Plamen a Citron

• Dánsko Flammen & Citronen (více)

Kodaň, 1944. Dánsko je okupováno nacistickým Německem. Plamen a Citrón jsou dva bojovníci hnutí odporu pověření likvidací dánských informátorů Gestapa. Později přijímají rozkaz od svého velitele zabíjet také Němce. Ale když je Plamen pověřen zabít svou milenku Ketty, záhadnou stockholmskou kurýrku, začíná pochybovat o svém úkolu a snaží se zjistit, kdo Ketty ve skutečnosti je. V boji za svobodu jsou najednou všechny strany šedé a pomalu přestává být jasné, kdo je přítel a kdo protivník. Natočeno podle pravdivých událostí. (lenuse)

Cheeter

Tento film ničím zvláštním nevybočuje. Klasická zápletka, konec, který se nechá odhadnout. Nic, co by člověk musel vidět dvakrát, a to i přes to, že jde o zachycení skutečné události. ()

C0r0ner

Kéž by to tak bylo o kousek kratší... Vlastně stačilo jenom vypustit Plamenův soukromý život, který neměl na děj žádný vliv. Jinak to totiž byl dost strhující válečný film, kde jsem si místo Dánů dokázal živě představit naše Tři krále. Navíc prostě mám rád, když se likvidují náckové, to je vážně potěšení. 90% ()

Wormboy

Film o tenkej hranici medzi zmanipulovanym, nechcenym terorizmom a cielenou odbojovou cinnostou je formalne slusny, obsahovo zaujimavy, no vnutorne chladny ako pohlad skveleho Madsa Mikkelsena. Ani kuskom nezachadza do vod nezelaneho pseodohrdinstva, ci patetizmu, ani okamih nenudi, no napriek svojim kvalitam mi jeho vnutro ostava zahalene. 3,5/5* ()

zette

Cely film se nese v podivne atmosfere, ktera misty pusobi uz dost vyumelkovane. Film se mohl v nekolika pasazich prostrihat, at dostane vetsi tempo. Scenar zajimavy a herecke vykony vice nez dobre. ()

laik_60

pre mňa slušný priemer, až na tú dĺžku. Ten Lindhart je zaujímavý herec. Miestami sa mi zdala činnosť dánskeho odboja dosť naivná, akoby všetci o nej vedeli ... a to "bohapusté pendlovanie" do neutrálneho švédska ... ts ts ... tiež sa mi zdalo trocha zjednodušené. Inak zaujímavý historický snímok. ()

toma.baza

Opět jsem ten film viděl po dvou letech a teď se mi líbili mnohem méně. Stejně jako u Prahy jsem měl problém s motivací jednání hlavních hrdinů. ()

dr.fish

Vyprávění o odboji zase trochu jinak než byla před pár lety Černá kniha od Verhoevena. Tentokrát vážně, bez nadsázky, drama. A dobré. Dva kamarádi-odbojáři typu Butch Cassidy a Sundance Kid bojují proti fašismu, zamotávají se ale do politiky před koncem války, ta už hledí kupředu zpátky ni krok, na pěšáky v odboji nekouká, nepohodlné likviduje. A na konci války už je jedno jestli padouch nebo hrdina, hlavně že jsme živí a můžeme vesele kšeftovat dál. A tak gestapo ruku v ruce s budoucí restaurovanou vládou v klidu připravuje nové přerozdělení moci, nemá zájem na komplikacích způsobených neuváženými odbojovými akcemi. Velmi povedený film dokonale ilustrující atmosféru konce války, něco podobného probíhalo ve všech zemích, zajímavý výlet do Dánska. 75% ()

danliofer

Ve filmu mě nejvíce zasáhla scéna, kdy "odbojáři" místo gestapáckého "konvoje" roztřílí dvě civilní auta, v jednom z nichž zasáhnou malého nevinného chlapce... tady by skeptik či zapálenec řekl, že válka si žádá obětí... myslím, že válka hlavně odhaluje charaktery až na dřeň... proč v tom vlaku (vleku) demagogie ale vždy musí jet i nevinné děti... i tak mě stále napadá otázka, jak mohli či mohou lidé přivádět na svět děti do takových (válečných) poměrů... děti si nevybírají, dospělí by mohli více myslet... Jinak představitel Plamena se mi v mnoha ohledech jevil nepřesvědčivý na rozdíl od Citrona. Přišli mi jako značne nesourodá dvojka, která by se v reálu asi navzájem pokousala... ()

HonzaBez

Tento dánský pohled na události 2.světové války je poněkud netradiční, což ale i odpovídá poněkud specifickému postavení Dánska v tomto konfliktu. Nevím, v které jiné zemi mohlo dojít k něčemu takovému, jako ve filmu zmíněné dohodě nacistické moci s reprezetanty místního politického odboje zastavít vzájemné střety. Cenné na tomto filmu je určitě to, že ukazuje, že i "vyšší princip mravní" ("vražda na tyranovi není vraždou") může být někdy zneužit a že mezi odbojovou činností a terorismem existuje docela tenká hranice. A taky, že při aplikaci tohoto principu mohou někdy umírat i nevinní. Scéna, kdy Citrón a Plamen zlikvidující jedno německé auto v domnění, že v něm jede nacista Hofmman, a místo toho usmrtí nevinného kluka, je pro mě jedním z nejsilnějších momentů filmu. Zvláště v kombinaci s informacemi v závěru filmu o tom, že dotyční dostali posmrtně vysoké americké vyznamenání. Škoda, že takto neuvažují Češi v případě bratří Mašínů.... Akorád musím říct, že jsem z filmu úplně nepochopil, co si vlastně režisér o činnech Citróna s Plamenem myslí, zda je na jejich straně nebo zda ten jejich boj za "vyšší princip mravní" považuje za přehnaný. Co bylo poněkud přehnané z mého pohledu, je závěrečná střílecí scéna. Ale jinak jde určitě o významný počin na poli válečného filmu. ()

st.jim

Valkýru s Tomem Cruisem?....kdepak, to radši Flammen & Citronen. Jsou to dánčtí kati, kteří bojují za spravedlnost. Bohužel zjistí, že ta spravedlnost není vlastně zase tak čistá, jak si oba mysleli. Moc pěkně natočený válečný krimi snímek, který je podle pravdivých událostí a stojí za kouknutí. ()

tnp101

Vzhledem k tomu, že se jedná o válečný snímek podle skutečných událostí, po dějové stránce mu tak nějak nemám co vyčítat. Bohužel jsem byl trochu zklamaný z možná až přílišného mluvení, což určitě není na škodu, pokud to umí tvůrce využít. V tomto případě je tomu tak napůl. Určitě oceňuji detaily, ale hlavně ve druhé třetině mi jejich až přílišný výskyt hodně kazil celkový přehled a hodně dolů šla i dynamika výpravy. Nic tomu nepřidává ani můj osobní dojem, že hodně těch řečí tam vůbec nemuselo být. Závěr mě sice znovu přinutil naplno vnímat, ale těch několik desítek minut, které mu předcházeli, prostě z celkového hodnocení vypustit nemůžu. Uděluji lepší tři hvězdy. RECENZE ČESKÉHO BLU-RAY: Nyní se společně koukneme na zoubek dalšího Blu-ray titulu z edice levných disků. Před zobrazením hlavní nabídky náš již klasicky čekají trailery na nadcházející titulky „Blu-ray edice“ a ty jsou v tomto případě zastoupeny „Zátokou pirátů“ a „Celou 211“. U předchozí recenze „Zaslané pošty“ jsem chválil zmenšení českých titulků a tak mě distributor musel ihned na začátek nepotěšit a znovu je prezentovat v maximalizované podobě, přičemž hlavně majitelé velkých úhlopříček určitě nebudou zrovna štěstím bez sebe. Přejděme ale již k samotné audiovizuální prezentaci, která se povedla. Poměr stran obrazu je 2,27:1 (na klasické širokoúhlé obrazovce s trošku menšími černými pruhy než u klasického 2,40:1) a více než chybami přepisu, trpí chybami kameramana. Mluvím zde hlavně o ne zcela stoprocentní ostrosti. Ta je sice velmi často výborná a plná detailů, ale hlavně u záběrů na obličeje dochází někdy k lehké neostrosti. Kde ostrost exceluje, jsou venkovní záběry s úžasnými detaily textur budov, či cesty z dlaždiček. Barvy jsou podány pěkně. Kvůli stylizaci snímku nepatří sice mezi nejbohatší, o to víc však vyzařují, když už se něco pestřejšího objeví. Černá není úplně nejsilnější, což není ani tak problém trošku nižšího kontrastu, jako spíše sléváním se v tmavých scénách, čímž mizí detaily spolu s kresbou. Zrno o sobě dává více vědět pouze občas, většinou si jej ani nevšimnete a velice díky tomu vyniknou výše zmíněné detaily. I přes delší stopáž obraz netrpí téměř jakoukoli viditelnou kompresí, což je jedině dobře a doufejme, že bude tento krok kupředu zopakován i v následujících titulech distributora. Zvuk je na tom také velice dobře. Sice je stále prezentován formou DD 5.1 u originální i české stopy, ale kvalita té originální je oproti víceméně nevýrazným stopám v předchozích titulech několikanásobně lepší. Největším rozdílem je využívání subwooferu, který prakticky po celou stopáž velice příjemně duní, což dodává stopě na velkoleposti. Prostorové reproduktory sice nejsou nějak zvlášť zatěžovány, ale prostorovost jsem nepostrádal. Detailnost je také na mnohem vyšší úrovni než u minulých filmů, ale špičky ve svém oboru stále ani zdaleka nemá. Dialogy jsou čisté a docela rázné (při náhlém křiku jsem byl občas trochu zaskočen). Český dabing je na krátký poslech průměrný a znovu „obohacen“ o navýšení o několik tónu, což se projeví hlavně u hudby. Celková prezentace je tedy uspokojivá. Určitě se z pohledu audiovizuální stránky o nejlepší titul „Blu-ray edice“. Pořád sice nemůže soupeřit s plnohodnotnými dražšími tituly (hlavně proto, že je zcela ochuzen o bonusy), ale to snad od něj za tu cenu ani nikdo nechce. 40% () (méně) (více)

Eleanor05

Strašně odtažitě natočené. Divák si pak nevybuduje k postavám žádný vztah a dění na plátně je mu téměř lhostejné... ()

fefee

Veľmi príjemne zrežírované vojnové severské drama ktoré svojou jednoduchosťou a miestami dlhšou rečníckou výpravou (ktorá by sa k lepšiemu byť o niečo skrátila) zaujme a nepustí až do konca príbehu. Lepšie 3* ()

ghatos

Něco si divák musí domyslet, což není vyloženě vada. Ústřední dvojice to zvládla. Válečné drama z dánského odboje za 72%. ()

V.Silver

Málokterý film ukáže skutečnou realitu odboje a špionáže, ono slavné "Mirrors behind mirrors" (vzato z "Alenky v říši divů"). Tomuto dánskému snímku se to skoro podařilo. Skvělá kamera, režie i herci, slušně vystavěný příběh podle skutečných událostí, dobré akční sekvence... dobré to bylo. Sice ten konec na korbě náklaďáku se mi moc nepozdával a vykreslení Plamene jako pomalu rockové hvězdy taky nebylo úplně ono - ale tohle už je spíš takový "tomuhle se nechce věřit", než že by to tak skutečně nemohlo být (např. kdyby pořádnej film natočili o Třech králích, tak Morávek by taková rockstar určitě byl:) Tak nebo tak - 75%. ()

Kangaxx

Príjemné prekvapie z prostredia druhej svetovej v čase, keď som už myslel, že je táto tématika plne vyčerpaná. Dvaja nekomerční zabijáci rozhodne majú niečo do seba. 4,5/5 ()

Lottr

Docela drsný a povedený film z období druhé světové války o dánském odboji. Překvapilo mě především množství akce a poměrně krvavých scén, které působí velmi naturalisticky. Poslední dobou tyhle severské filmy vyhledávám, právě pro jejich naturalistickou a drsnou atmosféru. Mads Mikkelsen konečně v celkem drsné roli a natahoval na slzu asi jen jednou, možná dvakrát. Jeho přerod v drsného odbojáře a vůbec celá rola výborně zahraná. Jo, tenhle člověk to prostě umí prodat. A duo hlavních hrdinů výborně funguje. Pro mě příjemné překvapení s hlavní otázkou: Je násilný a ozbrojený odboj nástrojem hrdinského vítězství, nebo jen spoustou neodpustitelných a nesmyslných vražd bez nějakého vlivu na ukončení války? Podívejte se s posuďte sami. ()

giovanni3

Zajímavý film dle skutečných událostí. Je zde snaha o nějaký ten zmatek, kdo je kdo, kdo pro koho dělá atd.. ale nic zásadního děj jede kontinuálně od začátku do konce, kdy s ohledem na válku ani moc nepřekvapuje. Velmi kladně hodnotím prostředí a kameru. Herecké výkony nepotřebují mnoho gest, pohybů atd.. a i tak jsou skvělé a krásně navozují atmosféru. Celkově dávám slabší 4z5 ()

V lednu k filmům i přednáška a výstava

V lednu k filmům i přednáška a výstava