pandora umožnila pochopit svým obyvatelům důležitost rovnováhy života, kterou sama střeží. Země asi měla důvod se vydat jinou cestou – třeba právě tou ekonomickou, protože pokud se ekonomika samoreguluje, je to pro životní prostředí lepší, než když se vše snažíme řídit, protože samo řízení rovnováhu narušuje, ať už jsou úmysly jakékoliv. Na závěr této polofilosofické kritiky musím říci, že svět Pandory mě pohltil a už se těším na další díl - pokud tedy nějaký bude. Přiznávám se, že se strachem. Vím, že Cameron je dost chytrý na to, aby si svůj svět nezničil nějakým škvárem. Přesto očekávám, že bude velmi obtížně napsat druhý díl. Ten bude muset mít podstatně silnější příběh, protože to nejdůležitější z Pandory již známe. Triky nás již podruhé tolik neohromí. A oč jsme byli nyní překvapenější, o to větší očekávání bude druhý díl provázet. Každopádně Cameronovi děkuji za nádherný zážitek a doufám v ještě nádhernější pokračování a hlubší poznávání Pandory, protože stejně jako na Zemi jsme pouze v začátcích jejího poznávání a věřím, že stejně jako Země, má pro nás Pandora schováno nejedno překvapení. P.S. Právě jsem se dozvěděl, že Cameron návrat na Pandoru neplánuje. Z důvodů výše uvedených si myslím, že je to rozumné, protože kdyby se měla zápletka opět točit kolem toho, jak Na'vi mají porazit lidi, bylo by to asi jako kdybychom po křovácích chtěli, aby dvakrát po sobě porazili Kanadu v hokeji. () (méně) (více)

SMIRE

Tak po viac ako roku čakania som konečne videl Avatara. Cameron niekde spomínal, že chce, aby sa z kina stal portál, ktorý vás prenesie do iného sveta. A podľa mňa sa mu to dokonale podarilo. Niekedy rozmýšľam, ako to asi vyzerá na iných planétach, no Pandorou James prekonal aj moje najkrajšie predstavy. A keď zapadne Slnko, resp. Alpha Centauri...vau. Domorodí Na´vi tú krásu výborne dopĺňajú. Keď človek pozoruje ich súlad s prírodou v kontraste so šedými nenásytnými ľudskými korporáciami, cíti, že ľudia ešte musia na sebe veľa pracovať (tento pocit bol asi aj cieľom tvorcov). Hlavná hrdinka Neytiri je ešte krajšia mimozemšťanka ako Kim Basinger a na to, že je vytvorená z jednotiek a núl, má skvelú mimiku a émocie (milujem, keď sa hnevá:)), aj keď jej určite pomohla aj Zoe Saldana:). Čo sa týka príbehu, počul som naň dosť kritiky. Je pravda, že fajnšmekri, pre ktorých je kvalitný film len ten, po ktorom si povedia „O čom to vlastne bolo?“, si neprídu na svoje. Mne sa príbeh páčil a na to, že Cameron sa orientuje prevažne na scifi, vie natočiť nadhernú „lovestory“ (to dokazal už pri Titanicu). V neposlednom rade poklona za úžasnú hudbu Jamesovi Hornerovi (aj keď po prvých dvoch tónoch ústrednej melódie som sa zľakol, že je z Titanicu:)). Čo dodať na záver? Avatara mám ako najobľúbenejší film, chcem si zahrať hru, kúpiť si figúrky a neviem sa dočkať na pokračovanie. Čo viac si môžu producenti priať?:) ()

Pilouš

Úžasný film, který doslova vyrazí dech... Na ty dvě a půl hodiny vás to hodí do naprosto jiného světa, ze kterého vám to půjde horko-těžko zpátky.3D technologie použitou v tomto filmu jsem nikde, ani v německém IMAXU, neviděl tak uvěřitelnou. Nejde jen o pouhé sledování filmu, celou dobu máš pocit, že jsi přímo v centru dění- na Pandoře... Dalo by se toho napsat hodně, sumasumárum: AVATAR je do posledního detailu vymazlené a velkolepé dílo, které ve svém žánru nemá obdoby. PS: český dabing je skvělý, schválně jsem porovnával s tím z kritizované dabované upoutávky a liší se ;-) ()

SgS_Sarge

Hodnocení filmu musim rozseknout na dve casti. Ta prvni, lepsi je audiovizualni, technicke zpracovani a vsechno tohle kolem. To proste nemelo chybu. Mozna trochu nestatne jsem si tenhle film vybral zaroven jako prvni film, na ktery se budu divat ve 3D a nemzu ted tak nejak pochopit co je na tom 3D tak uzasneho. Pro me to teda novej zpusob vnimani filmu nebo jak zneji ty reklamni slogany neznamena. Kazdopadne, v tehle casti hodnoceni ma u me film plnej pocet. Druha cast hodnoceni je pribeh... Bohuzel I po zhlednuti traileru jsem doufal ze to bude tak "nejak jinak" ze to nebude tipicky americke klise s hrdinou, zachranou na posledni chvilku a romanovou laskou... bohuzel bylo... Secteno podtrzeno, kdyz mirne primhourim oci tak za 4 **** ()

Ondra111

Né že by mi nějak zvlášť vadily čistě obrazné filmy, ale tohle bylo čiré dementní pozlátkové megalomanství. Létající skály, pterodaktylové a mega buldozery mě už opravdu nevzrušují. Příběhové ploché a tupé. Nevím proč tomu dávat více než 2 hvězdičky. Je to pro malé děti a tváří se to pomalu jako celá pravda o světě....P.S.: američani by už se taky mohli konečně zbavit toho komplexu z indiánů ()

Joneleth

Za scénář 2*, za vizuální zpracování 7*; průměr 4,5 zaokrouhlíme na 5 :-) Hozená rukavice Džoržíno Lucasovi, chceme 3d Hvězdné Války! A ze všeho nejvíc mi ta dějová osa připomínala Posledního samuraje. ()

Kubaz

Dostal jsem mnohem víc, než jsem i po tak obrovském hypu očekával. Naprostá senzace. Nikdy v žádném filmu jsem nesoucítil s počítačovou animací jako tady s Pandorou a jejími úžasnými obyvateli. Vrcholná scéna Destrukce Rodného Stromu...u toho jsem jen zíral s otevřenou pusou. James Cameron je megaloman a tahle pecka mu fakticky vyšla. ()

D.i.k.y.

Avatar je nejlepší film co jsem kdy viděl,nepřekoná ho nic.efekty, scény, vše propracované do nejmenšího detajlu - prostě nádhera. škoda že nemůžu na vlastní kůži zažít "Pandoru a modrý lid". ()

Alne

Hudba fakt málo zapamatovatelná (prostě jak nějakej paradise motiv či co), ale ty efekty, to prostě byly to doslova orgie, příběh slabší, známé schéma, ale to nic nemění na zpracování. Hned bych chtěl dlouhý cop a asi více co dál (nechci příliš spoilovat). Doporučuji všem, byl jsem poprvé v 3D a teda úžas i na dabingu si dali záležet, po tom nepovedeným traileru. Na závěr chybí jediná věta: Zřím Tě/ (či v originále) I see You. :-) 5* bez konkurence. ()

Ondie

****** A to nejsem jedním z těch, co přehánějí. Poklona Cameronovi i celému štábu. Herci předvedli skvělé výkony a navíc sexy Zoe Saldana jako Neitiri. Kdyby jsem měl rozpitvávat celý film, bylo by to na dlouho, takže se ztotožňuji s hodnocením na začátku. ()

tomas.malo

Modrá je dobrá. A tu to platí niekoľkonásobne. ILM, WETA a Stan Winston studio, všetky trikové spoločnosti sú zárukou kvality a keď sa spoja, vznikne AVATAR. Fauna a flóra planéty Pandora tak neuveriteľná, až sa zdá nemožné, že je to všetko vytvorené počítačmi. Animácie, mimka tváre, spojenie živých a virtuálny hercov funguje ako jedna báseň, digitálne triky novej generácie. Príbeh je síce trocha predvídateľný, ale povedzme si na rovinu, príbeh tu hrá len vedľajšiu úlohu. Čo sa finálnej bitky týka, myslím, že si to aj sám J.Cameron predstavoval inak, proste, na P.Jacksona a jeho boje v LOTRovi nemá. Prvé kolo za mnou, ďalšie kolo 3D a SK dabing. (18.12.09, 17:40h, Palace Cinemas, Bratislava Aupark, sála č.1, Originálne znenie) ()

Anďa

Avatar je umělecké dílo, o tom není pochyb. Nejen díky dokonalému grafickému zpracování a neuvěřitelné režisérově obrazotvornosti - také díky výborné hudbě. Ale je to umělecké dílo určené masovému divákovi. Proto nemůže být příliš složité. A tak se na něj musí nahlížet - jako na zástupce svého žánru. Pokud si tohle divák uvědomí, nemůže být na konci zklamaný. ____ V 3D verzi nezapomenutelný zážitek, navíc s poměrně hlubokou myšlenkou, i když už jsme ji viděli, slyšeli i četli asi milionkrát (což ji pro mě nijak nesnižuje). Ve velké míře je to taková enviro agitka... Originálu podle mě není co vytknout (záběrům kosmických lodí už chyběl jenom ten Wagner), ale českou verzi neuvěřitelně zabíjí dabing, který je naprosto odporný. ()

dccz

Avatar je můj první film, který jsem viděl 3D v kině. Bez jakýhkoliv okolků ho řadím jako můj doposud největší filmový zážitek. Je pravda, že celý film je přehnaně klišojdní, já se ale perfektně bavil a čekal s otevřenou pusou co bude dál. Trikové a 3D efekty byly tak dokonalé, že jsem byl plně vtažen do prostředí filmu. Jen tak dál PANE režisér!!! 100% bez debat... ()

Rok0s

Vizuální koncert s prostým dějem. Musím říct, že po dlouhém čekání na tento film jsem od Camerona očekával více, alespoň co se příběhu týče. Na durhou stranu by se AVATAR mohl jmenovat také "PASTVA PRO OČI" protože lépe udělaný film jsem v životě neviděl a myslím si, že nějaký ten pátek ani zase neuvidím. 4/5 ()

kondomxxl

Najkrajšie vizuálne dielo aké kedy vzniklo. Vskutku ani neviem čo povedať, z kina som vychádzal zmätený, ale v dobrom. Natočiť niečo také, no to vie asi len Cameron. Ako celok to funguje neskutočne pútavo a skutočne stratíte pojem o čase. Ako platí u Nolana fakt, že v jeho filmoch zlí herci nehrajú, tu to platí dvojnásobne. Tu vážne netreba hľadať lepších či horších hercov, každý si padol do role a každý si niekoho obľúbi. To že sa na efektoch (teda vlastne celom filme) podieľali desiatky firiem z celého sveta len potvrdzuje fakt, že krajšie vizuály nikde inde nenájdete a ani po viacerých projekciách váš záujem neupadne a budete sa chcieť vracať na Pandoru stále. Veľmi sa mi páčilo zakomponovanie ľudskej brutality a netolerantnosti a možné priblíženie budúcnosti ľudstva, kde pôjde len o moc a peniaze (+ekológia). Ja len musím dodať, že kto si film chce vychutnať hoci už nie v kine, tak nech si zoženie 1080p verziu, pri ktorej sa zážitok približuje 3D verzii (mám to overené, vizuál stále ohuruje). James Cameron si vybral ten najlepší čas a vrhol na nás opus, ktorý v histórii nemá obdoby. To, či sa v budúcnu bude točiť spústa filmov s takouto technológiou je otázne, aj keby to tak bolo, na tento film sa nezabudne, pretože udal nový smer, tak ako udal smer Matrix. Zaujímavé komentáre : Cival ()

Vive

Legen-, wait for it. Hneď, ako som sa vrátil z kina, som otvoril CSFD a začal písať. Ešte predtým sa ma mama spýtala: "No aké to bolo?", no ja som neodpovedal, len som pozeral do steny, predstavujúc si, že lietam na tom... no vy viete. "Až nájdem tie správne slová, tak ti o tom poviem.".....Stále mám pred očami tie epické scény, tú epickú atmosféru, tú ep....nie, radšej len napíšem, čo na Avatarovi DOKONALÉ nebolo. Občasný iritujúci zoom kamery (hlavne na roboty a tie lietajúce stroje) a pár blbých hlášok typu "zdravím, teší ma, že vás spoznávam pán náčelkík". Ale je to predsa zábava pre širokú verejnosť, nemôžu byť všetky dialógy úplne vážne....-dary! Toto je ako zázrak z inej planéty. ()

Jan XXIII

Vizuální a technické zpracování úžasné.Nic tak dokonalého jsem ještě neviděl.Krásná pohádková krajina.Mimozemšťané vypadali skoro jako živí.Byla to spíše fantasy .Připomínalo mi to scénářem tanec s vlky. ()

platzman

Hodní versus zlí po milonpatnácté, včetně vojenské gumy, zlé korporace a spousty dalších klišé. Jenže on to Cameron umí, narozdíl od té enklávy rádobyfilmařů dnešní doby. ;) ()

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

07.02.2024

Bude Barbie pokračovat?

Bude Barbie pokračovat?

26.11.2023

Barbie je nejúspěšnějším filmem roku. S výdělky přesahujícími jednu miliardu a 440 milionů jde jasně o nejvýdělečnější snímek letoška, což je fascinující i s přihlédnutím k tomu, že jde o originální… (více)

Disney zase odsouvá své blockbustery

Disney zase odsouvá své blockbustery

14.06.2023

Stávka scenáristů začíná studiím dělat první vrásky. Místo férové gáže pisálkům a zaslouženým procentům ze zisků raději šéfové typu Davida Zaslava (Warner Bros. Discovery) odmítají o požadavcích… (více)

James Cameron začal psát nového Terminátora

James Cameron začal psát nového Terminátora

25.05.2023

Je to pár dní, co legendární herec Arnold Schwarzenegger v rozhovoru o své kariéře prohlásil, že už definitivně seknul s rolí terminátora v sáze slavného režiséra Jamese Camerona (Titanic). Možná si… (více)