Baletka – labuť – tančí ve světle reflektorů sama, pak s partnerem, ze kterého se stane ďábel. Je to sen, který se zdá baletce Nině. Cestou do divadla v metru zahlédne kolegyni Beth. V šatně pak dívky Beth pomlouvají, že je stará. Na zkoušku přijde hlavní dramaturg s tím, že bude nové nastudování Labutího jezera. Beth roli nezíská, je propuštěna z divadla a rozbije část své šatny. Nině se na konkurzu nedaří. Přichází Lilly, nová primabalerína. Nina cestou domů potká dívku, která je jí neuvěřitelně podobná. Doma je Nina smutná, matka ji uklidňuje. Druhý den jde Nina za Leroyem a žádá ho o roli černé labutě. Leroy říká, že jako bílá labuť je dokonalá – ale na černou labuť ještě nemá. Ninna tvrdí, že chce být dokonalá, a Leroy chce, aby se uvolnila, a políbí ji. Nina ho kousne a on jí řekne, že si na roli vybral Veroniku. Když ale dojde na rozpis rolí, Nina zjistí vidí, že Leroy dal roli přece jen jí. Okamžitě to volá matce z toalety. Když vyjde, vidí, že na zrcadlo někdo rtěnkou napsal „whorw“ – děvko... Druhý den začínají zkoušky. Nina dře na roli zlé labutě a Leroy jí dává za příklad Lilly. Leroy a Nina jdou společně na večírek s novináři na počest Beth, která na konci sezony končí. Beth se naštve a Lilly se nevhodně zasměje. Nině se zdají divné sny a prolínají se se skutečností. Lilly se na WC chce s Ninou seznámit, ta ji odmítne. Když pak večer čeká na Leroye, přijde za ní opilá Beth a ptá se, co Nina pro roli udělala, když podle Leroye byla vždycky jenom „ta drobná frigidka“. Nina jde k Leroyovi na skleničku a on po ní vyjede. Vyptává se jí na sex, jestli jí baví a tak podobně. Chce, aby šla domů a tam masturbovala, aby trochu ožila a nebyla tak upjatá. Nina večer v posteli masturbuje. Když se otočí, uvidí sebe samu v křesle v černých šatech... (TV Prima)

Gerret

Film mě naprosto překvapil 5* jsem od filmu fakt nečekal. Díval jsem se na to vlastně jenom, protože to dosáhlo tak vysokého hodnocení. Říkal jsem si: "Film o baletu, to přece nemůže mít tak vysoké hodnocení.", ale film funguje naprosto dokonale. Natalie Portman svou roli zahrála skvěle. Darren Aronofsky mě fakt překvapil, ten z toho vytěžil co se dalo a ten konec filmu mě opravdu dostal. Hodnocení 90%. ()

strelenaL

Režisér Darren Aronofsky je čím dál tím lepší. Jeho rozmanitost, pečlivost je znát od každého filmu. Jako režisér umí diváka k obrazovce přikovat. Black Swan Nina (Natalie Portman) ukazuje, jak je baletní prostředí a zákulisí plný intrik. Boje o nejlepší obsazení a narůstající stres. Až např. k poruše příjmu potravy a psychickými depresivními stavy. Špatným rozlišovaní co je skutečnost / fikce. Black Swan je jistě největším překvapením roku. Ale kdo by nepodlehl baletnímu prostředí, krásné Natalii Portman či šarmantnímu Vincentovi Casselovi. Co se týká nominací na Oskara doufám, že plešatý naháč spadne právě Naty do klína. Za to jak dobře se s rolí dokázala vypořádat a vžít do ní. Protože jsem velkou fanynkou Labutího jezera a baletu hodnotím 5*. Pro mne je Black Swan v úplné Top10 na prvním místě v roce 2010. ()

L_A_D_A_S

Původně jsem chtěl dát tři hvězdy ale závěr, nebo dokonce celá poslední půl hodina mě prostě dostala. Dokonalý film to ale rozhodně není, především téměř celá první polovina u mě hodně kolísala a často i nudila. ()

Lukyn007

Senzace. Úžasný příběh a vynikající Natalie Portman v hlavní roli. Vážně jsem nečekal, že to bude tak skvělý snímek. ()

Krosmen

Je to někde mezi 4* a 5* a je pravda, že pro Natalii visí oskar ve vzduchu. Film na ní stojí. Při některých okamžicích až mrazí a režisér si pohrává s divákem. Bohužel si s ním pohrává až tak po 40 minutách filmu, což je škoda. ()

jitrnic

Doufám, že je Natalie Portman fyzicky i psychicky v pořádku po tomto výkonu, který je bezesporu famózní a díky ní nakonec film hodnotím kladně. Je to opět dost nepříjemné psycho, Aronofsky však svojí režií těžko dokáže překvapit - je to technicky brilantní, ovšem vše již bylo u něj viděno. A co se týče příběhu, stejně jako u Wrestlera mě občas napadlo, co tím chtěl Aronofsky vlastně říct a proč to vůbec natočil. Sečteno podtrženo - je to v podstatě dobrý film, nudit se nebudete, budete se cítit nepříjemně (což je zjevně účel), uvidíte skvělou Natalii. Nečekejte myšlenky, umění ani nové vypravěčské postupy. 70% ()

MI-380

Balet - umění většině populace poměrně vzdálené, proč má tedy tahle labuť tak vysoké obecné hodnocení? Důvod je podobný jako u Carmen Carlose Saury z roku 1983. Perfektní prolínání připravovaného představení s životem hlavních hrdinů, kdy atmosféra pomalu houstne a dramatické vyvrcholení se zdá být nevyhnutné, to vše dokonale režijně zvládnuté. A Natalie Portman je v roli úžasná: ctižádostivá, hodná, zranitelná, pracovitá, zoufalá, absolutně vystresovaná, krásná... 85%. ()

horacko

Perfektne temné!! Darren vždy pohne s mojimi emóciami. Tentokrát mi poriadne pohol aj s mojou sánkou. Ten KONIEC! Píšu to tu síce veľa ľudí a ja sa nerád opakujem ale naozaj sa k tomu hodí jediné slovo PERFECT! ()

blackJag

Touha po dokonalosti prostřednictvím rozpadu vlastní osobnosti. Strhující souznění fyzicky přísného obrazu a podmanivé hudební složky (za živého přispění Čajkovského nestárnoucího díla, jak jinak). Jedinečné herecké výkony v čele s výborně připravenou (a roli odevzdanou) Portmanovou a přesným Casselem. Jedno z těch děl, u kterých dopředu nepřemýšlíte nad pointou. 100% ()

Guzo

Určitě to není film bez chybičky, dokonce jich tam není úplně málo - zejména některé scény jako podlomení nohou, kdy jsou použity efekty jako z béčkového hororu (opravdu chce Aronofsky točit Wolverina?) kazí bohužel filmový zážitek.Celkově pak (sice na dnešní poměry originálně natočený) ničím zajímavý úvod zrovna dvakrát nevtáhne do děje. Postupně ale probíhá s proměnou Natalie i změna ve filmu, celé to hezky dějově, vizuálně i hudebně graduje až k naprosto fantastickému závěru. Asi můžu s klidem říct, že u mě se jednalo o nejemotivnější zážitek z kina.. 8.5/10, ale zaokrouhlit nahoru to prostě musím. ()

zigíš

Precenená bublina s neduživou Natálkou (oscar ? fakt né !) ..ak bol režisérov zámer ukázať balet ako nudnú bulimickú show tak mu to vyšlo ()

Gallagher

Tak nějak se nedostává slov. Všechno víceméně sedí jak má. Ovšem s výroky typu "nejlepší film desetiletí" bych trochu šetřil. Vynikající Portman a Cassel + skvělá atmosféra, ale na druhé straně trochu profláklá a sama sebe vykrádající Aronofskyho režie. Silné, procítěné, pohlcující ano. Geniální? Nikoliv. I tak ovšem horký kandidát na film roku. ()

R1CH1E

Strhující. Démonické. Chladné, a zároveň vášnivé. A hlavně pomalu gradující , jehož vyvrcholení v posledních minutách mi rozbušilo srdce a slepilo všechny "Střípky" děje v jednu nádhernou mozaiku. Pohled Natalie v závěrečné "labutí" scéně obsahoval tolik emocí, že jsem ještě několik minut po skončení filmu zíral na závěrečné titulky a nebyl schopný se pohnout. ()

klima777

Attack it! Loose yourself! Let it be! Attack it! Opojné okamžiky střídají prohry hořké jak pelyněk, ubíjející dřina, ba rutina i prachsprostá kalkulace. V životě. Ve filmu. Ano i v tomto konkrétním filmu [čtvrtou hvězdu nechť rovným dílem rozetnou ve dví Natalie a Vincent a urvou každý půlku pro sebe (hráli s vášní, směsicí pokory a sobectví i s odevzdaností, a učinili tak z dobrého pohyblivého obrázku neobyčejný kaleidoskop, jenž obzvláště amerického diváka porazí)]. Můžu vyrukovat se spoustou drobných výtek (převlékají se primabaleriny samy?... což, jak uznáte, jest v kontextu Black Swan dosti důležité); napadá mě, že Lynch točil filmy s obdobným poselstvím, leč vyznívají organičtěji a jaksi magičtěji (tady cítím mezi zuby kousky bakelitu). Můžu vyrukovat se spoustou drobných výtek hnidopicha. Jenže nechci. Dnes prostě ne. No, řekněte: Nikdy jste nezatoužili být dokonalí? Ani na chvilku? Letmou a přelétavou jako dotek pírka? Nezměrnou a osudovou jako prolitá krev? Ne? Opravdu? ()

D28

Mnohonásobne prínosný film.Nakukli sme nie len do balerínok a duše baletky túžiacej po dokonalom stvárnení labute, ale i do psychiatrickej učebnice - kapitoly schozofrénia a paranoia.Nechali sme sa fascinovať hudbou i tancom a priali režisérovi Thomasovi namiesto Niny takú predstaviteľku, akú si vybral režisér Darren.To by sme však prišli o výnimočný filmový zážitok s nevšedným vrcholom, ktorým asi nie len pre mňa bol výstup čiernej labute, nie očakávaný záver. ()

liuk

Při sledování Black Swan mi bylo naprosto jasné, v jaké fázi vyprávění film skončí. Otázkou bylo, co se ve vyvrcholení té fáze stane. A teda odhadovat to za pomoci skvělé voyeuriské kamery, sledující paranoidnější a paranoidnější Ninu, byla paráda. Díky naprostému zaměření filmu na její postavu a na její vnímání okolí je Black Swan takový whodunit naruby, kdy hádáte spolu s vyschizovanou Ninou, kdo komu co udělá. A co se bude následně dít po této předpokládané násilnosti. Jestli by pokračování už bylo giallo nadoraz, a ne pouze náznaky jako u samotného filmu. ()

zajda404

Film, který určitě stojí za shlédnutí. Naprosto mě pohltila strhující atmosféra a výborně rozehraná hra mezi představami a realitou. Ale pořád mi vrtá hlavou jedna věc: stál by film za to, kdyby v hlavní roli nebyla Natalie Portman? ()

Kosmik 1

Já nevím, přes veškeré dobré hodnocení co tu vidím, které nikomu neupírám, jsem v tom takovou genialitu nenašel, do poloviny filmu jsem se pěkně nudil, od jistého okamžiku začal děj trochu gradovat, ale nijak závratným tempem. Navíc balet zrovna není něco na co bych se díval s radostí a nadšením, už jen ten je nuda sama o sobě. Nehrát tu Natálka, tak by to hodnocení asi bylo mnohem nižší, ale ona to zachránila a vzhledem k tomu, co všechno pro to musela obětovat a nejspíš se pěkně nadřela, to je určitě nutné ocenit a přece nebudu kazit statistiky že :-) Jinak všechno ostatní vůbec není pro mě, prostředí baletu, ostatní postavy nikterak výrazné, dialogy místy taky pokulhávají. Buď jsem se na to díval ve špatném rozpoložení nebo to opravdu taková nuda je. ()

V.Silver

Tímhle filmem si u mě Darren Aronofsky trochu spravil reputaci :) Snadno předvídatelný příběh o schizofrenní baletce zachránila skvělá režie, precizní Natalie Portman a opět vynikající hudební podkres z dílny Clinta Mansella, i když tentokrát (logicky) musel vycházet především z Čajkovského:) ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis

04.08.2023

Aronofsky si hraje na Boha

Aronofsky si hraje na Boha

12.06.2011

Především by chtěl rozpoutat potopu. Konkrétně v „biblické fantasy“ Noah, která má příběh o vyvoleném muži a obrovském korábu plném zvířat podat „drsným, pochmurným a v rámci možností realistickým… (více)

Aronofsky a Clooney versus mimozemšťané

Aronofsky a Clooney versus mimozemšťané

11.05.2011

The Wolverine se mu kvůli katastrofě v Japonsku rozsypal pod rukama, ale Darren Aronofsky nebude mít problém najít si náhradní projekt. Vždyť za 13 milionů dolarů pořízená Černá labuť už vydělala 300… (více)

2011 - vyhlídky, poděkování a přání

2011 - vyhlídky, poděkování a přání