Baletka – labuť – tančí ve světle reflektorů sama, pak s partnerem, ze kterého se stane ďábel. Je to sen, který se zdá baletce Nině. Cestou do divadla v metru zahlédne kolegyni Beth. V šatně pak dívky Beth pomlouvají, že je stará. Na zkoušku přijde hlavní dramaturg s tím, že bude nové nastudování Labutího jezera. Beth roli nezíská, je propuštěna z divadla a rozbije část své šatny. Nině se na konkurzu nedaří. Přichází Lilly, nová primabalerína. Nina cestou domů potká dívku, která je jí neuvěřitelně podobná. Doma je Nina smutná, matka ji uklidňuje. Druhý den jde Nina za Leroyem a žádá ho o roli černé labutě. Leroy říká, že jako bílá labuť je dokonalá – ale na černou labuť ještě nemá. Ninna tvrdí, že chce být dokonalá, a Leroy chce, aby se uvolnila, a políbí ji. Nina ho kousne a on jí řekne, že si na roli vybral Veroniku. Když ale dojde na rozpis rolí, Nina zjistí vidí, že Leroy dal roli přece jen jí. Okamžitě to volá matce z toalety. Když vyjde, vidí, že na zrcadlo někdo rtěnkou napsal „whorw“ – děvko... Druhý den začínají zkoušky. Nina dře na roli zlé labutě a Leroy jí dává za příklad Lilly. Leroy a Nina jdou společně na večírek s novináři na počest Beth, která na konci sezony končí. Beth se naštve a Lilly se nevhodně zasměje. Nině se zdají divné sny a prolínají se se skutečností. Lilly se na WC chce s Ninou seznámit, ta ji odmítne. Když pak večer čeká na Leroye, přijde za ní opilá Beth a ptá se, co Nina pro roli udělala, když podle Leroye byla vždycky jenom „ta drobná frigidka“. Nina jde k Leroyovi na skleničku a on po ní vyjede. Vyptává se jí na sex, jestli jí baví a tak podobně. Chce, aby šla domů a tam masturbovala, aby trochu ožila a nebyla tak upjatá. Nina večer v posteli masturbuje. Když se otočí, uvidí sebe samu v křesle v černých šatech... (TV Prima)

Kamkon

Ne, takovéto zklamání jsem fakt nečekala! Plně souhlasím s uživatelem Lima-kdyby tohle natočil začínající hororový či thrilerový režisér, tak to klobouk dolů. Ale tady není prostě prakticky nic navíc, ať už z psychothrilleru či baletu - jen obvyklé lekačky, naprosto průhledné dějové zvraty a dvojosobnost jako z již dřívě vzniknuvších filmů, jen to tušíme dříve. A Natalie Portman hraje stále stejně skvěle, prostě jen všechny své polohy a pokročilé zkušenosti z baletu skvěle zúročila. Proč se do popředí více nedostala Černá labuť, o které to má celé být, proč si s tím režisér mnohem více nepohrál? No teda, jediné dvě věci je zajímavésledovat: 1.jak se Natalie Portman vzbouzí v posteli a vypadá stále jako malá holčička a pak při tanci a během dne je vidět, že už je to uvědomělá žena. 2. Milu Kunis, která jen pohledem či pohybem očí řekne vše-dostat víc prostoru, tak ji jasně přehraje, bez urážky, toho Oscara Natalie přeju, ale za něco mnohem propracovanějšího. Takhle by si ho zasloužila za každý druhý film. To vše prostě na víc než průměr nestačí ()

honx

Velice rozporuplné dílo- už jen kvůli rozdílnému hodnocení! Ale mi se to celkem líbilo. Každopádně Natalce nelze upřít zlatou sošku a i ostatní nominace byly oprávněné. Do plného hodnocení ještě chybělo, ale rozhodně stojí za to vidět. 3* mi nestačí. Dávám krásných čistých 80 % :) ()

ivan_drago

Atmosféra filmu mě naprosto strhla a myslím, že zde šlo o více než balet... některé momenty jsou až "lynchovské" a brilantně zahrané. O portmonce nebudu hovořit, už má Oscara, ale složení vedlejších rolí, Kunis, Cassel a Hershey je dokonalost, moc mě tyto figurky bavili a přidali filmu na takové snovosti až nadpřirozena.... Velmi povedenej snímek a Aronofsky se definitivně stává režisérem - "must see everything". ()

Mrkvič

Příšerná nuda, do které zapadly i erotické scény. Natalie je sice neskutečně úžasně famózně suprová, ale vyzáblé zmagořené baletky mě moc neberou. Očekávání byla prostě větší a po hudební stránce dám přednost radši novodobějším skladatelům či jiné klasice. Konec ale, přes všechnu tu nudu, stojí za to. ()

Honzíno

Vypadá to, že pan Aronofsky se nám zcela zahleděl jen do sebe. Zatímco Reqiem za sen si tématem vyžadovalo onu klipovou a naléhavě gradující režii a díky ní bylo jeho sdělení pro mě o to intenzivnější, Labuť pak působí díky skřížení baletního tématu s exhibující režijí jako pouhé honění trika. Aronofsky si svoje triko honí opravdu okatě a třetí film, co od něj vidím (reqiem, fontána), natočil zase stejně jako ty před tím. Kdo je alespoň trochu zběhlý v psychologických filmech a ještě ví, že balet není žádné peříčko (jako většina vrcholových záležitostí), nemůže ho nic překvapit a nechápu, čím ho Labuť asi tak mohla dostat. Všechno dopředu odhadnutelné, čekal jsem, co se stane, vyústění se podle mě dalo jednoduše odhadnout i ten trailer, který jsem viděl snad jednou, ukazuje hrozně moc a já pak neměl na konci nic, co by mě mělo rozložit, překvapit. Ale měl jsem rozhodně důvody, proč se smát a proč být zklamaný a cítit určité naštvání vůči režisérovi. Nikomu neberu, že se mu Labuť líbí, jen nechápu proč (nesoudím ničí vkus, ať se líbí, komu co chce). Několikrát viděné to samé, od toho samého režiséra, v té samé formě, v odhadnutelné šabloně. Klišé se lepí na klišé, zrcadla, přeměny obličejů, vyhrocené momenty místy působí až směšně. Jedině hudba a herci drží nad vodou celý snímek, herecky považuji Black swan za vydařenou, zejména Mila Kunis hraje jakoby přirozeně a variace hudební jsou velice zajímavé. Aronovsky by se nad sebou měl zamyslet (alespoň já mu to vzkazuji) a akademie za nominace také. O oscaru Natalii Portman se raději nebudu moc rozepisovat, na obecném tvrzení "za zásluhy" něco bude. Navíc mě irituje, jak se tady pořád někomu šahá do rozkroku a na prsa, jako proč ne, ale tady to fakt považuji za určitou samoúčelnost a zbytečnost ve stylu: "Čumte, jakej já jsem umělec a jak jsem hustej." Forma masturbace nelze Aronofskymu upřít. 40% ()

Johnnas

mazec! Natalie je jedinečná! Tady ukázala svou extratřídu na plný čáře. Naprosto strhující film, který graduje až k samotnému závěru. To byl hodně silný zážitek. ()

Karush

Znepokojujúce, perverzné a surrealistické. Príbeh dievčaťa silne túžiaceho dokázať v jednom dramatickom a "strašidelnom" thrilleri. Darren Aronofsky ukázal, čo môže byť budúcnosť filmu: nemusia to byť výbuchujúce objekty a široké pustošenia, ale aj emocionálna veľkoleposť dokáže úplne uchopiť diváka. O tom sa už ani zmieniť netreba, že výkon Natalie ocenený Oscarom je famózny, keď Aronofsky vyhlásil, že ju zbavil nevinnosti-->nepreháňal. Dokonalá kombinácia vizuálnych a zvukových efektov, ktorých účinok silne pretrváva aj týždne a mesiace. Čierna labuť patrí medzi tie filmy, po ktorých cítite prázdnotu akoby ste boli úplne pošliapaní a vyšťavení, až je ťažké vstať zo stoličky.Podobné filmy: The Ultimate Swan Lake, Étoile, Center Stage. ()

Qitek

Chvílemi až bolavě prvoplánové, v jistých momentech až nechtěně sebeparodické (podlamování nohou při "transformaci v labuť), křečovité a co bolí nejvíc, pak charakterově prázdné, načrtnuté a nic víc. Ve výsledku přesto strhující, poutavě atmosférické, intenzivní a nakonec jde opravu i o mistrovské dílo. ()

LordSnape

Aranofsky je vizionář. Jeho odvaha je něco, co Hollywoodu už dlouho chybělo. Geniální kamera! Nicméně mě film ze začátku moc nebavil, jeho rozjezd se velmi táhne, ale jakmile se přehoupne do své poslední třetiny všechno dostává nový rozměr, psychedelie nezná hranic a Natálka naprosto exceluje. Konec je pak jeden velký triumf, ale k dokonalosti má ještě přeci jen pár kroků.. ()

Mirokukii

Výborné psychologické, ponuré drama jedné baletky o tom, jak k dokonalosti chtěla dojít. Dobře vypracovaná, temná, místy až děsivá atmosféra, ve které se skutečno bije s představami. Dobrá práce s kamerou. Skvěle situace dokreslující soundtrack. Krásná a perfektní Portmanová (ať už toho natancovala málo nebo moc). ()

karlik4801

Psychologické snímky mě v poslední době dostávají a Černá labuť je nejlepší, který jsem zatím viděl. Je to to pobuřující. Není to vůbec složité, ale přesto jsem furt musel dávat pozor. Ale nejvíce jsem se kochal hereckým výstupem Natalie, neumím si představit jinou herečku, které bych to takhle uvěřil. Ona je prostě výborná a jen díky ní je to vše přehledné. Ale co mě mrzí je hudba, poprvé co mě Clint Mansell zklamal. ()

viperDavid

Nesnáším balet, nešel bych na něj ani kdyby mi za to zaplatili. Trapný anorektický pseudotanečnice co uměj akorát tak dobře roztáhnout nohy a jejich přiteplený protějšky s pytlovinou na pytlíku. Labutí jezero je hystere vyvolaná songem nic víc. Ale Natálie prostě umí. Není to žádná jakoby herečka co se sem tam mihne, udělá kukuč a dostane oskara. Ona je opravdová a naprosto vynikající. Vlastně celá dvouhodinová žánrovka stojí jen na ní. Mila Kunis vedle ní vypadá jako děvčetko co si ještě hraje s bábovičkama. Pokud chcete vidět někoho opravdově hrát Black Swan je to pravé, plus audiovizuální stránka je fantastická. 5* ()

Ryuuhei

Věděl jsem, že od Arfonovskeho nelze čekat něco úplně obyčejného, zvlášť poté, co jsem viděl letošní matku. Zdálo by se, že prostředí baletní scény nemůže být přece vůbec atraktivní a co za drama může nabídnout příběh točící se okolo inscenace Labutího jezera? No, s velkou kapkou psychologie hodně. Pointa tkví v až prozaické proměně hrdinky ve vlastní protipól spojené s opravdu místy až nechutnými deluzemi. Pochopitelné, překvapivé, bizarní. Zajímavě si to udrželo mou pozornost. 80% ()

Lachtaan

Pohádka o baletu, tanci nám všem známém jako líbezném a pannenském? Kdepak. Pěkně temné psychologické drama s vícero prvky thrilleru, který se vám doslova dostane pod kůži. Nevěděl jsem ani v nejmenším, co mám čekat od tématiky, o které vím “kulový”. Dostal jsem ale parádní přehled dokonalé baletní scény i hereckého koncertu v místech, kde se zapálení stává posedlostí a ta mění nevinnou labuť v temného dravce. Pasáž s více paranoidními představami, než je na komorní drama zdrávo, mi přišla poněkud přehnaná, velkolepé finále mě ale úplně odrovnalo. Arronofsky zkrátka umí uhranout na trůnu jedinečnosti! ()

LUKICKK

Vždy se rád podívám na takovýto více Art snímek, který ještě k tomu je psychologický a dramatický, velmi povedené po všech stránkách. ()

ivan bohatyr

Jo jo Darren Aronofsky, uplně v tom místy vidím Requiem za sen. Prostě suprovy, občas děj plyne vyloženě jak střelba z kulometu, ani nestačíte to všechno vstřebat a pořádně si uvědomit, o co vlastně jde. Stejně jak ve zmiňovaném Requiem na nás Darren u konce hodí to vyvrcholení, ten závěr co láme rekordy. Teď to má sice jen 120, respektive 121, hodnocení (95%), ale už nyní s klidem říkám, že tohle bude v top200, edit: v top300, edit: tak už není až v top300 :( ()

rowdys

Nerád na CSFD píšem 'profundované' komenty k arthousu, ale Black Swan mi tento rok spravila asi najväčšiu radosť. Ak by sa ukázalo, že má schizu i Aronofsky, v treťom akte sa z neho nepochybne vyformuje Cronenberg s horúčkou, hoci sa teraz žartuje, že skôr Verhoeven s doppelgängerom. Black Swan má v sebe po troche z každého Darrenovho filmu, romantizmus Fontány, halucinácie Requiemu či klimax Wrestlera a sprvu sa zdá, že to neudrží pokope. Naivný začiatok je však len odrazom naivnej Niny a s jej dezintegráciou sa mení i tón filmu. Metafory prostredníctvom zrkadiel a samotného Labutieho jazera fungujú a nesnažia sa šokovať ani zastierať jasný koniec, pretože Aronofsky dobre vie, že jeho diváci nie sú MTV tlupa a minimálne premisu Čajkovského baletu poznajú. Hlavnou atrakciou (popri skvelej Natalie) tak je samotná patológia schizofrénie, kde ju konečne, KONEČNE nikto nepodáva mylne ako syndróm rozdvojenej osobnosti, ale psychózu. Veľmi vydarená psychologická esej z neopozeraného prostredia a hoci k baletu neinklinujem, dal filmu majestátny šmrnc - slovami Niny "It was perfect." ()

uiu

Úchvatný výkon Natalie Portman, který si jistě vyžádá v únoru zaslouženého Oscara v hlavní ženské roli. Nejenže se herečka pro roli obětovala shozením 10 kilo, když už předtím vážila nějakých 40, ale její odhodlání a taneční schopnosti jsou úžasné. Film si na nic nehraje, život baletky je nám představen takový, jaký veskutečnosti je - na oběd půlku grepu a během dne co nejvíc zvracet. Rivalita mezi baletkami je na nože a do toho ji nabaluje ředitel divadla. Ke konci pro mě ale film ztrácel zaujetí a čekala jsem, že zápletka nějak vygraduje a dozvíme se, co jsou ty "halucinace" zač a co je skutečnost a co je jen její pomatená mysl, bohužel v tomto mě film neuspokojil, proto jsem se rozhodovala, že dám jen 3 hvězdy, ovšem zbytek filmu je (slovy hrdinky) perfektní. ()

Teebo

Lze natočit film o paranoii lépe? Asi ne. Jméno Aronofsky je jedním z mála, které je prostě zárukou dobrého filmu nehledě na jeho ostatní atributy. Jeho tvorba má pro mne zvláštní příchuť - snímky ostatních režisérů mi přijdou ve srovnání s ním takové "umělé". Herci jsou výborní. Pro Portman mám slabost odjakživa, jsem rád, že dostala příležitost ukázat, že je nejprve ona, pak dlouho nic a až poté peloton ostatních. Cassel jí ale velice zdatně sekunduje. Filmu nechybí ani vtip - scéna se starcem v metru je sice z hlediska děje nepodstatná, ale velmi zábavná, stejně jako Ninino ranní probuzení a mylná domněnka, že je v pokoji sama. Finále filmu je jednoduše famózní. A jen tak mimochodem, nedokáži si představit lepší reklamu na balet - zajímalo by mne, jaký efekt bude mít uvedení Black Swan do kin na prodej lístků na tohle krásné taneční vystoupení. ()

VittaBella

Kde Darren Aronofsky bere ty geniální scénaře? A jak to, že nás pokaždý zavede do natolik reálného prostředí, v němž nechybí hloubka, skvělí herci a srdceryvné scény? To, že nás zavedl do porostředí drog, ukázal nám sílu nesmrtelné lásky, život matematika či wrestlera ještě pochopím, ale kde se v Darrenovi vzala taková empatie vůči baletu, ambicím, nátlaku a dívčí duši? Opravdu ho obdivuji. Ale není to jen pan režisér, kterého tu chci vychvalovat, ale především Natalie Portman, jež tímto snímkem celý svět utvrdila v tom, že má neuvěřitelný talent! Natalie, letošní Oscar bude tvůj! ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis

04.08.2023

Aronofsky si hraje na Boha

Aronofsky si hraje na Boha

12.06.2011

Především by chtěl rozpoutat potopu. Konkrétně v „biblické fantasy“ Noah, která má příběh o vyvoleném muži a obrovském korábu plném zvířat podat „drsným, pochmurným a v rámci možností realistickým… (více)

Aronofsky a Clooney versus mimozemšťané

Aronofsky a Clooney versus mimozemšťané

11.05.2011

The Wolverine se mu kvůli katastrofě v Japonsku rozsypal pod rukama, ale Darren Aronofsky nebude mít problém najít si náhradní projekt. Vždyť za 13 milionů dolarů pořízená Černá labuť už vydělala 300… (více)

2011 - vyhlídky, poděkování a přání

2011 - vyhlídky, poděkování a přání