Dvaja profesionálni zlodeji, Porter a Resnick, naplánujú jednorazovú akciu priamo v uliciach mesta, pri ktorej by mohli zinkasovať až pol milióna dolárov. Úspešne olúpia čínsku mafiu o 140 tisíc, no keď má prísť k deleniu peňazí, všetko sa zvrhne. Resnick kvôli finančným pohľadávkam syndikátu svojho parťáka podrazí a tým ho pripraví nielen o polovicu peňazí, ale aj o život... aspoň to si všetci mysleli. Porter sa však vracia – drsnejší a neústupnejší ako kedykoľvek predtým. A chce svoj podiel.

Dlhých sedem rokov museli diváci čakať na pôvodnu verziu temnej kriminálky ODPLATA, ktorá bola v roku 1999 prestrihaná na požiadavku producentov, ktorí považovali Helgelandov režijný debut za príliš brutálny. Scenárista oscarového L.A. CONFIDENTIAL bol z pozície režiséra vyhodený a nahradený Johnom Myhrem, ktorý znova natočil tretinu filmu. Nová a vylepšená ODPLATA je výsledkom niekoľkoročnej práce Briana Helgelanda, ktorý chcel divákom predstaviť svoj film – v takej podobe, akú mali zhliadnuť už pred rokmi. (Visáč)

zerk0

Po veľmi dlhej dobe som sa konečne dostal aj k tejto verzii a musím konštatovať, že nejakých veľkých zmien som sa nedočkal. Tých zopár scén navyše, či scény, ktoré tu chýbali, nejaký zásadný rozdiel nespravili. Na "pôvodnú" verziu z roku 99' som predsalen asi viac zvyknutý a preto hodnotím trochu nižšie... ()

Blazis34

Drsňák Mel Gibson se s nikým a ničím nemaže a předvádí své umění. To stejné platí o tvůrcích, kteří se moc s dějem nemazali a snažili se ho nastínit tak, jak by se mohl stát. I když nějaké scény byly na mě až moc americké, celkový obraz působil velice reálně. Hlavně Mel Gibson držel vysokou úroveň filmu, ale na více než 70% to nevidím, lepší tři hvězdy. ()

AndrewNewman

Skvelý film, no originálka z roku 1999 je lepšia. Hlavne vtipnejšia (skvelý sk dabing), drsnejšia a erotickejšia. Proste už len pri pozeraní na to, ako si Porter robí čo chce, ste sa cítili ako drsňak. Po zhliadnutí filmu ste mu nemohli dať menej než 5. Tejto odplate nemôžem dať menej než 4. ()

Kinofil

|| R || Warner Bros. || Rozpočet: $90 mil. || USA: $81 526 121 - ČR: N/A - Celkem: $161 626 121 || U režisérské (původně zamýšlené) verzi jde o čistokrevný thriller bez vtípků, voiceoveru a s tajemnějším záporákem. Paradoxně zmizel modrý filtr, který by se tu hodil víc, ale aspoň hudba hraje víc dramaticky. SPOILER Celá druhá půlka jede v jiném duchu a hlavně poslední třetina je úplně nová. Zmizel tedy únos a výbuch bomby v Porterově bytě. Některé linky sice stále vyznívají do prázdna (policajti, Pearl), ale nejde o nic podstatného. Závěr na zastávce metra je mnohem napínavější a nečekaný, ale trochu zbrklý kvůli kratší stopáži o 10 minut. Troufnu si tvrdit, že pro plné pochopení příběhu jsou potřeba obě verze, které sice končí podobně, ale vyvýjejí se odlišně. Režisérská verze je však o chlup lepší. Docela škoda, že ani jedna z nich není u nás přiliš známá. 75%. ()

Marv

Z drsné ale humorné gangsterky, je asi ta nejdrsnější gansterka co jsem viděl, z tvrdého ale sympatického a vtipného Portera je ten největší parchant, co si dokážete představit. Prakticky jde o jiný film, kdyby to šlo, tak dám deset hvězdiček. ()

blackout

Ve filmu nechybely prestrelky, krasne zeny, drogy mozna toho alkoholu mohlo byt vice a nesympaticky sympaticka hlavni postava. Film i diky kratke stopazi nemel hluche misto a ubehl jako voda. Kazda postava byla sva, nerusila a predevsim Lucy byla dokonala -:) Helgelanduv Directors cut je lepsi nez predchozi verze, je to super jizda u ktere se clovek dokonale zabavi. ()

George89

Jasný příklad toho, jak producenti dokáží zaříznout i tak vynikajcího režiséra v jeho tvorbě. Obě Odplaty se mi líbí, ale po "Straight Up" mám jasno co je pro mě originál. ()

pan_ponozka

Dávám 4 hvězdy. Do 3/4 filmu jsem jediný rozdíl viděl v barevnosti. Ale když nepřišel Kristofferson a jeho synáček nebyl na boxu, zbystřil jsem. Konec je jiný, ale stejně dobrý jako v původním Paybacku. Škoda toho kýče na nádraží, kde nerozpoznal střelce s kabelkou hned. ()

LCH

Po včerejším shlédnutí původní Paybacku, jsem se podíval i na tuto verzi a musím říct, že ta původní verze je mi trochu víc bližší. Neříkám, že Payback: Straight up je špatnej nebo snad o moc horší...to ne ! Jenom mám raději původní verzi. (85%) Takže velice slušné 4 hvězdy. ()

ariari

inseminátorský. Adrenalín a napätie. Dobré a užitočné Ale filozofovať nad tým, že sa pupkáči natriasali temne celú hodinu a pol! pri telke s nohami v papučkách a sú nadšení eeeej ale im dal! ...mno.. iné v tom filme nehľadaj. ()

Desmi

Většina komentářů zde oslavuje Helgelanda za to, že si prosadil svoji verzi. Mě ale nepřijde lepší. Podstatně se liší vlastně jen konec filmu a ten mě bavil více ve verzi z roku 1999, nemohu si pomoct. ()

Syndrom

I když pořád selanka na hony vzdálená Starkově zvířecí poetice, lepší podnět k jeho knihám než verze s filtrem. ()

bmx6

Odplatu jsem viděl už dříve a o tomhle skvostu jsem neměl vůbec tušení.Samozřejmě když jsem to zjistil,tak byla jasná volba si nejdříve znovu pustit Odplatu,protože už to byl nějaký čas,co jsem to viděl naposledy.Hned po filmu byl čas na tuto verzi a tahle verze se mi líbila mnohem víc.Je to úplně jiný film.Ono na začátku je menší změna a v průběhu je jen pár změn,ale ne nijak podstatných.Ta hlavní změna totiž vypukne v blížícím se zavěru,který je perfektní.A samotný závěr....to je lahoda.Takže absolutní spokojenost.Chápu když se někomu líbí druhá verze,protože je také moc dobrá a někdo určitě upřednostní jiný konec.A jinak Mel Gibson vynikající výkon. ()

Nobunaga

Ještě temnější rytíř Porter, než jakého jsme ho znali. Režisér a scénárista Brian Helgeland se s urputností Portera po sedmi letech vrátil, aby přivedl na světlo světa to, od čeho byl při postprodukci odejit. Zhruba po hodině filmu se děj odkloní, aby v posledních 30-ti minutách vyústil ve zcela jiný film. Ne lepší, ne horší, prostě jiný. Někomu původní finále chybí, někomu se líbí víc to nové, ale všichni se víceméně shodují, že jsou si rovnocenné. "Původní" explozivní finále je asi opravdu divácky atraktivnější, naproti tomu to "nové" je mnohem temnější a Porter jde do něj víc tělo na tělo, jak je jeho zvykem. Zatímco Porter podle Gibsona je nebezpečný proto, že je prostě nejlepší, Helgelandův Porter je chlap, který přišel o všechno a kromě svého podělaného života už nemá co ztratit, což jěj dělá ještě nebezpečnějším. Zmizel modrý filtr, pár chyb ve scénách, vystříhalo se 10 minut vaty a přibyl zcela nový soundtrack. Jen je škoda, že byla vypuštěná úvodní scéna s ilegálním felčarem, protože právě na něj se Porter na konci filmu odvolává. Pro fandy tohoto povedeného noir určitě povinnost. ()

blackperseus

Až taký rozdiel tam nie je. Pôvodná verzia sa mi síce páčila viac, ale toto som si pozrel s minimálne rovnakým nadšením a pôžitkom. Nie je to plných päť, ale štyri by boli málo... ()