Výstřel

• Česko Výbuch (více)

John Travolta jako lovec zvuků, který náhodně odhalí zločin... Mladý zvukař Jack Terry se vydává na lov nejrůznějších „ruchů“ k novému filmu natáčenému pro soukromou filmovou společnost. Přitom se náhodou stává svědkem nehody, při níž auto nečekaně sjede z mostu do řeky. Jackovi se podaří dívku Sally zachránit z topícího se vozu, jeho řidič však již nejeví žádné známky života. V nemocnici se ukazuje, že mrtvý muž je úspěšný politik a guvernér McRyan, jeden z kandidátů na místo amerického prezidenta. Jeho podřízený Lawrence Henry, požádá Jacka, aby s ohledem na rodinu raději pomlčel o dívce, která byla ve voze. Jack později doprovodí Sally do nedalekého motelu. Tím však celá záležitost vůbec nekončí, natočený zvukový záznam naznačuje, že nehoda byla nejspíše někým připravena… (Česká televize)

klukluka

Brian de Palma pro mě bylo až do Výstřelu jen jméno. Velké jméno. Z útržků zpráv, které ke mně o něm doléhaly, jsem měl pocit, že je to geniální filmař, jasná první liga. Stačil jeden film, abych se toho pocitu úspěšně zbavil. Výstřel nebyl špatný film, měl svoje silné momenty. Měl ale i slabé. Hodně slabých. Od těch čistě technických - prosvětlená noční řeka, mrkající mrtvola,...až po různé scénáristické nelogičnosti - všichni vědí o holce z guvernérova auta, nikdo se po ní ale neshání, fotografovi projde příběh o náhodné přítomnosti na opuštěném místě nehody, v novinách se z ní objeví snad 50 snímků :), vymazaný archiv zvukaře po letmé návštěvě cizího člověka v jeho pracovně...bylo toho strašně moc. Brian de Palma se zkrátka vůbec nezatěžoval detaily. Jeho styl, alespoň v případě Výstřelu, byl založen na opulentnosti. Na vynikající kameře, na světelných efektech - megaohňostroj, na kvantitě - davy lidí v ulicích, na blyštivých kostýmech účastníků slavnostního průvodu a na efektním Travoltově kouření víc než na filmu jako takovém. Brian de Palma není druhý Coppola. Momentálně ho vnímám jako Petera Jacksona (Hobit) své doby. Hodně rámusu, dobré muziky poskrovnu. ()

Han22

Na začátku mě došlo, že jsem Výstřel kdysi dávno v noci viděl. I když byl film starý a pro mě neznámý, přesto jsem mě to bavilo. Výstřel je totiž vynikající thriller. De Palma se vykašlal na kopírování Hitchcocka - a podařilo se mu natočit Hitchcockovský thriler s obyčejným člověkem proti všem. Jack je zvukař béčkových filmů, který v noci při natáčení zvuků vidí nehodu a pád auta do vody. Vytáhne z něj dívku, muž je mrtvý. Brzo se ukáže, že muž byl guvernér a kandidát na prezidenta a všichni tvrdí, že to byla nehoda, ale Jack má natočený výstřel a postupně rekonstruuje co se stalo. Funguje tu všechno - vynikající Travolta, napětí, logické zdůvodnění proč Jackovi policie nevěří. Brzy se objeví někdo kdo stojí za vraždou (klasický slizký Lightgow) a s ním i pár hnusných vražd. De Palma si mistrovsky hraje s kamerou a nervní finále během oslav je fantastické. Možná i na 5* nebýt konce... MEGASPOILERY Psychopat během oslav unáší dívku, chce ji zabít. Hrdina ho pronásleduje, chytí mu nůž a probodne ho, jenže dívka už je uškrcená... a páska se záznamem vraždy zničená. O něco později je vražda guvernéra neobjasněná. KONEC SPOILERU. Zkažená nálada a skvělý pocit z filmu, pár vulgarit směrem k režisérovi a nasraný 4*. ()

KmK

Zápletkou mi film připoměl slavnou Zvětšeninu. Je však natočen "normálněji", což ale rozhodně není na škodu. Travolta předvádí vynikající výkon a dotváří tak komplexní celek, který vás určitě nenechá chladnými. ()

cab

Zvukar Jack (Jonh Travolta) pri vytvareni autentickych zvuku v prirode se stane nahodnym ucastnikem naplanovane politicke vrazdy, kdyz se po vystrelu do pneumatiky ocitne auto ve vode. Spolujezdkyne duleziteho politka se zachrani, a i kdyz zpocatku nerada, pomuze Jackovi s pravdou ven, protoze se ji lide stojici za vrazdou snazi ututlat pred verejnosti. Tomuto slusnemu thrilleru by sluselo vice primeho tahu na branu bez na skodu pusobicich vyplnovacek, ktere zpomaluji tempo a celkovou zabavnost. 60% ()

Hanys_

To si takhle v noci jdete do přírody nahrát na kazeťák šum větru, kvakot žab a popřípadě nějakou tu muchlovačku zamilovaného páru a co čert nechtěl, natočíte podivnou autonehodu. Zajímavý námět v ospalé detektivce, kterou nezachrání ani DePalmovy originální hrátky s kamerou. 6/10 ()

F.W.Colqhoun

Wow. SPOILERY. Brian de Palma je co do kvality buď / anebo. V obou polohách se ale nezapře jako filmový fanda - velký co do náklonnosti i umu. Blow Out coby eklektická poklona tradičně Hitchcockovi a překvapivě Antonionimu platí za jeho vrchol určitě oprávněně. Z Hitche si bere jen to nejlepší [fetišistické libůstky, kameru a postavy, které se ocitají v soukolí, kterému moc nerozumí], od Antonioniho akademické gnozeologický motiv a vůli dotáhnout příběh do skepticky vyznívajícího závěru [k čemuž se hollywoodem zglajchšaltovaný Hitch měl málokdy]. Insomnií trápený Travolta netančí a Nancy Allen výkonem nekašírované slabomyslnosti baví i irituje zároveň; mimochodem - udělat s hlavní ženské postavy blbku, vystavit ji diváckému posměchu a nakonec ji nechat zle odkráglovat, byl tah svědčící o zlovolném vypravěčském mistrovství. ()

SpaceOdyseus

Skvely thriller, kde mi fakt nesedl konec. Nemyslim uplny konec, ten je uzasny. Ale nahanecka v tretim aktu s vlakem, bourackou a ohnostrojem mi prisla fakt hloupa. ()

prezdivaka

Tenhle film je taková americká Zvětšenina. Byl to asi záměr, jak je vidět i z názvu Blow Out. Palma nechává situace dojít až na samou mez a potěšující je, že nezklouzne k trapnosti a ani k happy endu. Je tam ovšem technický nesmysl. Jack natočí sled fotek z novin na 16 mm kameru a na výsledný film nasadí zvuk, který při nehodě natočil. Film trvá asi 10 vteřin. Musel by mít nejméně 240 fotek a nebo tak 80 a každou nasnímat po okénku 3x. Nebylo by to moc plynulé, jak to ve filmu vidíme, ale budiž. Fotek je v časopise ovšem maximálně 20. Fotograf je nasnímal teleobjektivem přes řeku. Je noc a musel mít čas závěrky nejméně 1/125, aby auto nebylo rozmazané (což není). Snímat noční scénu tak krátkým časem, objektivem který má světelnost minimálně 2,8, je i při použití citlivého filmu také nesmysl. Výsledkem by bylo pár podivných šmouh s velkým zrnem. Myšlenka, že by se takové fotografie daly použít k vydírání je jen znova použité klišé, které nám scénáristé a režiséři různých detektivek a špionážních filmů stále předkládají. V tomto ohledu je britský film Zvětšenina perfektní. David Hemmings při několikanásobném zvětšení noční fotografie z parku získá jen shluk neostrých zrn v emulzi. ()

Ixbalanke

Příjemně natočený film, bez uspěchaných scén a s celkem zajímavým dějem, ale přeci jen na **** to není. Hlavně závěrečná dramatická fáze zpomaleného běhu a umírání za ohňostrojů celkový dojem trochu kazí. ()

Movie Gourmet

Poměrně zdařilá i když místy lehce přehnaná a nadsazená kriminální "detektivka"? z pera Brian(a) De Palma(y). V hlavní roli přesvědčivý John Travolta, ve vedlejších rolích účinkují Nancy Allen a ledově klidný John Lithgow. Film má poměrně kvalitní a napínavý scénář a dobrou režii. Travolta hraje dobře. Verdikt: 3* a 70 - 75 %. ()

Santino7

Hoci zvukárčina ako taká robí z tejto snímky neobvyklú a v čomsi možno aj priam jedinečnú záležitosť, v konečnom dôsledku to tak či tak nestačilo. Rovnako tak na vyššie hodnotenie nestačilo ani to, že John Travolta tu predviedol jeden zo svojich životných výkonov (nepochybne príjemné prekvapenie) a že to mal celé pod palcom Brian De Palma. Ak mám totiž povedať pravdu, čakal som od toho niečo viac. Formálne to bolo síce zvládnuté obstojne (vizuálna stránka, hudba a tak ďalej), zvukárčina taktiež zaujala (až na jeden moment, kedy hlavný hrdina pretáčal tú istú časť pásky x-krát po sebe dokola a dokola, vtedy ma to už začínalo mierne škrieť), avšak ja osobne som si predsalen prial čosi o niečo máličko viac temné. A hlavne, čo mi prekážalo zo všetkého najviac (a kvôli čomu som nakoniec nedal hviezdičky štyri, hoci som ich vzhľadom na výborný záver chvíľkami aj mal nutkanie dať), bol pomerne hojný počet hluchých miest. Ťažko povedať, či za to mohol nie dostatočne pútavý scenár, vlažné kolísavé tempo alebo som skrátka až príliš "fajnový", no počas pozerania som sa viackrát pristihol, že postupne strácam pozornosť, a že sa do toho proste nemôžem plne dostať. Avšak ako sa hovorí, sto ľudí sto chutí a vôbec sa nečudujem ani tej skupinke, ktorá daný film ospevuje - ak to niekomu dokonale sadlo, tak prečo nie. Rozhodne sa totiž jedná o žánrovku zaujímavú, to bez debát. 70% ()

kamigava

Rozporuplné hodnocení zde sedí. Travoltu mám rád a tahle role se mu povedla. Od De Palmy jsem ale čekal víc. Docela mě štvala ta naivní děvka Sally. Nájemný vrah Lithgow stojí ale za zhlédnutí. 60%. ()

Oralfabet

Takovej ten závěr, co udělá z filmu, u něhož člověk ještě v půlce uvažuje nad sedmi z deseti, film u, něhož se nedá jít pod 9/10 ()

mira007

Možná má tehle thriller zastaralou osmdesátkovou mrazivou atmosféru, ale stylově zábavnou osmdesátkovou a ten námět se zvukem je něco zajímavýho i na dnešek. Nějak mi to evokovalo Hitchcocka a taky to asi pomohlo Travoltovi vymanit se ze stínu přesladkýho frajera z Pomády (1978). ()