Avatar před námi otevírá neuvěřitelný svět za hranicemi naší fantazie, svět střetu dvou naprosto odlišných civilizací. Nově objevená vzdálená planeta Pandora je mírumilovné místo s obyvatelstvem - Na’vi, žijícím v souladu s divukrásnou vegetací planety. Posádka vyslaná ze Země na své průzkumné misi objeví na Pandoře velmi cenný minerál, který by měl na Zemi nevyčíslitelnou hodnotu. Pobyt na Pandoře je ovšem pro člověka možný teprve po vytvoření jeho genetického dvojníka, hybrida Avataru, který může být ovládán psychikou oddělenou od lidského těla a fyzicky odpovídá původnímu obyvatelstvu Pandory, které má fluorescentní modrou kůži a dosahuje 3m výšky. Na tuto náročnou misi je vybrán mezi jinými také Jake Sully (Sam Worthington), bývalý námořník, který byl při jedné ze svých předešlých misí paralyzován od pasu dolů. A právě šance opět chodit přiměla Jakea, aby se do programu Avatar přihlásil.
Průzkumná mise je vyslána a po přistání na Pandoře je zcela ohromena úžasnou rozmanitostí místní vegetace. Stromy dosahují výšky mrakodrapů a světélkující prales je plný nádherných tvorů, které jste nikdy neviděli, ale také hrozných prehistorických predátorů. To je jen zrnko překvapení, které posádku čeká. I když se zdá, že po počáteční nedůvěře lidí Na’vi se posádce podařilo adaptovat a také získat prostor pro diplomatickou misi, pandořané se rozhodně nehodlají nechat kolonizovat a dojde ke tvrdému střetu. Jake, který se postupně sblížil s místním obyvatelstvem, a především s místní princeznou Neytiri, stojí před rozhodnutím, za koho bojovat ve finální bitvě, která má rozhodnout o osudu a vývoji celého světa. (Bontonfilm)

Korpy22

Barevná oko lahodící oddechovka, která ale chytí za srdce. Film který ukradl srdce spousty lidí a mé se řadí mezi ně. Film krásně plyne a dokáže přepínat mezi realitou a pohádkovým světem. Předběhl svou dobu a právem se stal filmovou klasikou. Je to krásné, barevné, melancholické. ()

KritAIk

Avatar je ambiciózní sci-fi film z roku 2009, který se snaží o kombinaci vynikajících vizuálních efektů a epického příběhu o cizí planetě plné nebezpečí a tajemství. Nicméně, přestože se film snaží být něčím novým a inovativním, nakonec nabízí jen stereotypní postavy a klišé plné nezáživného dialogu. Film si bere kladné body za své vizuální efekty, které jsou určitě působivé a neuvěřitelné. Avšak, co se týče příběhu a postav, film klesá na samé dno. Příběh je zcela předvídatelný a zápletka je neuvěřitelně povrchní. Hlavní postavy jsou také stereotypní a bez života, což je škoda, protože v takovémto sci-fi filmu by postavy měly být klíčovým prvkem. Navíc, Avatar si bere několik kulturních aspektů a představuje je jako exotické prvky bez skutečného vysvětlení nebo hloubky. To může být vnímáno jako kulturní a etnická insensitivita, což je problematické. Celkově, Avatar má určitě své vizuální kouzlo, ale když se na film podíváte z hloubky, stává se z něj průměrný a povrchní film s nedostatkem skutečného obsahu. ()

peproch

Avatar by dostal všecka plus a všecky možné hvězdičky nebýt toho, že příběh je jaksi velmi slabý, strojený a takovou jakousi kopií a variantou romantických story o dobývání západu a objevení čisté indiánské kultury. Enviromentální agitky a obrazivá novost umožňují, aby s film líbil, abyste jaksi byli fanoušky onoho světa původních lidí. Není to ale nezodpovědné prchnout z hroutící se pozemské civilizace. ()

Nellaron

Mňa by len zaujímalo, či Cameron už v roku 1994, keď mu v hlave vzkrsol nápad s Avatarom, plánoval až 5 dielov. V čase písania komentáru mám za sebou Avatara 1 aj 2 a zároveň obavu. Prvý diel vizuálne uchváti a hoci dej bol jednoduchý, nádhera rozmanitej Pandory a nápad s Avatarmi postačuje na veľkolepé dielo. Neváhajte a pozrite si. Druhý diel už neponúka WOW efekt, neprekvapuje a klesá do šedi. Síce peknej vizuálnej šedi, ale stále šedi. Tak snáď nebude tento negatívny trend lineárny. ()

Murlock77

Má to skvělej vizuál a hezky se na to kouká. Tolik k plusům filmu. A k těm mínusům... Že je to dlouhý jak tejden před vejplatou bych ještě kousnul, kdyby... Kdyby to mělo nějakej příběh, kterej není jen klasická stupidita typu Hollywood. Dáme pryč všechny ty hezký modrý věci, lítací planetky, výbuchy, kulomety i luky a co nám zbyde? Jeden kripl je na straně zla, modrá holka na straně dobra. Kripl může chodit. Má rád modrou holku. Modrá holka má ráda kripla. Kripl jde na stranu dobra. Láska. No řekněte, není to kýč jak kráva? ()

Dr.Marek

Film hezký v 3D kině. Stačí ale vidět jednou. Od tak drahého počinu bych čekal mnohem víc - jako obvykle to v US filmu skončí (a vlastně i začne) nekonečnejma bojema. 🙄 ()

Tila

Film je velmi dobře natočený, poukazuje na (asi největší) problém lidstva - ničení planety za účelem zisku. Zároveň je dojemný a romantický. Pokaždé, když se na tento film dívám, dokážu každou vteřinu procítit s hlavní postavou. Film krásně znázorňuje, jak lidé bezohledně ničí vše bez jediného náznaku soucitu, aby se sami mohli obohatit na cizím neštěstí. Myslím si, že film je nadčasový a dokáže předat velkou myšlenku, je k tomu ale potřeba umět trošku číst mezi řádky. Děj filmu mne natolik okouzlil, že se stal mým nejoblíbenějším a doufám, že jednou budeme naši Zemi bránit tak, jako lid Na'vi Pandoru. ()

unitedfan

James Cameron všem ukázal jak se dělá pořádný blockbuster a také to, že je králem moderních technologií. Revoluční film s perfektní vizuální stránkou, hudbou, obehraným, ale úderným dějem a s trochou ekologického poselství. Toto dobrodružství na Pandoře budete milovat. ()

oleg121

Digitálna pastva pre oči, bez ktorej by však išlo !len! o klasický príbeh o boji dobra proti zlu. Nenudil som sa, tie necelé 3 hodiny mi ubehli ako voda a nemožno poprieť, že Cameron týmto príbehom vytvoril unikátny zážitok a revolučný filmový zázrak , no rovnako ako keď som ho videl prvý raz pred rokmi, ani teraz sa nedokážem zbaviť dojmu, že ide o značne preceňované dielo, ktoré vyniká skôr po technickej stránke a nie z hľadiska originálneho deja, hoci to tak na prvý pohľad vyzerá. ()

Sejkorka

Až teď jsem dokulhal k recenzi. Ono 13 let nic a teď - 2031 Avatar 5 2029 Avatar 4 2025 Avatar 3 a 2022 Avatar: The Way of Water Na to se právě chystám a chtěl jsem si oživit první díl. Ty plány na 3 - 5 jsou smělé ,ale jistě ne nepochopitelné. Dvojka má podobné hodnocení jako tato jednička, jsem velmi zvědav. Avatar před námi otevírá neuvěřitelný svět za hranicemi naší fantazie, svět střetu dvou naprosto odlišných civilizací. Nově objevená vzdálená planeta Pandora je mírumilovné místo s obyvatelstvem - Na’vi, žijícím v souladu s divukrásnou vegetací planety.  ()

Kouda

Na avatara si pamatuju jako jeden z nejlepších zážitků, kterej jsem kdy z filmové obrazovky měl. Hrozně se mi tady líbí nápad a mě jenom fascinuje víc a víc, co je lidstvo schopno vytvořit. James Cameron tady uzkazuje, že i v 21. století mohou vznikat naprosto originální náměty, které mě doslova a do písmene ohromily. Škoda, že jsem tento snímek nestihl vidět v kině, protože v moment co jsem dokoukal druhý díl v kině jsem po vystoupení z kina byl naprosto ohromen, co za krásu jsem to právě viděl. Prostředí Pandory je přímo obrázkové a celé prostředí mě tak nadchnulo, že bych se tam nejradši sám podíval. Jasný, co se týče samotného děje, tak ten není až tak zajímavý, je to taková ta klasika ve formě dvou kmenů který bojují proti sobě, ale to nic nemění na tom, že je tohle strhující film, protože všechno okolo i s nápadem tady funguje přesně tak jak má a myslím si, že vidět tohle v kině by byl nezapomenutelný zážitek. Já fantasy prostředí miluju a musím se přiznat, že tohle je pro mě asi nejlepší adaptace toho "vymyšleného" světa. Naprostá dokonalost!  ()

demniox

James Cameron nám přivedl na plátno vizuálně oslnivý svět Pandory, ale ani ten nejkrásnější obal neskryje obsah knihy, pokud je uvnitř prázdná. Avatar je možná mistrovským dílem CGI, ale příběh? Jako bychom ho už někdy slyšeli, možná před sto lety a třeba i lépe vyprávěný. Cameron se možná pokusil o novodobou Pocahontas ve vesmíru, ale skončil spíš u FernGully s rozpočtem, který by nakrmil malou zemi. Film, který mohl být revolucí ve filmovém vyprávění, se tak stává spíše příkladem toho, jak technologický pokrok někdy předčí schopnost vyprávět příběhy, které by mohly být stejně poutavé jako vizuální stránka. Ve finále zde máme nádherný vizuální počin, který však trpí nedostatky v příběhové originalitě a charakterovém rozvoji. Cameronova snaha vytvořit epický příběh o střetu civilizací a ekologickém poselství se opírá o osvědčené narativní vzorce, ale ve výsledku působí povědomě a předvídatelně. Přesto Avatar zůstává technologickým milníkem, jehož vizuální stránka a inovace v oblasti filmových efektů definovaly novou éru blockbusterů. Film vybízí k reflexi o vztahu lidstva k přírodě a cizím kulturám, i když jsou tato témata zpracována s určitou mírou klišé. Pokud toto vše poohlédneme, nemůžeme vynechat fakt, že Avatar nepochybně posunul hranice toho, co je ve filmové tvorbě možné, a otevřel diskuzi o vlivu moderních technologií na formu vyprávění příběhů. Cameronovo dílo významně přispělo k popularizaci 3D kinematografie a rozšířilo hranice filmové tvorby. Avatar tak zůstává důležitým milníkem, který představuje, jak mohou nové technologie rozšířit naše vyprávěcí možnosti a zároveň nás nutí zamyslet se nad etickými a environmentálními otázkami, které s sebou přináší naše pokroky. 5/10 ()

Renard1338

9/10 Každý má film, ktorý ho dotiahol  ku kinematografií. U mňa to bol tento vpodstate dokonalý veľkofilm. Archetypálny príbeh jeden bodík ubral, ale inak naprosto úchvatné. Naj scéna: Zaverečný stret armád. Pretože (pre 13 ročného chlapca vo mne) nie je nič viac cool ako keď draky zvádzajú letecké súboje s moderným letectvom. ()

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

07.02.2024

Bude Barbie pokračovat?

Bude Barbie pokračovat?

26.11.2023

Barbie je nejúspěšnějším filmem roku. S výdělky přesahujícími jednu miliardu a 440 milionů jde jasně o nejvýdělečnější snímek letoška, což je fascinující i s přihlédnutím k tomu, že jde o originální… (více)

Disney zase odsouvá své blockbustery

Disney zase odsouvá své blockbustery

14.06.2023

Stávka scenáristů začíná studiím dělat první vrásky. Místo férové gáže pisálkům a zaslouženým procentům ze zisků raději šéfové typu Davida Zaslava (Warner Bros. Discovery) odmítají o požadavcích… (více)

James Cameron začal psát nového Terminátora

James Cameron začal psát nového Terminátora

25.05.2023

Je to pár dní, co legendární herec Arnold Schwarzenegger v rozhovoru o své kariéře prohlásil, že už definitivně seknul s rolí terminátora v sáze slavného režiséra Jamese Camerona (Titanic). Možná si… (více)