Code Geass: Hangjaku no Lelouch

• Japonsko コードギアス 反逆のルルーシュ (více)
Animovaný / Akční / Drama / Fantasy / Psychologický / Sci-Fi
Japonsko, (2006–2008), 20 h (Minutáž: 24 min)

Série(2) / Epizody(50)

• Season 1 (2006) - 25 epizod

• R2 (2008) - 25 epizod

Středoškolák se schopností okamžitě všechny přinutit, aby ho poslouchali, si nasadí masku a postaví se do čela povstání Japonců proti vetřelcům z Británie. (Netflix)

MtS

Zhodnotím obě série společně: Některé momenty tento seriál vyloženě zachraňují, protože jinak je poměrně zbytečně rozvleklý. Je zde zbytečně moc mecha soubojů, které jsou navíc zmatené a nudné. Hlavní hrdina a jeho motivy jsou ale podány velmi dobře a při samotném závěru hrklo i ve mně, když už jsem od seriálu příliš nečekal. Ještě jsem si ze seriálu odnesl, že Japonci neumí hrát šachy (nebo hrají podle nějakých vlastních pravidel :)). ()

Woyczek

Střet dvou principů: jít podle pravidel a snažit se změnit systém zevnitř? Nebo uspořádat revoluci a změnit všechno? Lelouch Vs Suzaku, pro mě je CG nejlepší anime. Btw, první série se mi líbila víc, protože byla lokální a díky tomu se tvůrci dokázali držet při zemi, nemotali jsme se v nějaké politice či v něčem podobném. Navíc si tvůrci dovolili nasadit volnější tempo, takže jsme měli příležitost si příběh více vychutnávat. ()

Shaman1135

Na začiatok malý povzdych: "Tak dobrý začiatok a takto sa to..." Ale po poriadku. Skvelý rozbeh, prvé epky ukázali potenciál, alternatívna história a Japonsko pod Britskou vládou mali svoje čaro. Slušná mecha akcia i masakrálne sklony seriálu navnadili. A k tomu Lelouch, ktorý mal cieľ, motív a vďaka zhode okolností i prostriedok. Dokonca i scény zo školy neboli tak príšerne otravné. Takže výborne rozohrané, čo by sa asi mohlo pokaziť? Vlastne takmer všetko. Seriál sa po sviznom úvode totiž viac menej zacyklil. Akcia začala byť takticky neprehľadná, v príbehu sa objavili zbytočné linky a vzťahy medzi postavami vyzerali ako vystrihnuté z mexickej telenoveli (došlo aj na stratu pamäte, dvakrát). A v druhej polovici sa seriál zmenil ešte viac. Z cesty za pomstou sa stala vzťahová hra o štyroch-piatich postavách, z ktorých sú všetky šialene otravné, nudné a v istých chvíľach blbé. Najviac je to vidieť na ústrednej dvojke Suzaku-Lelouch. Prvý rozpráva o zmene systému z vnútra, čím ospravedlňuje svoje skákanie do cesty Zerovi a jeho ľuďom, ale celý čas nerobil nič iné, len poslúchal príkazy systému. K tomu jedno veľké tajomstvo, ktoré sedem rokov nikto nevedel, ale od istého momentu ho povie každému na počkanie. Druhý je prezentovaný ako veľký taktik, ochotný spraviť čokoľvek pre pomstu. No až na úvod seriálu mu žiaden plán nevyšiel a po každom malom odhalení sa psychicky zrútil. A k tomu celému malá skratka od tvorcov, ktorí nejako potrebovali nakopnúť finále a tak spáchali faul na asi jedinú rozumnú postavu. Vo výsledku slušné, niekoľko fajn momentov a určite si pozriem druhú sériu, ale už z trocha iného dôvodu. Skrátka len chcem, aby čo najviac postáv zomrelo, pretože si to zaslúžia. ()

Sashmen13

Well, je to japonský příběh, takže očekávejte vše co k tomu patří. Upřímně, spousta "vojenských" akcí a twistplotů je docela stupidních, ale zase na druhou stranu, občas pullnou opravdu dobrej stuff. Btw doporučuju to sledovat v japonském dubing, protože "orr hair britania" nikdy nezestárne: D. ()

Bumkybunny

Ve světě kinematografie neexistuje větší utrpení, než když vás nějaký seriál pohltí úplně beznadějně a se vším všudy, přesně jako Code Geass mne. Je to opravdu dlouho, co mě něco tak uchvátilo, že jsem nebyla schopná spát ani přestat pobuřovat své okolí svými hlasitými projevy v reakci na nekončící šoky a zvraty v ději. Snad jsem nebyla jediná, kdo se při sledování tohoto geniálního anime doslova klepal a měl problém nevybuchnout nadšením, napětím či vzteky. Někdy mé pokusy o špetku sebeovládání už prostě nevyšly. Tak dlouho jsem chodila kolem toho anime a četla, jak je skvělé, a pustila jsem si ho až teď. Ani za mák toho nelituju, jen se z toho konce budu asi ještě dlouho vzpamatovávat a brečet, i když si nedokážu představit lepší zakončení. Na svůj žebříček musím lézt hodně vysoko, nejspíš až úplně nahoru, abych našla spravné místo pro tuto dokonalost. Obrovská poklona tvůrcům vlastně za úplně všechno, co Code Geass obsahoval, protože tohle prostě nemá chybu. ()

TruthPreveal

Jedno z nejlepších anime co jsem zatím viděl. Tak dobrý příběh a tak skvělé postavy jsem viděl naposledy když jsem koukal na Steins;Gate a to už je tak rok a půl zpátky. Příběh jede podle mě rychle a svižně, dialogy nejsou nudné a mají svůj důvod. Nevím jestli to přišlo jenom mně, ale v dosti scénách kde bych očekával že ještě nebude končit a že se bude vést dialog ještě trochu déle, tak byl střih a jede se prostě dál což mě překvapilo. V jiných anime by se to zbytečně natahovalo, ale tady ne. Tady je ten příběh poskládaný fakt dobře. Hlavní postava je jedna z těch nejlepších se kterou jsem se setkal. Leloucha prostě nejde nemilovat. !!!SPOILER!!!: Ke konci mi připadalo že se Lelouch se Suzakem zbláznili ale na konci jsem moc dobře pochopil proč dělali to co dělali. !!!KONEC SPOILERU!!! . Samotný konec anime byl asi ten nejlepší a nejrealističtější ze všech anime co jsem viděl. Skončit lépe to asi nemohlo a IKDYŽ jsem měl konec trošku vyspoilovaný (děkuji internete) tak i tak mě konec překvapil. Hodně lidí srovnává Code Geass s Death Notem a podle mě Death Note nesahá Code Geassu ani po kotníky. Zkrátka úžasný anime který musí každý anime fanoušek povinně vidět. 5 hvězd (10/10) bez debat. ()

Isshin

Veľmi zaujímavé, hlavne hlavný hrdina a jeho smiech. Predvídať sa nemalo čo. Niekedy to bolo trochu nelogické. Koniec ( podľa mňa) sa mi moc nepáčil, ale čo už. Tento komentár píšem i po zhliadnutí druhej série lebo tá tu nie je. Boj robotov neustále, meistami nudný, bolo ho tam až priveľa.S odretými nohami 4* . ()

Tionois

Škoda, že Lelouch většinu času nejednal aspoň trošku pod vlivem zdravého rozumu. Celou první polovinu jsem se chytala za hlavu. Pak se sice seriál odlepil od země, ale zmatený konec ho znovu sráží dolů. Nehodnotím vysoko, ale druhá polovina mě přesvědčila, abych dala šanci druhé sezóně. Uvidíme. ()

Utnapishtim

Velmi chytře napsané anime, které i přes řadu logických děr (obzvláště ve 2. sérii) a kolísavou vizuální stránku (animace některých dílů poněkud pokulhává za průměrem) rozhodně stojí za vidění. Některé prvky jsou evidetně vypůjčené odjinud (např. plán na transformaci lidstva do jedné superentity dost připomíná závěr NGE a Lelouchovo sebeobětování je snad přímo převzaté z God-Emperor of Dune od Herberta), seriál si ale i přesto drží vysokou úroveň a je téměř zcela prost jakýchkoliv vycpávek (nebo se vyskytují jen v zanedbatelné míře). Hype je jednoznačně oprávněný. ()

Cre-A-tive

*Vrní* Na tento kousek se dá reagovat jen jedním slovem: Geniální. Popravdě se musím přiznat, že anime "žánr" mi nikdy moc nic neříkal. Po shlédnutí Code Geass jsem však radikálně změnila názor. Tento britsko-japonsky naladěný příběh plný složitých zápletek, individuálních příběhů ať už o zradě, lásce nebo moci si mě prostě získal. Speciální pozornost bych asi věnovala postavě Leloucha. A to hlavně proto, že není obvyklé aby hlavní protagonista byl zároveň i hlavní antagonista O.O Celkově i přes svoje future až steam-punk naladění (které by mi normálně bylo proti srsti) musím zasalutovat genialitě tohoto snímku a dát mu čistých 5*. ()

petrzelus

Osobně anime moc nemusím, ale tohle se mi celkem líbilo. Téma alternativní Britské historie a vlastně historie celého světa je zpracováno výborně a psychologie postav (tedy až na několik výjimek ze školního prostředí) funguje.Anime se také nevyhnulo několika stereotypům (opět ze školního prostředí), ale to by se dalo odpustit. To co mě nutí dát jen 4 hvězdičky je změna původní znělky. Zvykl jsem si na ni a oni mi ji potom změnili, což mě nutilo znělku neustále přeskakovat. ()

Termit

Ak človek chce zažiť totálny mindblown, nech sa páči Code Geass je skvelá voľba. Inteligencia a genialita hlavnej postavy je úplne niekde inde ako zvyšok sveta. Po tomto anime sa na partičku šachu alebo kariet nebudete dívať nikdy rovnako. Pre mňa jedno z najlepších anime čo som kedy videl 5/5. ()

LosMichal

Seriál ktorý si ma získal a chytil za srdce. Takéto témy mám veľmi rád, keď sa prelína láska a vojna nikdy to neveští nič dobré hlavne pre hlavného protagonistu. S hlavným hrdinom som dosť súcitil v prvej a hlavne v druhej sérii. Musí sa hrať na bezcitnú osobu ktorou nie je. Všetko zlé hneď berie na seba aby ochránil všetkých ostatných aj keď to nechce navonok priznať. Je to úžasné anime, ktoré sa vás určite dotkne. ()

sh3riff

Skoro na stejném principu jako Death Note, jenom trošku jinak .. viděl jsem to před lety a i dnes se na to dá koukat .. jediné co mi vadí, každá druhá konverzace je doprovázena otravnou hudbou v pozadí. ()

skarin.vojta

Dojmy po shlédnutí první série: Tohle je nejspíš nejlepší seriál, jaký jsem měl tu čest shlédnout. Námět je originální, děj se v každém zlomovém momentu vydá cestou, kterou čekám ze všeho nejméně, postavy mají propracovanou a velmi spletitou společnou historii a protagonista rozhodně není žádný rytíř na bílém koni. Nic tu není černobílé a postavy často dělají těžká rozhodnutí, která mají dopady, doteď vlastně nevím, kdo byl ten "hodný" a kdo ten "zlý". Žánrově není možné seriál zařadit, jsou tu prvky akce, sci-fi, thrilleru, komedie, romantiky, psychologie... V porovnání s euroamerickou tvorbou, která je po emoční stránce plochá jako přistávací dráha jsem tímto naprosto unešen. ()

10z10Recenze

Páni, tak tohle byla jízda. O Code Geass jsem věděl už dávno, hlavně proto že ho lidé srovnávali s Death Notem, který je pro mě naprostá srdcovka, šel sem tedy do tohoto anime s velkými očekáváními a na rozdíl od jiných počinů, mě to nezklamalo. Není to sice nejlepší anime of all time, to ani zdaleka, ale to, že mě seriál nepustil a musel jsem hltat další a další epizody (shlédl jsem všech 50 epizod za jeden den) vypovídá o kvalitě mnohé. Hlavní hrdina a vedlejší postavy sympatické, zajímavý a poutavý plot a zvraty které člověk nevidí přicházet, dělají z tohoto anime doopravdy nádhernou podívanou, na kterou určitě jen tak nezapomenu. Ovšem, neobešlo se to bez chyb, opakující se akční scény (reálně všechny ty boje s roboty jsou furt to samé dokola, aniž by se to výrazně měnilo), velice pomalý začátek druhé série, který pro mě zabil tempo celého anime na několik epizod a celkově, v některých částech slabší druhá polovina. Pro fanoušky anime, specificky psychologických šachových partií ala Death Note, je tento seriál povinnost. 85% ()